K. Tchórzewski: jeśli energetyka w UE bez węgla, to bez Polski

K. Tchórzewski: jeśli energetyka w UE bez węgla, to bez Polski
Minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Podczas debaty poświęconej energetyce, która odbyła się podczas rozpoczętego wczoraj w Katowicach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego, minister energii Krzysztof Tchórzewski ocenił, że Polska nie jest w stanie zrezygnować z produkcji energii z węgla w perspektywie najbliższych 30 lat.

Minister Tchórzewski wyliczał wczoraj w Katowicach, że obniżenie udziału węgla w polskim miksie wytwarzania do 50 proc. mogłoby kosztować Polskę 200 mld zł. Nie wskazał przy tym, z czego miałyby wynikać te koszty, a także nie przedstawił przy tym źródła tych wyliczeń.

Formuła, że do 2050 r. będziemy mieli w Unii Europejskiej energetykę bez węgla, to na pewno nie uda się to z Polską. Do 2050 r. w Polsce możemy dużym wysiłkiem, przy kosztach na poziomie 200 mld zł, uzyskać efekt 50 proc. energii z węgla i 50 proc. z innych źródeł, zachowując równomierny rozwój kraju i nie powodując wytworzenia dużego bezrobocia – ocenił minister energii, dodając, że przyspieszenie redukcji generacji z węgla musiałoby oznaczać wzrost rachunków za energię o 100-150 proc.

Cześć swojego wystąpienia minister Tchórzewski poświęcił bagatelizowaniu problemu emisji CO2 generowanych przez człowieka.

To CO2, o którym tak głośno mówimy i którego tak się boimy, to jednak 200-letnia topola potrzebuje 700 kg CO2 rocznie, aby żyć.  (…) Jeżeli popatrzymy na Polskę, która ma największy procent zalesienia w Europie (…) możemy powiedzieć, że tego CO2 potrzeba, żeby nasze drzewa mogły się rozwijać – dywagował minister energii, który zauważył ponadto, że tylko mający miejsce w 2010 r. wybuch wulkanu na Islandii spowodował emisje równe 10-letnim emisjom wynikającym z aktywności gospodarczej.

Na to wszystko trzeba patrzyć z pewną rezerwą, ponieważ świat kieruje się swoimi prawami. (...) Niemniej jednak czysta energia jest rzeczą ważną. Nie jest tak, że my jako Polacy bagatelizujemy ten temat. My po prostu żyjemy w konkretnych uwarunkowaniach, które powodują, że nam jest trudniej – komentował minister energii.

W swojej wypowiedzi minister energii podkreślił, że Polska jest jednym z europejskich liderów w zakresie redukcji emisji CO2 od roku 1990, które zmniejszyliśmy o 40 proc., co – jak ocenił – wiązało się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów przez odbiorców końcowych.

Krzysztof Tchórzewski ocenił ponadto, że zmniejszanie dystansu w poziomie życia do bogatszych krajów Unii Europejskiej wiązałoby się ze zwiększeniem zużycia energii w naszym kraju o około 25 proc.

Stąd – jak tłumaczył – decyzje o budowie nowych bloków węglowych w Opolu, Jaworznie czy podjęta przez obecne władze decyzja o rozbudowie elektrowni w Ostrołęce. Szef ME podkreślił, że sprawność nowych bloków wyniesie około 46 proc. wobec sprawności starych wynoszącej ok. 32-35 proc.

Jak zaznaczył, "nowe bloki spełniają także najwyższe standardy dot. emisji szkodliwych substancji, ale nie spełnią wymogu 550 gram CO2 na 1 kWh", który Komisja Europejska wskazała w tzw. pakiecie zimowym jako warunek subsydiowania elektrowni w ramach tzw. rynków mocy. 

Nas stać na wysiłek, ale taki, jaki jesteśmy w stanie ponieść. (…) W rozmowach z przedstawicielami Komisji Europejskiej słyszymy cały czas: więcej, więcej, więcej. Dobrze idziemy na więcej, ale również oczekujemy, że będziemy zauważani, że dużo robimy – mówił wczoraj w Katowicach szef resortu energii.

Odpowiadający za wdrożenie reformy unijnego rynku energii komisarz Maros Sefcovic, który wczoraj przyjechał do Polski i wziął również udział w panelu poświęconym energetyce podczas katowickiego kongresu, mówiąc o krytykowanym w Polsce pakiecie zimowym, czyli zbiorze propozycji legislacyjnych dla rynku energii opracowanych przez KE, ocenił, że Bruksela chce zaproponować „głęboką transformację sektora energetycznego”.

Dodał, że w tym zakresie Polska może liczyć na wsparcie KE, a w celu złagodzenia negatywnych skutków można wykorzystać dodatkowe instrumenty finansowe i nowe modele biznesowe „aby można było wykształcić nowe umiejętności, przeszkolić ludzi w tych regionach Europy, które będą musiały przejść istotne zmiany".

Wcześniej odnosząc się, w wypowiedzi cytowanej przez PAP, do realizowanej w Polsce strategii energetycznej, której podstawą jest budowa nowych elektrowni węglowych, unijny komisarz ocenił, że „powinniśmy mieć pewność, że jeśli używamy publicznych pieniędzy, to robimy to w ekonomiczny sposób, że subsydiujemy coś, co jest przyszłościowe, zrównoważone, co przynosi regionowi nowoczesne miejsca pracy i nowe perspektywy biznesowe, zamiast wydawać pieniądze na archaiczne technologie”.

Odpowiadając na wywód ministra Tchórzewskiego na temat CO2, komisarz Sefcovic ocenił, że w tej sprawie powinniśmy kierować się zdaniem naukowców.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej dodał, że o ile nowe elektrownie węglowe buduje się na 30-40 lat, już teraz dla tego rodzaju instalacji konkurencyjna staje się produkcja energii odnawialnej, która w kolejnych latach będzie jeszcze tańsza.

Celem wizyty unijnego komisarza w Polsce są rozmowy z przedstawicielami polskiego rządu na temat nowych propozycji KE w obszarze unijnej polityki energetycznej do roku 2030, zawartych w tzw. pakiecie zimowym.

Pakiet „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”, nazywany pakietem zimowym, Komisja Europejska przedstawiła pod koniec 2016 r. i ma on na celu przekształcenie, do 2030 r. i na kolejne lata, systemu energetycznego unii energetycznej w gospodarkę niskoemisyjną, a jednocześnie wygenerowanie korzyści dla zatrudnienia, konsumentów, wzrostu gospodarczego, innowacji i konkurencyjności. Pakiet ma trzy główne cele – przyznanie efektywności energetycznej priorytetowego znaczenia, osiągnięcie pozycji światowego lidera w dziedzinie energii odnawialnej i zapewnienie preferencji konsumentom.

Polski rząd wyraźnie sprzeciwia się wpisanemu do pakietu zimowego limitowi emisji CO2 na poziomie 550 g/kWh produkowanej energii, który ma wykluczać z możliwości subsydiowania w ramach tzw. rynków mocy nawet nowobudowane elektrownie węglowe, co uderza w filar energetycznej strategii polskiego rządu.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (44)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
OZE |
NA całym swiecie zamyka sie elektrownie węglowe,a w POLSCE ELEKTROWNIE WIATROWE I WODNE.MINISTER ZAPOMNIAŁ ZE TE TOPOLE SZYSZKO DAWNO WYCIĄŁ RAZEM Z DĘBAMI CO TAK POCHŁANIAJĄ CO 2 ZWŁASZCZA ZIMĄ.
alladyn-solar-batt |
dopóki w Polsce ,,u steru'' będą jacykolwiek ,,politycy'' zdolni do rzucania branych dosłownie ,,z sufitu'' rzekomych ocen o kosztach redukcji generacji z węgla - nic nie będzie szło ku lepszej zmianie To droga po rowni pochylej w dół...
alladyn-solar-batt |
,,Szef ME zaznaczył, że sprawność nowych bloków wyniesie około 46 proc. wobec sprawności starych wynoszącej ok. 32-35 proc. Jak zaznaczył, "nowe bloki spełniają także najwyższe standardy dot. emisji szkodliwych substancji, ale nie spełnią wymogu 550 gram CO2 na 1 kWh''- kłamstwo, kłamstwem pogania!! Najwyższe standardy spełnia elektrownia weglowa o sprawności 61, 7% wybudowana testowo przez pewną firmę, wielką firmę, ale wielce ,,fachowy'' Minister Tchórzewski o tym nie wie, nie słyszał...
sol |
Dobrze, że Tchórzewski widzi, że świat odchodzi od węgla. Może długoletnia perspektywa jest konieczna, ale żeby wdrożyć plan to trzeba go mieć. Teraz są w planie bloki węglowe, a co z OZE? Przecież są plany budowy zbiorników retencyjnych na Nidzie i na Sanie itd. Potrzebny jest program dekarbonizacji. Potrzebne są analizy wariantowe. Na razie mamy mętne wyjaśnienia i mętną perspektywę. I ta kuriozalna wypowiedź na temat drzew, no nie wiedziałem że energetyka węglowa wspiera przyrodę. Najbardziej zalesionym krajem w Europie jest Finladia, potem Szwecja a nei Polska jak twierdzi min. Tchórzewski.
HEALterrorist |
CO2 to nie jest gaz zanieczyszczający powietrze ani szkodliwy dla człowieka takie są fakty. Przecietny czytelnik bierze pod uwagę jedynie perspektywe Eurokołchozu, tymczasem na świecie ponad 3/4 energii powstaje z paliw kopalnych i szybko się to nie zmieni.
sol |
@HEAL. Ale powinniśmy robić wszystko, żeby to zmienić. Zresztą innej drogi nie ma.
sol |
@HEAL. CO2 nie jest szkodliwy dla człowieka... To już lepiej wdaj się w dyskusję z min. Tchórzewskim, on się na pewno z Tobą zgodzi. Najlepiej jak porozmawiacie w atmosferze CO2.
wiatrakowiec |
Jak tylko widze tego goscia to mam totalnie na wymioty !!!!!!!!!!!
nieuk |
PolExit rozpoczęty ??????
zyrandol |
Panie ministrze co co Pan opowiada to zakrawa na śmieszność. A tak naprawdę jest straszne. PIS ze swoją doktryną węglową chce zostawić Polskę w skansenie Europy i Świata. To co wygadujecie i co robicie z OZE odbije wam się czkawką w najbliższych wyborach. Ja wolę każdego innego od waszych oszołomskich teorii i doktryn.
Mm |
Ciemnogród do kwadratu-cóż -jeszcze dobre dwa lata.
Ornito |
Znowu żenada.
Q. |
Jest szansa aby przy pomocy UE pozamykać nierentowne kopalnie, przeszkolić ludzi do nowej pracy np w energetyce PV. Ale wtedy zabraknie żołnierzy (górnicy) którzy w imieniu PIS wyjdą na ulice paląc opony i robiąc zadymy n i nie potrzeba tylu związkowców - niemożliwe, związkowcy w górnictwie to podstawa.
wikipedia |
Topola: jest krótkowieczna – żyje do 150 lat
sol |
@Q. Pisałem o tym już jakiś czas temu. Górnicy to nie tylko ludzie z kilofami. W kopalniach parcują operatorzy ciężkiego sprzętu, elektrycy, mechanicy, budowlańcy, elektomonterzy, mechanicy samochodowi, elektronicy. Cały przekrój brażowy. Jestem przekonany, że gdyby otrzymali propozycję pracy na powierzchni i w innej branży to by ją przyjęli. Wtedy bohaterska i pełna poświęceń praca górników nie będzie już potrzebna a oni sami bedą mogli pracować w nieporównanie lepszych warunkach. I to właśnie powinno być jedno z zadań rządu - poprawa bytu tych nieszczęsnych górników. Problemem są związkowi bonzowie, którzy są zagrożeniwtedy kiedy nie będą potrzebni, a zarabiają po 120 tyś. rocznie i mają jeszcze firmy obsługujące kopalnie i w ten sposób doją społeczeństwo. I PIS się ich po prostu boi.
Tchórzefski Zajączkofski |
Wstyd puszczać tego zacofanego gumiaka między ludzi. To wychodź z unii gościu, zobaczymy jak ci wieś odpłaci (wasi wyborcy)
paskudnyPisior |
""Ta wiadomość zatrzęsie europejskim i globalnym rynkiem fotowoltaicznym. Największy europejski producent ogniw i modułów fotowoltaicznych stanął na skraju bankructwa i zapowiedział zgłoszenie do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości."" - no niech się górnicy przekwalifikują - dochodowy interes mimo dotacji do instalacji idących w mld pada nawet w Germanii. Tramp (ten z USA) też jasno stwierdził,że nie da się nabrać na bajeczki o globalnym ociepleniu i CO2 oraz cudownym OZE i wspiera górnictwo. Może jednak ten Tchórzewski mimo braku elokwencji taki głupi nie jest..
qel |
@paskudnyPisior. Trump przezentuje podony niski poziom inteligencji co Tchurzewski. Jeszcze dwa lata z tymi idiotami ...
Green-pic |
Tak, tak jak ktoś nie łyka narracji o globalnym ociepleniu jak mlody pelikan to jest zacofańcem, idiotą itp. Niemal nowa religia! Ciekawe ze jakoś nikt nie chce ustalać limitów emisji co2 per capita... bardzo ciekawe
Luis |
Jesli energetyka w Polsce bez wegla,to bez Tchorzewskiego.
Seb |
Trolle z PIS zostaly oddelegowane na fora do walki o dobre imie swojego chlebodawcy widac wyzej.
chore.pl |
Leśny dziadek znów nie wie co mówi, ale co od takiego nieuka wymagać!
Kidd |
Srać na UE potrafią ale już do ciągnięcia kasy z UE są pierwsi! Spójrzmy wprost UE powinno zablokować wszelkie inwestycje w polsce... wtedy by się obudzili! Zero nowych dróg, autostrad, pociągów, mostów, inwestycji etc itd! Polska wyglądałaby jak za komuny bez dotacji z UE. Taka jest prawda... ale te tępe tłuki nigdy tego nie zrozumieją, bo wygodniej jest rozkradać nasze podatki.
Windturbiness |
Ten człowiek jest anormalny i nie widzi ile ludzi umiera co roku jak reszta jego ekipy nierządu .Pieniadze UE sie marnuja a morzna by je wykorzystac na domowe pompy ciepła i poprawe wydajnosci enrgetycznej budynków ale minister ma zamiar zasilac to wszystko wenglem odnawialnym to jest jego myslenie.
wiatrakowiec |
Do Paskudnypisior.... ale Trump juz odszczekal o tym co mowil o OZE, jak zobaczyl ostatnio w USA , jaki to ma zasieg, ile osob w tej branzy pracuje i jakie to przynosi zyski, Nawet on to on otwozyl oczy ;) A u nas ciemnota !!!
wiatrakowiec |
do MojaElektrowniaPV ... ale ty jestes glupi ;) wystarczylo by wspieranie OZE dla szarych polaczakow : PV rozliczenie 1:1 , kredyty 0% , dofinanasowanie na pompy ciepla itd ale u nas nie ma szans !!!! PLUS Tak jak ktos pisal zeby nie unia do do tej pory bysmy nie mieli drog, lotnisk, mostow itd bysmy byli w czarnej dupie !!! Jak pamietam kiedys z Torunia do Gdanska stara droga 1ka 3,5 -4 godziny a teraz 1 godzinka 15 min :) czy idziemy z postepem czy sie jednak cofamy do kamienia lupanego z tym OZE-m chyba raczej do wegla PIS-wskiego !!!!!!!!!!!!!!
tttt |
BRAWO tchorzewski.dobry wstęp do negocjacji z Unią. Niech nam zapłacą za rąk emisji co2
Chore.pl |
idoita bez polotu na stołku po znajomościach drugiego kretyna z kotem...
Seb |
Cenzuuuuura bo nazywaja buraka po imieniu;) jak tu ma sie noz w kieszeni nie otwierac na widok tego wsiowego bubka z Siedlec?
by the way |
Polska nie tyle nie jest w stanie zrezygnować z węgla, tylko nie chce tego zrobić. A za kolejnych 10 lat znów będzie płacz, że Polska jest tylko montownią bez perspektyw na skok technologiczny. Ale cóż, nie da się wykonać skoku technologicznego trzymając się kurczowo jedną ręką łopaty a drugą kilofa.
by the way |
""" – ocenił minister energii, dodając, że przyspieszenie redukcji generacji z węgla musiałoby oznaczać wzrost rachunków za energię o 100-150 proc. "" Ciekawe jak on to obliczył ?? Jaki jest obecnie REALNY koszt (czyli uwzględniający wszystkie koszty skumulowane włącznie z przywróceniem środowiska do normalnego stanu po zakończeniu wydobycia węgla) 1 kWh energii uzyskanej ze spalania węgla, do 1 kWh uzyskanej z OZE ???
Obserwator |
jeśli Polska to bez p.Tchórzewskiego!, proste? proste!
daras |
Człowieku "OBUDŹ SIĘ" i daj żyć młodszym pokoleniom bo za 30 lat będą Cię gorzko wspominać.
spinel |
Moim zdaniem, w calej tej dyskusji o węglu, to dążenia UE mają więcej racji niż Pan minister Tchórzewski. To nie chodzi o to CO2 i jakieś globalne ocieplanie, tylko najbardziej o bardzo szkodliwe PM2,5, o PM10 i o benzopireny. Są mapy Europy pokazujące stęzenia benzopirenów, u nas wygląda to tak, że po prostu dramat. I to chodzi że węgiel jest paliwem kopalnym, on się kiedyś skończy i to nie jest dobre ekonomicznie rozwiązanie na perspektywę koljenych kilkudziesięciu lat.
ElektrowniaPV |
@spinel Mylisz się nie chodzi o żadne pyły. UE ma gdzieś jakość powietrza, która zależna jest od niskiej emisji A tej nie regulują ŻADNE ustalenia na poziomie UE (chodzi o miliony mikrozrodel ). Walka jest na poziomie energetyki, która jest wyposażona w filtry i instalacje... teraz za wrogą wzięli sobie CO2 i na to będą szły pieniądze zamiast na walkę z tym co nam najbardziej doskwiera.
ElektrowniaPV |
@All Proszę porównać jak wygląda polityka administratora - te wszystkie epitety, wyzwiska i obelgi w powyższych komentarzach nie przeszkadzają ale użycie w podpisie nazwy zbieżne z jakimś Nickiem na fejs-zbuku jest podstawą do usuwania treści...
Seb |
proszę szanownego trolla powyżej aby włożył gębę do elektrofiltra 'nowoczesnej elektrowni węglowej' w Polsce, np w Kozienicach,. na jakieś pół godziny, po czym opisał wszystkim tutaj swoje doznania, jeśli przeżyje.
ElektrowniaPV |
@Sen Z całą pewnością zaszkodzi mi to mniej niż jeśli wlozysz łeb do komina podłączonego do domowego kopciucha spalajacego opony.
sol |
@Elektrownia PV. Właśnie się zastanawiamy co robić, żeby ani ta wysoka emisja, ani ta niska nie truły ludzi. I jedynym rozwiązaniem jest przechodzenie na OZE. Możemy oczywiście rozmawiać o tempie tego procesu dla każdego kraju osobno, zgodnie ze stanem wyjściowym na 2017 r. Ale nie wolno zasklepić się w rozumowaniu, że tak jak jest to jest dobrze. Bo przecież hasłem obecnego rządu jest "dobra zmiana" Akurat dekarbonizacja jest dobra dla wszystkich, nawet dla samych górników, których wnuki będą oglądać jak wyglądała praca dziadków w muzeach. Ochrona jednej grupy zawodowej, kosztem całego społeczeństwa jest po prostu niesprawiedliwe i krótkowzroczne. I będzie miało reperkusje w następnych wyborach. Chciałbym, żeby te stanowcze wypowiedzi ministra Tchórzewskiego były tylko punktem wyjściowym do negocjacji, a nie zamknięciem ledwo podjętej dyskusji.
ElektrowniaPV |
@Sol To co piszesz to jest czysta demagogia. W Polsce udział węgla w mixie spada i będzie spadał to oczywiste. Tak jak piszesz można zastanawiać się czy szybciej czy wolniej i to jest kwestia ekonomiczna. Natomiast OCZYWISTOŚCIĄ jest fakt, ze nie jesteśmy w stanie oprzeć systemu jedynie na oze, udział paliw kopalnych będzie obecny tak inaczej. Pytanie tylko czy te surowce będziemy importować czy wykorzystamy w sposób efektywny swoje. I tego chce nam zabronić UE bo mogłoby się okazać ze produkujemy energię zbyt konkurencyjna. Pomyśl... czemu do przepisów unijnych wprowadza się zapis dotyczący na dobrą sprawę TYLKO Polski?
pul |
Zastanówcie się co piszecie bo z tego co czytam to brok wam wiedzy i nauki.
elektryk |
Żenująca dyskusja generalnie. Pełno oszołomów bez konkretnej wiedzy na temat wielkiej energetyki i OZE, a niewiele rzeczowych wypowiedzi i argumentów.
sol |
@Elektrownia PV. Udział węgla w miksie sam z siebie nie będzie spadał. To postęp technologiczny go z tamtąd wyrzuca. Oczywiście, czym innym jest zmuszanie kogoś, żeby ten postęp wdraża,ł a czym innym dobrowolny udział w przemianach technologicznych w tempie na jakie stać dany kraj. Polska jest krajem ubogim, z ubogą ludnością, z drogim kredytem i siłą rzeczy ten marsz ku nowemu bedzie powolny. To wszystko.
Seb |
MojaWeglowaPR, no to czekamy, czekamy. Dla ulatwienia podpowiem ci ze spaliny sa podawane do chlodni kominowej aby wraz z para mogly uniesc sie w wyzsze partie atmosfery. Widac sa takie zdrowe. Mozesz sie zalapac na swoja porcje.

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...