Mniej nowych mikroinstalacji OZE w sieci Tauron Dystrybucja w I kwartale

Mniej nowych mikroinstalacji OZE w sieci Tauron Dystrybucja w I kwartale
Fot. EkoSolar
REKLAMA

W pierwszym kwartale br. działający w południowo-zachodniej części kraju operator sieci dystrybucyjnych Tauron Dystrybucja przyłączył ponad 500 mikroinstalacji, a także tylko jedną instalację o mocy wyższej niż 40 kW.

Na koniec 2016 r. do sieci Tauron Dystrybucja było przyłączonych około 4940 mikroinstalacji o łącznej mocy ok. 30 MW, co był najlepszym wynikiem wśród wszystkich działających w kraju największych operatorów sieci dystrybucyjnych. Z tego w ubiegłym roku podłączono około 3740 mikroinstalacji o łącznej mocy około 21 MW.

Tymczasem na koniec I kwartału br. łączna liczba mikroinstalacji w sieci Tauron Dystrybucja wzrosła do około 5480, a ich moc sięgnęła 34 MW. W okresie styczeń-marzec 2017 r. przyłączono 540 mikroinstalacji o mocy ok. 4 MW.

Przyłączone w I kwartale br. mikroinstalacje to niemal wyłącznie mikroinstalacje fotowoltaiczne. Oprócz nich spółka Tauron Dystrybucja przyłączyła jeszcze dwie mikroelektrownie wodne o łącznej mocy około 40 kW.

Wynik przyłączeń do sieci Tauron Dystrybucja w segmencie mikroinstalacji jest gorszy niż we wcześniejszych kwartałach. W ostatnim kwartale 2016 r. działający na południu kraju operator przyłączył około 840 mikroinstalacji o łącznej mocy 7,6 MW, a we wcześniejszym kwartale 1,1 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 7,2 MW.

Najwięcej mikroinstalacji w ubiegłym roku Tauron przyłączył w II kwartale – ok. 1,4 tys. o łącznej mocy 7,9 MW, a najmniej w I kwartale – 300 o łącznej mocy 1,5 MW.

W segmencie odnawialnych źródeł energii o mocy wyższej niż 40 kW, a więc niezaliczanych do mikroinstalacji, spółka Tauron Dystrybucja przyłączyła w I kwartale 2017 r. tylko jedną elektrownię OZE. Chodzi o system fotowoltaiczny o mocy ok. 400 kW.

Moc wszystkich odnawialnych źródeł energii podłączonych do sieci Tauron Dystrybucja na koniec ubiegłego roku wynosiła około 856 MW, a rok wcześniej 823 MW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Kowal |
W tym czasie Niemcy przyłączyli 900MW haha w mikroinstalacjach... Polska to jednak zacofany kraj :)
Od fanpv |
Tauron okrada prosumentow przez niekorzystne rozliczanie bilansowania energii w taryfie G12 oraz przez montaż liczników które nie bilansują energii w czasie rzeczywistym
mik |
Hej @fanpv - jestem w Tauronie i mam licznika Landis - czy on dobrze przelicza?
edoo |
W lutym za namową kierownika w BOK wypełniliśmy zmianę okresu bilansowania z 6-mies. na 12-mies. 1 marca pojawił się człowiek z Tauron- Dystrybucja, który sprawdził(?) i odczytał dane z licznika (Iskra MT 372, nie robi właściwego bilansowania ani też bez możliwości aplikacji E- licznik) Człowiek , który nic nie wie, kazano mu odpisać, sprawdzić i tyle z nim rozmowy! W kwietniu oczywiście spora faktura bo zrobiono bilansowanie stycznia i lutego??? W miejscowym BOZ nic nie wiedzą dlaczego tak, a nie inaczej, od kiedy do kiedy następny okres bilansowania. Piszę więc do tok.indywidualni. tauron.pl z zapytaniami dlaczego po wcześniejszym 6 m. rozliczeniu następuje jakieś 2m. Odpowiedz ciągle ta sama.że chciałem zmiany to mam i brak podstaw do korekty wystawionej faktury a od 1 marca zwiększono moc do 15 kW. Napisałem że przecież w aneksie z lutego 2016 mam moc przyłączeniowa 15kW, więc po co te zmiany? Odpowiedzi ciągle te same bez odniesienia się do moich pytań. Cały czas o prognozach, zaliczkach, że zmieniono okrez rozliczenia na 12 mies. Ale dalej nie wiadomo czy: Od 1 marca do 31 grudnia, czy od 1 marca2017 do 1 marca 2018, czy jeszcze inny okres bo w rozmowie w miejscowym BOZ powiedziano mi że planowy odczyt mojego liczniks i tak jest przewidziany 30 czerwca bieżącego roku! Po co, zgłupiałem. Co o tym sądzicie? Doradzcie co z tym robić! Acha moja mikroinstalacja ma 3kW.
elektron |
edoo, a dlaczego nie pytałeś tego fachmana co odczytywał ci licznik o okres bilansu, albo w BOK? Nie chce mi się wierzyć aby nie wiedzieli jaki ci okres zbilansują i jaki będzie następny! Przecież chciałeś zmiany z 6 miechów na 12.
zenelk |
Tauron to oszust ! Tak w niby "bilansowaniu" jak i przy rozliczaniu g-12. Bez sądowego podejścia każdy z prosumentów będzie wydojony. Dlatego nic dziwnego że chętnych do zakładania PV spada i będzie jeszcze gorzej i nie tylko w Tauronie!!
Aldebaran |
Stare indukcyjne liczniki PAFAL-u wspaniale realizują bilansowanie międzyfazowe i to w czasie rzeczywistym, zarówno w taryfie G12 jak i G11. Bez niepotrzebnej elektroniki, która oszukuje jak wynika z poprzedniego artykułu.
IXI |
Kolejny powód, dla którego należy (w miarę finansowych możliwości, oczywiście) zmierzać ku pełnemu off-gridowi, a "sprzedawać" nadwyżki jedynie najbliższej sąsiadce, który zapłaci za darmowe prącie w naturze.
Duster |
@IXI, taka argumentacja przekona większość tych którzy do tej pory z nadmiarową energią musieli sobie radzić samotnie :D

Giełda OZE

Projekty PV - 1MW pod aukcje i dotacje

Sprzedam projekty PV o mocy do 1MW w warmińsko-mazurskim pod dotacje - nabór do końca listopada 2017 czytaj dalej...

Szukamy partnerów do projektów PV

Posiadamy pakiet 50 projektów na różnych etapach zaawansowania, od decyzji administracyjnych do proj czytaj dalej...

Sprzedam Farmę Wiatrową

Witam, Sprzedam farmę wiatrową składającą się z 2 wiatraków typu Enercon E-53 (moc 800kW każdy), pos czytaj dalej...

SZUKAM DZIAŁKI POD DZIERŻAWĘ FARMY FOTOWOLTAICZNEJ

Podlaskie, Warminsko-Mazurskie, Mazovieckie, Lodzkie czytaj dalej...