Mniej nowych mikroinstalacji OZE w sieci Tauron Dystrybucja w I kwartale

Mniej nowych mikroinstalacji OZE w sieci Tauron Dystrybucja w I kwartale
Fot. EkoSolar
REKLAMA

W pierwszym kwartale br. działający w południowo-zachodniej części kraju operator sieci dystrybucyjnych Tauron Dystrybucja przyłączył ponad 500 mikroinstalacji, a także tylko jedną instalację o mocy wyższej niż 40 kW.

Na koniec 2016 r. do sieci Tauron Dystrybucja było przyłączonych około 4940 mikroinstalacji o łącznej mocy ok. 30 MW, co był najlepszym wynikiem wśród wszystkich działających w kraju największych operatorów sieci dystrybucyjnych. Z tego w ubiegłym roku podłączono około 3740 mikroinstalacji o łącznej mocy około 21 MW.

Tymczasem na koniec I kwartału br. łączna liczba mikroinstalacji w sieci Tauron Dystrybucja wzrosła do około 5480, a ich moc sięgnęła 34 MW. W okresie styczeń-marzec 2017 r. przyłączono 540 mikroinstalacji o mocy ok. 4 MW.

Przyłączone w I kwartale br. mikroinstalacje to niemal wyłącznie mikroinstalacje fotowoltaiczne. Oprócz nich spółka Tauron Dystrybucja przyłączyła jeszcze dwie mikroelektrownie wodne o łącznej mocy około 40 kW.

Wynik przyłączeń do sieci Tauron Dystrybucja w segmencie mikroinstalacji jest gorszy niż we wcześniejszych kwartałach. W ostatnim kwartale 2016 r. działający na południu kraju operator przyłączył około 840 mikroinstalacji o łącznej mocy 7,6 MW, a we wcześniejszym kwartale 1,1 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 7,2 MW.

Najwięcej mikroinstalacji w ubiegłym roku Tauron przyłączył w II kwartale – ok. 1,4 tys. o łącznej mocy 7,9 MW, a najmniej w I kwartale – 300 o łącznej mocy 1,5 MW.

W segmencie odnawialnych źródeł energii o mocy wyższej niż 40 kW, a więc niezaliczanych do mikroinstalacji, spółka Tauron Dystrybucja przyłączyła w I kwartale 2017 r. tylko jedną elektrownię OZE. Chodzi o system fotowoltaiczny o mocy ok. 400 kW.

Moc wszystkich odnawialnych źródeł energii podłączonych do sieci Tauron Dystrybucja na koniec ubiegłego roku wynosiła około 856 MW, a rok wcześniej 823 MW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Kowal |
W tym czasie Niemcy przyłączyli 900MW haha w mikroinstalacjach... Polska to jednak zacofany kraj :)
Od fanpv |
Tauron okrada prosumentow przez niekorzystne rozliczanie bilansowania energii w taryfie G12 oraz przez montaż liczników które nie bilansują energii w czasie rzeczywistym
mik |
Hej @fanpv - jestem w Tauronie i mam licznika Landis - czy on dobrze przelicza?
edoo |
W lutym za namową kierownika w BOK wypełniliśmy zmianę okresu bilansowania z 6-mies. na 12-mies. 1 marca pojawił się człowiek z Tauron- Dystrybucja, który sprawdził(?) i odczytał dane z licznika (Iskra MT 372, nie robi właściwego bilansowania ani też bez możliwości aplikacji E- licznik) Człowiek , który nic nie wie, kazano mu odpisać, sprawdzić i tyle z nim rozmowy! W kwietniu oczywiście spora faktura bo zrobiono bilansowanie stycznia i lutego??? W miejscowym BOZ nic nie wiedzą dlaczego tak, a nie inaczej, od kiedy do kiedy następny okres bilansowania. Piszę więc do tok.indywidualni. tauron.pl z zapytaniami dlaczego po wcześniejszym 6 m. rozliczeniu następuje jakieś 2m. Odpowiedz ciągle ta sama.że chciałem zmiany to mam i brak podstaw do korekty wystawionej faktury a od 1 marca zwiększono moc do 15 kW. Napisałem że przecież w aneksie z lutego 2016 mam moc przyłączeniowa 15kW, więc po co te zmiany? Odpowiedzi ciągle te same bez odniesienia się do moich pytań. Cały czas o prognozach, zaliczkach, że zmieniono okrez rozliczenia na 12 mies. Ale dalej nie wiadomo czy: Od 1 marca do 31 grudnia, czy od 1 marca2017 do 1 marca 2018, czy jeszcze inny okres bo w rozmowie w miejscowym BOZ powiedziano mi że planowy odczyt mojego liczniks i tak jest przewidziany 30 czerwca bieżącego roku! Po co, zgłupiałem. Co o tym sądzicie? Doradzcie co z tym robić! Acha moja mikroinstalacja ma 3kW.
elektron |
edoo, a dlaczego nie pytałeś tego fachmana co odczytywał ci licznik o okres bilansu, albo w BOK? Nie chce mi się wierzyć aby nie wiedzieli jaki ci okres zbilansują i jaki będzie następny! Przecież chciałeś zmiany z 6 miechów na 12.
zenelk |
Tauron to oszust ! Tak w niby "bilansowaniu" jak i przy rozliczaniu g-12. Bez sądowego podejścia każdy z prosumentów będzie wydojony. Dlatego nic dziwnego że chętnych do zakładania PV spada i będzie jeszcze gorzej i nie tylko w Tauronie!!
Aldebaran |
Stare indukcyjne liczniki PAFAL-u wspaniale realizują bilansowanie międzyfazowe i to w czasie rzeczywistym, zarówno w taryfie G12 jak i G11. Bez niepotrzebnej elektroniki, która oszukuje jak wynika z poprzedniego artykułu.
IXI |
Kolejny powód, dla którego należy (w miarę finansowych możliwości, oczywiście) zmierzać ku pełnemu off-gridowi, a "sprzedawać" nadwyżki jedynie najbliższej sąsiadce, który zapłaci za darmowe prącie w naturze.
Duster |
@IXI, taka argumentacja przekona większość tych którzy do tej pory z nadmiarową energią musieli sobie radzić samotnie :D

Giełda OZE

Spółka celowa z projektem 2.6 MW PV

Sprzedam spółkę celową posiadającą własność działki o pow. 5.66 ha z mpzp pod elektrownię słoneczną czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Projekt decentralnej elektrociepłowni

Gotowy projekt. Koncepcja wraz z pełnym łańcuchem wartości. Wsparcie wdrożenia. Przychody ok. 550 zł czytaj dalej...