Ceny zielonych certyfikatów w górę

Ceny zielonych certyfikatów w górę
Fot. reynermedia, flickr cc
REKLAMA

Kwiecień był kolejnym miesiącem, w którym spadły ceny zielonych certyfikatów w notowaniach na Towarowej Giełdzie Energii. Certyfikaty na TGE są obecnie ponad 3 razy tańsze niż jeszcze rok temu i o ponad 10 razy rańsze niż jeszcze kilka lat temu. Podczas pierwszych majowych notowań ceny zielonych certyfikatów na TGE jednak istotnie wzrosły.

W ubiegłym miesiącu średnia cena zielonych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii spadła do 26,77 zł/MWh przy wolumenie obrotów w instrumencie PMOZE_A na poziomie 488,97 GWh w porównaniu do średniej ceny 31,12 zł/MWh oraz wolumenu 671,22 GWh odnotowanego we wcześniejszym miesiącu.

Najwyższa cena zielonych certyfikatów, którą osiągnięto w kwietniu podczas notowań na TGE, wyniosła 31,12 zł/MWh, a najniższa 24,82 zł/MWh.

W pierwszych majowych notowaniach ceny zielonych certyfikatów na TGE jednak istotnie wzrosły. W ostatni wtorek i czwartek średnia cena w notowaniach sesyjnych wzrosła odpowiednio do 34,67 zł/MWh oraz 40,14 zł/MWh, co może wiązać się ze zbliżającym się terminem na uregulowanie obowiązku OZE za 2016 r.

Na rynku terminowym ceny zielonych certyfikatów z dostawą na kolejne miesiące oscylowały w ubiegłym miesiącu wokół poziomu 25-30 zł/MWh.

Ostatnio również wrosły ceny certyfikatów przyznawanych za produkcję energii z biogazu rolniczego. Notowania tzw. błękitnych certyfikatów podczas ostatniej, czwartkowej sesji wyniosły średnio 433,18 zł/MWh, a maksymalna cena sięgnęła 440 zł/MWh.

Wolumen obrotu prawami majątkowymi dla efektywności energetycznej (instrument PMEF) wyniósł w kwietniu 18 809 toe. Oznacza to ponad trzydziestojednokrotny wzrost r/r (o 3035 proc.). Średnioważona cena sesyjna dla tego instrumentu spadła m/m o 33,15 zł/toe, do poziomu 950,41 zł/toe.

Łączny wolumen obrotu wszystkimi prawami majątkowymi dla energii elektrycznej wyniósł w kwietniu br. 5 662 659 MWh. Oznacza to wzrost w stosunku do kwietnia ubiegłego roku o 44,5 proc.

Natomiast w Rejestrze Gwarancji Pochodzenia w kwietniu zawarto transakcje o wolumenie 22 568 MWh, dla których cena średnioważona wyniosła 1,37 zł/MWh wobec 0,53 zł/MWh w marcu.

W Rejestrze Świadectw Pochodzenia prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii na koniec ubiegłego miesiąca funkcjonowało 3155 podmiotów, z czego w kwietniu przybyło ich 49. Status członka Rejestru Gwarancji Pochodzenia posiada 281 podmiotów.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seb |
Ktos sie domysla jaki bedzie dalszy ciag?
Marcin |
150 zl certyfiakt za 10 sesji
wiatrakowiec |
Marcin ... mi sie marzy chociaz 100 zl ale mysle ze to nigdy juz nie nastapi :(
Seb |
Marcin, jak to byś umotywował, pytam z ciekawości. Ktoś dobrał się tym bandytom ekonomicznym do dupy w końcu?
. |
Wspominałem aby nie sprzedawać ...
cvc |
Za chwile bedzie awantura o certyfikaty z biogazu rolniczego. Obecnie podmioty zobowiazane nie maja mozliwosci wywiazac sie z takiego obowiazku. Nie ma mozliwosci wniesienia oplaty zastepczej. Beda bardzo duze kary. Wydzielenie tzw. "blekitnych" certyfikatow jest ewidentnie pomoca bezprawna w rozumieniu przepisow UE. Beda musieli w jedna noc uchwalac nowele ustawy. Trzeba pogratulowac rozumu.
oze |
cvc - masz racje i tak bedzie !!
agronom |
@cvc - bzdury gadasz. Biogazownie rolnicze nie są instalacjami do produkcji prądu elektrycznego, ale przede wszystkim do utylizacji bioodpadów i odchodów zwierzęcych, które emitują kolosalne ilości metanu - 25-krotnie silniejszego gazu cieplarnianego niż CO2. Produkcja energii elektrycznej i ciepła oraz wartościowego nawozowo pofermentu jest rzeczą wtórną. Stąd biogazownie rolnicze zajmują unikatową rolę w ochronie środowiska, której nie mają żadne inne rodzaje OZE.
Duster |
@agronom, cvc pisze o systemie ZC dla biogazu i konsekwencjach przyjętych rozwiązań a nie o tym czy biogazownie są OZE czy też nie.
wiatrakowiec |
Duster... ma racje tu chodzi ze Polski rzad wprowadzil bez podstawnie bez prawnie oddzielne certyfikaty blektine dla biogazu, oczywiscie jest prawo ze Rzad kraju moze wprowdzic ale to sa szczegolne przypadki i warunki ktorych biogaz nie spelnia ;) Dla tego UE to na 100000000000000% zakwestjonuje !!!
SPS |
@agronom: chciałbym zobaczyć statystykę: 1) ile biogazowni powstałoby pomimo braku wysokich dopłat do en. elektrycznej tam produkowanej 2) jaki procent biogazowni jedzie w większości na "utylizacji bioodpadów i odchodów zwierzęcych", a nie na specjalnie obsiewanych polach w celu sprzedaży bio-materiału do biogazowni. Aha, i żeby nie było też uważam że bio-gazownie są pożyteczne i potrzebne w systemie.
MT |
To nie biogazownie tylko wspolspalanie jest przyczyna zalamania rynku oze. Nie szukajcie falszywego wroga
Duster |
@MT, nikt nie szuka fałszywego wroga, irytuje tylko próba wprowadzania podziału na OZE lepsze i gorsze, jak w retoryce politycznej. Co do współswpalania, to wydaje mi się że jest poza konkurencją- ja w nim żadnego OZE nie widzę.

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...