Ostrzejsze limity emisji z elektrowni przegłosowane o włos

Ostrzejsze limity emisji z elektrowni przegłosowane o włos
Fot. Engie / GDF Suez
REKLAMA

W piątek przegłosowano długo negocjowane limity zanieczyszczeń dla elektrowni, pomimo sprzeciwu Niemiec i Polski. Modernizacja energetyki pozwoli uniknąć rocznie ponad 20 tysięcy przedwczesnych zgonów. Nowe prawo będzie potężnym impulsem do długo oczekiwanej transformacji naszej energetykikomentuje Polska Zielona Sieć.

Nowe przepisy zostały przegłosowane dosłownie o włos – głosami krajów, których łączna populacja wynosi 65,14 proc. ludności UE, czyli zaledwie 0,14 punktu proc. ponad wymagane minimum. 

Większość krajów Unii Europejskiej głosowała za przyjęciem ostrzejszych limitów emisji. Kilka krajów – w tym Polska, a także Niemcy, Czechy, Bułgaria, Finlandia, Węgry, Słowacja i Rumunia – było przeciwnych. Przestrzeganie nowych standardów będzie obowiązkowe od roku 2021, ale już teraz państwa członkowskie mogą zacząć stosować ambitniejsze limity.

Jak informuje organizacja HEAL, nowe normy BREF dla LCP wymagają od państw członkowskich zaostrzenia limitów toksycznych zanieczyszczeń, takich jak tlenki azotu (NOx), dwutlenek siarki (SO2) i cząstki stałe (PM) dla wszystkich elektrowni węglowych oraz innych elektrowni w Unii Europejskiej. Po raz pierwszy wprowadzono również limity zanieczyszczenia powietrza dla rtęci. Jest to o tyle ważne, że 280 elektrowni węglowych w UE wytwarza jedną czwartą całej energii elektrycznej UE, ale odpowiada za ponad 70 proc. emisji dwutlenku siarki w UE i ponad 40 proc. emisji tlenków azotu z sektora przemysłu.

Przyjęte przepisy dotyczą jednak także elektrowni opalanych ropą i gazem, ale również innych, również tych położonych na morzu.

Polska Zielona Sieć przypomina, że przegłosowane w piątek unijne regulacje, wypracowywane w trwającym 6 lat tzw. procesie sewilskim, opierają się na najlepszych dostępnych technikach (Best Available Techniques, BAT) stosowanych z powodzeniem w innych krajach, np. w Stanach Zjednoczonych.

Przepisy zaostrzają limity emisji szkodliwych dla zdrowia tlenków azotu, tlenków siarki oraz pyłów zawieszonych, które do tej pory uregulowane były dyrektywą o emisjach przemysłowych (IED). Obecnie po raz pierwszy do katalogu tych norm włączane są również limity dla związków chloru i metali ciężkich mi.in dla rtęci.

Nowe limity emisji zanieczyszczeń, które obejmą energetykę opartą na paliwach kopalnych, pozwolą radykalnie zmniejszyć jej negatywny na nasze zdrowie. Koszty modernizacji elektrowni, zwrócą nam się z nawiązką dzięki obniżeniu ogromnych, ponoszonych obecnie kosztów zdrowotnych – komentuje Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci. – Nowe prawo będzie też dużym impulsem do transformacji sektora – w wielu przypadkach zamiast remontować kilkudziesięcioletnie instalacje, bardziej będzie się opłacało zainwestowanie w odnawialne źródła energii i rozwiązania służące oszczędzaniu energii – dodaje Józefiak.

Według ubiegłrocznego raportu "Lifting Europe’s Dark Cloud", dostosowanie energetyki do nowych przepisów, pozwoli uniknąć w Europie ponad 20 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie – odpowiada to populacji takiego miasta jak np. Wadowice.

Szkoda, że polski rząd głosował przeciw, bardziej niż o nasze zdrowie, troszcząc się o wąsko pojęty interes spółek energetycznych. Dziwi to zwłaszcza, że minister Szyszko często opowiada o stawianiu na mityczne „czyste technologie węglowe” – komentuje Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci.

Dzień przed piątkowym głosowaniem przedstawiciele polskich organizacji pozarządowych i środowisk lekarskich przekazali ministrowi środowiska petycję podpisaną przez 125 tys. osób z apelem o poparcie nowych przepisów.

Ministerstwo Środowiska tymczasem krytycznie odniosło się do przyjętych w piątek przepisów. – Dostosowanie się do nowych przepisów emisyjnych może kosztować polskie przedsiębiorstwa ok. 10 mld zł. Nie zgadzamy się na takie podejście – ocenił Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (20)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
wiatrakowiec |
I to wlasnie powinno byc naglasniane w MEDIACH i tylko gdzie sie da: ZE Tak wlasnie PIS troszczy sie o Polske i Polakow !!!!!!!!!!!!!!! Oni sie troszcza ale o nastepne wybory i zeby im slupki nie spadly bo nie zamierzaja ogladac strajkow i palania opon na slasku - a CALA POLSKA cierpi kosztem garstki gornikow :( a spokojnie ci ludzie mogli by znalazc prace w OZE, jak teraz dzieje sie np w USA ze zatrudnienie w OZE przeszlo najsmiejsze oczekiwania !!! ALE MY JESZCZE 100 LAT ZA MURZYNAMI !!!!!!!!!!!!!!!!
Jwz |
O co się stało? Wielce ekologiczne Niemcy głosowały przeciw? A przecież mają tyle wiatraków i PV.
Windturbiness |
Na to czekałem cały swiat się rozwija w nowych technologiach PIS chciał napendzać samochody EV prondem z wengla a tu trzeba bedzie zamknąć elelktrownie które teraz buduja bo są jurz na etapie budowy przestarzałe
Windturbiness |
Pracuje sobie właśnie na turbinie i cieszy mnie to że mimo naszego obecnego rządu polska zmuszona karami wreszcie ruszy w dobrym kierunku.
pawelo |
Jest tak jak napisał wiatrakowiec:) Nic dodać nic ująć. Co tam zdrowie Polaków i jakieś tam OZE. Najważniejsze słupki poparcia i następne wybory:) Cieszę się że udało się to przegłosować.
Seb |
PiSowskie elektryki chyba dostaną spazmy. Nawet na niemcy nie bedą mogli zwalać do woli.
SPS |
Cyt.:"Ministerstwo Środowiska tymczasem krytycznie odniosło się do przyjętych w piątek przepisów. – Dostosowanie się do nowych przepisów emisyjnych może kosztować polskie przedsiębiorstwa ok. 10 mld zł. Nie zgadzamy się na takie podejście" - dalszy ciąg myśli ministra: "...już lepiej żeby każdego roku 40tys ludzi zdechło na różne powiązane za zanieczyszczeniem choroby", co nie panie minister? Miej pan cojones i powiedz to głośno.
MojaElektrowniaPV |
Jak ktoś myśli, że od tego poprawi się stan powietrza to chyba jest z wiatraka zdjęty. Problemem jest to, że mamy w Polsce miliony źródeł emisji pozbawione JAKICHKOLWIEK norm i to w miejscach gdzie mieszkamy i oddychamy, nasze domowe paleniska i auta a nie emisje z energetyki. Oczywiście taki prostak jeden z drugim już tego nie zauważy tylko oczka mu sie zaświeciły i ślina pociekła na myśl, że może jego badziewiasty szrot zacznie rzekomo jakieś kokosy przynosić :D
SPS |
@Moja: Tyś sam jak kokos ;o) Cyt.:"nowe normy BREF dla LCP wymagają (...) zaostrzenia limitów toksycznych zanieczyszczeń, takich jak tlenki azotu (NOx), dwutlenek siarki (SO2) i cząstki stałe (PM)" Trzeba być z komina zdjętym, żeby uważać że w temacie el. węglowych wszystko jest ok i wogóle nic nie trzeba robić. Niska emisja to problem oczywisty i trzeba nad nim pracować równolegle.
MojaelektrowniaPV |
@SPS Jeśli mamy z niską emisją walczyć równolegle to chyba mamy baaaardzo duże tyły. Nie wiem... może problemem jest fakt, że okreslone lobby na tym nie zarobią...
Szyszko |
A kto zarabia na mułach węglowych? Mafia spółek państwowych. Pis ma krew na rękach.
Ekoterrorysta |
a ktoś zmusza kogokolwiek do kupowania jakichś mułów węglowych ?
szyszko |
@Ekoterrorysta, jak masz węgiel po 800 zł a muł węglowy za 400zł to typowy beneficjent 500+ woli zatruć sąsiada i siebie samego, więcej zostanie kasy na wachę do 20 letniego diesla z niemiec.
Ekoterrorysta |
@szyszko Czyli nikt nikogo nie zmusza
Szyszko |
Rzą PiS zmusza, dopłacając z moich podatków miliard w gotówce na dacze dzisłaczy związkowych. Zamiast kupić dwa razy taniej w Australi, jak już misimy tym syfem palić. (Cena uwzględnia dotacje do górnictwa)
ekoterrorysta |
@szyszko znasz się na cenach węgla jak świnia na gwiazdach. skaczesz z tematu na temat, raz o mułach, raz o weglu z Australii - żadengo ładu i składu, żadnej logiki. Nikt ci nie zabrania sprowadzać węgla skąd ci się podoba.
Duster |
Witamy na forum nowego trolla węglowego, a może to stary po liftingu nicka? Jak tam stawki nadal za posta czy za "gotowość rewolucyjną"?
wiatrakowiec |
Duster .... A moze to robi z ramienia Parti.......... PIS ;)
Szyszko |
Pewnie że muszą z ramienia, mają przecież powodzenie u kobitek jak Misiewicz w klubie disco.
Zenon |
Im ostrzejsze limity, tym lepiej. Ja dbam o środowisko (mam panele fotowoltaiczne), to niech i inni przyłożą swoją cegiełkę do pomocy ziemi. A przy okazji oszczędzam

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...