OZE i budownictwo społeczne w Szkocji idą w parze

OZE i budownictwo społeczne w Szkocji idą w parze
Fot. Berwickshire Community Renewables
REKLAMA

Szkocji rząd wsparł joint venture pomiędzy jedną z instytucji zajmujących się budową domów przeznaczonych dla mniej zarabiających mieszkańców Szkocji a lokalnym deweloperem farm wiatrowych. Zyski z produkcji energii z wiatru będą napędzać budowę tanich domów.

Jak zwraca uwagę „The Guardian”, szkocki rząd odróżnia się od rządu w Londynie nie tylko wspieraniem taniego budownictwa mieszkalnego, ale także pozytywnym stosunkiem do rozwoju lądowych farm wiatrowych.

Oba elementy zostały połączone w projekcie zainicjowanym przez szkockie stowarzyszenie zajmujące się budową tanich domów Berwickshire Housing Association oraz organizacją Community Energy Scotland realizującą obywatelskie projekty OZE.

Oba podmioty utworzyły joint venture o nazwie Berwickshire Community Renewables i zbudowały w szkockim hrabstwie Barwickshire farmę wiatrową o nazwie „The Fishermen Three”, z której zyski będą przeznaczane na finansowanie inwestycji w tanie domy i mieszkania.

Złożona z trzech turbin farma wiatrowa została podłączona do sieci w marcu br. i znajdując się jeszcze w fazie rozruchu tylko w ciągu pierwszego tygodnia wyprodukowała ponad 100 MWh energii elektrycznej. Prognozowany roczny uzysk energii to 19 GWh energii elektrycznej. 

Realizację tej inwestycji umożliwiły fundusze w wysokości 1,75 mln funtów przyznane przez szkocki rząd w ramach programów wsparcia OZE. Uzyskanie w ten sposób niezbędnego wkładu własnego umożliwiło inwestorom zaciągnięcie kredytu komercyjnego w wysokości 10,6 mln funtów. Koszt całej inwestycji miał zamknąć się w kwocie niemal 12 mln funtów. 

Szkocki rząd zakłada, że źródła odnawialne w 2030 roku mają pokrywać przynajmniej 50 proc. zapotrzebowania Szkocji na energię elektryczną, cieplną i w transporcie. Już w 2015 r. źródła odnawialne w Szkocji pokryły 59,4 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną wobec 49,7 proc. w roku wcześniejszym, a także wobec 29,7 proc. w roku 2012.

Jak podaje szkockie stowarzyszenie branży OZE Scottish Renewables, na koniec I kwartału 2016 r. potencjał energetyki odnawialnej w Szkocji wzrósł do 7,88 GW, z czego 5,52 GW przypadło na farmy wiatrowe na lądzie, a 1,55 GW było zasługą morskiej energetyki wiatrowej.

Lądowe farmy wiatrowe wyprodukowały w 2015 roku w Szkocji 13,83 TWh energii elektrycznej, a morskie farmy wiatrowe 5,78 TWh.

Znaczący wzrost szkockiego potencjału odnawialnych źródeł energii, który odnotowano w ostatnich latach, sprawił, że w całym 2015 roku OZE wyprodukowały w Szkocji w sumie 21,67 TWh energii elektrycznej, podczas gdy w 2007 r. produkcja zielonej energii wyniosła 8,21 TWh.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
wiatrakowiec |
:) tylko pozazdroscic :(
TTTT |
@wiatrakowiec ale czego ? 50% tego co tej pory zarobiłeś możesz swobodnie oddać na rzecz takiego budownictwa. Nikt nie broni.
wiatrakowiec |
TTTT - ty to jestes jednak......... Glupi albo chory moze jedni i drugie ;)
tttt |
Tylko obrażać umiesz ? Może bardziej merytoryczne wypowiedz. Mam nadzieje ze rozumieszo czym piszę Zobaczymy po odpowiedzi.i
Duster |
@TTTT, ja rownież nie rozumiem skąd twoje wyliczenie że ktoś oddaje 50% zysków? Ja rozumiem ten model tak, że dwie firmy tworzą spółke, budują wiatraki i każda przeznacza swoją część zysków na co chce. Jedna z nich na budownictwo socjalne, ale na co przeznacza druga firma nie napisali. BTW - nieosiągalne w polskich warunkach z powodu tradycyjnej polskiej nieufności.

Giełda OZE

SPRZEDAM projekt z wygrana aukcją 0,85 MW po 394zł

Witam sprzedam gotowy do budowy projekt z wygraną aukcją [ po 394 zł ]. Przyłącze na działce , Dod czytaj dalej...

Wydzierżawię grunty pod PV

PCWO ENERGY S.A wydzierżawi działki pod farmy fotowoltaiczne na terenie całej Polski Wymagania: -bra czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawie działkę pod pv

Działka pod farmę pv o powierzchni 22281 m2 (2,3 ha) kształt prostokąt 290x80m , usytuowanie w dłużs czytaj dalej...