Europejskie koncerny poparły kryterium 550 g CO2/kWh

Europejskie koncerny poparły kryterium 550 g CO2/kWh
Foto. Siemens
REKLAMA

Czołowe unijne koncerny, w tym energetyczne i paliwowe, poparły propozycję Komisji Europejskiej w zakresie ograniczenia pomocy publicznej w ramach krajowych rynków mocy tylko do elektrowni charakteryzujących się mniejszą emisyjnością niż 550 g CO2/kWh. Przeciwko temu zapisowi mocno protestuje polski rząd.

W liście adresowanym do przedstawicieli Komisji i Parlamentu Europejskiego unijne koncerny – Siemens, Total, Shell, Statoil, Iberdrola, gasNatural fenosa, Eni – a także organizacje branżowe WindEurope oraz SolarPower Europe, poparły propozycję Komisji Europejskiej zawartą w tzw. pakiecie zimowym, czyli zbiorze regulacji, które mają kształtować unijną politykę energetyczną i klimatyczną po roku 2020.

Jednym z zapisów pakietu zimowego, który może uderzyć w wysokoemisyjną energetykę opartą na węglu i przeciwko któremu protestuje polski rząd, jest zapis o maksymalnych emisjach z elektrowni, które będzie mogła objąć pomoc w ramach krajowych rynków mocy.

Przyjęcie kryterium emisji poniżej 550 g CO2/kWh w praktyce wyeliminuje polskie elektrownie węglowe – także te nowo budowane – z możliwości wsparcia w ramach rynku mocy, co może zniweczyć plany polskiego rządu planującego wdrożenie takiego mechanizmu pomocy dla krajowej energetyki.

Wymienione wyżej europejskie koncerny zwróciły się tymczasem w tym tygodniu do przedstawicieli Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego o poparcie kryterium 550 g CO2/kWh, nazywając tą propozycje Brukseli „krokiem w dobrym kierunku”, a także „transparentną” i zgodną zasadami inwestycyjnymi, które przyjął Europejski Bank Inwestycyjny.

Nasze rachunki za energię nie powinny wspierać funkcjonowania najbardziej trujących elektrowni, zwłaszcza, że dostępne są czystsze alternatywy. Takie działanie w oczywisty sposób zaprzeczyłoby polityce klimatycznej i energetycznej UE i byłoby sprzeczne z najlepszym interesem europejskich konsumentów – czytamy w liście wystosowanym przez europejskich potentatów z sektora paliwowego i energetycznego.

Autorzy listu nazywają propozycję limitu 550 g CO2/kWh również „technologicznie neutralną”. – Elektrownie z wyższymi emisjami CO2 będą mogły nadal operować na rynku, po prostu płacąc za swoje emisje w ramach schematu ETS – czytamy w liście, w którym podkreśla się również, że propozycja KE byłaby komplementarna z unijnym systemem handlu emisjami CO2, który – zdanie autorów – wymaga reformy, aby dać znaczące sygnały cenowe do inwestycji w niskoemisyjne technologie.

Czego dotyczy pakiet zimowy? 

30 listopada 2016 r. Komisja Europejska przyjęła pakiet „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków” nazywany pakietem zimowym, który ma na celu przekształcenie, do 2030 r. i na kolejne lata, systemu energetycznego unii energetycznej w gospodarkę niskoemisyjną, a jednocześnie wygenerowanie korzyści dla zatrudnienia, konsumentów, wzrostu gospodarczego, innowacji i konkurencyjności. Pakiet ma trzy główne cele – przyznanie efektywności energetycznej priorytetowego znaczenia, osiągnięcie pozycji światowego lidera w dziedzinie energii odnawialnej i zapewnienie preferencji konsumentom.

Jedno z podstawowych założeń pakietu „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”, czyli wzmocnienie roli konsumentów, ma być realizowane m.in. poprzez zapewnienie im dostępu do umów o dynamicznych cenach energii elektrycznej oraz inteligentnych liczników wyposażonych w pewne minimalne funkcje.

– Nowe wydarzenia doprowadziły jednak do fundamentalnych zmian na europejskich rynkach energii elektrycznej. Udział energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych gwałtownie wzrósł, a energia ta stała się bardziej konkurencyjna pod względem kosztów. Przechodzenie na odnawialne źródła energii będzie kontynuowane, ponieważ jest ono jednym z kluczowych warunków realizacji obowiązków Unii na mocy porozumienia klimatycznego z Paryża. W przyszłości rynek energii elektrycznej będzie się charakteryzował bardziej zmiennym i rozproszonym wytwarzaniem energii elektrycznej, zwiększoną współzależnością pomiędzy państwami członkowskimi i nowymi możliwościami technologicznymi pozwalającymi konsumentom zmniejszać rachunki i aktywnie uczestniczyć w rynkach energii elektrycznej poprzez reagowanie na zapotrzebowanie, konsumpcję własną i magazynowanie energii – zapewnia Komisja Europejska

Wzmocnieniu roli konsumentów ma towarzyszyć poprawa konkurencji na detalicznym rynku energii elektrycznej poprzez stopniowe wycofywanie regulacji cen, przy jednoczesnym umożliwieniu ich przejściowej regulacji dla konsumentów znajdujących się w trudnej sytuacji.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Luis |
"Czysta energia dla wszystkich Europejczykow" * * nie dotyczy Polakow.
pesel |
Jakoś inni radzą sobie inaczej i zmniejszają ilość prądu z węgla a u nas to nie wychodzi. Dobra, mamy dużo węgla ale mamy też rolnictwo pod biogazownie, mamy rzeki z potencjałem wodnym, mamy miejsce na wiatraki i je zwalczamy. Już minęła moda na zwalczanie masztów antenowych telefonii komórkowej ale coś zwalczać trzeba to teraz wiatraki są na czasie. A może by tak zwalczać słupy energetyczne? Pretekst się znajdzie: szpecą krajobraz, są jakieś nieokreślone promieniowania jak w wiatrakach, ptaki giną siadając na poprzecznikach (widziałem dwa bociany). A zwalczanie słupów akurat było by na czasie bo energetyka rozproszona jest lepsza niż centralna. Mogą być źródła OZE ale może też być kogeneracja nawet mała taka w każdej piwnicy, obok kotła gazowego. Znacznie taniej za prąd i centralne elektrownie mniej szkodzą.
Kiks |
@pesel, akurat węgla brakuje, elektrownie nie mają zagwarantowanych dostaw z Polski do nowych tysiączek. Węglowe trolle zatrzymały się na bajaniach z lat 70 XX w. Ten węgiel który został w ziemi jest kiepskiej jakości i zbyt kosztowny żeby go wydobywać. Ale o tym Tobiszowski z Tchórzewskim nie powiedzą.
pesel |
Podzielam Twoje zdanie Kiks. Niech ten węgiel tam zostanie bo przecież prąd da się produkować inaczej, tak jak to robią inni, coraz mniej węgla. Mówisz, ze węgla brakuje? To może źle myślano przed budową tysiączek stosując zasadę, że węgiel był, jest i będzie.
Kiks |
@pesel, słowo "myślenie" to poważne nadużycie, obrażające polskich polityków :-P
sol |
100/100 Kiks.
prej |
Niemcy przechodzą na węgiel? http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/116919,niemcy-juz-zuzyli-budzet-emisji-co2-na-caly-2017-rok
TK |
Polska to jednak kraj UE II prędkości. W Anglii która niebawem wyjdzie z UE elektrownie węglowe mają 0 udział w produkcji energii. Właśnie w tym kraju ok. 130 lat temu Edison uruchomił pierwszą elektrownię węglową na świecie. Tak trzymać Pani Premier, a za dziesięć lat będzie pozamiatane w tym kraju!
MojaElektrowniaPV |
A dlaczego eliminować TYLKO elektrownie weglowe ? zadawał sobie ktos to pytanie ? wyeliminujmy też gaz, ropę, itd czyli generalnie produkty tych firm, które tak ochoczo popierają eliminację węgla.... czemu 550g a nie np. 100g ?? To jest biznes drodzy Państwo i wmawianie ludziom, że CO2 im szkodzi stało się częścia biznesu. CO2 nie jest żadnym trującym gazem. Radzę włączyć myślenie.
szyszko |
górnictwo = ekshumacja martwych drzew i dinozaurów. Precz z trupojadami.
Seb |
MojaElektrowniaPV jak radzisz to czemu sam nie włączysz? z emisją CO2 jest ściśle powiązana emisja całej tablicy mendelejewa która idzie w komin razem z tym. I żadne elektrofiltry tu wiele nie pomogą, gdyż nie mają 100% skuteczności. W polskich warunkach stoją wręcz dla picu, nie włączane.

Giełda OZE

Przyłącze dla Pv 350 mw

Posiadamy do sprzedania wolne moce przyłączeniowe na Ukrainie wraz z działką pod PV . Wielkość przy czytaj dalej...

Szukamy działek do wydzierżawienia pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Firma monterska

Doświadczona ekipy monterskie nawiążą współpracę przy montażach systemów fotowoltaicznych. Zapraszam czytaj dalej...

ZLECĘ PRZYGOTOWANIE PROJEKTÓW PV

Zlecę development projektów farm fotowoltaicznych do 1 MW od wyszukania lokalizacji do pozwolenia na czytaj dalej...