Kraków przyjął przejściową uchwałę antysmogową

Kraków przyjął przejściową uchwałę antysmogową
Kraków. Fot. Walter Hertz

Wczoraj Sejmik Województwa Małopolskiego przegłosował uchwałę antysmogową dla Krakowa. Jej głównym założeniem jest określenie norm jakościowych opału na terenie Gminy Miejskiej Kraków.

Prezydent Jacek Majchrowski zwrócił się w lutym br. do marszałka Małopolski Jacka Krupy o przyjęcie – dedykowanych dla Gminy Miejskiej Kraków – czasowych rozwiązań, analogicznych do tych, które zostały przyjęte przez Sejmik Województwa 15 stycznia 2016 roku w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Efektem jest przyjęta wczoraj uchwała, która wejdzie w życie 1 lipca tego roku i będzie obowiązywać do wejścia w życie przyjętej wcześniej, właściwiej uchwały antysmogowej dla Krakowa, która zacznie obowiązywać od 1 września 2019 r.

REKLAMA

Sejmik Województwa Małopolskiego uchwalił normy jakościowe opału, które będą obowiązywać w dwóch najbliższych sezonach grzewczych. Od 1 lipca tego roku do 31 sierpnia 2019 roku dopuszczalne będzie stosowanie wyłącznie odpowiedniej jakości paliw stałych.

Węgiel powinien mieć następujące parametry jakościowe: udział masowy węgla kamiennego lub węgla brunatnego o ziarnieniu 0-5 mm poniżej 5 proc., wartość opałowa powyżej 26 MJ/kg, zawartość popiołu poniżej 10 proc, siarki – poniżej 0,8 proc.

Drewno spalane w kotłach, kominkach i piecach, kupowane lub pozyskane z innych źródeł, powinno zawierać biomasę o wilgotności w stanie roboczym poniżej 20 proc.

REKLAMA

W styczniu br. radni Sejmiku Województwa Małopolskiego przegłosowali uchwałę antysmogową dla terenu całego województwa. Bardziej restrykcyjne niż w całej Małopolsce i wprowadzone szybciej regulacje obejmą teren Krakowa.

Zgodnie z przyjętą uchwałą antysmogową, na terenie Małopolski od 1 lipca zabronione będzie korzystanie z paliw niskiej jakości, m.in. mułów i drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Oznacza to, że drewno będzie musiało być sezonowane. Uchwała nie wprowadza całkowitego zakazu palenia węglem czy drewnem. 

Ponadto, zgodnie z uchwałą antysmogową, instalowane na terenie Małopolski kotły i kominki będą musiały spełniać wymagania tzw. ekoprojektu, zgodnie z którymi kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów. Ekoprojekt ogranicza również emisję toksycznych tlenków azotu. Od 2020 r. kotły, które nie spełniają norm ekoprojektu, nie będą dostępne w sprzedaży na terenie Unii Europejskiej.

Bardziej restrykcyjne regulacje będą obowiązywać od 1 września 2019 r. na terenie Krakowa, gdzie wejdzie wówczas w życie całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach.

Przyjęta przez woj. małopolskie uchwała antysmogowa była pierwszą w kraju. Kolejną przyjęło kilka tygodni temu woj. śląskie, a w trakcie prac nad kolejnymi uchwałami antysmogowymi są m.in. województwa dolnośląskie i mazowieckie.

red. gramwzielone.pl