W. Brytania notuje pierwszy od 135 lat dzień bez energii z węgla

W. Brytania notuje pierwszy od 135 lat dzień bez energii z węgla
Fot. National Grid
REKLAMA

W ostatni piątek w Wielkiej Brytanii energia była produkowana wyłącznie ze źródeł innych niż węgiel. Brytyjski rząd zapowiada całkowite wyłączenie elektrowni węglowych już w roku 2025.

Brytyjski operator sieci elektroenergetycznych National Grid podał, że w ostatni piątek energia elektryczna w Wielkiej Brytanii była produkowana głównie z elektrowni gazowych, a także w mniejszym stopniu z atomu oraz OZE, natomiast całkowicie wyłączone były pozostające na Wyspach elektrownie węglowe.

Oznacza to, że ostatni piątek był pierwszym od 135 lat dniem w Wielkiej Brytanii, w którym energia nie była wytwarzana z wykorzystaniem węgla. W. Brytania była pierwszym na świecie krajem, w którym uruchomiono produkcję energii z elektrowni węglowej. Miało to miejsce w Londynie, w elektrowni Holborn Viaduct, w styczniu1882 r. za sprawą Thomasa Edisona. Kolejna była elektrownia w Nowym Jorku, uruchomiona również przez Edisona we wrześniu tego samego roku. 

W ostatnich latach w Wielkiej Brytanii wyłączane są kolejne elektrownie węglowe, a Londyn chce całkowicie zrezygnować z generacji z węgla w roku 2025. Miejsce elektrowni węglowych mają zająć źródła odnawialne, większa generacja z atomu za sprawą forsowanych przez brytyjskie władze nowych elektrowni jądrowych, a także obecnie kluczowa dla brytyjskiego miksu energii generacja gazowa.

W ubiegłym roku energetyka gazowa miała 42,4-procentowy udział w brytyjskim miksie wytwarzania energii elektrycznej (rok wcześniej 29,5 proc.), źródła odnawialne osiągnęły udział na poziomie 24,4 proc. (rok wcześniej 24,6 proc.), energetyka jądrowa miała 21,2-proc. udział (20,7 proc. w roku 2015), a z węgla Brytyjczycy wyprodukowali 9,1 proc. energii wobec 22,3 proc. w 2015 r.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
IXI |
Po co wyłączać i likwidować? Czy nie lepiej byłoby spakować angielskie elektrownie węglowe w kontenery i wysłać do Polski? Angole pozbyliby się kłopotu, a my zaoszczędzilibyśmy na kosztach budowy nowych bloków węglowych. Transport sfinansowałaby Unia Europejska. W drodze powrotnej puste kontenery można by zapełnić tzw. "uchodźcami".
Jwz |
I widzicie, aby pozbyć się węgla OZE MUSZĄ współdziałać z atomem
IXI |
...albo z elektrowniami gazowymi (którymi elastyczniej można sterować) - do czasu masowego upowszechnienia się tanich akumulatorowych magazynów energii.
Rudy |
Nierozumiem. Wygasili kotły i co, znowu będą je uruchamiać?
KońRafał |
... albo z elektrowniami szczytowo-pompowymi.
SPS |
@Jwz: el. jądrowe mogą pracować w podstawie zasilania, z OZE dużo lepiej współpracują el. gazowe - co zresztą pokazane jest w artykule.
Jwz |
@SPS: Tak, ale chodzi mi o elektrownie niewydzielające dwutlenku węgla
mk |
Dzień dobry, OZE i energetyka gazowa dla stabilizacji sieci, która z czasem wyewouluje do biogazowej. Koniecznie zapoznaijcie się z projektem Kombikraftwerk (http://www.kombikraftwerk.de/english/kombikraftwerk-1-english.html), to jest przyszłość!, pozdrawiam :)
j23 |
W latach 70-tych Anglicy odkryli na Morzu Północnym złoża ropy i gazu "Brent", dlatego odeszli od węgla. Powodem poszukiwania złóż ropy na morzu były zerwane kontrakty z Arabia Saudyjska. W Arabii Anglicy chcieli rope za darmo. Amerykanie zapłacili więcej i przejęli Saudyjską ropę. Nie zapominajmy że w Angli panował w latach siedemdziesiątych kryzys paliwowy, jego skutkiem był mały samochód " Austin Mini-Moris"

Giełda OZE

Turbiny Wiatrowe, Projekty, Budowa i Finansowanie

Vestas, Enercon - Turbiny, Projekty zgodne z Ustawą Odległościową, "Realizacje pod klucz" czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Prefkwalifikacje do aukcji, promesy, koncesje, technical due diligence

Oferujemy przygotowanie wniosków: - o wydanie zaświadczenia o dopuszczeniu do udziału w aukcji; - o czytaj dalej...

Vestasy V80, 100m wieza

Vestasy V-80, 2000kW, 80m lopaty, 100 m WIEZA, top stan techniczny, w lecie 2018 do demontazu, be czytaj dalej...