W. Brytania notuje pierwszy od 135 lat dzień bez energii z węgla

W. Brytania notuje pierwszy od 135 lat dzień bez energii z węgla
Fot. National Grid
REKLAMA

W ostatni piątek w Wielkiej Brytanii energia była produkowana wyłącznie ze źródeł innych niż węgiel. Brytyjski rząd zapowiada całkowite wyłączenie elektrowni węglowych już w roku 2025.

Brytyjski operator sieci elektroenergetycznych National Grid podał, że w ostatni piątek energia elektryczna w Wielkiej Brytanii była produkowana głównie z elektrowni gazowych, a także w mniejszym stopniu z atomu oraz OZE, natomiast całkowicie wyłączone były pozostające na Wyspach elektrownie węglowe.

Oznacza to, że ostatni piątek był pierwszym od 135 lat dniem w Wielkiej Brytanii, w którym energia nie była wytwarzana z wykorzystaniem węgla. W. Brytania była pierwszym na świecie krajem, w którym uruchomiono produkcję energii z elektrowni węglowej. Miało to miejsce w Londynie, w elektrowni Holborn Viaduct, w styczniu1882 r. za sprawą Thomasa Edisona. Kolejna była elektrownia w Nowym Jorku, uruchomiona również przez Edisona we wrześniu tego samego roku. 

W ostatnich latach w Wielkiej Brytanii wyłączane są kolejne elektrownie węglowe, a Londyn chce całkowicie zrezygnować z generacji z węgla w roku 2025. Miejsce elektrowni węglowych mają zająć źródła odnawialne, większa generacja z atomu za sprawą forsowanych przez brytyjskie władze nowych elektrowni jądrowych, a także obecnie kluczowa dla brytyjskiego miksu energii generacja gazowa.

W ubiegłym roku energetyka gazowa miała 42,4-procentowy udział w brytyjskim miksie wytwarzania energii elektrycznej (rok wcześniej 29,5 proc.), źródła odnawialne osiągnęły udział na poziomie 24,4 proc. (rok wcześniej 24,6 proc.), energetyka jądrowa miała 21,2-proc. udział (20,7 proc. w roku 2015), a z węgla Brytyjczycy wyprodukowali 9,1 proc. energii wobec 22,3 proc. w 2015 r.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
IXI |
Po co wyłączać i likwidować? Czy nie lepiej byłoby spakować angielskie elektrownie węglowe w kontenery i wysłać do Polski? Angole pozbyliby się kłopotu, a my zaoszczędzilibyśmy na kosztach budowy nowych bloków węglowych. Transport sfinansowałaby Unia Europejska. W drodze powrotnej puste kontenery można by zapełnić tzw. "uchodźcami".
Jwz |
I widzicie, aby pozbyć się węgla OZE MUSZĄ współdziałać z atomem
IXI |
...albo z elektrowniami gazowymi (którymi elastyczniej można sterować) - do czasu masowego upowszechnienia się tanich akumulatorowych magazynów energii.
Rudy |
Nierozumiem. Wygasili kotły i co, znowu będą je uruchamiać?
KońRafał |
... albo z elektrowniami szczytowo-pompowymi.
SPS |
@Jwz: el. jądrowe mogą pracować w podstawie zasilania, z OZE dużo lepiej współpracują el. gazowe - co zresztą pokazane jest w artykule.
Jwz |
@SPS: Tak, ale chodzi mi o elektrownie niewydzielające dwutlenku węgla
mk |
Dzień dobry, OZE i energetyka gazowa dla stabilizacji sieci, która z czasem wyewouluje do biogazowej. Koniecznie zapoznaijcie się z projektem Kombikraftwerk (http://www.kombikraftwerk.de/english/kombikraftwerk-1-english.html), to jest przyszłość!, pozdrawiam :)
j23 |
W latach 70-tych Anglicy odkryli na Morzu Północnym złoża ropy i gazu "Brent", dlatego odeszli od węgla. Powodem poszukiwania złóż ropy na morzu były zerwane kontrakty z Arabia Saudyjska. W Arabii Anglicy chcieli rope za darmo. Amerykanie zapłacili więcej i przejęli Saudyjską ropę. Nie zapominajmy że w Angli panował w latach siedemdziesiątych kryzys paliwowy, jego skutkiem był mały samochód " Austin Mini-Moris"

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...