URE chce zmian w procedurze aukcji

URE chce zmian w procedurze aukcji
Prezes URE Maciej Bando. Fot. MMC Polska
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki ma wnioskować o zmiany w zasadach prowadzenia aukcji, które mają wynikać z doświadczeń wyniesionych przez regulatora z pierwszej, grudniowej aukcji. URE chce, aby najbliższa aukcja odbyła się jeszcze w pierwszym półroczu br.

Po aukcji, którą przeprowadzono w dniu 30 grudnia 2016 r. i w której z powodu problemów z dostępem do Internetowej Platformy Aukcyjnej niektórym inwestorom nie udało się zarejestrować swojej oferty, Ministerstwo Energii i URE zapowiedziały gotowość do przeprowadzenia aukcji „dogrywkowej”, jednak do tej pory rynek nie poznał jej terminu, ani warunków.

Teraz, jak podaje „Rzeczpospolita”, URE chce, aby kolejna aukcja odbyła się jeszcze w pierwszej połowie br. i postuluje wdrożenie zmian w zakresie towarzyszących jej procedur.

Urząd chce m.in. przeprowadzić aukcje dla osobnych koszyków w nienakładających się na siebie terminach, co miałoby zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów, które w systemie IPA odnotowano podczas aukcji grudniowej. „RZ” dodaje, że URE pracuje nad zoptymalizowaniem oprogramowania systemu IPA. Po grudniowej aukcji Urząd zapowiedział wyjaśnienie przyczyn wadliwego funkcjonowania IPA, jednak do tej pory oficjalnie ich nie przedstawił.

Drugą, postulowaną przez URE zmianą, jest wprowadzenie jawności składania ofert. Skąd taka potrzeba? Cytowany przez „RZ” prezes URE Maciej Bando tłumaczy, że „nietrudno sobie wyobrazić sytuację, w której jedna osoba w imieniu grupy producentów działających na przykład w ramach jakiegoś stowarzyszenia składa ofertę aukcyjną” i dodaje, że taka sytuacja może prowadzić do manipulowania ceną i że takie przypadki Urząd stwierdził podczas aukcji grudniowej.

Cytowany przez „RZ” Michał Ćwil, wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej zauważa, że o ile składanie ofert w imieniu kilku wytwórców przez jednego pełnomocnika może być podstawą do manipulacji, to jednak brak takiej możliwości byłby ograniczeniem swobody gospodarczej. Wiceprezes PIGEOR dodaje, że „podstawą do wykonania pełnomocnictwa jest udzielenie zgody na złożenie oferty w konkretnej, a nie dowolnej cenie, która jest kalkulowana tak, by inwestycja była opłacalna".

Link do artykułu w „Rzeczpospolitej”

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
VP |
No jeśli były manipulacje i nieprawidłowości, to tym bardziej należy unieważnić grudniową aukcję !!
pv_inwestor |
Prezes URE chyba nie bardzo orientuje się, jak przebiegała ostatnia aukcja, skoro mówi, że "jedna osoba w imieniu grupy producentów działających na przykład w ramach jakiegoś stowarzyszenia składa ofertę aukcyjną". W grudniowej aukcji nie było możliwości składania ofert przez pełnomocników - oferty składali wyłącznie członkowie zarządów odpowiednich spółek ujawnieni w KRS
Wujek |
I tak się nic nie wybudowalo i nic nie wybuduje z aukcji!
sol |
@Wujek. Niewykluczone, że masz rację. Może swoje projekty zrealizuje Renesola i to wszystko.
alladyn-solar-batt |
do SOL i Wujek: tutaj nie o to idzie gra by cokolwiek ,,wybudowali sie'' w wyniku wygrania aukcji.Tu chodzi o symulowanie przed KE, że Rząd RP ,,coś robi'' na rzecz wsparcia OZE i zyskanie na czasie niezbędnym do akumulacji funduszy unijnych przyznanych Polsce na modernizację w energetyce z jednej strony, z drugiej o zyskanie na czasie by koncentracja w rękach Skarbu Państwa (renacjolizacja) spółek BigEnergy nastąpiła do konca-w wersji z ,,poprzyklejaniem'' do tych spółek energetycznych jak największej liczby kopalń.Wowczas strata na bieżącej działalności części wydobywczych idzie w koszty holdingu energetycznego a rząd w zasadzie nie ma kłopotów z gornikami....Taka koncepcja.Dodatkowo zwlekanie z ewentualnym przyłączenie OZE powstających z tytułu aukcji umożliwi dokończenie koncepcji budowy ,,rynku mocy'' w wersji PL czyli stare elektrownie stoją wyłączone,ale gotowe do generacji gdy PSE ma kłopoty.Kto za to płaci?Wiadomo- końcowy odbiorca energii, ale URE oczywiście uzna to za koszt uzasadniony do podwyżek.Zapowoiedzi podwyżek nieuchronny CH ,,za przesyl'' już mielismy-zatem zmierzamy w jasnym kierunku.
inwestor |
To co ? Po 2,5 roku biegania za dokumentacjami, gdy projekty, pozwolenia, dokumenty z URE są gotowe poddać się ?? Czuję, że najtrudniejsze przed inwestorem... czyli gwarancje i zabezpieczenia. A my ciągle czytamy o tym co ewentualnie będzie. Wróżenie z fusów. Tak kapryśnego, mało stabilnego przedsięwzięcia jak inwestycja w OZE nie widziałem.
sol |
@Alladyn. Pełna zgoda. Dodam, że wszyscy inwestorzy musieli zawrzeć z Big Energy umowy przylączeniowe, które wygasają jeśli w okresie umownym inwestor nie zrealizuje elektrowni i nie wprowadzi energii do sieci. I np. PGE nie chce aneksować tych umów, a opłaty przyłączeniowe przepadają na rzecz PGE. Jeszcze rok i projekty same padną. A potem ME ogłosi, że w Polsce nie ma chętnych na budowę OZE i relokuje środki na budowę OZE ale takie w rozumieniu ministra Szyszki.
Paweł |
Moim zdaniem, to nie tyle zła wola rządzących, co nieudolność urzędników i brak jakiejkolwiek długoterminowej wizji skutkuje sytuacją na rynku OZE, jaką mamy.

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...