EBOiR zmniejsza finansowanie OZE w Polsce

EBOiR zmniejsza finansowanie OZE w Polsce
Dong Energy press
REKLAMA

W ubiegłym roku Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przyznał na inwestycje w odnawialne źródła energii w Polsce kredyty warte 100 mln euro, a we wcześniejszych latach nawet 250 mln euro. Teraz jak informuje Reuters EBOiR nie finansuje już nowych projektów na polskim rynku OZE.

Reuters w artykule poświęconym polskiemu rynkowi energetyki odnawialnej informuje, że finansowanie realizowanych na nim inwestycji zmniejszył – wcześniej bardzo aktywny na polskim rynku OZE – Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Jaki jest podawany przez EBOiR powód tej sytuacji? Reuters cytuje jednego z przedstawicieli Banku, który ocenia, że na polskim rynku „zostało niewiele projektów, ponieważ polityka rządu sprawiła, że stały się one nieopłacalne”.

Reuters dodaje, że w ostatnich latach inwestorzy tylko na polskim rynku wiatrowym wydali około 34 mln zł, pomagając w zmniejszaniu zależności Polski od węgla i przybliżając ją do celów wyznaczonych w ramach Unii Europejskiej.

Ci inwestorzy ponoszą teraz znaczące straty i prawdopodobnie nie zaczną nowych inwestycji w Polsce. Obawiam się, że to może przełożyć się na negatywne postrzeganie Polski jako kraju niesprzyjającego prywatnym inwestorom w sektorach regulowanych – Reuters cytuje Grzegorza Zielińskiego z EBOiR.

Przedstawiciel Banku zaznacza jednak, że w przyszłości EBOiR może zaangażować się ponownie w realizację projektów OZE na polskim rynku. Wymienia wśród nich projekty morskich farm wiatrowych, które realizuje PGE. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (16)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
No to się pisuary doigrały - już szkodzą Polsce, co ma wymiar finansowy....
alladyn-solar-batt |
A gdzie są (PiS-ie ss...yny) rozporządzenia w sprawie obrotu węglem? Uważacie, że zapomnieliśmy? Bedziecie nam mydlić oczy zamordowaniem przez Kaczyńkiego 95 wspóltoarzyszy podroży?
Ala |
alladyn nienawiść przez ciebie przemawia i zwykłe chamstwo.
Duster |
@ala, a co przemawia przez PiS?
sol |
Niestety ani Po, ani teraz PIS nie chcą zmierzyć się z problematyką włączenia się Polski w energetyczne przemiany, które są nieodwracalne. Im dłużej PIS będzie bronił zasklepiałego, przestarzałego modelu, tym gorzej.
alladyn-solar-batt |
Ala - zajmij się spowodowaniem, by notoryczni kłamcy i oszuści przestali robić mnie w wała nosząc na ustach frazesy o dobrych zmianach lub by oddali stery w Polsce. Potem- jak tego dokonasz- zyskasz uprwnienie do oceniania moich ocen.
alladyn-solar-batt |
A propos notorycznych kłamców i oszustów z PiS z oczywistymi objawami schizofrenii paranoidalnej, ktorych takie ,,Ale'' wywindowaly swymi wyborczymi głosami do rządowego steru: @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Atomowy chaos PiS. W kampanii krytykowali PO, teraz robią to samo @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Minister energii z PiS przekonuje, że elektrownię atomową po prostu trzeba zbudować. Politycy jego partii długo przekonywali, że musimy skupić się na węglu, a atom może kiedyś, w przyszłości, ale tylko po ogólnopolskim referendum. Do tego wciąż działa spółka, która przygotowuje inwestycję, choć politycy PiS krytykowali ją za rozrzutność i bezczynność. PiS powtarza "atomowy chaos", za który tak krytykowało PO i rząd Ewy Kopacz.
alladyn-solar-batt |
Wpadka Ewy Kopacz z PO @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Październik 2015 roku, trzy tygodnie do wyborów parlamentarnych. Premier Ewa Kopacz organizuje krótki briefing przed kolejną podróżą busem. Pytana o sytuację w górnictwie deklaruje determinację w ratowaniu kopalń. I dorzuca zdanie, które miało być drobnym przytykiem wobec PiS, a stało się ogromnym problemem wizerunkowym dla PO. - W przeciwieństwie do moich konkurentów politycznych nie mam w tyle głowy planu budowy elektrowni atomowej - stwierdziła szefowa PO. @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Po przypomnieniu, że to przecież Donald Tusk opowiadał o budowie elektrowni atomowej, Kopacz z PO - brnęła dalej. Próbowała wmówić, że dla niej bardziej istotna jest deklaracja Jarosława Kaczyńskiego z expose w 2006 roku.( Wyszła na idiotkę.)
alladyn-solar-batt |
Przedwyborczy tak PiS @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ PiS momentalnie przystąpiło do ataku. Już dwie godziny później goszczący w "Kawie na ławę " Joachim Brudziński wręcz nie jest w stanie mówić o niczym innym. Gdy prowadzący Bogdan Rymanowski pyta o kwestie światopoglądowe, polityk PiS domaga się rozmowy o atomie. Przypomina, że to przecież PO powołała spółkę PGE EJ 1, która ma przygotować inwestycję, a jej prezesem został Aleksander Grad, wcześniej minister w rządzie Tuska. ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ ,,- Od 2009 roku wywalaliście kasę na Grada, 100 tysięcy złotych miesięcznie, za to, że szukał lokalizacji elektrowni" - mówił Brudziński Wtórował mu Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski (dzisiaj PiS). @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@Przekonywali, że miliony wydano bez sensu, bo nie ma żadnych efektów pracy spółki. Szybko temat podjęła też kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. - ,,Z budżetu państwa została wydana ogromna ilość pieniędzy, zostały przeznaczone na ten projekt - zarzucała."
alladyn-solar-batt |
I co innego niż robiła w tej sprawie Platforma Obywatelska - robi Prawo i Sprawiedliwość? Wali głupa sądząć że Polacy zapomnieli ich.....SPOT reklamowy, spot przedwyborczy: Spot @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Po powyższych wydarzeniach , następnego dnia kwestia elektrowni atomowej trafiła na czołówki dzienników z inicjatywy PiS w kontrze do przedstawianej jako naganna postawy Platformy w tej sprawie: . - ,,Jeżeli ta sprawa ma być rozstrzygnięta, to powinna być rozstrzygnięta przez konsultacje społeczne np. poprzez referendum" - mówił Mariusz Błaszczak w "Wiadomościach". Ostatecznym uderzeniem w PO był spot o wyraźnie anty-atomowej wymowie. Zaprezentowano go 6 października.
alladyn-solar-batt |
PiS dokładnie jak PO w sprawie Elektrowni Jadrowej - pompując nadal publiczne pieniadze w pensje tym razem swoich funkcjonariuszy zarządzających Spółką ,,przygotowującą" EJ: @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Już po wyborach, a jeszcze przed powstaniem rządu, krytycznie o elektrowni atomowej mówił Henryk Kowalczyk, dzisiaj prawa ręka Beaty Szydło w Kancelarii Premiera. - Ze względów ekonomicznych budowa elektrowni atomowej jest nieopłacalna - przekonywał w "Rzeczpospolitej". @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Mimo tego Prawo i Sprawiedliwość nie zlikwidowało spółki PGE EJ 1, która jest i działa. Spytaliśmy spółkę o koszty działalności w 2015 i 2016 roku. Ale zamiast wzorem poprzednich władz przesłać pełne dane, odesłano nas do KRS. Poprosiliśmy też spółkę, by opowiedziała nam, co robiła przez ostatnie półtora roku. Robiła dokładnie to samo, co w poprzednich latach i za co tak ostro była krytykowana przez polityków PiS. @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Kolejne badania, ekspertyzy, wnioski o pozwolenia i zgody. I tak będzie jeszcze przez najbliższe trzy lata. - Badania przyrodnicze rozpoczęły się w marcu 2017 r., natomiast zakończenie prac planowane jest w I półroczu 2020 r. @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Tymczasem - ,,Prace nad Postępowaniem Zintegrowanym zostały zawieszone - poinformowało nas biuro prasowe PGE." Kłamcy, oszuści z PiS - to samo w sprawie rozporządzeń na naormy w sprawie obrotu mułami i floatami, to samo w sprawie przepisów o normach jakim muszą odpowiadać piece na paliwa stałe dopuszcone do obrotu. Kłamcy i oszuści.
al |
"Kontrowersyjna inwestycja" @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ "Decyzje o dalszym sposobie realizacji programu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej będą podejmowane w porozumieniu z Ministerstwem Energii. Decyzje te mają zapaść najpóźniej do końca 2017 r." - wyjaśniają budowniczowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Jeszcze w marcu 2016 roku ówczesny minister skarbu Dawid Jackiewicz grzmiał w TVP: "Nawet jej lokalizacja nie została doprecyzowana. Ale wydano wiele milionów złotych na badania. Ale nie ma na razie z tego żadnych korzyści". @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Za Platformy Obywatelskiej wytypowano dwie możliwe lokalizacje polskiej elektrowni atomowej: I to się nie zmieniło. Zmniejszono jedynie z 3 do 2 listę potencjalnych lokalizacji. Wszystkie w województwie pomorskim, choć jeszcze za czasów PO rozważano zachodniopomorskie Gąski. Bardzo aktywny był w tej kwestii poseł PiS Czesław Hoc. Ale nie tylko protestował przeciw budowie elektrowni w jego okręgu, ale w ogóle kwestionował sensowność tej inwestycji. Wskazywał, że prąd można czerpać ze źródeł odnawialnych (przy okazji wspominając o odwiertach o. Rydzyka). - Czy w obecnej sytuacji stać nasz Kraj na tak kosztochłonną a zarazem kontrowersyjną inwestycję? - pytał w interpelacji poselskiej Hoc.
alladyn-solar-batt |
2013: PiS przeciw atomowi @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Na fali popularności akcji posła z Koszalina, Prawo i Sprawiedliwość próbowało zorganizować nawet ogólnopolskie referendum. W 2013 roku Mariusz Błaszczak, wówczas szef klubu PiS, złożył wniosek w tej sprawie. - Negatywnie podchodzimy do prób natychmiastowego zastąpienia węgla energetyką jądrową, bo tak można odczytać pewne postulaty, poczynania ze strony wielkiego kapitału, czy też pewnych środowisk działających w naszym kraju - przekonywał. Mówił też o zagrożeniach, jakie niesie za sobą energetyka atomowa. Kiedy Referendum działało przeciw bezczynności PO w sprawie polskiej energetyki - było OK. Teraz jednak Referendum nie wsmak PiS i już nie ma potrzeby pytania Suwerena. Bo po co...?
alladyn-solar-batt |
2017: PiS za atomem Dzisiaj tych obaw już nie ma. W opublikowanym 10 kwietnia wywiadzie minister energii Krzysztof Tchórzewski oświadczył: - Jestem za tym, by na początek rozpocząć budowę jednego bloku jądrowego"" - czytamy na portalu WNP.pl. ,,- Jeśli podjęlibyśmy teraz decyzję o budowie bloku jądrowego, to zostanie on oddany do użytku około 2030 roku" - dodał. @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ "Przeczą sami sobie. Jeden mówi tak, drugi tak. Dziś premier mówi tak, że to górnictwo będzie najważniejsze, że ona nie będzie realizować programu budowy elektrowni atomowej" - to jeszcze jeden cytat z Beaty Szydło. Te słowa padły w kampanii wyborczej w 2015 roku. Dzisiaj jej rząd robi dokładnie to samo: zapewnia o prymacie górnictwa, ale wydaje pieniądze na przygotowanie budowy elektrowni atomowej
Specjalista |
@alladyn, lecz się świrze na nogi, bo na głowę to już za późno. Jak się ciebie czyta to nie dziwi, że Tchórzewski i jego banda mają ludzi z sektora OZE za nawiedzonych idiotów.
alladyn-solar-batt |
Spejalisto z ME - twoje zdanie na Twoim stanowisku nikogo nie zadziwi. Mianowanie siebie samego ,,specjalistą'' takoż samo. To dlatego energetyka w Polsce zdycha, bo każda skrzeka siebie sama nazywa specjalistą. Jeśli zaś Tchórzewski lidzi od OZE ma za idiotów to pewnie dzięki temu ci ludzie w jego towarzystwie nie bedą się czuli jak odmieńcy...Prawidłowa ocena stanu strony rzadowej. Uderzyć w stól - nożyce zawsze zabrzęczą.

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...