Pierwsza umowa na dofinansowanie na OZE z programu EWA

Pierwsza umowa na dofinansowanie na OZE z programu EWA
fotolia
REKLAMA

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie podpisał pierwszą umowę na dofinansowanie inwestycji w domową instalację OZE, które jest przyznawane w ramach uruchomionego niedawno programu EWA Plus.

Jak poinformował WFOŚiGW w Olsztynie, od rozpoczęcia naboru w ubiegłym miesiącu wnioski o dofinansowanie w programie EWA Plus złożyło 15 potencjalnych beneficjentów. Pierwsza umowa dotyczy dofinansowania do zakupu i montażu domowej pompy ciepła, która powinna zostać uruchomiona do końca pierwszej połowy br.

W ramach programu EWA Plus Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska z Olsztyna oferuje pożyczki o stałym oprocentowaniu 2 proc. w skali roku, które będzie można pozyskać na maksymalnie 5 lat. Przy czym pożyczka będzie częściowo umarzalna, o ile terminowo zostanie spłacone 90 proc. należności i zostanie wykonane zadanie, na które pozyskano środki, reszta na wniosek beneficjenta zostanie umorzona. Warunkiem jest posiadanie 10-proc. wkładu własnego niezależnie od kwoty pożyczki.

Program EWA Plus został podzielny na trzy główne linie – Energia, Woda i Atmosfera – stąd będąca akronimem nazwa programu.

W pierwszejz linii o nazwie „Energia” będzie można ubiegać się o preferencyjne finansowanie na budowę źródeł energii na potrzeby własne, zakup pojazdów o napędzie elektrycznym oraz na budowę stacji ładowania takich pojazdów.

W trzeciej linii, o nazwie „Atmosfera”, będzie można dofinansować takie działania jak budowa lub modernizacja indywidualnych źródeł ciepła z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, a także kompleksowa termomodernizacja budynków mieszkalnych.

Zadania w poszczególnych liniach programu EWA będzie można ze sobą łączyć.

Osoby zainteresowane wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w woj. warmińsko-mazurskim mogą skorzystać z oferowanego przez WFOŚiGW w Olsztynie doradztwa energetycznego.

Wcześniej dofinansowanie na domowe instalacje OZE było realizowane przez olsztyński WFOŚIGW w ramach programu Prosument.

W dwóch naborach w programie Prosument w woj. warmińsko-mazurskim do rozdysponowania było 15 mln zł. Dzięki tym środkom powstało 338 instalacji fotowoltaicznych, 36 pomp ciepła, a także wymienionych zostało 12 pieców opalanych węglem na piece na biomasę.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
swd |
Tak, a zabezpieczenia wymagają na 130% przy czym np. farma nie może być zabezpieczeniem inwestycji. Kiepsko to widzę w przypadku, gdy ktoś nie ma majątku na 4,7 mln. (powiedzmy dla farmy 1 MW). Banki nie chcą dawać nowo utworzonym spółkom celowym gwarancji. Sporo zapewne osób z tego powodu wypadnie z realizacji inwestycji.

Giełda OZE

Projekty PV - 1MW pod aukcje i dotacje

Sprzedam projekty PV o mocy do 1MW w warmińsko-mazurskim pod dotacje - nabór do końca listopada 2017 czytaj dalej...

Szukamy partnerów do projektów PV

Posiadamy pakiet 50 projektów na różnych etapach zaawansowania, od decyzji administracyjnych do proj czytaj dalej...

Sprzedam Farmę Wiatrową

Witam, Sprzedam farmę wiatrową składającą się z 2 wiatraków typu Enercon E-53 (moc 800kW każdy), pos czytaj dalej...

SZUKAM DZIAŁKI POD DZIERŻAWĘ FARMY FOTOWOLTAICZNEJ

Podlaskie, Warminsko-Mazurskie, Mazovieckie, Lodzkie czytaj dalej...