Pierwsza umowa na dofinansowanie na OZE z programu EWA
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie podpisał pierwszą umowę na dofinansowanie inwestycji w domową instalację OZE, które jest przyznawane w ramach uruchomionego niedawno programu EWA Plus.
Jak poinformował WFOŚiGW w Olsztynie, od rozpoczęcia naboru w ubiegłym miesiącu wnioski o dofinansowanie w programie EWA Plus złożyło 15 potencjalnych beneficjentów. Pierwsza umowa dotyczy dofinansowania do zakupu i montażu domowej pompy ciepła, która powinna zostać uruchomiona do końca pierwszej połowy br.
W ramach programu EWA Plus Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska z Olsztyna oferuje pożyczki o stałym oprocentowaniu 2 proc. w skali roku, które będzie można pozyskać na maksymalnie 5 lat. Przy czym pożyczka będzie częściowo umarzalna, o ile terminowo zostanie spłacone 90 proc. należności i zostanie wykonane zadanie, na które pozyskano środki, reszta na wniosek beneficjenta zostanie umorzona. Warunkiem jest posiadanie 10-proc. wkładu własnego niezależnie od kwoty pożyczki.
Program EWA Plus został podzielny na trzy główne linie – Energia, Woda i Atmosfera – stąd będąca akronimem nazwa programu.
W pierwszejz linii o nazwie „Energia” będzie można ubiegać się o preferencyjne finansowanie na budowę źródeł energii na potrzeby własne, zakup pojazdów o napędzie elektrycznym oraz na budowę stacji ładowania takich pojazdów.
W trzeciej linii, o nazwie „Atmosfera”, będzie można dofinansować takie działania jak budowa lub modernizacja indywidualnych źródeł ciepła z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, a także kompleksowa termomodernizacja budynków mieszkalnych.
Zadania w poszczególnych liniach programu EWA będzie można ze sobą łączyć.
Osoby zainteresowane wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w woj. warmińsko-mazurskim mogą skorzystać z oferowanego przez WFOŚiGW w Olsztynie doradztwa energetycznego.
Wcześniej dofinansowanie na domowe instalacje OZE było realizowane przez olsztyński WFOŚIGW w ramach programu Prosument.
W dwóch naborach w programie Prosument w woj. warmińsko-mazurskim do rozdysponowania było 15 mln zł. Dzięki tym środkom powstało 338 instalacji fotowoltaicznych, 36 pomp ciepła, a także wymienionych zostało 12 pieców opalanych węglem na piece na biomasę.
red. gramwzielone.pl