Pierwsza umowa na dofinansowanie na OZE z programu EWA

Pierwsza umowa na dofinansowanie na OZE z programu EWA
fotolia
REKLAMA

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie podpisał pierwszą umowę na dofinansowanie inwestycji w domową instalację OZE, które jest przyznawane w ramach uruchomionego niedawno programu EWA Plus.

Jak poinformował WFOŚiGW w Olsztynie, od rozpoczęcia naboru w ubiegłym miesiącu wnioski o dofinansowanie w programie EWA Plus złożyło 15 potencjalnych beneficjentów. Pierwsza umowa dotyczy dofinansowania do zakupu i montażu domowej pompy ciepła, która powinna zostać uruchomiona do końca pierwszej połowy br.

W ramach programu EWA Plus Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska z Olsztyna oferuje pożyczki o stałym oprocentowaniu 2 proc. w skali roku, które będzie można pozyskać na maksymalnie 5 lat. Przy czym pożyczka będzie częściowo umarzalna, o ile terminowo zostanie spłacone 90 proc. należności i zostanie wykonane zadanie, na które pozyskano środki, reszta na wniosek beneficjenta zostanie umorzona. Warunkiem jest posiadanie 10-proc. wkładu własnego niezależnie od kwoty pożyczki.

Program EWA Plus został podzielny na trzy główne linie – Energia, Woda i Atmosfera – stąd będąca akronimem nazwa programu.

W pierwszejz linii o nazwie „Energia” będzie można ubiegać się o preferencyjne finansowanie na budowę źródeł energii na potrzeby własne, zakup pojazdów o napędzie elektrycznym oraz na budowę stacji ładowania takich pojazdów.

W trzeciej linii, o nazwie „Atmosfera”, będzie można dofinansować takie działania jak budowa lub modernizacja indywidualnych źródeł ciepła z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, a także kompleksowa termomodernizacja budynków mieszkalnych.

Zadania w poszczególnych liniach programu EWA będzie można ze sobą łączyć.

Osoby zainteresowane wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w woj. warmińsko-mazurskim mogą skorzystać z oferowanego przez WFOŚiGW w Olsztynie doradztwa energetycznego.

Wcześniej dofinansowanie na domowe instalacje OZE było realizowane przez olsztyński WFOŚIGW w ramach programu Prosument.

W dwóch naborach w programie Prosument w woj. warmińsko-mazurskim do rozdysponowania było 15 mln zł. Dzięki tym środkom powstało 338 instalacji fotowoltaicznych, 36 pomp ciepła, a także wymienionych zostało 12 pieców opalanych węglem na piece na biomasę.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
swd |
Tak, a zabezpieczenia wymagają na 130% przy czym np. farma nie może być zabezpieczeniem inwestycji. Kiepsko to widzę w przypadku, gdy ktoś nie ma majątku na 4,7 mln. (powiedzmy dla farmy 1 MW). Banki nie chcą dawać nowo utworzonym spółkom celowym gwarancji. Sporo zapewne osób z tego powodu wypadnie z realizacji inwestycji.

Giełda OZE

Vestas Enercon - Turbiny, Projekty, Realizacje pod klucz

Vestas, Enercon - Turbiny, Projekty, Realizacje. Terminy i ceny na zapytanie. www.manufakturaen czytaj dalej...

VESTAS V90 3,0 80m.

Używana Turbina Wiatrowa Vestas V90 3,0 z 2004 r. Cena na zapytanie czytaj dalej...

KOLEKTORY SŁONECZNE - ZLECĘ MONTAŻE

Firma zleci montaż instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych na terenie woj. Lubelskiego. Za czytaj dalej...

Sprzedam moduły SUNTECH

Nasza firma zajmuje się importem i dystrybucją modułów firmy SUNTECH 260-330 Wat poli i mono, równ czytaj dalej...