Prezes URE: niebezpieczny monopol państwa w energetyce

Prezes URE: niebezpieczny monopol państwa w energetyce
Prezes URE Maciej Bando. Fot. MMC Polska
REKLAMA

Na zagrożenia wynikające z monopolu państwa w sektorze energetycznym zwraca uwagę w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Prezes URE w wywiadzie dla „RZ” podkreśla rosnącą koncentrację sektora energetycznego w rękach państwa.

O ile jednak jeszcze kilka lat temu istniała potrzeba równoważenia interesów przedsiębiorstw energetycznych (państwowych i prywatnych) i odbiorców, o tyle dziś – kiedy niemal cały sektor elektroenergetyczny jest pod kontrolą rządu – to mamy do czynienia z równoważeniem interesów spółek, ich właściciela i konsumentów. To wyzwanie i sprawdzian niezależności dla URE – mówi Maciej Bando.

Prezes URE ocenia, że efektem takiej sytuacji może być m.in. dyktowanie warunków sprzedaży energii elektrycznej, opłat dystrybucyjnych i innych opłat przenoszonych na rachunki odbiorców końcowych.

Maciej Bando odnosi się również do kwestii uwolnienia cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Ocenia, że "cena regulowana powinna funkcjonować jako prawo pozostania przy taryfie pilnowanej przez URE” i miała by służyć odbiorcom „którzy chcą być uwolnieni od konieczności przebierania w ofertach – nie zawsze uczciwych sprzedawców”.

Link do wywiadu z prezesem URE na stronach „RZ”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
DS |
Dobrze gada - pierwszy raz. Pisiory cię wywalą...
Krzysztof |
Co tu komentować pis chce nas cofnąć do socjalizmu odebrać lub zniszczyć prywatny sektor wytwórców energii co uwidacznia niszczeniem oze. Spadek cen energii dla wytwórców a podnoszeniem opłat dla konsumentów gdzie wypływa różnica ? Może na konta wynagrodzenia prezesów państwowych spółek takich Misiewiczów ?
Krzysztof |
Co tu komentować pis chce nas cofnąć do socjalizmu odebrać lub zniszczyć prywatny sektor wytwórców energii co uwidacznia niszczeniem oze. Spadek cen energii dla wytwórców a podnoszeniem opłat dla konsumentów gdzie wypływa różnica ? Może na konta wynagrodzenia prezesów państwowych spółek takich Misiewiczów ?
Duster |
@Krzysztof, zapytaj skąd mają miliard złotych rocznie na dofinansowanie górnictwa. I to w żywej gotówce.
ATOM |
Zamiast polityki widziałbym raczej merytoryczne wypowiedzi. Jak wróci PO to będzie jazgot na nich. Uważam, że takie forum to nie miejsce na frustracje. Należy merytorycznie odnieść się do tematu. Moim zdaniem, Bondo nie mówi do rzeczy i ma jakiś w tym cel. Wszystkie koncerny nasze jak i obce nadal funkcjonują. Nasi przejęli tylko część elektrowni od francuzów. Od lat jest monopol państwa. Gdzie tu są jakieś rewelacje? Moim zdaniem nie ma. Są rewelacje ale w URE. Zatajanie danych o faktycznym stanie energetyki. To tak. .
Baca |
Wypowiedź Pana Prezesa ma charakter wyłącznie polityczny - jak i kilka poprzednich. Maciej Bando, który został powołany przez ministra gospodarki na stanowisko wiceprezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) z dniem 1 stycznia 2012 roku, a wykonywał obowiązki prezesa URE od 11 grudnia 2013 roku, z dniem 2 czerwca 2014 r. został powołany przez premiera Donalda Tuska na stanowisko prezesa URE. Od tego czasu niewiele się zmieniło - 5 lat pracy do zaiste wiekopomnych konkluzji Pana Prezesa. Gratulacje!!! A może by zaproponował rozwiązanie URE? Albo zwiększenie 3 x dochodów URE- to przepijemy? Co nam dał a co zabrał? A politycznych hejterów z tekstami "Pisiory" proszę o transfer na Onet.

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...