FNEZ: wskazane przez ME koszty el. jądrowej i offshore „bez pokrycia w faktach”

FNEZ: wskazane przez ME koszty el. jądrowej i offshore „bez pokrycia w faktach”
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ) przedstawiła stanowisko będące komentarzem do wypowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, w której poparł budowę elektrowni jądrowej. FNEZ podkreśla, że wskazane przez ministra porównanie kosztów produkcji energii w takiej instalacji oraz na morskich farmach wiatrowych „nie znajduje potwierdzenia w faktach”.

W wypowiedzi dla wnp.pl minister Tchórzewski opowiedział się za budową nowej elektrowni jądrowej, podkreślając jej zeroemisyjność i wyceniając jej koszt na 24 mld zł w przypadku budowy bloków o mocy 1200 MW. Jednocześnie ocenił, że koszt takiej inwestycji byłby dwa razy wyższy niż koszt budowy bloków na węgiel, a także „trochę” mniejszy od kosztu morskiej farmy wiatrowej.

Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej z swoim stanowisku popiera stanowisko szefa Ministerstwa Energii w odniesieniu do zasadności budowy w Polsce elektrowni jądrowych „jako istotnego a docelowo przeważającego składnika podstawy systemu energetycznego po roku 2030”.

FNEZ ocenia jednak, że wybudowanie pierwszych bloków jądrowych nie jest realne przed rokiem 2035, a także wskazuje na realny koszt takiej inwestycji, który – zdaniem FNEZ – jest bardzo różny w zależności od technologii i może wynieść nawet 5 mln EUR/MW zainstalowanej mocy.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się kolejnej próbie przeciwstawiania sobie energetyki jądrowej i morskiej energetyki wiatrowej. Twierdzenia pana ministra na temat mniejszych kosztów budowy elektrowni jądrowej niż morskich farm wiatrowych nie znajdują potwierdzenia w faktach. Ponieważ jest to kolejna wypowiedź ze strony Ministerstwa Energii, wskazująca na nadmiernie wysokie koszty energetyki wiatrowej na morzu, apelujemy do Ministerstwa o upublicznienie danych źródłowych, które stanowią podstawę do formułowania takich stanowisk – czytamy w stanowisku Fundacji na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.

FNEZ szacuje, że koszt LCOE (ang. levelized cost of electricity) dla pierwszych polskich projektów morskich farm wiatrowych może wynieść mniej niż 96 EUR/MWh, co jest zgodne z analizą wykonaną przez McKinsey&Company, a średni koszt budowy 1 MW mocy w morskich farmach wiatrowych wynosi ok. 3,7 mln euro.  

Fundacja wskazuje ponadto, że założenie produktywności takiej elektrowni na poziomie 8600 godzin w roku jest – jej zdaniem – „mitem”, oceniając, że realny byłby poziom 7000 godz./rok. – Niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na produktywność reaktorów jest dostępność wody do ich chłodzenia. Niestety polskie ubogie warunki hydrologiczne sprawiają, że produktywność krajowych reaktorów może być średnio niższa niż najlepsze wyniki w tym zakresie – dodaje FNEZ.

FNEZ zaznacza ponadto w swoim stanowisku, że „zgodnie ze opinią PSE S.A. morskie farmy wiatrowe przyczynią się do stabilizacji pracy jednostek węglowych, dzięki wysokiej stabilności wytwarzania energii elektrycznej w porównaniu do innych technologii odnawialnych źródeł energii (OZE), a pozwoli to zredukować liczbę wyłączeń bloków węglowych spowodowaną wahaniami wytwarzania energii z pozostałych OZE”.

Morskie farmy wiatrowe nie muszą konkurować o źródła finansowania z energetyką węglową i jądrową, ponieważ budową ich w Polsce są zainteresowane nie tylko państwowe koncerny, ale także prywatne, międzynarodowe oraz liczne instytucje finansowe, które nie inwestują ani w energetykę jądrową, ani węglową. Stworzenie stabilnych ram systemowych dla morskich farm wiatrowych pozwoli na realizację przygotowywanych projektów bez obciążania środków, które państwo, w tym krajowe koncerny energetyczne, będą przeznaczać na rozwój projektów elektrowni jądrowych – czytamy w stanowisku FNEZ. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Daniel |
Czarodziej Tchórz vel Tchórzewski znowu naćpany smogiem wygaduje jakiś bełkot na forum publicznym. Tchórzewski to Misiewicz energetyki!!!!
???? |
Cytat" Prezes Polenergii Zbigniew Prokopowicz ocenił, że koszt budowy morskiej farmy wiatrowej o mocy 600 MW może wynieść około 2 mld euro" Przyjmijmy że 1200 MW analogicznie wyniesie 4 mld euro. Przemnozmy przez kurs euro 4,2 Czyli mamy ok 17 mld zł.W którym zatem miejscu 24 mld zł według Pana Tchorzewskiego na Zeroemisijną Elektrownie Jądrowa są trochę niższe od budowy Morskiej Farmy Wiatrowej????Nawet jeżeli założymy duży margines błędu w wyliczeniach to nadal nie pobijemy 24 mld na EJ.
Głeboko |
Tchórzewski - nieuk bez szkoły, dostał posadę po znajomości. Tak działa nasz kraj... stąd zawsze będziemy w d...pie! :)
reksio |
Twój czas już jest policzony Panie Tchórzewski. Aby do następnych wyborów.
anonim |
odpady niech składują koło domu Tchórzewskiego, wiatraki nie potrzebują paliwa, a atomowa potrzebuje paliwa, które jest drogie i produkuje odpady, których nikt nie ma pomysłu co z nimi dalej robić. To koszty ukryte. Jak mu wsadzą do piwnicy te odpady to się zgadzam
feliks dzierżyński |
prezes nie lubił Kulczyka, jak pisiorki słyszą polenergia to zaraz są zwolennikami konkurencyjnych rozwiązań. Gdyby polenergia inwestowała w el. jądrową , toby ministerstwo było za offshore.
wodnik |
czy jeszcze ktoś poważnie traktuje wypowiedzi tego gościa? Postać Tchórzewskiego jak na dłoni pokazuje z jakiego klucza dobiera się ludzi na ministerialne stołki - bierny, mierny ale wierny. Planujemy jako kraj wywalić kilkadziesiąt miliardów na jądrówkę kiedy odłogiem leży m. in. ogromny potencjał energetyki wodnej (małe i mikro instalacje), której wykorzystujemy raptem 17% (mam na myśli potencjał). Gdyby teraz przenieść ww. sumę kasy na ten segment OZE sumarycznie uzyskalibyśmy o wiele więcej MW - czystych, tanich i co najważniejsze o bardzo długim czasie eksploatacji. No ale skąd to mają wiedzieć takie cudaki - najważniejsze aby swoim kolesiom z molochów energetycznych żyło się dostatnie.... :(
Bankier |
Planujemy jako kraj wywalić kilkadziesiąt miliardów na jądrówkę... ale z kasy PODATNIKÓW bo rząd nie ma ani grosza... Taka jest właśnie polska, dlatego w tym kraju nigdy nie będzie dobrze bo od lat łupi się biednego podatkina na nie rentowne chore inwestycje!
Biedaki |
Polacy to tępy naród, siedzi cicho i nie protestuje jak przejada się jego podtaki.
ATOM |
To co ja obserwuję, to powrót do komunizmu w gospodarce. Tego się po rządzie PiS nie spodziewałem, bo komuna to podobno jest ich wróg. Chodzi im jednak rzeczywiście o to, by tylko państwowe firmy mogły się rozwijać lub mogły mieć warunki do rozwoju. Wszystko to, co by mogło dać dochód prywatnym przedsiębiorcom to jest be. Inwestycja w elektrownię jądrową to setki milionów złotych do kieszeni decydentów przy każdej decyzji i posadki na lata. Nie widzę możliwości przeciwstawienia się głupocie jak tylko szukanie mądrości u innego człowieka. Żadne demonstracje i opluwanie nie pomoże. Tak zwane elity urzędnicze w Warszawie są na to odporne. Oni chcą kasy bo im się należy. Dziesiątki miliardów euro leżą, bo rząd nie chce ich wydać prywatnym inwestorom na inwestycje. Da na termomodernizację bo ta nie przynosi nikomu korzyści na dłuższą metę, na szkolenia, na pseudo badania państwowym jednostkom, itd. Szkoda. Mało kto kocha swój Kraj. Prywata jak była wieki temu tak trwa.
Mm |
Za komuny mówiło się -twarz nie skalana intelektem.
KKT |
4000 MW stabilnej mocy elektrycznej można wyciągnąć z bioodpadów przerabianych w biogazowniach. 1 MWel realnej (nie teoretycznej mocy jak w wiatrakach) mocy w biogazowniach kosztuje 3,5 mln euro. Niezrozumiałe jest dla mnie dlaczego Szyszko nie kopnie wreszcie w doopę Tchórza, żeby ten otworzył okienko inwestycyjne dla biogazu. Tym bardziej, że Szyszko będzie musiał w końcu zapłacić za gigantyczne emisje metanu (CO2 x 25) z gnijacej biomasy odpadowej.

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...