Sejm przyjął poprawki w ustawie dot. funduszy ochrony środowiska

Sejm przyjął poprawki w ustawie dot. funduszy ochrony środowiska
Fot. Kancelaria Sejmu RP
REKLAMA

Sejm przyjął w dniu 23 marca br. zmiany w ustawie Prawo ochrony środowiska zmierzające do scentralizowania nadzoru nad wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska. W ostatni piątek posłowie głosowali nad finalnymi poprawkami, które zgłosił Senat.

Przygotowane przez Ministerstwo Środowiska zmiany w ustawie Prawo ochrony środowiska zmierzają do przekazania kompetencji dotyczących wybierania władz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej z samorządów wojewódzkich do resortu środowiska.

Ustawa zmieniająca Prawo ochrony środowiska w części poświęconej wojewódzkim funduszom ochrony środowiska została przeforsowana przez parlament przez rząd i posłów Prawa i Sprawiedliwości przy sprzeciwie posłów opozycji, części samorządowców z poszczególnych województw i władz samych WFOŚiGW, które teraz mogą szybko pożegnać się ze swoimi stanowiskami.

Przyjęta nowelizacja to w praktyce podporządkowanie wojewódzkich funduszy ochrony środowiska administracji rządowej. Mimo to formalnie mają one zachować status samorządowych osób prawnych.

W dniu 23 marca br. za nowelizacją zagłosowało 228 posłów PiS, 11 posłów Kukiz15 oraz trzech posłów klubu WiS. Przeciwko zagłosowało 14 posłów Kukiz15, wszyscy obecni na posiedzeniu plenarnym posłowie Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej, PSL oraz pozostałych kół poselskich. Od głosu wstrzymało się 8 posłów Kukiz15 oraz 2 niezależnych.

Argumenty za przyjęciem nowelizacji, które wymieniali posłowie PiS, to ograniczenie wynagrodzeń władz WFOŚiGW, a także ujednolicenie realizowanych przez wojewódzkie fundusze strategii ze strategią realizowaną przez rząd i podlegające mu instytucje.

Opozycja z kolei zarzuca autorom nowelizacji odebranie samorządom wojewódzkim prawa do decydowania o polityce związanej z ochroną środowiska na terenie poszczególnych województw, a także odebranie samorządom wojewódzkim kontroli nad wydawanymi przez nie na ten cel pieniędzmi.

Pojawiały się również argumenty o niekonstytucyjności wprowadzanych zmian, naruszaniu zasad decentralizacji władzy publicznej, podziału terytorialnego państwa, zasady wykonywania przez samorząd zadań publicznych we własnym imieniu, a także o naruszaniu podmiotowości prawnej jednostek samorządu terytorialnego

Posłowie opozycji podczas sejmowej debaty wskazywali m.in. "na zawłaszczanie kasy i stołków"  czy „kolejny sposób na demontaż i zawłaszczanie instytucji publicznych”.

W ostatni piątek posłowie głosowali nad senackimi poprawkami zgłoszonymi do przyjętej przez nich ustawy.

Przyjęte przez posłów poprawki zakładają m.in. przekazanie wojewodom kompetencji w zakresie ustalania wynagrodzeń członków zarządów WFOŚIGW, a także przywrócenie z 11 do 12 liczby członków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Po głosowaniu poprawek zgłoszonych przez Senat nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta.

Nowelizacja ma wejść w życie już 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku ustaw. Zmiany we władzach WFOŚiGW mogą być błyskawiczne. Mandat dotychczasowych rad nadzorczych wojewódzkich funduszy ma wygasnąć już 14 dni po wejściu w życie ustawy. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
el |
wreszczie PIS skonczy z patologia!
Mkiolp |
Mam nadzieję, że nareszcie dla całej Polski będą jednakowe warunki i skończą się dotacje raz czy dwa razy do roku, trwające kilka dni... Najlepsze byłyby kredyty z dopłatami do odsetek, tylko trwające cały czas. Chociaż znając tempo prac NFOŚiGWu to możemy długo czekać na jakieś wsparcie...
Kiks |
Czas na patologię PiS

Giełda OZE

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha. Klasa ziemi IV-VI. Lubelskie i Podkarpackie. D czytaj dalej...

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę. kontakt 607 64 64 64 czytaj dalej...

Sprzedaż dokumentacji pod budowę elektrowni PV 0,5 MW z wygraną aukcją (394 zł)

Sprzedam pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę i wygraną aukcją ( 394 zł.) na budowę elekt czytaj dalej...

Ekipa montażowa poszukuje zleceń

Doświadczona ekipa montażowa poszukuje zleceń na montaże PV. Zlecenia w centralnej Polsce bez kosztó czytaj dalej...