Województwo śląskie przyjęło uchwałę antysmogową
Dzisiaj Sejmik Województwa Śląskiego uchwalił jednogłośnie uchwałę antysmogową dla województwa śląskiego. To już drugie – po małopolskim – województwo w Polsce, w którym obowiązywać będą przepisy antysmogowe. Zakazy dotyczą spalania zanieczyszczonego węgla i wprowadzają obowiązek instalowania nowoczesnych kotłów na paliwa stałe.
Uchwała wprowadza na terenie całego województwa zakaz spalania węgla brunatnego, paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, a także biomasy, której wilgotność przekracza 20 proc.
Od 1 września 2017 roku nowe instalacje grzewcze będą wyposażane wyłącznie w kotły 5. klasy, które emitują podczas spalania od 10 do 15 razy mniej pyłów niż pozaklasowe piece na węgiel.
Polski Alarm Smogowy informuje, że gospodarstwa domowe, w których działają kotły starsze niż 10 lat, mają czas na ich wymianę do 1 stycznia 2023 r. Ostateczną datą wymiany wszystkich kotłów w województwie śląskim jest 1 stycznia 2028 roku. Oznacza to, że w ciągu 10 lat w całym województwie wymienić trzeba będzie ok. 700 tys. kotłów.
Od 1 stycznia 2023 roku zaostrzone przepisy, dotyczące emisji zanieczyszczeń pyłowych, uwzględniać będą również kominki, które będą musiały spełniać wymagania tzw. ekoprojektu, czyli emisję zanieczyszczeń na poziomie 40 ug/m3.
– To jest bardzo ważny moment i zwieńczenie naszej rocznej współpracy z Urzędem Marszałka Województwa – komentuje Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego. – Bardzo dużą pomoc uzyskaliśmy od mieszkańców województwa, którzy masowo opowiedzieli się za czystym powietrzem. Zebraliśmy ponad 6 tys. podpisów popierających uchwałę, a pod nasza petycją podpisało się 400 naukowców z Politechniki Śląskiej. Dzięki potężnemu wsparciu społecznemu okazało się, że walka ze smogiem jest możliwa. Teraz ważne jest byśmy dotrzymywali zapisów nowej uchwały.
– Uchwała to początek drogi do celu, jakim jest oczyszczenia powietrza w naszym województwie – dodaje Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego. – Będziemy przyglądać się działaniom władz i realizacji postanowień uchwały. Zależy nam szczególnie na zapewnieniu wsparcia finansowego ludziom, którzy cierpią tzw. ubóstwo energetyczne, a których nie będzie stać na wymianę kotłów.
Treść uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego znajduje się pod tym linkiem.
red. gramwzielone.pl