Historyczna decyzja koncernów energetycznych w UE: koniec z budową elektrowni węglowych

Historyczna decyzja koncernów energetycznych w UE: koniec z budową elektrowni węglowych
Elektrownia Bełchatów. Fot. Greenpeace Polska
REKLAMA

Działające w Unii Europejskiej koncerny energetyczne zapowiedziały, że po roku 2020 nie wybudują żadnej nowej elektrowni węglowej. Takie zobowiązanie przyjęły na siebie koncerny z wszystkich państw UE z wyjątkiem Polski i Grecji.

W komunikacie, który wydała zrzeszająca europejskie koncerny energetyczne organizacja Eurelectric, czytamy, że taka decyzja ma na celu zrealizowanie celów Porozumienia klimatycznego, które zostało uzgodnione podczas konferencji ONZ w grudniu 2015 r. w Paryżu i którego celem jest powstrzymanie wzrostu średnich temperatur do 2 st. C.

 Sektor energii elektrycznej jest zdeterminowany, aby przewodzić transformacji energetycznej, wspierając nasze zobowiązania w zakresie niskoemisyjnej gospodarki konkretnymi działaniami – komentuje cytowany w komunikacie Eurelectric António Mexia, szef koncernu energetycznego EDP. – Wraz z faktem, że energia staje się coraz czystsza, technologie elektryczne stają się oczywistym wyborem w zakresie zastąpienia systemów bazujących na paliwach kopalnych np. w transporcie, aby redukować emisje – dodaje CEO portugalskiego koncernu energetycznego.

Eurelectric wezwał jednocześnie do wdrożenia regulacji pozwalających na prowadzenie transformacji energetycznej w "rynkowy" sposób.

Wyzwaniem dla instytucji decyzyjnych w ciągu najbliższych dwóch lat będzie opracowanie instrumentów, które będą komplementarne we wdrażaniu dekarbonizacji i elektryfikacji w tym samym czasie – komentuje sekretarz generalny Eurelectric Kristian Ruby.

Tylko kombinacja efektywnie zreformowanego systemu ETS oraz ulepszonej architektury rynku energetycznego w UE może doprowadzić do zrównoważonych i wiarygodnych sygnałów cenowych, które przełożą się na inwestycje w technologie niskoemisyjne – czytamy w komentarzu Eurelectric.

Eurelectric zrzesza 3,5 tys. europejskich firm energetycznych, których łączne obroty sięgają 200 mld euro. Członkiem tej organizacji jest Polski Komitet Energii Elektrycznej, który reprezentuje działające w naszym kraju koncerny energetyczne.

W ubiegłym roku liczba wydanych na całym świecie pozwoleń na budowę elektrowni węglowych spadła o 2/3, co jest zasługą głównie zmian w polityce energetycznej Chin i Indii. Tylko w pierwszym z tych krajów w tym roku anulowano realizację około 100 projektów elektrowni na węgiel.

Obecnie liczbę znajdujących się w trakcie realizacji elektrowni węglowych globalnie szacuje się na około 570. W Europie to głównie projekty realizowane w Polsce i w Grecji.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (20)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wójt |
Bo w Polsce liczą się: Smoleńsk, Żołnierze Wyklęci, Kościół (objawienie się matki boskiej-częstochowskiej, i Wungiel. Żyjemy w chorym kraju, dlatego w polsce się nigdy nic nie zmieni.
Adam |
Dokładnie, nie ważne że polska gospodarka pada na ryj i zadłużamy się w ekspresowym tempie, najważniejsze że Ojciec Rydzyk dostaje miliony z naszych podatków. A PISowcy, czyli cembały bez szkoły na stanowiskach po znajomości (obsadza się całe rodziny) niszczą nasz kraj.
Księgowy |
Ceny gazu spadają, a jak powstanie North Stream2 to będą jeszcze niższe i węgiel nie opłaci się. Czysta ekonomia.
misiek979 |
Aby nie było, że nie jestem zielony, ale uważam, że jeżeli mamy węgiel to go wykorzystujmy. Elektrownie węglowe dadzą nam większą niezależność energetyczną niż gazowe lub atom. A co do zielonych źródeł to tylko wodne elektrownie są "przewidywalne" do tego trochę weglowych i gazowych + słońce i wiatr jako źródła uzupełniające. Moim zdaniem elektrownie węglowe aż tak nie szkodzą powietrzu jak stare kopcące diesle i piece w których spala się śmieci. Pie....nie o tym, że żyjemy w chorym kraju, tylko to potrafi nasz Naród zrobić. Niech zainwestuje jeden z drugim w 3kWp na dachu ale nie aby zarobić tylko aby poprawić powietrze, do pracy niech się przemieści komunikacją miejską a nie starym rymplem, nie będzie palił jakimś syfem w zimie, plus do Państwo wybuduje kilka nowoczesnych elektrowni na nasz węgiel to i powietrze będzie czystsze i praca będzie.
antysmog |
Oczywiście całemu temu trendowi w kierunku czystego powietrza w całej UE postawiły się dwie światowe potęgi gospodarcze Polska i Grecja:):):) Obciach na cały świat!!!
Heniek |
Dokładnie tak zarówno polska jak i grecka gospodarka jest gówno warta :)
Prawda |
Czyli patologi ciąg dalszy... Póki co nasz Rząd blokuje rozwój odnawialnych zródeł energi na rzecz nierentownych kopalni węglowych... Kiedy cały świat odchodzi od paliw kopalnych na rzecz OZE. Tymczasem górnicy niestety wyznają PRL'owską zasadę "czy się robi czy się leży to wypłata się należy" - nie ważne, że holding przynosi straty, "my z przywilejów nie zrezygnujemy bo wiemy, że i tak państwo dopłaci". A wystarczyli by dobrzy managerowie, jak Ci w sprywatyzowanych kopalniach - gdy kopalnia nie przynosi zysków, jesteśmy pod kreską to niestety - trzeba ciąć koszty. A więc koniec z 13, 14 barbórkami i innymi bonusami" - w każdym normalnym przedsiębiorstwie tak by to wyglądało. Z ekonomią się nie wygra, dosypując co chwilę pieniędzy do studni bez dna. (Już o przekrętach biurowych i pasożytujących związkach nie wspominając). Miały być reformy - nie zdały rezultatu z braku kometencji lub strachu przed związkowcami to pozostaje albo prywatyzacja albo wygaszenie. Co z tego, że są u nas duże pokłady węgla, skoro są tak głęboko, że koszty wydobycia przerastają koszt importu nawet z drugiego końca świata gdzie są kopalnie odkrywkowe? Poza tym, od węgla się powoli odchodzi (CO2, szkodliwość, zanieczyszczenie powietrza itp.) i państwo zamiast bez końca ratować nierentowne kopalnie powinno zainwestować w energię odnawialną. Poza tym jest wiele grup zawodowych które są zmuszone się przekwalifikować.
Felek |
Na końcu za wszystko zapłaci podatnik czyli ludność ponieważ rząd który rozkrada nasze podatki nie ma własnych środków. Stąd w polsce zawsze będzie skorumpowane bagno!
Q. |
W związku z powyższym nasz Rząd powinien zainwestować w otwarcie kilku nowych kopalni i tak staniemy się największą potęgą w wydobyciu węgla. Jest szansa zrobić coś wielkiego i niepowtarzalnego.
el |
gdzie czlowiek wejdzie na forum GwZ tam jest ten sam poziom: dno! Rydzyk, Smolensk i co jeszcze? czy naprawde myslicie, ze osoby szukajace informacji na tematy energii sa tak tepe, ze ulegna wplywowi takich wypocin? Kazdy kraj ma prawo do wlasnej drogi i sposobie dojscia do odpowiednio zalaozonych wczesniej poziomow zanieczyszczen, a nie ma poddac sie wielopoziomowemu lobby zewnetrznemu! Czy ktos wspomnial tutaj, iz KE notyfikowala system funkcjonujacy aktualnie w PL czyli wspolspalanie wegla z biomasa? co to jest ja sie pytam?
Roman |
Sprzedam za pół ceny chodzący projekt OZE po to żeby wypierdolić z tego kraju.
suma |
do misiek797 popieram i dodam niech każdy zacznie zmiany od siebie. ja ide w 100 proc w prąd od kilku lat i nie żałuje a i sąsiedzi biorą dobry przykład.
Luis |
do Wojt Zapomniales dopisac ze powinnismy zbudowac oprucz innych pomnikow,karzdego roku pomnik przedwczesnie zmarlych 45tys osob z powodu zaniczysztrzen powietrza przez wungiel i inne paliwa copalniane.
MojaElektrowniaPV |
Zapomnieli dodać, że ta deklaracja jest g... warta bo i tak nie budowaliby nowych elektrowni węglowych :). Bo węgla nie mają. To mniej więcej tak jakby Polska zadeklarowała, że nie będzie już więcej produkować cukru z trzciny cukrowej :)
królis |
Co na to Waszczykowski?
Kalina |
PiS chce uczcić rocznicę objawień fatimskich. "Wielu z was będzie się smażyć w piekle" Setna rocznica objawień fatimskich. Wydarzenie w historii Kościoła niezwykłe, ale i polityczne - bo Sejm postanowił je uczcić. Posłowie PiS-u przygotowali specjalną uchwałę, z mównicy zrobili ambonę i wygłaszali kazania. Bez odpowiedzi zostały słowa opozycji o tym, że PiS ma "Boga w uchwałach, ale nie w sercach", i pytanie - dlaczego nie rząd nie chce pomóc dzieciom z Aleppo? - Matka Boża przypomniała prawdę. Dodam: Matka Boska, a nie Anna Sobecka - że ludziom do szczęścia potrzebny jest tylko wszechmocny Bóg - prawiła w środę z mównicy sejmowej Anna Sobecka, nie Matka Boska. By ludzi w pełni uszczęśliwić, Sejm planuje głosowanie nad przyjęciem uchwały "w sprawie uczczenia objawień fatimskich". Bo to sprawa wielkiej wagi, dodają członkowie sejmowej komisji kultury, którzy zauważyli zbliżającą się setną rocznicę objawień. - Objawienia fatimskie to światło rozświetlające XX wiek - przekonywała Barbara Bubula, koleżanka Anny Sobeckiej z klubu PiS. "Nietypowe zdarzenia meteorologiczne" Nie wszystkich jednak oświeciło równie mocno. - Kto upoważnił PiS, żeby podszywać się od Matkę Boską? - pytał z mównicy Stefan Niesiołowski, polityk opozycji. Opozycja nie była przekonana ani co do wagi wydarzenia, jakim były objawienia, ani co do tego, by głosować nad upamiętnieniem "przekazania trzyczęściowej tajemnicy i spektakularnego cudu słońca". - Nie mam nic przeciwko czczeniu przez katolików nietypowych zdarzeń meteorologicznych, ale nie możemy się godzić na przemoc teologiczną - komentował z mównicy Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej. - Mamy dewocyjną grupę posłów, którzy wyświadczają oligarsze z Torunia przysługi w zamian za polityczne poparcie - ciągnął Niesiołowski. - Wypraszam sobie, panie pośle, insynuacje, że otrzymuję jakieś profity - odpowiedziała mu Sobecka. "Wielu z was będzie się smażyć w piekle" Pobożność nikomu nie zaszkodzi, dodawali posłowie PiS. Opozycja grzmiała, że uchwała narusza konstytucję i zapisy konkordatu. Zaskoczeni są nią duchowni. - Mamy rozdział Kościoła od państwa. Myślę, że kto potrafi to zrozumieć, ten będzie umiał to pogodzić i właściwie rozdzielić - stwierdził ks. Wojciech Pełka, rektor Kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w Krakowie. Zamiast uchwały ksiądz proponuje wierzącym i chętnym posłom pielgrzymkę do Fatimy. - Szkodzi wierze, że władza polityczna decyduje o ważności objawień religijnych. To się włos na głowie jeży - dodał o. Paweł Gużyński, dominikanin. - Kościół nie jest PiS-owski, tylko katolicki. Za to, że próbujecie wikłać go w grę polityczną, wielu z was będzie się smażyć w piekle - ostrzegał kolegów posłów Krystian Jarubas z PSL. Uchwała o objawieniach fatimskich jest kolejnym po uchwale o trosce o trzeźwość narodu projektem sejmowej komisji kultury.
SPS |
Widzę, że dyskusja pod tym arykułem wzniosła się na merytoryczne wyżyny... ;o)
emil |
26 do 2. Chociaż Grecja nie musi wcale mieć żadnej elekrowni! Tym bardziej węglowej! Ma w roku przez 325 słońce na okrągło!!!.
Producent Energii Odnawialnej |
Witam wszystkich , Niestety muszę poprzeć Wójta i Adama i Antysmogowi i wielu innym którzy wiedzą czym grozi spalanie węgla !!!!!!! To że znowu przegapimy skok w nowe technologie będziemy zawdzięczać PIS-owi . Niemcy wybudowali wytwórnię wodoru z energii el. produkowanej z wiatru , w ich miastach na tym wodorze jeżdzi coraz więcej autobusów produkowanych w Polsce (Solaris) . Dlaczego nasi energetycy planują wyłączanie elektrowni wiatrowych zamiast produkować wodór . Inwestycja niemiecka kosztowała tylko 10mln Euro. U nas krzyczy się że mamy zbyt wiele energii zielonej a jednocześnie Niemcy i Chińczyki dostali najwięcej pieniędzy na ich inwestycje w Fotowoltaikę jest to ok 1.500 000,00zł . Jednocześnie polskie firmy małe (jest ich ok 1500) niedopuszczono do aukcji 30.12.2016r i otrzymują za wyprodukowaną energię ok. 3 krotnie mniej niż niemieckie czy chińskie . Znowu Polak Polaka niszczy. W tym przypadku Minister Energii może on nie jest Polakiem - może. ??? Czy nie dało się zainwestować 10mln z tej puli i wybudować fabrykę wodoru dla naszych pojazdów. Inżynierowie z politechniki w Rzeszowie już w 2012r. opracowali technologię przeróbki na wodór silników benzynowych. Polityka naszego Państwa w zakresie OZE jest niekontrolowana wręcz dzika i bezmyślna.
prej |
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/116919,niemcy-juz-zuzyli-budzet-emisji-co2-na-caly-2017-rok

Giełda OZE

Wydzierżawię działkę ok 3 ha

Wydzierżawię działkę pod farmy fotowoltaiczne PV (ok 3 ha). Lokalizacja woj. Mazowieckie/Podlasie. czytaj dalej...

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV – 385 za 1 MWh w aukcji jesień 2018 – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 385 z czytaj dalej...

1 MW na gotowo od 650.000,00 € / 2.790.000,00 PLN

Z nasza firma budowa instalacji PV o mocy od 1MW kosztuje 650.000,00 €. Zapraszamy do wspolpracy : czytaj dalej...