Historyczna decyzja koncernów energetycznych w UE: koniec z budową elektrowni węglowych

Historyczna decyzja koncernów energetycznych w UE: koniec z budową elektrowni węglowych
Elektrownia Bełchatów. Fot. Greenpeace Polska

Działające w Unii Europejskiej koncerny energetyczne zapowiedziały, że po roku 2020 nie wybudują żadnej nowej elektrowni węglowej. Takie zobowiązanie przyjęły na siebie koncerny z wszystkich państw UE z wyjątkiem Polski i Grecji.

W komunikacie, który wydała zrzeszająca europejskie koncerny energetyczne organizacja Eurelectric, czytamy, że taka decyzja ma na celu zrealizowanie celów Porozumienia klimatycznego, które zostało uzgodnione podczas konferencji ONZ w grudniu 2015 r. w Paryżu i którego celem jest powstrzymanie wzrostu średnich temperatur do 2 st. C.

 Sektor energii elektrycznej jest zdeterminowany, aby przewodzić transformacji energetycznej, wspierając nasze zobowiązania w zakresie niskoemisyjnej gospodarki konkretnymi działaniami – komentuje cytowany w komunikacie Eurelectric António Mexia, szef koncernu energetycznego EDP. – Wraz z faktem, że energia staje się coraz czystsza, technologie elektryczne stają się oczywistym wyborem w zakresie zastąpienia systemów bazujących na paliwach kopalnych np. w transporcie, aby redukować emisje – dodaje CEO portugalskiego koncernu energetycznego.

REKLAMA

Eurelectric wezwał jednocześnie do wdrożenia regulacji pozwalających na prowadzenie transformacji energetycznej w „rynkowy” sposób.

Wyzwaniem dla instytucji decyzyjnych w ciągu najbliższych dwóch lat będzie opracowanie instrumentów, które będą komplementarne we wdrażaniu dekarbonizacji i elektryfikacji w tym samym czasie – komentuje sekretarz generalny Eurelectric Kristian Ruby.

REKLAMA

Tylko kombinacja efektywnie zreformowanego systemu ETS oraz ulepszonej architektury rynku energetycznego w UE może doprowadzić do zrównoważonych i wiarygodnych sygnałów cenowych, które przełożą się na inwestycje w technologie niskoemisyjne – czytamy w komentarzu Eurelectric.

Eurelectric zrzesza 3,5 tys. europejskich firm energetycznych, których łączne obroty sięgają 200 mld euro. Członkiem tej organizacji jest Polski Komitet Energii Elektrycznej, który reprezentuje działające w naszym kraju koncerny energetyczne.

W ubiegłym roku liczba wydanych na całym świecie pozwoleń na budowę elektrowni węglowych spadła o 2/3, co jest zasługą głównie zmian w polityce energetycznej Chin i Indii. Tylko w pierwszym z tych krajów w tym roku anulowano realizację około 100 projektów elektrowni na węgiel.

Obecnie liczbę znajdujących się w trakcie realizacji elektrowni węglowych globalnie szacuje się na około 570. W Europie to głównie projekty realizowane w Polsce i w Grecji.

red. gramwzielone.pl