Potrzebna zmiana stawek podatku VAT na mikroinstalacje OZE

Potrzebna zmiana stawek podatku VAT na mikroinstalacje OZE
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Wczoraj podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Energii Odnawialnej przedstawiciel Ministerstwa Finansów przedstawił stanowisko resortu w sprawie stawek podatku VAT w przypadku instalacji OZE. Jak wynika z jego wypowiedzi, rząd nie zamierza podjąć działań zmierzających do dostosowania stawki VAT do niższego poziomu, obowiązującego w przypadku montażu instalacji OZE na budynkach mieszkalnych, także w przypadku instalacji realizowanych w pobliżu tych budynków. Podjęcie inicjatywy poselskiej mającej zmienić ten stan rzeczy zapowiedział poseł PSL Mieczysław Kasprzak.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem koszt netto inwestycji w domową instalację OZE jest powiększany o niższą, 8-procentową stawkę VAT, gdy ta instalacja powstaje na budynku mieszkalnym. Jeśli natomiast instalacja kolektorów czy modułów fotowoltaicznych ma powstać np. w przydomowym ogrodzie czy na wolnostojącym budynku gospodarczym, wówczas przyjmowana jest wyższa stawka VAT wynosząca 23 proc.

Dla gospodarstwa domowego, mogącego zainstalować system fotowoltaiczny o wartości 20 tys. zł netto jedynie na gruncie w przyległym do domu ogrodzie czy na dachu niezwiązanego z budynkiem mieszkalnym garażu, umiejscowienie instalacji na takiej powierzchni to – wobec wyższego podatku VAT – koszt o 3 tys. zł wyższy niż przy montażu tego samego systemu PV na budynku mieszkalnym, w przypadku którego zastosowana zostałaby stawka 8-procentowa.

Podatek VAT dla instalacji OZE był tematem wczorajszego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Energii Odnawialnej.

Przewodniczący Zespołu Mieczysław Kasprzak zachęcał przedstawicieli Ministerstwa Finansów do podjęcia działań zmieniających stawki VAT na instalacje OZE realizowane poza budynkami mieszkalnymi. Poseł PSL zwrócił uwagę, że niższa stawka VAT byłaby elementem pozwalającym na realizację unijnej strategii w zakresie wsparcia odnawialnych źródeł energii.

Przedstawiciel departamentu podatku od towarów i usług w MF zaznaczył, że regulacje dotyczące podatku VAT, które obowiązują w Polsce, wynikają z unijnych dyrektyw określających katalog towarów i usług, dla których można zastosować niższą stawkę.

Przedstawiciel MF potwierdził, że ramach modernizacji bryły budynku mieszkalnego można stosować stawkę 8 proc., a w pozostałych przypadkach stawka powinna wynosić 23 proc.

Powołał się przy tym na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z czerwca 2013 r, w którym NSA odwołał się do przepisów unijnych i wskazał na konieczność „wąskiego interpretowania” regulacji dotyczących niższej stawki VAT.

Na pytanie, czy Ministerstwo Finansów może podjąć próbę wprowadzenia preferencyjnej stawki VAT na instalacje OZE w toku rozmów z Komisją Europejską, przedstawiciel MF stwierdził, że działania KE zmierzają wręcz w przeciwnym kierunku i Bruksela chce jeszcze zawęzić zakres przedsięwzięć podlegających niższej stawce podatku od towarów i usług.

Marta Guc, przedstawicielka Polskiego Towarzystwa Fotowoltaicznego, zaznaczyła, że rząd nie podejmował dotąd działań w kierunku obniżenia stawki VAT na instalacje OZE realizowane poza budynkami mieszkalnymi, a stosowanie wyższego podatku nazwała „blokowaniem rozwoju OZE”.

Leszek Skiba, prezes polskiego producenta kolektorów słonecznych Hewalex, wskazał na różne interpretacje instytucji organizujących przetargi, w przypadku których zdarzają się sytuacje, gdy wyższy 23-procentowy podatek VAT jest przyjmowany także dla instalacji realizowanych na budynkach mieszkalnych.

Przedstawiciel Ministerstwa Finansów odpowiedział, że w takich sytuacjach inwestor może wystąpić o interpretację indywidualną. Jeden z uczestników posiedzenia zaznaczył, że taka interpretacja nie pomoże innym inwestorom, którzy w razie wątpliwości i tak będą musieli wystąpić o swoją indywidualną interpretację.

Poseł PSL Mieczysław Kasprzak zapowiedział podjęcie inicjatywy poselskiej zmierzającej do skłonienia rządu do działań majacych na celu obniżenie stawki VAT do niższego poziomu także dla domowych instalacji OZE, które powstają poza budynkami mieszkalnymi. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
postawa przedstawicieli Rządu wychodząca z pozycji ,,jestesmy przychylni OZE'' - zatem....nie staramy sie o lepsze warunki dla OZE w Polsce przez Komisją Europejską obrazuje schizofrenię w opariu o którą skonstruowano Rząd? Pis..... Jedyną wyspą na morzu bezsensowności jest teoretyczniie ME - teoretycznie bowiem w praktyce to nic innego jak pieniądze (czyli korzystne lub nie warunki finansowania) budują zainteresowanie i prowadzą ro realizacji tego co nie dymi i energię daje.Brawo posel Kasprzak (nie wszyscy go lubią) - jednak starania w tej sprawie słuszne i zasadne.
el |
a co Kasprzak robil gdy byli przy wladzy? ha ha ha ha ale sciemniacze. Nigdy nas PO i PSL juz nie oszukaja. Ludzie pamietaja dobrze czas waszych rzadow. Jestescie politycznym planktonem! pzdr
alladyn-solar-batt |
do el:jakbyś nie wiedzial to Cię informuję: dopóki był Pilitowski- Kasprzak nie miał nic do zrobienia jak był przy wladzy...
TTT |
Do alladyn : a z jakiej listy wszedł Kasprzak ?? Rację ma el że teraz PO i PSL udaje że chce COŚ zrobić dla OZE , mieli 8 lat i nawet ustawy nie potrafili uchwalić aby była jednoznaczna. A dlaczego VAT ma być inny niż np VAT na okna w wolnostojącym garażu ??? Oby wreszcie urzędy skarbowe wzięły się za te firmy które wystawiają faktury z 8% VAT na instalacje montowane na gruncie i gospodarczych ( np. C...S En...y) to nieuczciwa konkurencja. Ciekawe co powiedzą wówczas inwestorzy którzy kupili obligacje firmy która łamie ustawę o VAT. Dlaczego nikt z branży o tym nie mówi ? Czy tylko ja jak frajer wystawiam faktury z właściwą stawką VAT ??
. |
Dziadzio Miecio był prominentnym urzędnikiem MG. Nikt nie wie czym się zajmował. Po 8 latach szkodnictwa POPSL Miecio Kasprzak grzmi że wicie rozumiecie coś z tym podatkiem . Informacja że rząd „ nie zamierza podjąć działań zmierzających do dostosowania stawki VAT do niższego poziomu ” - JEST NIEPRAWDZIWA. Trwają nad tym prace. Miecio może co najwyżej udawać że wie co to OZE .
panelepolikrystaliczne.pl |
A co z tą interpretacją? Druga z interpretacji, dokonana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, traktuje o stawce podatku VAT dla świadczonych usług montażu pomp ciepła, kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych w budynkach mieszkalnych nieprzekraczających 300 m2 powierzchni użytkowej. Zgodnie z nią, istnieje możliwość zastosowania stawki podatku w wysokości 8% w stosunku do wszystkich wykonanych prac w celu zamontowania instalacji PV bez rozróżnienia, czy są to elementy zainstalowane w obrębie danego budynku czy też poza nim. Ogniwa fotowoltaiczne muszą być zamontowane na zewnątrz budynku, czy to na połaci dachowej, czy na działce inwestora, lecz stanowią one jedną integralną całość z elementami montowanymi wewnątrz budynku. Elementy zamontowane na zewnątrz budynku nie mogą samodzielnie funkcjonować bez elementów zamontowanych wewnątrz budynku mieszkalnego
TK |
Ja mam interpretację z Izby Skarbowej w Łodzi która mówi, że wszystkie elementy instalacji OZE zamontowane poza obrysem budynku polegają stawce 23%. Może podasz jakieś namiary na tę bardziej liberalną interpretację to może da się z tym powalczyć.

Giełda OZE

Spółka celowa z projektem 2.6 MW PV

Sprzedam spółkę celową posiadającą własność działki o pow. 5.66 ha z mpzp pod elektrownię słoneczną czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Projekt decentralnej elektrociepłowni

Gotowy projekt. Koncepcja wraz z pełnym łańcuchem wartości. Wsparcie wdrożenia. Przychody ok. 550 zł czytaj dalej...