Ceny zielonych certyfikatów w dół. Certyfikaty biogazowe znowu w górę

Ceny zielonych certyfikatów w dół. Certyfikaty biogazowe znowu w górę
Lollie Pop, flickr cc
REKLAMA

W marcu nie doczekaliśmy się odbicia na rynku zielonych certyfikatów. Ich ceny nadal spadały, a ten trend jest kontynuowany podczas pierwszych notowań w kwietniu. Znowu wzrosły natomiast ceny tzw. błękitnych certyfikatów przyznawanych za energię produkowaną w biogazowniach rolniczych.

Wolumen obrotu zielonymi certyfikatami (instrumenty PMOZE i PMOZE_A na Rynku Praw Majątkowych oraz instrumenty na RTT) na Towarowej Giełdzie Energii ukształtował się w marcu na poziomie 2 532 414 MWh, a więc o 2,8 proc. niższym niż w lutym. 

Cena średnioważona na sesjach RPM wyniosła w marcu dla instrumentu PMOZE_A 31,12 zł/MWh, czyli była o 5,26 zł/MWh niższa niż w lutym br. W ostatnim marcowym notowaniu spadła do 26,97 zł/MWh, a podczas pierwszego notowania w kwietniu wyniosła 26,89 zł/MWh.

Zwracają uwagę duże wahania cen zielonych certyfikatów podczas ostatnich notowań pozasesyjnych. W ostatnim notowaniu w marcu średnia cena wyniosła 69,18 zł/MWh, a w pierwszym notowaniu w kwietniu wzrosła do 128,71 zł/MWh – mimo niższego wolumenu obrotów (273,85 GWh wobec 178,91 GWh we wcześniejszym notowaniu).

Nadwyżka zielonych certyfikatow na koniec marca wyniosła prawie 26 TWh, co sprawia, że w przypadku braku zmian w prawie, znaczące odbicie cen jest mało prawdopodobne – tak sytuację na rynku zielonych certyfikatów podsumowują analitycy innogy Polska.

Na rynku kontraktów terminowych w ubiegłym miesiącu zawarto tylko jedną transakcję dotyczącą zielonych certyfikatów. W ramach kontraktu z dostawą na maj 2018 r. sprzedano 5 GWh energii elektrycznej po cenie 35 zł/MWh.

Po raz kolejny wzrosły natomiast średnie ceny certyfikatów przyznawanych za produkcję energii w biogazowniach rolniczych. Cena przyznawanych od połowy 2016 r. tzw. błękitnych certyfikatów na TGE systematycznie rośnie. W ubiegłym miesiącu ukształtowała się na średnim poziomie 355,06 zł/MWh i była o 18,14 zł/MWh wyższa niż w lutym br.

Znacznie wzrósł miesięczny wolumen handlu błękitnymi certyfikatami, w marcu dochodząc do poziomu 38 236 MWh wobec 20 870 MWh we wcześniejszym miesiącu.

Łączny wolumen obrotu prawami majątkowymi dla energii elektrycznej na TGE wyniósł w marcu br. 8 120 795 MWh. Oznacza to wzrost w stosunku do marca roku ubiegłego o 21,2 proc.

Większość wolumenu w obrocie prawami majątkowymi w marcu br. stanowił obrót czerwonymi certyfikatami – wyniósł on 4 547 553 MWh, a więc o 35,6 proc. więcej niż w marcu roku ubiegłego.

Wolumen obrotu prawami majątkowymi dla efektywności energetycznej (instrument PMEF) wyniósł 14 591 toe. Oznacza to wzrost r/r o 44,7 proc. Średnioważona cena sesyjna dla tego instrumentu spadła m/m o 45,34 zł/toe, do poziomu 983,56 zł/toe.

W marcu 2017 r. w Rejestrze Gwarancji Pochodzenia zawarto transakcje o wolumenie 166 164 MWh, dla których cena średnioważona wyniosła 0,53 zł/MWh, co oznacza nieznaczny spadek w porównaniu do lutego. We wcześniejszym miesiącu cena gwarancji pochodzenia wyniosła przeciętnie 0,55 zł/MWh. Znacząco wzrósł natomiast wolumen obrotów (166 164 MWh wobec 12 973 MWh w lutym).

Na koniec marca 2017 r. status członka na Rynku Towarów Giełdowych (RTG) miało 71 spółek. W Rejestrze Świadectw Pochodzenia prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii na 31 marca 2017 r. członkami rejestru było 3105 podmiotów, z czego w marcu przybyło ich 42. Status członka Rejestru Gwarancji Pochodzenia posiada 276 podmiotów.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ja |
skoro jest niedobór na rynku błękitnych certyfikatów, a URE podało w komunikacie, iż za 2016 rok można wywiązać się z obowiązku tylko kupując i umarzając certyfikaty (brak możliwości wpłacenia opłaty zastępczej), to nic dziwnego że ich cena rośnie. I będzie rosła im bliżej czerwca..
hinm |
Żaden mądry inwestor nie będzie budował teraz wiatraków.
oze |
Na poczatku elektrownie wodne tez miały dobra cene ale jak juz powstały to maja 26 zł/Mw/h i to samo bedzie z biogazowniami.ZYJEMY W CHORYM PANSTWIE.
Duster |
@hinm, a co ma nowy wiatrak do certyfikatów? Serio piszesz czy tylko trollujesz?
poOZE |
Nie doczekaliśmy się odbicia ???? Nie wiem na co jeszcze liczycie. OZE w tym kraju upadnie. Zobaczcie co wygaduje Kaźmierski na wczorajszym posiedzeniu: http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje.xsp?unid=B1243A8842FDA0F1C12580C100456C32# od 12:48 - może to wyjaśni co dalej będzie z cenami zielonych certyfikatów.

Giełda OZE

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie zaawansowania

Firma realizująca projekty farm fotowoltaicznych kupi projekty instalacji fotowoltaicznych na każdym czytaj dalej...

Firma z branży OZE wydzierżawi działki pod farmy fotowoltaiczne - obszar całego kraju

Firma realizująca farmy fotowoltaiczne wydzierżawi działki niezacienione pod budowę farm fotowoltaic czytaj dalej...

Preferencyjne pożyczki dla projektów z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów planujących realizację projektu samodzielnie do aplikowania czytaj dalej...