Rok 2016 rekordowy dla energetyki odnawialnej

Rok 2016 rekordowy dla energetyki odnawialnej
Fot. ABB
REKLAMA

W ubiegłym roku globalny potencjał odnawialnych źródeł energii przekroczył 2 TW. Po raz pierwszy od kilku lat potencjał nowych instalacji w energetyce słonecznej przewyższył potencjał przyłączonych do sieci elektrowni wiatrowych.

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) podała, że potencjał odnawialnych źródeł energii na całym świecie zwiększył się w ubiegłym roku o rekordowe 161 GW.

Dzięki temu w 2016 r. globalny potencjał OZE przekroczył granicę 2 TW, rosnąc o 8,7 proc. do poziomu 2 006 GW.

IRENA odnotowuje, że potencjał uruchomionych w ubiegłym roku na całym świecie elektrowni słonecznych był wyższy od nowych mocy w energetyce wiatrowej – w stosunku 71 GW do 51 GW. Wcześniej podobna sytuacja miała już miejsce w roku 2013.

Wzrost zainstalowanych mocy w pozostałych kluczowych technologiach OZE wyniósł – w przypadku energetyki wodnej 30 GW, energetyki biomasowej 9 GW, a w przypadku energetyki geotermalnej niecały 1 GW. IRENA odnotowuje, że łączny potencjał uruchomionych w ubiegłym roku elektrowni biomasowych był w 2016 r. najwyższy w dotychczasowej historii tej technologii.

Najwięcej zainstalowanych mocy w OZE w ubiegłym roku przypadło na Azję (58 proc.), w przypadku której potencjał odnawialnych źródeł energii wzrósł do 812 GW, co stanowi około 41 proc. całkowitego potencjału OZE na świecie.

Uwagę zwracają dane z Afryki, w przypadku której potencjał uruchomionych w ubiegłym roku elektrowni OZE podwoił się w stosunku do roku 2015, wynosząc 4,1 GW.

IRENA odnotowuje również wzrost przyłączeń odnawialnych źródeł energii przeznaczonych do pracy w środowisku off-grid, w mniejszych autonomicznych systemach tworzonych m.in. na wyspach. Łączna moc instalacji OZE typu off-grid, które uruchomiono w 2016 r., wyniosła 2,8 GW. Za około 40 proc. tego potencjału miała odpowiadać energetyka słoneczna, pozostała część przypadła na bioenergię oraz hydroenergię, której udział w uruchomionej w ubiegłym roku generacji off-gridowej jest szacowany przez analityków IRENA na około 10 proc.

IRENA szacuje jednocześnie, że potencjał uruchomionych w ubiegłym roku odnawialnych źródeł energii typu off-grid pozwala na produkcję energii w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 300 mln ludzi. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
vp |
A gdzie ta obiecana aukcja dogrywkowa, dla tych, którzy w grudniowej aukcji nie mogli z przyczyn technicznych złożyć oferty ? Maiło być w kwietniu .... a tu cicho. Jednak trzeba skarżyć za te bałaganiarstwo URE i domagać się odszkodowania lub unieważnienie aukcji.
Janusz |
Ale nie w Polsce! :)
Ml |
Mam turbine wiatrową i uszą nie daje wiary-chyba żyje w innym kraju.
ziko |
w obecnym roku będzie rekord w Polsce .... zero
MojaElektrowniaPV |
tam gdzie ma to sens - prosze bardzo. Tam gdzie robi się sztuczny rynek poprzez subsydia - no way!
12345 |
Podstawa to nie doplacac do polskiego wegla. Jezeli kopalnia zbankrutuje to na bruk z gornikami. Ale ani zlotowki z naszych podatkow nie powinni dostac.
Wujek |
Polska to nie kraj - to stan umysłu! haha
as |
jestem PIS-iorem ale dopłata do wągla to średniowiecze ...
as |
jestem PIS-iorem ale dopłata do wągla to średniowiecze ...

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...