Vattenfall zapowiada wielkie inwestycje w OZE

Vattenfall zapowiada wielkie inwestycje w OZE
Fot. Vattenfall
REKLAMA

Nowy plan inwestycyjny szwedzkiego potentata energetycznego zakłada zintensyfikowanie inwestycji w odnawialne źródła energii. Szwedzi podtrzymują ambitne plany inwestycji w energetyce wiatrowej, a wśród nowych projektów wymieniają m.in. utworzenie usługi umożliwiającej dzielenie się lokalnie produkowaną energią odnawialną. 

Vattenfall zapowiedział wczoraj, że w latach 2017-18 wyda na inwestycje w sumie 50 mld szwedzkich koron (ok. 22,3 mld zł), z czego 28 bln SEK zainwestuje w projekty określone w komunikacie jako "rozwojowe", wśród których mają dominować inwestycje w lądowe i morskie farmy wiatrowe, na które Szwedzi chcą wydać do końca przyszłego roku 17 bln SEK. Vattenfall zapowiada też znaczący wzrost inwestycji w energetykę słoneczną i magazynowanie energii i chce wydać na te cele 2 mld SEK.

Zatrudniający około 20 tys. pracowników szwedzki koncern wśród obszarów, w których chce realizować nowe projekty, wymienia też infrastrukturę dla samochodów elektrycznych, nowe rozwiązania w zakresie produkcji energii cieplnej, zastosowanie biopaliw jako substytutu ropy i gazu, a także technologie pozwalające na niskoemisyjną produkcję stali i betonu.

Szwedzi zapowiadają też rozwój – jak określono to w komunikacie – „pierwszej w Europie bazującej na Internecie usługi dzielenia się lokalnie produkowaną energią odnawialną”.

Szwedzki koncern energetyczny zarządza obecnie ponad 1,1 tys. wiatrakami o łącznej mocy 2,2 GW. W 2015 r. farmy wiatrowe Vattenfall wyprodukowały ponad 6 TWh energii elektrycznej. Tyle zużywa rocznie około 1,5 mln gospodarstw domowych.

Vattenfall podkreśla, że w ubiegłym roku wykonał „ogromny krok w kierunku nowej strategii”, sprzedając swoje elektrownie węglowe w Niemczech, dzięki czemu zmniejszył udział generacji bazującej na paliwach kopalnych z około 50 proc. w roku 2015 do 25 proc. w roku 2016. Jednocześnie emisje CO2 generowane przez elektrownie należące do Vattenfall zmniejszono w tym czasie z 83,8 mln ton do 23,7 mln ton.

Do 2020 r. Vattenfall ma uruchamiać co roku lądowe i morskie farmy wiatrowe o łącznym potencjale około 400-600 MW, a na ten cel chce przeznaczyć 5,5 mld euro.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Arek |
Ci Szwedzi to dopiero są zacofani Żeby elektrownie węglowe sprzedawać i za te pieniądze bydować wiatraki. Nie do pomyślenia. Nie mówię że od razu ma być jak w Szwecji ale niechby technologie OZE i tradycyjna były traktowane równo. Szkoda słów.
elektryk |
Niech sobie Vattenfal w doopę wsadzi te niestabilne wiatraki i pomyśli o rozwiązaniach, które nie rozwalają stabilnego działania sieci elektroenergetycznych.

Giełda OZE

Sprzedam lokalizacje pod utworzenie klastra

Lokalizacja pod utworzenie klastra. Pracujaca elektrownia wiatrowa o mocy 600 kW, 3 projekty fotowol czytaj dalej...

Udziały EIG Ekologiczna Elektrownia 2 sp. z o.o.

Sprzedam 200 udziałów w pracującej od 2016 roku elektrowni wiatrowej GAMESA G58 850kW w miejscowośc czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją

Sprzedam projekt o mocy 0.6MW z wygraną aukcją na poziomie 397,40 zł. czytaj dalej...

Projekty PV na sprzedaż

Sprzedam dwa projekty elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1000 kW każdy, wraz z pozwoleniem na budowę czytaj dalej...