Minister Waszczykowski: walka o czyste powietrze to zacofanie gospodarcze

Minister Waszczykowski: walka o czyste powietrze to zacofanie gospodarcze
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Fot. Kancelaria Premiera, flickr cc
REKLAMA

W wywiadzie dla niemieckiego magazynu „Der Spiegel” szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski przyrównał walkę o czyste powietrze do działań prowadzących do zacofania gospodarczego. Do wypowiedzi szefa polskiej dyplomacji odniosła się organizacja HEAL Polska, określając ją „bulwersującą”.

– Nie możemy pozwolić sobie na to, by stać się zacofanym krajem ze świeżym powietrzem – stwierdził minister Waszczykowski w rozmowie z „Der Spiegel”.

Organizacja HEAL Polska, zajmująca się wpływem m.in. zanieczyszczeń powietrza na zdrowie publiczne, komentuje, że słowa szefa polskiej dyplomacji znów nadszarpnęły polski wizerunek w Europie. – Po raz kolejny, wbrew zapewnieniom premier Szydło i premiera Morawieckiego, przekonujemy się, że zdrowie Polaków stoi daleko za obiecanym w wyborach parlamentarnych wzrostem gospodarczym. W kraju, w którym prawie 50 tys. osób umiera przedwcześnie każdego roku z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem, takie słowa są niedopuszczalne – czytamy w komentarzu HEAL Polska.

Polski minister spraw zagranicznych w wywiadzie udzielonym dla „Der Spiegel” uznał, że Unia Europejska pomija interesy Polski poprzez wprowadzanie „rygorystycznych wartości granicznych emisji dwutlenku węgla”, co ma szkodzić naszej gospodarce opartej na węglu.

Pan minister zapomniał, że jeszcze niedawno sam deklarował podjęcie walki z problemem zanieczyszczeń powietrza, m.in. poprzez programy wprowadzane na wszystkich poziomach administracji publicznej, od samorządów po Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Co więcej, kurczowe trzymanie się węgla jako podstawowego surowca energetycznego i pomijanie nowych technologii, w tym rozwijających się w szybkim tempie odnawialnych źródeł energii może rzeczywiście spowodować, że Polska będzie krajem gospodarczo zacofanym, niestety z brudnym, a nie czystym powietrzem – komentuje HEAL Polska.

Organizacja przypomina w komentarzu nt. wypowiedzi ministra Waszczykowskiego, że oprócz bezdyskusyjnych kosztów zdrowotnych, skutkujących dziesiątkami tysięcy przedwczesnych zgonów, chorobami i infekcjami, wszyscy ponosimy koszty ekonomiczne wdychania zanieczyszczonego powietrza, które Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała dla Polski na 102 mld dolarów rocznie. Kalkulacja przedstawia m.in. mniejszą produktywność, utracone dni pracy, choroby dzieci czy obniżone IQ u najmłodszego pokolenia.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (23)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
X-D |
Jeśli zanieczyszczone powietrze obniża IQ to pewien pan minister (przepraszam - kilku ministrów) musiało w dziecięcych latach spać na kominie lub pod rurą wydechową....
kazek |
Przynajmniej ten portal niech nie będzie TVN-em i wypowiedzi należy cytować w całości i precyzyjnie , a nie wybiórczo i z przekłamaniami
El Presidente dos San Escobar |
Senior Polonia! U nas w San Ecscobar Don Waszczykowski jest los bohaterros! U nas czyste powietrze, u nas kopalnia, u nas huta, u nas komin u nas los węglaros! Gud najt!
pesel |
Cenzura prewencyjna jest niedopuszczalna, to już było. A ponad to proponuję czytać nie tylko wypowiedzi ale też Konstytucję RP tam, w tej ustawie zasadniczej jest napisane jak to jest z wypowiedziami. Każdy może wyrażać swoje poglądy. Skoro jesteś takim do przodu archiwistą to zawiadamiaj już, sam, masz taki społeczny obowiązek. Jest on nadany zapisami w przepisach prawa karnego. Jeśli rozumiesz co znaczy słowo, społeczny. A co do samych wypowiedzi to mi niektóre też nie podobają się, stanowią jednak przegięcie.
zyr |
Zanieczyszczone powietrze zniszczyło im mózgi.
Daniel |
Waszczykowski, hehe. Jedyne po co się urodził to po to aby przebić śp. Lepera i Renatę Beger. Oni to przy nim profesorowie. Waszczykowski ty idioto!!!
edoo |
Czy on jeszcze wie co mówi, czy tylko bredzi aby trzymać się lini nakreślonej przez węglowy "nierząd"???
Luis |
Brawo Sr Presidente del San escobar.
Luis |
Brawo Sr Presidente del San Escobar.
gool |
Boże, kiedy to się skończy? Kiedy kretyni odejdą od władzy i dadzą ludziom żyć i normalnie myśleć!?
azza |
Przez takie pieprzenie rządców będziemy zacofanym krajem z zasmrodzonym powietrzem !
ekolog |
najgorsze jest to, że go nie odwołują bo nie mają lepszych..
zyrandol |
Co tu myśleć. Idiota!!!!
Wis |
do Kazek-zrozum że tych dziwactw nie da się komentować merytorycznie -co się który z ministrów odezwie to wtopa-poprostu rządy idiotow .P.S-np.cała polityka energetyczna,samochody elektryczne ,pojęcie czystego węgla-i jeszcze długo wymieniać
Edward Katowice |
Czy jest jakaś granica której ten idita nie przekroczy?
Maciej |
Waszczykowski wygrywa kolejny konkurs. Tym razem na najbardziej absurdalną wypowiedź. Na najśmieszniejszą też ma w garści (San Escobar)
pros |
Cóż tu komentować. Masakra taki gostek i tyle...
Modulator |
Co za kretyn
Polak |
Jaki "rząd" taki minister. Co tu komentować?
Modurnator |
Szkoda słów na tego klauna, chyba natura musi ich sama wyeliminowac, i wtedy będzie spokój. A na pewno to wkrótce zrobi bo to słabsze ogniwa.
tara |
naczelny idiota.
Obatel |
Idiota, mało powiedziane.
kulfon |
Łza się w oku kręci z żalu za takimi fachurami jak imć Nowak, imć Rostowski, imć Arłukowicz, no i oczywiście Królową Obciach Panią Kopaczową, za tym co sprzedał Koreańczykom Stocznię Szczecińską, za niedoścignioną w ważności kastą prawników z bożej łaski i za innymi przygłupami, złodziejstwami i szachrajstwami sługusami i pachołkami ; nie wszystkim się udało sp...do Brukseli. Łza się w oku kręci ...really

Giełda OZE

Wydzierżawię działkę ok 3 ha

Wydzierżawię działkę pod farmy fotowoltaiczne PV (ok 3 ha). Lokalizacja woj. Mazowieckie/Podlasie. czytaj dalej...

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV – 385 za 1 MWh w aukcji jesień 2018 – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 385 z czytaj dalej...

1 MW na gotowo od 650.000,00 € / 2.790.000,00 PLN

Z nasza firma budowa instalacji PV o mocy od 1MW kosztuje 650.000,00 €. Zapraszamy do wspolpracy : czytaj dalej...