Łączna moc mikroinstalacji w sieci Tauron Dystrybucja przekroczyła 30 MW

Łączna moc mikroinstalacji w sieci Tauron Dystrybucja przekroczyła 30 MW
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Dzięki przyłączonym w pierwszych dwóch miesiącach 2017 r. mikroinstalacjom łączna moc tego rodzaju źródeł w sieci spółki Tauron Dystrybucja przekroczyła 30 MW. Do sieci tego operatora przyłączonych jest najwięcej mikroinstalacji w kraju.

Tauron Dystrybucja to jeden z pięciu największych operatorów elektroenergetycznych systemów dystrybucyjnych, do których przyłączane są mikroinstalacje OZE. Jak wynika z przekazanych przez tą spółkę informacji, jest ona krajowym liderem jeśli chodzi o ilość przyłączeń takich urządzeń.

Do sieci spółki Tauron Dystrybucja według stanu na koniec ubiegłego miesiąca przyłączonych było około 5,2  tys. mikroinstalacji, a ich łączna zainstalowana moc wyniosła około 32 MW.

Dominującym typem mikroinstalacji przyłączonych do sieci tego operatora są instalacje fotowoltaiczne, których udział w mocy zainstalowanej wszystkich przyłączonych mikroinstalacji wynosi ok. 99 proc. Pozostałe to mikroinstalacje biogazowe o mocy ok. 70 kW, wiatrowe o mocy ok. 40 kW oraz wodne o mocy ok. 500 kW.

Tylko w styczniu i lutym br. operator sieci dystrybucyjnej z południowo-zachodniej części kraju przyłączył ok. 260 mikroinstalacji o łącznej mocy 2,1 MW, z czego wszystkie są mikroinstalacjami fotowoltaicznymi.

W ostatnim kwartale 2016 r. spółka Tauron Dystrybucja przyłączyła ok. 840 mikroinstalacji o łącznej mocy 7,6 MW, w III kwartale – ok. 1,1 tys. mikroinstalacji o mocy 7,2 MW, w II kwartale – ok. 1,4 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 7,9 MW, a w pierwszym kwartale ubiegłego roku – jedynie ok. 300 mikroinstalacji o mocy 1,5 MW, co można tłumaczyć powstałą wówczas niepewnością wokół zasad rozliczeń dla prosumentów i oczekiewaniem na zapowiadane wówczas przez rząd przyjęcie nowych rozwiązań w tym zakresie.

Łączny potencjał mikroinstalacji na poziomie 32 MW sprawia, że Tauron Dystrybucja jest obecnie w tym zakresie liderem wśród krajowych operatorów systemów dystrybucyjnych.

Mniej mikroinstalacji na koniec 2016 r. było podłączonych do sieci PGE Dystrybucja (4089 mikroinstalacji o mocy 23,55 MW), spółki Energa Operator (3227 mikroinstalacji o mocy 20,88 MW), a także Enei – 2438 mikroinstalacji o łącznej mocy 15,93 MW. Natomiast do sieci dystrybucyjnej działającego na terenie Warszawy i okolic innogy Stoen Operator podłączone były na koniec 2016 r. 173 mikroinstalacje o łącznej mocy 1,04 MW.

Oprócz mikrointalacji o łącznej mocy ok. 32 MW do sieci Tauron Dystrybucja na koniec 2016 r. przyłączone były odnawialne źródła energii o łącznej mocy około 825 MW, w tym elektrownie wiatrowe o mocy 347 MW, elektrownie wodne o mocy 324 MW, elektrownie na biomasę o mocy 93 MW, elektrownie biogazowe o mocy 47 MW, a także elektrownie fotowoltaiczne o łącznym potencjale około 15 MW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
.. |
w takim tempie za 100 lat dogonimy Europę!
miron |
A jakie liczniki zakłada Tauron Dystrybucja w małopolsce? Chyba aby nie Iskry MT 372, co to nie mierzą we właściwy sposób bilansowania międzyfazowego? Myślę o założeniu PV 3kw, ale nie wiem czy warto i czy nie będę oszukany przez Tauron, tyle krytyki sie o nich słyszy, czy słusznie?
PV gość |
Miron, Nic innego ci nie samontują, jak tylko Iskrę! Zobaczysz! Tylko w okolicach Wrocławia Tauron montuje inteligentne liczniki (smart) do zdalnego odczytu z właściwym bilansowaniem na aplikacji eLicznik?!
miron |
PV gość. Pytałem i w Tauronie- Dystrybucja i powiedziano mi że na PEWNO licznik bedzie robił bilansowanie miedzyfazowe?!
Genek PV |
@ miron: Zastanów się czy powiedzieli Ci że LICZNIK będzie robił bilansowanie, czy że będzie ( jakieś) bilansowanie? Z tego co wiem, co nawet mówi ich rzecznik prasowy, to chcą to bilansowanie robić poza licznikiem w swoim " systemie informatycznym", a to będzie skutkowało innym wskazaniem licznika, a innymi wartościami na fakturze.
miron |
Genek PV Wydaje mi się że słyszałem jednak o tym że: tak, tak, robimy bilansowanie energi pobranej do oddanej na podstawie zdalnego odczytu. Jednak nie podano mi jaki by to był licznik, bo sami jeszcze nie wiedzą ale napewno tylko taki co bilansowanie robi?! O więcej szczegółów nie pytałem bo dopiero raczkuję w tym temacie! Wątpliwości nasuwają mi się dopiero teraz, czytając komentarze i problemy z Tauronem. Myślę że zostałem specyjalnie niedoinformowany bo być może to bilansowanie to tylko dane końcowe i wrzutka do exela? Ot całe bilansowanie? Przejdę się do nich jeszcze raz bo nie daje mi to spokoju. Infolinię odpuszczam, strata czasu i nie ma z kim gatać! Zero obiektywizmu i bezstronności.
TTTT |
Tyle było narzekania że opusty są złe i że biedzie nowych instalacji.
Genek PV |
@ miron: Nie zauważyłem wcześniej że myślisz o 3 kWp . Dla tak małej mocy praktycznie nie występują inwertery 3-fazowe. Zgodnie z zapisem ustawy, całe to bilansowanie dotyczy jedynie mikroinstalacji 3-fazowych ( nie ważne, że dom ma inst. 3-fazową). Jeżeli więc będziesz miał inwerter 1-fazowy, to bilansowanie 3-fazowe Cię nie dotyczy.
Azza |
Tak, opusty są złe bowiem pozwalają na nieplacenie nawet za całą wytworzona energię ! A to już jest złodziejstwo i nie ma znaczenia jak się je nazwie.Co do ilości przyłączen to widać jak na dłoni ze dynamika spadla i to potężnie !
TTTT |
Dynamika spadła ponieważ wcześniej proponowani ponad 1 zł za 1kWh. Tylko głupi by wtedy nie instalował PV. I tylko dlatego była taka dynamika. zobaczysz jak skoczy dynamika jak panele PV będą tanieć.

Giełda OZE

Spółka celowa z projektem 2.6 MW PV

Sprzedam spółkę celową posiadającą własność działki o pow. 5.66 ha z mpzp pod elektrownię słoneczną czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Projekt decentralnej elektrociepłowni

Gotowy projekt. Koncepcja wraz z pełnym łańcuchem wartości. Wsparcie wdrożenia. Przychody ok. 550 zł czytaj dalej...