Światowy odwrót od inwestycji w elektrownie węglowe

Światowy odwrót od inwestycji w elektrownie węglowe
Inwestycje w elektrownie węglowe na świecie (w GW, stan na styczeń 2017 r.). Źródło: Polska Zielona Sieć, Raport Boom and Bust
REKLAMA

W 2016 roku inwestycje w energetykę węglową na świecie spadły aż o 62 procent. Tylko w Chinach i Indiach wstrzymano prace nad ponad setką elektrowni. Jeśli ten trend się utrzyma, istnieje szansa na zatrzymanie ocieplenia klimatu poniżej 2 stopni Celsjusza. W Unii Europejskiej tylko dwa państwa będą otwierać nowe bloki na węgiel. Chodzi o Polskę i w mniejszej liczbie o Niemcy informuje Polska Zielona Sieć.

Jak wynika z opublikowanego wczoraj raportu "Boom i po boomie 2017. Śladami inwestycji węglowych na świecie" (ang. "Boom and Bust 2017 – Tracking The Global Coal Plant Pipeline"), przygotowanego przez międzynarodowe organizacje Greenpeace, Sierra Club i CoalSwarm, w ubiegłym roku na świecie więcej projektów węglowych zostało wstrzymanych niż rozpoczętych.  

W skali globalnej w 2016 roku zainaugurowano budowę bloków węglowych o łącznej mocy aż o 62 proc. mniejszej niż miało to miejsce rok wcześniej. O 42 proc. spadła też moc elektrowni znajdujących się w fazie planowania budowy. 

Jako główne przyczyny dekoniunktury w energetyce węglowej w raporcie wskazuje się przede wszystkim na zmiany w otoczeniu politycznym i ekonomicznym dla węgla, jakie zaszły w Chinach i Indiach. – W związku z malejącym wykorzystaniem istniejących elektrowni węglowych, a zarazem ogromnym zanieczyszczeniem powietrza, znacząco zmniejszono plany rozbudowy mocy. Jednocześnie w obu krajach trwa boom w energetyce odnawialnej, który wzmaga się wraz z postępującym spadkiem cen tych technologii. W efekcie, w Indiach instytucje finansowe wycofują gwarancje dla nowych projektów węglowych, postrzegając je jako nierokujące na zwrot kapitału – informuje Polska Zielona Sieć.

 Tak wiele zatrzymanych inwestycji węglowych na całym świecie to rzecz niezwykła. Zarówno chińskie władze, jak i sektor bankowy w Indiach doszły już do wniosku, że rozbudowa sektora węglowego to ogromne marnotrawstwo środków. Szybkie odejście od paliw kopalnych w  stronę czystych źródeł energii jest korzystne dla zdrowia publicznego, ochrony klimatu i miejsc pracy. Wiele wskazuje na to, że ta zmiana jest już nie do powstrzymania – komentuje Ted Nace, dyrektor organizacji CoalSwarm.

Przy okazji publikacji raportu Polska Zielona Sieć zwraca uwagę, że w gronie państw wysoko rozwiniętych nasz kraj jest jedyną gospodarką, obok Japonii i  Korei Południowej, która planuje jeszcze znaczące inwestycje w węgiel. W światowym rankingu inwestycji zagrażających ochronie klimatu jesteśmy sklasyfikowani na wysokim 13. miejscu, najwyższym spośród wszystkich krajów Europy.

– Politycy, którzy starają się za wszelką cenę utrzymać dominację węgla w produkcji energii w Polsce, prowadzą nas w ślepy zaułek. Jesteśmy przez to nie tylko izolowani politycznie w Unii Europejskiej, ale też skutecznie dławiony jest rozwój sektora zielonej energii. Tymczasem to, czego Polska potrzebuje, to właśnie zdecydowane zwrócenie się ku odnawialnym źródłom i inteligentnemu zarządzaniu energią – komentuje Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci.

PZS dodaje, że rok 2016 przyniósł także duże wyłączenia istniejących, starych elektrowni na węgiel, a w ciągu ostatnich dwóch lat wygaszono na świecie elektrownie węglowe o mocy 64 GW, głównie w Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych, co odpowiada około stu dwudziestu dużym blokom węglowym.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kr |
u nas za to odnotowuje się likwidacje elektrowni wiatrowych i co da się -,, brawo ME"
Randy Mott |
The global motives for this shift away from coal go mainly to its long-term lack of economic competitiveness. All forms of clean energy are dropping in prices, including energy storage. A new coal plant will be more expensive than onshore wind and PV by the middle of its financial life (20 year projection). Few investors want to take the risks on new investments in coal. Poland only does so by using the political power of the state-owned shares in energy companies to push this issue. It will not end well. Globalne motywy tej przesunięcia z dala od węgla dotyczą przede wszystkim długoterminowego braku konkurencyjności gospodarczej. Wszystkie formy czystej energii obniŜają ceny, w tym magazynowanie energii. Nowa elektrownia węglowa będzie droższa od wiatru na lądzie i PV w połowie jego życia finansowego (prognoza 20 lat). Niewielu inwestorów chce ryzykować nowe inwestycje w węgiel. Polska wykorzystuje to tylko dzięki wykorzystaniu władzy politycznej państwowych udziałów w spółkach energetycznych, aby popchnąć ten problem. To się nie skończy.
Zz |
A u nas średniowiecze na całego .
pros |
I słusznie, choć w rzeczywistości nie chodzi o żaden klimat, tylko zwyczajnie o kasę. Wszyscy myślący przewidują, że elektrownie węglowe w przyszłości nie będą się opłacały, więc nie widzą sensu ich budowy. Przeanalizujmy: od decyzji, do oddania elektrowni węglowej mija około 10 lat, a więc wystartuje taka dopiero w okolicach 2025-2027 roku. Powinna pracować co najmniej 50 lat, więc co najmniej do 2075 roku. Nikt rozsądny nie bierze pod uwagę tego, że w tak długim okresie produkcja prądu z węgla pozwoli na uzyskanie odpowiednich stop zwrotu z zainwestowanego kapitału i będzie konkurencyjna w stosunku do OZE - wystarczy zastanowić się jaką technologię mieliśmy 60 lat temu czyli około 1960r, a co jest dziś. Z tej przyczyny wiele banków i funduszy inwestycyjnych rezygnuje z finansowania takich przedsięwzięć, a klimat, środowisko i te sprawy to elegancka przykrywka.

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...