Integracja polskiego rynku z sąsiednimi to niższe ceny energii

Integracja polskiego rynku z sąsiednimi to niższe ceny energii
Dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii
REKLAMA

Forum Energii przeanalizowało, jak integracja rynku energii, jeden z priorytetów Unii Europejskiej, wpłynie na ceny hurtowe energii elektrycznej w Polsce. Eksperci think-tanku zapewniają, że w zależności od opcji integracji rynków z jakim krajem następuje połączenie oraz jaka jest jego moc cena hurtowa energii elektrycznej może spaść w Polsce maksymalnie o 5 proc.

Forum Energii informuje, że wykonane przez jego ekspertów modelowanie pokazuje, że wpływ integracji na tzw. dobrobyt społeczny będzie pozytywny – zyskują konsumenci oraz operator systemu przesyłowego, natomiast producenci energii będą postawieni przed większą presją kosztową.

Dr Joanna Maćkowiak Pandera z Forum Energii zaznacza, że wobec piętrzących się problemów związanych z transformacją sektora energetycznego istnieje obawa, czy polscy wytwórcy poradzą sobie z zagraniczną konkurencją, a także szacuje, że w pełni zintegrowany z europejskim, polski rynek energii może zmniejszyć się maksymalnie o ok. 15 proc.

Z naszych analiz wynika, że na łączeniu rynków energii zyskuje przemysł i ogólnie konsumenci w Polsce. Jednak dla wytwórców oznacza to większą konkurencję. Jednym z największych wyzwań dla decydentów jest ważenie i godzenie interesów wytwórców i konsumentów energii w Polsce. Zwłaszcza, że ceny energii wpływają na całą gospodarkę i rozwój w kolejnych latach oraz mają przełożenie na konkurencyjność – komentuje dr Joanna Maćkowiak Pandera.

Z kolei dr Maciej Bukowski zwraca uwagę, że inwestowanie w połączenia międzysystemowe na granicy polsko-niemieckiej już prowadzi do spadku ceny energii w Polsce, niezależnie od kształtu naszego miksu energetycznego. – Służy to konsumentom, zmuszając producentów do większego wysiłku modernizacyjnego – komentuje ekspert Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych i Europejskich WiseEuropa.

Dr Bukowski zaznacza jednak, że potencjał tych połączeń jest na razie ograniczony ze względu na niekontrolowane przepływy z Niemiec, ale ta sytuacja zmieni się dzięki inwestycjom w tzw. przesuwniki fazowe oraz dzięki zmianom organizacyjnym wobec podziału niemiecko-austriackiego obszaru energetycznego.

Konsumenci mogą się cieszyć, ale producenci muszą brać to pod uwagę w planach inwestycyjnych – podkreśla dr Bukowski, oceniając, że większa integracja z państwami bałtyckimi najprawdopodobniej zmniejszy dochody polskiego operatora sieci z udostępniania transgranicznych zdolności przesyłowych. Zaznacza jednak, że integracja ta jest korzystna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji dostaw.

Forum Energii ocenia, że w perspektywie kolejnych 10 lat, gdy Polska może zmierzyć się z problemem brakujących mocy, możliwość importu energii elektrycznej w niektórych momentach roku będzie istotnym wzmocnieniem bezpieczeństwa energetycznego systemu, a ochrona krajowych producentów poprzez zaniechanie planów integracji będzie działaniem gospodarczo nieefektywnym, gdyż długoterminowe bezpieczeństwo dostaw energii można pogodzić z uzyskiwaniem oszczędności operacyjnych dzięki wzmożonej wymianie transgranicznej

Autorzy analizy zwracają przy tym uwagę, że im wyższa będzie cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2), tym wyższa korzyść netto wynikająca z integracji. Zależnie od cen CO2, integracja w wariancie zachodnim oraz bałtyckim prowadzi do zmniejszenia rocznych krajowych wydatków na uprawnienia do emisji w ramach systemu ETS o 340-660 milionów euro w 2030 roku – czytamy we wnioskach analizy.

Forum Energii zaznacza, że potencjalne straty producentów energii w Polsce będą mogły zostać zmniejszone poprzez wprowadzenie mechanizmów kompensujących, pochodzących z wypracowanej nadwyżki.

Analizę „Opcje integracji polskiego rynku energii w ramach Unii Europejskiej” na zlecenie Forum Energii przygotowała węgierska energetyczna firma doradcza REKK oraz Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych i Europejskich - WiseEuropa. Jej celem było lepsze zrozumienie konsekwencji integracji rynków oraz przedstawienie wpływu na polskich konsumentów i producentów energii w regionie Europy Wschodniej i centralnej.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...