Po raz pierwszy od trzech lat w Polsce niedobór energii z OZE

Po raz pierwszy od trzech lat w Polsce niedobór energii z OZE
Fot. helenakatalija, flickr cc
REKLAMA

Przez ostatnie 10 lat zbudowany został potencjał OZE będący w stanie wytwarzać nieco ponad 20 TWh zielonej energii rocznie, tymczasem by zrealizować cel 2020 w sektorze elektroenergetycznym, trzeba tej energii wytworzyć ponad 30 TWh informuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Polskie Stowarzyszenie Branży Wiatrowej przypomina, że Polska będzie rozliczana z realizacji 15 proc. celu udziału OZE w energetyce i aby ten cel osiągnąć, została określona trajektoria rocznych celów w sektorze paliw, ciepła i elektroenergetyki, które łącznie mają dać właśnie 15 proc. Dla sektora energetyki wiatrowej ważny jest cel w sektorze elektroenergetyki, który dla 2020 roku wynosi 19,13 proc. Z kolei wskaźniki obowiązku umorzenia zielonych certyfikatów stanowią jedno z narzędzi mających wspierać rozwój elektroenergetyki odnawialnej na drodze osiągnięcia celu 2020.

PSEW wskazuje również na istotny problem metodyki liczenia poziomu do osiągnięcia celów OZE. Dane dotyczące mocy zainstalowanej w sektorze OZE winny być mierzone produkcją, a nie mocą zainstalowaną. Wsparcie sektora OZE w postaci zielonych certyfikatów rozliczane jest także w oparciu o MWh, a nie MW zainstalowane.

Analiza wykonana przez PSEW pokazuje, że na przestrzeni ostatnich 6 lat roczny cel udziału zielonej energii w krajowym zużyciu brutto energii był przekroczony w 2012, 2014 i 2015, podczas gdy produkcja zielonej energii była niższa niż wielkość wynikająca z celu rocznego w latach 2010, 2011, 2013. Dane wskazują też, że nie został osiągnięty wymagany poziom w roku 2016. Trudno więc mówić o nadmiernym rozwoju sektora OZE.

W 2016 roku udział energii elektrycznej z OZE w krajowym zużyciu wyniósł 13,53 proc. Zakładany w KPD cel na 2016 rok to 13,85 proc, zatem po raz pierwszy od trzech lat w systemie pojawił się niedobór elektryczności ze źródeł odnawialnych. PSEW szacuje, że przekroczył on 0,5 TWh i, jak wynika z prognozy, wykazuje tendencję rosnącą, podobnie jak nadpodaż świadectw pochodzenia.

PSEW zwraca uwagę, że sytuacja na rynku zielonych certyfikatów, których ceny od miesięcy utrzymują się poniżej 40 zł/MWh, spowodowała, że część koncernów energetycznych całkowicie zrezygnowała ze współspalania biomasy z węglem – wobec nieopłacalności takiej działalności – a pozostałe je ograniczyły. W efekcie podaż energii elektrycznej ze współspalania spadła o niemal połowę.

PSEW szacuje, że ogólny wzrost generacji energii z OZE wyniósł w ubiegłym roku tylko 0,5 proc. – z 22,679 TWh do 22,803 TWh. Największy wzrost r/r odnotowano w generacji z fotowoltaiki, która wzrosła o 118,5 proc. – z poziomu 56,6 GWh do 123,7 GWh, a największy spadek miał miejsce w przypadku wytwarzania ze współspalania – produkcja spadła z 4,479 TWh do 2,351 TWh.

Wolumen energii wytwarzanej w dedykowanych instalacjach na biomasę po zanotowanym w 2015 r. spadku, tym razem pozostał na niemal niezmienionym poziomie. Wzrost produkcji z innych źródeł – przede wszystkim wiatru na lądzie – jedynie skompensował powyższy regres.

Należy podkreślić, że wzrost produkcji energii z wiatru na lądzie, jak z biogazu, stanowił zjawisko nie do utrzymania na dłuższą metę. Jest to związane z faktem, że część inwestycji oddanych w 2015 r. produkowała energię elektryczną przez cały rok 2016 i tylko część roku 2015, a także z inwestycjami zainicjowanymi przed spadkiem cen świadectw pochodzenia poniżej 150 zł/MWh – czytamy w komentarzu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Natomiast po stronie popytowej zużycie energii brutto w kolejnym roku wzrosło aż o 2,5 proc., przekraczając poziom 168 TWh. PSEW podkreśla, że oznacza to konieczność wyprodukowania o 580 GWh zielonej energii więcej niż gdyby wzrostu nie było i przypomina, że po kilkuletniej stagnacji dopiero w 2015 r. zużycie brutto osiągnęło poziom z roku 2010, a dodatkowe 580 GWh, przy deficycie zielonej energii wynoszącym 545 GWh, ma znaczenie zasadnicze i kumuluje się wraz z innymi niekorzystnymi czynnikami.

Prognoza na rok 2017, przygotowana przy założeniu podwojenia mocy zainstalowanej elektrowni fotowoltaicznych (łącznie z małymi instalacjami działającymi bez koncesji, na podstawie zgłoszenia do Urzędu Regulacji Energetyki), utrzymania istniejących mocy pozostałych OZE oraz nieznacznego już spadku produkcji współspalania z 2 352 do 2 300 GWh, sugeruje powrót produkcji zielonej energii na ścieżkę wzrostu (o ok. 1500 GWh), lecz tylko na jeden rok. Powodem wzrostu produkcji będzie ponownie fakt, że część instalacji wiatrowych i biomasowych została uruchomiona w roku 2016, ale decyzje inwestycyjne zapadły parę lat wcześniej – ocenia PSEW.  

W analizie PSEW czytamy ponadto, że biorąc pod uwagę cel wynoszący 14,68 proc., to – zakładając utrzymanie tempa wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną – niedobór zielonej energii elektrycznej może osiągnąć w tym roku niemal 1 TWh, a produkcja energii z OZE – 14,12 proc. zużycia. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Majster |
haha
. |
Branża która zabiła całe pozostałe OZE - woła ratunku. Hipokryzja czy bezczelność ?
greenpost@protonmail.ch |
Nawiążę kontakt z osobami oszukanymi przez Vortex Energy
Adam |
123.7 TWh? chyba MWh z fotowoltaniki
oze |
DANE TRZEBA skorygowac bo wiele wlascicieli OZE trzyma swoje zielone certyfikaty i nie sprzedaje, ja mam zgromadzone z 2 lat .Dzisiaj padnie rekord teraz zielone certyfikaty sa po 30.13 a za chwile zejda ponizej 30 zł
Andrzej |
Polska ma 2% PRAWDZIWEGO OZE, ta ściema rządu z to współspalania (99% wungla i 1% zielonych liści).
AMS |
@Adam - a co to jest "fotowoltaNika"?
aqq |
https://www.facebook.com/note.php?note_id=1485124581520994
elektryk |
Niedobór energii będzie wynosił niemal 1 TWh? To jest jedynie roczna produkcja (8500 h) 117 biogazowni jednomegawatowych - a w dewelopingu jest ich prawie 600 (często o mocy 1,5-2 MW) - tylko czekają na uruchomienie tych cholernych AUKCJI!! Niech się PSEW zajmie sobą, a nie sektorem OZE i stabilnymi biogazowniami zwłaszcza.
Master |
Co ten Vortex Energy nawywijał ?
mm |
@Master pewnie podpisali umowy na wiatraki i nie budują :P
EkspertOZE |
Jak widać działania PIS osiągneły swój cel. Niby rozwijamy OZE a jednak je zwijamy. LIczba przyłączeń do OSD Tauron, która sytematycznie spada potwierdza to u mnie na południu Polski. A jak to osiągnięto ? ano bardzo prosto - robiąc złą, niejednoznaczną Nowelizacje UStawy o OZE z 22.06.2016 w której jest kilka zapisów które zniechęcają ludzi do podłączania się (np, bilansowanie miedzyfazowe, które OSD załatwiły sobie z ME że im można to robić "algebraicznie" czyli post -factum czyli niekorzystnie dla Prosumenta, ROzliczanie liczników dwutaryfowych których nie robią, okres rozliczenia pół roku zamiast 365 dni) no i udało się ! świadomie uwalili OZE, a teraz sie okaże że to wszystko Tuska wina (i dlatego przeciw niemu głosowali), bo źle PO głosowało na Ustawę. PRawda, PO źle głosowało, ale to było dwa lata temu - i można to było 4 razy zmienić, a ci siedzą i pie..oły pociskają o autach elektrycznych, totalna załamka... Ludzie kto na nich głosował, niech idzie teraz boso do Częstochowy.. tam ostatnia nadzieja...

Giełda OZE

15 MW PV pod Aukcję dużych farm

15 MW PV pod Aukcję 2018 dla dużych farm. Spodziewana pula w Aukcji 1000-1300 MW. Lubelskie. Teren 3 czytaj dalej...

PROJEKTY FOTOWOLTAICZNE Wykonujemy, Skupujemy, Sprzedajemy.

Wykonujemy projekty budowy farm fotowoltaicznych, obliczenia uzysków, modele finansowe dla farm foto czytaj dalej...

wykonamy Projekty PV 30 tyś zł 1 MW

160 lokalizacji cały kraj czytaj dalej...