Program Region. Na razie wniosek tylko od jednego WFOŚiGW

Program Region. Na razie wniosek tylko od jednego WFOŚiGW
Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Od początku lutego NFOŚiGW w Warszawie prowadzi nabór wniosków dla wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które zechcą przystąpić do programu Region mającego na celu finansowanie inwestycji m.in. w domowe instalacje odnawialnych źródeł energii. Zainteresowanie wyraziło dotąd kilka spośród 16 działających w kraju WFOŚiGW. Wniosek o przystąpienie do programu złożył jak na razie tylko jeden z nich.  

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie informuje, że dofinansowywanie w ramach programu Region obejmie wszystkie typy przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska lub gospodarki wodnej ujęte w planach działalności WFOŚiGW, w formie preferencyjnej, niskooprocentowanej pożyczki.

Program Region ma być alternatywą, którą obecne władze Funduszu zaoferują w miejsce zakończonych programów Prosument, Ryś czy Kawka – oferty przygotowanej przez poprzednie władze NFOŚiGW.  

Oprocentowanie pożyczek w programie Region dla wojewódzkich funduszy zostanie oparte o WIBOR 3M na poziomie WIBOR 3M plus 15 punktów bazowych nie mniej niż 2 proc. Pożyczki będą udzielane na okres nie dłuższy niż 7 lat z okresem karencji do 6 miesięcy.

Warunki finansowania udzielanego beneficjentom końcowym określą poszczególne WFOŚiGW, przy czym oprocentowanie tych pożyczek nie będzie mogło mieć charakteru konkurencyjnego dla pożyczek NFOŚiGW udzielanych w tym samym obszarze.

Za bezpośrednią obsługę beneficjentów – m.in. osób fizycznych czy wspólnot mieszkaniowych – mają odpowiadać wojewódzkie fundusze, które ze środków otrzymanych z programu Region będą finansować inwestycje m.in. w odnawialne źródła energii na terenie województw, w których działają.

NFOŚiGW uruchomił nabór wniosków dla wojewódzkich funduszy w programie Region na początku lutego br.

Jak informuje Fundusz w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl, na razie wniosek o udział w programie Region złożył tylko WFOŚiGW w Białymstoku, a wstępne zainteresowanie udziałem miało wyrazić 6 wojewódzkich funduszy. NFOŚiGW nie wymienia jednak, o które WFOŚiGW chodzi.

Kiedy z programu Region będą mogli skorzystać pierwsi beneficjenci, czyli – jak wszystko wskazuje – mieszkańcy województwa podlaskiego?

Donata Bieniecka-Popardowska z biura prasowego NFOŚiGW informuje, że podpisanie umowy z WFOŚiGW w Białymstoku powinno nastąpić najpóźniej do końca przyszłego miesiąca.

Nie wiadomo jednak, kiedy z nowej oferty będą mogli skorzystać mieszkańcy Podlasia. Termin naboru wniosków oraz jego zasady ma indywidualnie określać każdy z WFOŚiGW, które przystąpią do programu Region.

Obecnie wiele wojewódzkich funduszy ochrony środowiska prowadzi własne programy, które zakładają preferencyjne finansowanie inwestycji mających na celu produkcję zielonej energii czy walkę z niską emisją i które są adresowane do osób fizycznych lub wspólnot mieszkaniowych.

W większości te programy bazują na mechanizmie preferencyjnych pożyczek i możliwości ich częściowego umorzenia w przypadku terminowej realizacji inwestycji i spłaty części zaciągniętej pożyczki. W kilku WFOŚiGW, które uruchomiły na początku 2017 r. tegoroczne edycje takich programów, nabory jednak już się zakończyły. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w WFOŚiGW w Warszawie i Poznaniu.

Dla części WFOŚiGW, które nie realizują własnych programów finansowania inwestycji proekologicznych, szansą na uruchomienie takiej oferty jest przystąpienie do programu Region.

Na złożenie wniosku o udział w programie Region wojewódzkie fundusze mają czas do 29 września br. – o ile nie zostaną wcześniej wyczerpane środki przewidziane na ten rok.

Budżet programu Region na 2017 r. ma wynieść 200 mln zł, z czego na działania związane z OZE i efektywnością energetyczną do dyspozycji ma być 116 mln zł.

NFOŚIGW zakłada, że program Region będzie realizowany do 2023 r.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Po czynach ich poznaliśmy. Dobra zmiana.
. |
Dlaczego tylko jeden wniosek - ponieważ WFOŚ to udzielni książęta na włościach - pamiętamy jak było z poprzednimi programami wsparcia - NFOŚiGW chciał i namawiał, a książęta łaskawie się zgadzali na udział albo nie, w zależności jakie prowizje i ile roboty A teraz się skończyło - WFOŚ idą pod zarząd ministerstwa, 1000 kolesi z POPSL na bruk i roczny budżet około 10 mld zł rocz\nie w końcu trafi do ludzi i na inwestycje. Płacz PSL i ich znajomków niesie się po Polsce. Bosko :)
IXI |
Nie widzę podnieconych komentarzy, jak to było dawniej, kiedy wprowadzano FiT albo program "Prosument". Dziś już nikt nie wierzy w jakiekolwiek zapowiedzi i programy pomocowe dla zwykłego Kowalskiego.
Krzysiek |
Przy aktualnym prawodawstwie powinny byś jednolite dla całego kraju kredyty niskooprocentowane dla tych których nie stać na wyłożenie całości kwoty z góry.
. |
@Krzysiek - i właśnie tak teraz będzie, po wejściu ustawy o reorganizacji WFOŚ, jednolite programy w całym kraju.
Gucio |
Ciekawe, czy teraz będzie możliwość otrzymania dotacji, czy bardzie bonu ekologicznego na inwestycje ekologiczne wykonane z własnych środków? Czy powstanie wielkie księstwo PIS-WFOŚ. W tym roku chciałem złożyć wniosek w programie TERMO - WFOŚ Poznań i jak doczytałem ich wymagania dot. zabezpieczenia( 130% pożyczki), to mi się odechciało, bez względu na kwotę pożyczki musi być jedna z tych: (1) gwarancja bankowa ( a więc praktycznie dodatkowy koszt kredytu), (2) hipoteka z operatem szacunkowym i cesją z polisy ( koszt min. 3 tys.) (3) blokada środków pieniężnych na koncie ( a więc muszę mieć np. 26 tys. zablokowane na ich koncie pewnie nieoprocentowanym aby uzyskać pożyczkę w wysokości 20 tys. zł. Dla kogo są te wszystkie programy WFOŚ??
TTT |
NFOŚ wybiela się kosztem WFOŚ i tak w kółko jedni zwalają na drugich. NFOŚ jeszcze nie wypłacił całej kasy z Prosumenta za instalacje.....przypomnę że ostatnie wnioski składane były o zgrozo w sierpniu 2015 roku. Prosument oficjalnie nie został zamknięty i gdzie podziały się środki z tego programu ??? To co zostało zrealizowane przez BOS , gminy i WFOŚe to góra 200 mln, a reszta ??? Najlepiej wprowadzić prostą ulgę w PIT na mikro instalacje dla Kowalskiego i nie potrzebne są WFOŚ i NFOŚ . Ale prostych rozwiązań nikt nie lubi , bo po co to armia urzędników w WFOS i NFOŚ i nie zarobi na tym bank ..... PRL. Ma rację .@ że POPSL się boi, bo teraz robią z siebie obrońców OZE i wielbicieli Ekologi a tak naprawdę to całe g....... zrobili , to przez nich jesteśmy opóźnieni o min 5 lat w stosunku do europy , to ich zabawa i gierki Piechocińskiego i Pawlaka spowodowały że nie weszły w Polsce taryfy FIT ....to Oni wstrzymali Prosumenta w 2015 roku ........dlatego teraz jesteśmy tu gdzie jesteśmy .....starych programów niema , nowe się rodzą i dodatkowo RPO jeszcze tak naprawdę nie wystartowało w zakresie OZE..... Sama ilość wpisów pokazuje że już mało kto wierzy że OZE będzie się normalnie i stabilnie rozwijać w Polsce.....pamiętacie te dziesiątki wpisów które były przed startem prosumenta.....pozdrawiam wiosennie tych którzy mają jeszcze nadzieję :)

Giełda OZE

Farma fotowoltaiczna

Spółka celowa -z pozwoleniem budowlanym i wygraną aukcją 0,99 MW po cenie 380 zł /MW - z pozwol czytaj dalej...

Nawiąże współpracę z ekipami montażowymi PV

Nawiąże współpracę z ekipami montażowymi PV czytaj dalej...

Unijne szkolenia dla instalatorów

Katana Konsulting zaprasza w czerwcu i lipcu 2018 roku na dofinansowane w 70%-80% szkolenia unijne d czytaj dalej...

Rozliczanie PO IiŚ 1.3.1

Kancelaria Katana Konsulting zaprasza do współpracy Beneficjentów dotacji z Programu Operacyjnego In czytaj dalej...