Niemiecki potentat traci 16 mld euro

Niemiecki potentat traci 16 mld euro
Siedziba E.ON w Essen. Fot. E.ON
REKLAMA

Czołowy niemiecki i europejski koncern energetyczny E.ON podał wyniki finansowe za 2016 r., w którym odnotował stratę netto wynoszącą aż 16 mld euro. Po skorygowaniu wynik był jednak dodatni i wyniósł 904 mln euro.  

Strata E.ON za 2016 r. wynikała głównie z odpisów wartości aktywów w energetyce konwencjonalnej, które w ubiegłym roku wydzielono do nowej spółki Uniper. Wartość tych odpisów wyniosła około 11 mld euro. Koszt odpisów wartości tylko w energetyce jądrowej – w związku z wycofywaniem się Niemiec z produkcji energii z atomu – wyniósł 2 mld euro. Dodatkowo E.ON musi przeznaczyć na specjalny państwowy fundusz, z którego zostaną sfinansowane koszty wyłączenia elektrowni i składowania paliwa jądrowego, w sumie około 10 mld euro.

Mimo straty na poziomie 16 mld euro wynikającej z mających jednorazowy charakter zdarzeń, niemieckiemu koncernowi udało się wyjść na plus po skorygowaniu zysku netto i wyniósł on 904 mln euro.

W ubiegłym roku E.ON odnotował ponadto o 11 proc. niższe przychody ze sprzedaży, które wyniosły 38,17 mld euro. Niższe były też zyski – EBITDA zmalała o 15 proc. do 4,94 mld euro, a EBIT – o 13 proc. do poziomu 3,11 mld euro – co jest zgodne z wcześniejszymi prognozami niemieckiej firmy.

E.ON podkreśla w informacji na temat wyniku finansowego za 2016 r., że ubiegły rok był czasem transformacji, a spółka będzie teraz skupiać się na obszarach związanych z dystrybucją, rozwiązaniami dla klienta końcowego oraz odnawialnymi źródłami energii.

W segmencie OZE niemiecka firma odnotowała za 2016 r. przychody na poziomie 1,48 mld euro wobec 1,54 mld euro w roku 2015, EBIT zwiększył się jednak z 391 mln euro do 420 mln euro.

Inwestycje w segmencie źródeł odnawialnych w E.ON wyniosły w 2016 r. 1,07 mld euro i były nieznacznie wyższe niż w roku wcześniejszym.

W celu redukcji zadłużenia, które na koniec ubiegłego roku wyniosło 26,3 mld euro, E.ON zapowiada kontynuację restrukturyzacji, w ramach której planowane są kolejne zwolnienia. Planuje się zredukowanie zatrudnienia o 1,3 tys. pracowników, z czego 1 tys. to etaty w Niemczech. Obecnie E.ON zatrudnia 43 tys. osób.

Na 2017 r. E.ON prognozuje wypracowanie skorygowanego EBIT na poziomie 2,8-3,1 mld euro, a także skorygowanego zysku netto pomiędzy 1,2 a 1,45 mld euro.

Podobny trend jak E.ON odnotował w ubiegłym roku drugi z największych niemieckich koncernów energetycznych RWE, w którego przypadku strata operacyjna za 2016 r. była jednak mniejsza i wyniosła 5,7 mld euro, na co wpłynęły przede wszystkim odpisy wartości aktywów w wysokości 4,3 mld euro, z czego za odpis 3,7 mld euro miały odpowiadać elektrownie RWE zlokalizowane w Niemczech, a pozostałe odpisy są związane z aktywami w Wielkiej Brytanii, Holandii i Turcji.

Jednocześnie RWE miało zanotować w ubiegłym roku pozytywne dane operacyjne, osiągając zysk w ujęciu EBITDA na poziomie 5,4 mld euro, a także skorygowany zysk netto w wysokości 0,8 mld euro.

Odpisy wartości aktywów w RWE – podobnie jak w E.ON – wynikają oprócz pogarszających się perspektyw dla energetyki konwencjonalnej – także z wycofania się Niemiec z energetyki jądrowej. RWE musi przekazać do państwowego funduszu na ten cel 6,8 mld euro.

Dług RWE na koniec 2016 r. był mniejszy niż w przypadku E.ON i wyniósł około 22,7 mld euro. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Adam |
I bardzo dobrze, niemcy mają 40% z OZE co 10 dom wytwarza swoją energię dzięki fotowoltaice. Mądre kraje tak mają, dzięki czemu kończy się patologią taka jak w Polsce - czyli marnotrawienie naszych podatków na nie rentowne kopalnie węglowe i wynagrodzenia prezesów i 13,14 + barbórek górników... NIE ZA MOJE PODATKI!
MojaElektrowniaPV |
@ Adam gdyby chcieć produkować energię tylko z tych paneli i wiatraków to płaciłbys za energie jak za złoto. 25 mld euro roczny koszt dopłat do oze w Niemczech i wciąż rośnie
SPS |
Typowe gospodarstwo domowe w Niemczech dopłaca do OZE około. 20 Euro miesięcznie. Każdy może sobie odpowiedzieć czy to dużo czy mało.
MojaElektrowniaPV |
@SPS czyli mniej więcej tyle ile ja płacę (a nie dopłacam jedynie do oze) za całą zużytą w miesiącu energię.
TTTT |
Dyskusja nt. dopłat w Niemczech. na razie wychodzi że to "piramida finansowa" :) http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3319179.html?sid=b13db60005073de02dec12e737fc5883
SPS |
@Moja: to pokazuje rozbieżność w skali przychodów i wydatków w PL i RFN.

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...