Polski miks energetyczny według Brukseli

Polski miks energetyczny według Brukseli
Fot. Dong Energy
REKLAMA

Komisja Europejska ma proponować polskiemu rządowi rozwijanie energetyki jądrowej oraz farm wiatrowych, a także zmniejszenie produkcji energii z węgla m.in. poprzez wyeliminowanie spalania węgla brunatnego.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, przedstawiciele KE mieli zaproponować polskiemu rządowi oparcie krajowego miksu energii na energetyce jądrowej i wiatrowej. W pierwszym przypadku do 2035 r. miałyby u nas powstać elektrownie jądrowe o mocy 3,3 GW, a do roku 2050 – 8,2 GW. W drugim przypadku KE miała zaproponować zwiększenie potencjału farm wiatrowych do 18,8 GW (wobec posiadanego obecnie potencjału na poziomie 5,8 GW).

Ani  w pierwszym, ani w drugim przypadku na razie nie zanosi się jednak na realizację pomysłów Brukseli. Podejmowanie decyzji o budowie elektrowni jądrowej trwa już od kilku lat, obecny rząd dotąd jasno nie określił, czy będzie chciał zrealizować taką inwestycję, a trzeba się liczyć z tym, że kolejny rząd przyjętą wcześniej decyzję może zmienić.

W najbliższych latach nie powinniśmy też obserwować wzrostu potencjału wiatrowego ze względu na zablokowanie przez wdrożoną w ubiegłym roku ustawę odległościową budowy farm wiatrowych na lądzie, a także wobec niejasnej strategii rządu w zakresie budowy farm wiatrowych na morzu.

Polski rząd nie musi przyjmować sugestii KE. Ale odrzucając je, musi pokazać alternatywę. ME zapewnia, że do końca roku przygotuje politykę energetyczną państwa do 2050 r. – komentuje „Rzeczpospolita”.

Problem w tym, że Ministerstwo Energii zapewniało, że przedstawi projekt tego dokumentu już w ubiegłym roku, ale na razie nadal nie wiadomo, kiedy możemy spodziewać się jego publikacji.

Przedstawiciele polskiego rządu zbyt rzadko bywają w Brukseli i przedstawiają uzasadnienie do wprowadzanych regulacji. Mówią o negatywnych skutkach tzw. pakietu zimowego i o pochłanianiu CO2 przez lasy, a nie wspominają o długofalowej transformacji miksu energetycznego. Dlatego przedstawiciele Komisji Europejskiej przywieźli do Warszawy własne propozycje – „RZ” cytuje osobę zbliżoną do resortu energii.

Link do artykułu w „Rzeczpospolitej”

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Olek |
Mamy prosty wzór X*0.8=Z+Y gdzie energia oddana do operatora wskazana przez licznik to jest X a Z to jest energia pobrana przez użytkownika wskazana przez licznik X*0.8 -> to jest energia jaką użytkownik może odebrać od operatora i może być tak , że ta wartość jest większa od jego zapotrzebowania i wychodzi nam nadwyżka energii czyli nasze Y. Czy użytkownik OZE może tą energię sprzedać i w jakiej cenie ? Czy może ją sobie przechować u operatora jak w banku na kolejne lata. NIE Zgodnie z ustawą OZE z dnia 22. czerwca 2016r w paragrafie 4.11 jest określone, że nadwyżka jest do dyspozycji sprzedawcy i nie podlega sprzedaży. Zgodnie z wyjaśnieniami ministra energetyki nie ma sprzedaży nadwyżki energii ani jej magazynowania! Z punkt widzenia instalatorów i dystrybutor OZE jest to zrozumiałe, bo im większa instalacji tym większy zysk dla nich ale za to dla użytkownika powstaje problem z nadwyżką Y, która w myśl ustawy oddaje za darmo operatorowi energetycznemu i proponowana instalacja większa jak 2 KW a to już powoduje oddawanie energii za darmo. Mieszkańcy nie będą zadowoleni , ze oddają energią za darmo, i będą mówić, ze to złodziejstwo .Wiele wyliczeń zapotrzebowania Z było wykonanych w 2010r w przypadkach, gdzie użytkownik miał wiele urządzeń klasy energetycznej C czy D. Teraz następują wymiany na urządzenia z klasy energetycznej A czy nawet A++ co powoduje , że to nasze Z (zapotrzebowanie ) maleje przez co automatycznie rośnie Y .Realna instalacja zgodnie z nową ustawa OZE PISU to max 1.5 KW a przy większej mocy instalacji powstaje Y , nadwyżka, za którą nic się nie dostaje ani grosza . Ii jak ma się OZE w takim PIS'sowskim złodziejstwie rozwijać.

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...