Od roku PSE nie przyłączyło żadnej instalacji OZE

Od roku PSE nie przyłączyło żadnej instalacji OZE
Fot. Energa Wytwarzanie
REKLAMA

W ubiegłym roku działający w naszym kraju operator sieci przesyłowych przyłączył do sieci tylko jedną instalację odnawialnych źródeł energii. W tym roku nie zanotowano jeszcze żadnego przyłączenia.

Do sieci przesyłowej, którą zarządzają Polskie Sieci Elektroenergetyczne, przyłączone są obecnie odnawialne źródła energii o mocy niemal 1 GW. Wzrost potencjału OZE przyłączonych do sieci PSE w praktyce zatrzymał się jednak w 2015 r. W pierwszej połowie ubiegłego roku podłączono co prawda farmę wiatrową o mocy 56 MW (II etap farmy wiatrowej Banie), jednak od tamtego czasu nie zanotowano nowych przyłączeń.

Według informacji przekazanych portalowi Gramwzielone.pl przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, potencjał odnawialnych źródeł energii przyłączonych do sieci tego operatora wynosi obecnie 993 MW, z czego 738 MW to potencjał farm wiatrowych, a 255 MW – bloków opalanych biomasą.

Obecnie PSE posiada 27 umów przyłączeniowych dotyczących OZE – chodzi wyłącznie o farmy wiatrowe, o łącznej mocy 6 643,175 MW, z czego – jak informuje spółka – instalacje o mocy 379 MW już zrealizowano. Obecnie PSE nie posiada wydanych warunków przyłączenia dla OZE, dla których nie zawarto umów o przyłączenie.

Większość odnawialnych źródeł energii, które uruchomiono dotąd w naszym kraju, to instalacje podłączone do sieci dystrybucyjnych.

Ostatnio Urząd Regulacji Energetyki podał, że na koniec 2016 r. potencjał odnawialnych źródeł energii w Polsce (bez uwzględnienia mikroinstalacji prosumenckich) wzrósł do 8,415 GW, z czego tylko w ubiegłym roku miał zwiększyć się aż o około 1,445 GW.

Za taki rekordowy wynik odpowiadały – jak wynika z liczb podanych przez URE – głównie przyłączenia nowych elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 1,122 GW. Tymczasem według europejskiego stowarzyszenia branży wiatrowej WindEurope, które posiłkowało się danymi otrzymanymi od Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, w ubiegłym roku w naszym kraju przyłączono znacznie mniej farm wiatrowych, bo 682 MW.

Te inwestycje to głównie efekt boomu inwestycyjnego z końca 2015 r., wynikającego z działań inwestorów, którzy chcieli zdążyć ze sfinalizowaniem swoich projektów i rozpoczęciem produkcji energii jeszcze przed wygaszeniem systemu zielonych certyfikatów, co nastąpiło ostatecznie w połowie 2016 r. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaElektrowniaPV |
PSEW ma widocznie "swoisty" sposób liczenia
IXI |
Z utęsknieniem czekam na podobne sprawozdania od innych operatorów sieci elektroenergetycznej, w stylu: "Nowych przyłączeń instalacji OZE - zero albo dwie".
Zz |
Jeżeli sytuacja w cenach certyfikatów się nie zmieni ,to inwestycji w tej branży nie będzie wcale -zostanie jedynie" czysta energia" ze współspalania
Andrzej |
Eureka - PIS zablokował wiatraki i całe OZE :) Teraz będzie tylko gorzej.
Wójt |
Wszystkie zagraniczne firmy inwestujące w wiatrówkę uciekłu z polaczkowa, więc nie ma na co liczyć!
Gienio |
Polskie OZE 2%, 14% to współspalanie (99% węgla i 1% biomasy, PIS uważa że to jest oze haha) debilny kraj
alladyn-solar-batt |
do zz:oj tam, oj tam - ty zupełnie niczego nie rozumiesz - Polska Zjednoczona Partia Spieprzoności ma w planach do końca obecnej kadencji....przeobienie na opak, na złość poprzednikom- każdego jednego przepisu, jaki kiedykolwiek w przeszłości w jakiejkolwiek sprawie i gdziekolwiek ustanowiono. Wydrukowane zostanie tak wiele egzemplarzy Ustaw, Rozporządzeń do tych Ustaw, instrukcji, okólników, zarządzeń, regulaminów - że po przegranych w 2019 roku wyborach współspalanie ma umożliwić napędzanie kotłów w elektrowniach całą tą makulaturą, którą materiał ten się stanie po uchwaleniu przez nowych polityków kolejnych zmian na opak. Tym razem na opak PiS. Mało tego- PiS robi Ustawy w trybie: uchwalamy, nocą, szybko. Drukujemy, drukujemy, drukujemy. Dużo drukujemy, żeby każdy zrozumiał - że to juz obowiązuje. potem dzwoni Przes i mówi ,,trzeba zmieniać, bo na Facebooku, Twiterze krytyka bezlitosna, słupki lecą w dół...(a mają no wiecie- w górę). No to obi się projekt i cały system uchwalania z pozostałymii kwestiami rusza na nowo. Dzieki temu - jest kolejna porcja papieru na wydruk nowelizacji, wydruk nowych (po nowelizacji Ustawy) - Rozporządzeń do tych Ustaw, instrukcji, okólników, zarządzeń, regulaminów. Jest materiał do współspalania- jest. Jest uzasadnienie do niekontrolowanej wycinki Puszczy na papier dla urzędowych dyrdymał?Jest. Lasy Państwowe ze sprzedanego drewna płacą podatki a tutaj wiadomo dotacja na 500+ najwazniejsza bo stymuluje najwieksze przekupstwo XXI wieku w Polsce. Także nawet jeszcze przed zmianą ekip rządzących, przed 2019 rokiem makulatury do współspalania nią w kotłach elektrowni nie zabraknie. Spoko.
Olek |
Dlaczego ? Oto dowód. Mamy prosty wzór X*0.8=Z+Y gdzie energia oddana do operatora wskazana przez licznik to jest X a Z to jest energia pobrana przez użytkownika wskazana przez licznik X*0.8 -> to jest energia jaką użytkownik może odebrać od operatora i może być tak , że ta wartość jest większa od jego zapotrzebowania i wychodzi nam nadwyżka energii czyli nasze Y. Czy użytkownik OZE może tą energię sprzedać i w jakiej cenie ? Czy może ją sobie przechować u operatora jak w banku na kolejne lata. NIE Zgodnie z ustawą OZE z dnia 22. czerwca 2016r w paragrafie 4.11 jest określone, że nadwyżka jest do dyspozycji sprzedawcy i nie podlega sprzedaży. Zgodnie z wyjaśnieniami ministra energetyki nie ma sprzedaży nadwyżki energii ani jej magazynowania! Z punkt widzenia instalatorów i dystrybutor OZE jest to zrozumiałe, bo im większa instalacji tym większy zysk dla nich ale za to dla użytkownika powstaje problem z nadwyżką Y, która w myśl ustawy oddaje za darmo operatorowi energetycznemu i proponowana instalacja większa jak 2 KW a to już powoduje oddawanie energii za darmo. Mieszkańcy nie będą zadowoleni , ze oddają energią za darmo, i będą mówić, ze to złodziejstwo .Wiele wyliczeń zapotrzebowania Z było wykonanych w 2010r w przypadkach, gdzie użytkownik miał wiele urządzeń klasy energetycznej C czy D. Teraz następują wymiany na urządzenia z klasy energetycznej A czy nawet A++ co powoduje , że to nasze Z (zapotrzebowanie ) maleje przez co automatycznie rośnie Y .Realna instalacja zgodnie z nową ustawa OZE PISU to max 1.5 KW a przy większej mocy instalacji powstaje Y , nadwyżka, za którą nic się nie dostaje ani grosza . I jak ma się OZE w takim PIS'sowskim złodziejstwie rozwijać.
woytek |
Polacy jak widać potrafią jednak liczyć a nowych hobbystów brak ;)
Pikuś |
No to miłośnicy węgla szykujcie portfele, zabulicie w 2020 :-)
k&k |
Rozwiązaniem na zlodziejstwo BE są dwie instalacje. Jedna on-grid tylko do oddawania w miesiącach kwiecien-wrzesien i druga off-grid na odbiory przez cały rok.W miesiącach październik - marzec ładowanie aku na zasadzie Ups-a on-linowego i wszystkie stringi on- linowe pracujace tylko na ladowanie baterii lub bezpośrednie zuzycie.
k&k |
Przepraszam miało byc" stringi on-gridowe pracujace tylko"
aa |
@Olek,Pisałem o tym w zeszłym roku-jawne okradanie i rosnące opłaty stałe.Nadwyżki można zagospodarować,na kilka sposobów np. prosta grzałka w układzie co -ba jak zakładam w cwu każdy ma,o EV nie wspominając.W zeszłym roku przypilnowałem aby nie dostali ani 1 kWh w II taryfie.Miałem nieszczęsną -jak na nowe prawo taryfę G12w.Wczoraj ok 5kW przerzucone na firmę,kolejne 5kW w przygotowaniu-przeniesienia oczywiście.
SPS |
@Olek: grzałki w CWU czy nawet CO w najgorszym razie kilka 'farelek' rozstawionych w domu na okres zimowy powinny skutecznie rozwiązać problem z nadmiarowym "Y".

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...