Shell będzie wydawać na OZE miliard dolarów rocznie

Shell będzie wydawać na OZE miliard dolarów rocznie
Fot. Mike Mozart, flickr cc
REKLAMA

Paliwowy potentat Royal Dutch Shell zapowiada zwiększenie inwestycji w odnawialne źródła energii do miliarda dolarów rocznie. Prezes Shella ocenia, że rosnący sprzeciw opinii publicznej dla paliw kopalnych zagraża przyszłości jego firmy.

Reuters cytuje prezesa firmy Royal Dutch Shell Bena van Beurdena, który wypowiadając się na konferencji CERAWeek w Teksasie zaznaczył, że planowane inwestycje w OZE na poziomie 1 mld dolarów to na razie mała część funduszy wydawanych co roku przez paliwowego potentata, które wynoszą około 25 mld dolarów.

Prezes Shella podkreśla w wypowiedzi cytowanej przez Reutersa, że sama transformacja systemu energetycznego, bazująca na wykorzystaniu czystych technologii, zajmie jeszcze dekady i że konieczne jest w tym celu wprowadzenie takich mechanizmów jak podatek węglowy liczony od wygenerowanych emisji CO2.

– Jeśli nie będziemy bardzo ostrożni, z całymi naszymi dobrymi intencjami, które mamy jako społeczeństwo, nie zrobimy postępu, którego potrzebujemy – mówił van Beurden. – Jeśli nie będziemy ostrożni, szerokie poparcie społeczne zniknie – dodał.

Prezes Shella dodał, że zwrot w kierunku gospodarki niskoemisyjnej to kluczowe wyzwanie dla jego firmy.

Myślę, że zostało to podniesione do tego stopnia, że staje się poważną kwestią dla naszej przyszłości w długim okresie – mówił. – Faktem jest, że akceptacja społeczna dla systemu energetycznego, który mamy, właśnie znika.

W ramach działań proklimatycznych paliwowy potentat wprowadził m.in. zasadę uzależniania wysokości wynagrodzania swojej kadry zarządzającej m.in. od tego, jak udaje jej się redukować emisję CO2.

Shell sygnalizował ostatnio możliwość przejęć morskich farm wiatrowych. Paliwowy potentat jest już współwłaścicielem jednej z pierwszych morskich farm wiatrowych w Europie, a ostatnio konsorcjum z jego udziałem wygrało aukcję dotyczącą budowy dużej farmy wiatrowej o mocy 700 MWu wybrzeży Holandii.

Shell jest już współwłaścicielem (50 proc. udziałów) morskiej farmy wiatrowej Egmond aan Zee, która działa na holenderskich wodach terytorialnych i która składa się z 36 elektrowni wiatrowych Vestas, z których moc każdej wynosi 3 MW. Pozostałe 50 proc. udziałów w pierwszej holenderskiej farmie wiatrowej na morzu ma szwedzki Vattenfall.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
DoMeritum |
Transformacja już się zaczeła, i wungiel zniknie w kolejne 25 lat tak samo jak budki telefoniczne i telewizory kineskopowe... W polsce niestety będzie to trwało z 3 dekady bo nasz chory rząd tego nie chce zrozumieć (i chce kraść nasze podatki).
Pikuś |
my wydajemy miliard złotych co roku w ratowanie kopalń przed bankructwem, też mi sensacja
SPS |
"Myślę, że zostało to podniesione do tego stopnia, że staje się poważną kwestią dla naszej przyszłości w długim okresie – mówił. – Faktem jest, że akceptacja społeczna dla systemu energetycznego, który mamy, właśnie znika" - i to jest strategiczne myślenie. Nie do ogarnięcia przez większość urzędasów i managierów z polskich firm paliwowo-energetycznych.

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...