Kopenhaga: pierwszy „miejski” magazyn energii

Kopenhaga: pierwszy „miejski” magazyn energii
Fot. ABB

W stolicy Danii powstał miejski system magazynowania energii, który ma gromadzić energię w ilości wystarczającej do zaspokojenia potrzeb 60 gospodarstw domowych w czasie 24 godzin. ABB, która dostarczyła technologie magazynowania, zapewnia, że to pierwszy taki system na świecie.

Inwestycja została zrealizowana przez firmę Radius wchodzącą w skład duńskiego koncernu energetycznego Dong Energy i jest częścią pilotażowego projektu EnergyLab Nordhavn, realizowanego w jednej z dzielnic Kopenhagi.

Poprzez integrację systemu bateryjnego w Nordhavn mamy okazję dowiedzieć się więcej o tym, jak nowe technologie i mechanizmy rynkowe mogą współgrać z siecią. Oczekuję, że technologia baterii, w dłuższym terminie, ma potencjał zredukowania obciążenia sieci i uczynienia jej pracy bardziej efektywną kosztowo – komentuje Knud Pedersen z Radius.

REKLAMA

Technologie magazynowania energi, które dostarczyło do stolicy Danii ABB, można wykorzystać w różnych celach – np. do łagodzenia szczytowego zapotrzebowania na energię w systemie czy do regulacji częstotliwości.

REKLAMA

Projekt EnergyLab Nordhavn jest elementem strategii, której celem jest utworzenie z Kopenhagi do 2025 r. pierwszej neutralnej pod względem emisji stolicy na świecie.

Pilotaż będzie realizowany do roku 2019 i jego zadaniem jest połączenie w środowisku miejskim nowych technologii z zakresu nie tylko magazynowania energii elektrycznej, ale także ciepła sieciowego czy elektrycznej motoryzacji.

Duński państwowy koncern energetyczny Dong Energy poinformował kilka tygodni temu, że do roku 2023 całkowicie wycofa się z produkcji energii elektrycznej i cieplnej z węgla. – Przyszłość należy do źródeł odnawialnych – zapewniał wówczas Henrik Paulsen, szef Dong Energy.

To także decyzja zgodna ze strategią duńskiego rządu, który zapowiedział, że docelowo Dania przejdzie na energię pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Już teraz duńskie farmy wiatrowe zaspokajają około 40 proc. krajowego zapotrzebowania na  energię elektryczną.

red. gramwzielone.pl