W Chemnitz powstanie duży magazyn energii

W Chemnitz powstanie duży magazyn energii
Fot. Belectric
REKLAMA

W graniczącym z Polską landzie Saksonia powstanie jeden z największych na świecie magazynów energii, którego pojemność wyniesie 15,9 MWh energii elektrycznej.

Instalację wykonuje należąca do niemieckiego koncernu innogy firma Belectric na zamówienie lokalnego operatora energetycznego „eins – energie in sachsen GmbH & Co. KG”. W przeciwieństwie do realizowanych wcześniej przez Belectric kontenerowych magazynów energii, tym razem chodzi o instalację, która powstanie w jednym z budynków zarządanych przez operatora eins. 

Jak informuje Belectric, magazyn energii będzie służyć przede wszystkim do pierwotnej regulacji częstotliwości w lokalnym systemie elektroenergetycznym. Celem regulacji pierwotnej jest utrzymywanie równowagi między podażą energii, a jej wykorzystaniem. Regulacja pierwotna w czasie kilku sekund po zakłóceniu stabilizuje częstotliwość systemu, wykorzystując sekundowe rezerwy mocy. Wymagany czas uaktywnienia rezerwy w ramach regulacji pierwotnej nie powinien być dłuższy niż 15-30 sekund.

Nowoczesne sieci elektroenergetyczne są inteligentne i zorientowane na stronę popytową. Na rynku dostaw energii odnawialnej pomocnicze usługi mogą być realizowane nie tylko przez konwencjonalne elektrownie. Zdecentralizowane rozwiązania odgrywają tu główną rolę. (…) Magazyny energii są tym, co łączy nowoczesne sieci ze zmienną generacją ze źródeł odnawialnych – zapewnia Bernhard Beck z Belectric.

Całkowity koszt inwestycji w Chemnitz ma wynieść 10 mln euro, z czego 1 mln euro dołożą władze landu Saksonii. Uruchomienie magazynu energii przewidziano na II kwartał br.

Budując magazyn energii, możemy lepiej radzić sobie z wyzwaniami, które wynikają z Energiewende. Zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii to priorytet. Dlatego, między innymi, Saksonia inwestuje w magazynowanie energii, aby skompensować fluktuacje w sieci elektroenergetycznej. Wraz z rozwojem sieci, przechowywanie energii ze źródeł odnawialnych jest komponentem tego bezpieczeństwa – komentuje Stefan Brangs, sekretarz stanu w saksońskim Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Transportu.

Belectric to – oprócz działalności w obszarze magazynowania energii – również jeden z największych na świecie deweloperów w sektorze OZE. Niemiecka firma zbudowała do tej pory ponad 280 przemysłowych farm fotowoltaicznych i dachowych systemów PV, których łączna moc przekracza 1,5 GW. Dodatkowo Belectric odpowiada za utrzymanie farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 1 GW.

Ostatnia farma fotowoltaiczna, którą zrealizował Belectric, powstała w Chile. Moc parku solarnego w El Boco wynosi 3,8 MWp. (3 MW AC) i został on wykonany z wykorzystaniem cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych First Solar oraz inwerterów SMA. Portfolio projektów, które niemiecka firma realizuje w Chile, sięga 100 MW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
No tak-polakom takie niepotrzebne. Polacy stabilizują podaż z popytem za pomocą 20-stego stopnia zasilania.
Ciekawski |
@alladyn: Widzisz taki mądry Niemcy naród a na to nie wpadli;) A wracając do konkretów, zasobnik który u nas zbudowano za ok. 6,5mln PLN ma 1,5MWh, wiec wychodzi ok 4,33mln PLN/MWh - ten niemiecki ma, jeśli potraktować sprawę z grubsza, 2,7mln PLN/MWh - 60% różnicy... Rozumiem że nasza technologia była kosmiczna więc wyprzeda o lata świetlne tą niemiecką.
alladyn-solar-batt |
do Ciekawski: widzisz, wszystko polega na innowacyjnej księgowości: tam operator budowę magazynu podejmuje by zmniejszyć koszty odszkodowań, jakie mógłby zapłacić gdyby doszło do black-outu i w skutek tego strat w przedsiebiorstwach. W Polsce magazyn może być droższy o 60% bo po pierwsze cenę zakupu doliczy się do przesyłu, po drugie jak głosił komunikat wydatek taki był zasadniczo do poeksperymentowania i pooglądania przez Prezesow jak takie cudo działa, po trzecie w myśl obowiązujących przepisów doprowadzenie do wyłączeń z użyciem 20-stego stopnia zasilania jest lukratywnie korzystne, bo z góry wiadomo, że 60% zobowiązanych się nie odłączy. To z kolei prowadzi do egzekwowania zapisów o karze finansowej z nie odlączenie się po ogłoszeniu 20-stego stopnia. Wniosek nasuwa się sam- czym częściej pracujemy na pograniczu centralnego black-outu tym korzystniej dla BigEnergy :-)
Duster |
A może z tym polskim magazynem było tak, że akurat trafiła się unijna dotacja....powiedzmy 60%? I wtedy magazyn jest darmo, reszta to kreatywna księgowość.
Ciekawski |
do Duster: Exacly - program był z tego co pamiętam realizowany z Gekona. do alladyn: Tylko co BigEnergy zrobi jak się przedsiębiorcy w kalkulatorach policzą po którymś stopniu zasilania że na własną rękę będzie im się opłacało taki magazyn kupić, już nie mówiąc o dodatkach w stylu kompensacji mocy biernej (a niedługo BE zacznie uwzględniać kolejne wyższe harmoniczne) czy usługach DSR.
OZE GENESIS |
1O mln. euro czyli ekonomiczny absurd. Kibicujemy naszym sąsiadom - niech eksperymentują, mają nadwyżki a "my" powinniśmy się uczyć, uczyć, uczyć. Ta uwaga dotyczy głównie ministerstwa energetyki, które podejmuje nieracjonalne działania. Tak jak pisaliśmy - za minimum 10 lat ta technologia może będzie miała sens. Tymczasem zamiast budować magazyny energii, EJ, EW, trzeba polskim inwtestorom dać dotacje na pv lub zagwarantować ceny odkupu energii na minimalnym poziomie 460 zł. W przeciwnym wypadku będziemy mieli taki poziom energii z pv taki jaki mamy czyli prawie zerowy.
TTTT |
Gdyby zakłady pracy wiedziały co to stopnie zasilania to wystarczyłoby wrpwadzić 17 stopień zasilania a nie 20-sty. Dlatego proponuję conajmniej raz na 2 lata wprowadzać stopnie zasilania aby ten proces był realny ! I wtedy nie trzeba przewymiarować systemu.

Giełda OZE

Sprzedam projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1MW

Sprzedam spółkę celową, projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW wraz z pozwoleniem na budowę oraz czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę ok 3 ha

Wydzierżawię działkę pod farmy fotowoltaiczne PV (ok 3 ha). Lokalizacja woj. Mazowieckie/Podlasie. czytaj dalej...

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...