W Chemnitz powstanie duży magazyn energii
W graniczącym z Polską landzie Saksonia powstanie jeden z największych na świecie magazynów energii, którego pojemność wyniesie 15,9 MWh energii elektrycznej.
Instalację wykonuje należąca do niemieckiego koncernu innogy firma Belectric na zamówienie lokalnego operatora energetycznego „eins – energie in sachsen GmbH & Co. KG”. W przeciwieństwie do realizowanych wcześniej przez Belectric kontenerowych magazynów energii, tym razem chodzi o instalację, która powstanie w jednym z budynków zarządanych przez operatora eins.
Jak informuje Belectric, magazyn energii będzie służyć przede wszystkim do pierwotnej regulacji częstotliwości w lokalnym systemie elektroenergetycznym. Celem regulacji pierwotnej jest utrzymywanie równowagi między podażą energii, a jej wykorzystaniem. Regulacja pierwotna w czasie kilku sekund po zakłóceniu stabilizuje częstotliwość systemu, wykorzystując sekundowe rezerwy mocy. Wymagany czas uaktywnienia rezerwy w ramach regulacji pierwotnej nie powinien być dłuższy niż 15-30 sekund.
– Nowoczesne sieci elektroenergetyczne są inteligentne i zorientowane na stronę popytową. Na rynku dostaw energii odnawialnej pomocnicze usługi mogą być realizowane nie tylko przez konwencjonalne elektrownie. Zdecentralizowane rozwiązania odgrywają tu główną rolę. (…) Magazyny energii są tym, co łączy nowoczesne sieci ze zmienną generacją ze źródeł odnawialnych – zapewnia Bernhard Beck z Belectric.
Całkowity koszt inwestycji w Chemnitz ma wynieść 10 mln euro, z czego 1 mln euro dołożą władze landu Saksonii. Uruchomienie magazynu energii przewidziano na II kwartał br.
– Budując magazyn energii, możemy lepiej radzić sobie z wyzwaniami, które wynikają z Energiewende. Zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii to priorytet. Dlatego, między innymi, Saksonia inwestuje w magazynowanie energii, aby skompensować fluktuacje w sieci elektroenergetycznej. Wraz z rozwojem sieci, przechowywanie energii ze źródeł odnawialnych jest komponentem tego bezpieczeństwa – komentuje Stefan Brangs, sekretarz stanu w saksońskim Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Transportu.
Belectric to – oprócz działalności w obszarze magazynowania energii – również jeden z największych na świecie deweloperów w sektorze OZE. Niemiecka firma zbudowała do tej pory ponad 280 przemysłowych farm fotowoltaicznych i dachowych systemów PV, których łączna moc przekracza 1,5 GW. Dodatkowo Belectric odpowiada za utrzymanie farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 1 GW.
Ostatnia farma fotowoltaiczna, którą zrealizował Belectric, powstała w Chile. Moc parku solarnego w El Boco wynosi 3,8 MWp. (3 MW AC) i został on wykonany z wykorzystaniem cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych First Solar oraz inwerterów SMA. Portfolio projektów, które niemiecka firma realizuje w Chile, sięga 100 MW.
red. gramwzielone.pl