E.ON zaproponuje prosumentom wirtualny magazyn energii SolarCloud

E.ON zaproponuje prosumentom wirtualny magazyn energii SolarCloud
Yingli Green press
REKLAMA

Dla energetyki prosumenckiej nadchodzi nowa era. Przynajmniej w Niemczech. Niemiecki koncern energetyczny E.ON chce zaproponować swoim klientom, którzy posiadają instalacje fotowoltaiczne, przechowywanie wyprodukowanej przez nich energii na wirtualnym koncie i możliwość skorzystania z niej w dowolnym momencie. Ponadto E.ON planuje wdrożenie rozwiązania, które ma pozwolić prosumentom na bezpośrednią sprzedaż energii dla sąsiadów.

W ramach usługi o nazwie SolarCloud klienci niemieckiego koncernu energetycznego będą mogli wirtualnie przechowywać wyprodukowaną energię – w nieograniczonej ilości – i korzystać z niej w dowolnym momencie.

E.ON zapowiada, że w tym roku zaoferuje klientom szereg nowych rozwiązań. SolarCloud, którego uruchomienie przewidziano już na przyszły miesiąc, ma być jednym z nich.

W początkowej fazie usługa wirtualnego magazynu zostanie zaproponowana niemieckim klientom E.ON, którzy posiadają magazyny energii E.ON Aura.

Niemiecki koncern zaznacza jednak, że już planuje rozszerzenie usługi wirtualnego magazynu na innych odbiorców i ma ona objąć również możliwość ładowania samochodu elektrycznego energią wyprodukowaną wcześniej przez prosumenta i „przechowywaną” przez E.ON.

Potentat energetyczny z Niemiec sygnalizuje ponadto umożliwienie prosumentom bezpośredniej odsprzedaży energii dla sąsiadów lub zastosowanie rozwiązania, które – jak określa to w komunikacie E.ON – umożliwi im „dzielenie się energią ze znajomymi”.

Obalamy bariery w systemie energetycznym i umożliwiamy naszym klientom tworzenie darmowego, własnego i efektywnego zaopatrzenia w energię – komentuje Karsten Wildberger, członek zarządu E.ON.

Na początku usługa SolarCloud ma być dostępna tylko dla właścicieli domowych magazynów energii E.ON Aura. Ich sprzedaż niemiecki koncern rozpoczął w ubiegłym roku.

E.ON zapowiada, że magazyn energii pozwoli zwiększyć autokonsumpcję energii z domowej instalacji fotowoltaicznej w przypadku przeciętnego gospodarstwa domowego z ok. 33 proc. do ok. 70 proc. Niemiecki koncern wskazuje, że już zestaw zawierający baterie o pojemności 4,4 kWh wystarczy do zaspokojenia wieczornego zapotrzebowania na energię generowanego przez 3-4 osobową rodzinę.

E.ON Aura jest dostępny w zestawach z magazynami energii składającymi się z baterii litowo-jonowych o pojemności 4,4 kWh, 6,6 kWh, 8,8 kWh oraz 11 kWh. E.ON zapewnia, że żywotność tych baterii wyniesie nawet 20 lat.

Ofertę E.ON Aura przygotowano we współpracy z drezdeńską firmą Solarwatt, która sama oferuje domowe instalacje fotowoltaicznej i domowe magazyny energii. Urządzenie do magazynowania energii, które oferuje Solarwatt, model MyReserve 500, posiada sprawność 93 proc. i DoD na poziomie 100 proc.

Podana na stronie Solarwatt cena magazynu energi w zestawie z instalacją fotowoltaiczną – mającą produkować 3,2 MWh energii rocznie, w zestawie dopasowanym do potrzeb 2-3 osobowego gospodarstwa domowego – zawierająca podatek VAT i koszty montażu, zaczyna się od 10,7 tys. euro w przypadku magazynu o pojemności 4,4 kWh. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (48)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
O dokładnie taki model dla Prosumentow w Polsce chodzi. Niemniej - decydenci nie chcą rozumieć co długofalowo wszystkim przynosi profity. BigEnergy nie kapuje, że znalazło się na równi pochyłej podwyżek cen dystrybucji, co niehybnie doprowadzi do spadku popytu - zamiast do wzrostu, co mogłyby wygenerować impulsy taryfowe dla nocnej doliny. Spec taryfy dla PC, EV będę bez znaczenia, gdy równolegle rosną ceny dystrybycji. Jedynym rozwiązaniem jest obniżka cen dystrybucji w taryfach dla PC i EV. Obniżka - gdyż podwyższenie cen przy spadku obrotów to strata - zamiast przychodów.
Stefo |
Przynajmniej w Niemczech. - No przecież nie w polsce.
. |
Nic odkrywczego. Dwie firmy w Polsce też już to mają w ofercie.
alladyn-solar-batt |
do .: uchmmm, a dwie firmy już mają w ofercie elektryczne nowe Nissany Leaf po 1 zł za sztukę. To że ktoś ma coś w ofercie to nic odkrywczego. Dziś ten portal też publikuje info o tym, że ktoś inny ma coś innego w ofercie, tyle że oferta ekonomicznej kupy się nie trzyma. Twój poziom wirtualności - te oferty. A karawana z węglem - idzie dalej na koszt obywatela, wykładając czerwone dywany (po których kroczy w przepaść) wyświechtanymi tezami o obronie niskich cen energii ,,dla obywatela''. I w ogóle- ten obywatel to idiota, bo sam nie wie czego chce, bo myli się gdy widzi, że w kieszeni ma coraz mniej -dlatego Władza (tamta, obecna, kolejne) musi go wyręczać w rozumowaniu by zawsze wychodziło, że mniej w kieszni to dla niego lepiej. By wychodziło, że zawdzięcza to dobro Władzy
Seas |
Czy dobrze rozumiem? EON proponuje magazyn w sieci pod warunkiem, że wcześniej zostanie kupiony u nich magazyn tradycyjny. Czyli wpierw magazynujesz energię w akumulatorach, nadwyżkę wysylasz do sieci. W drugą stronę wpierw wykorzystujesz energię z aku, potem z sieci w ramach magazynu wirtualnego. Nie ma info na jakich zasadach 1:1, czy np. 1:0,8. Dla prosumenta w Polsce prostszym i tańszym rozwiazaniem jest obecny opust. Magazynowanie energii w sieci za 25% energii wprowadzonej do sieci bez potrzeby budowy tradycyjnego magazynu jest tańszym rozwiązaniem.
aa |
Właśnie demontuję u siebie 10kW i przenoszę na firmę.Po pierwsze napięcie na transformatorze jest tak wysokie ,że i tak nie jestem w stanie produkować tyle ile mógłbym,po drugie nie mam zamiaru oddawać nadwyżek za darmo .Alladyn-popieram.Pisałem już w zeszłym roku ,że niedługo przesył i opłaty stałe wywindują jak ta lala.Cała nadzieja w taniejących magazynach.
elektrykpv |
totalna ściema dla naiwnych-odradzamy !!!!!!!!!!!!!!!
infinity |
@aa. Jakbyś pomyślał na etapie doboru instalacji to teraz nie musiałbyś przenosić. Kto ci kazał zamontować za dużą instalację w stosunku do zapotrzebowania?
aa |
infinity Ten etap miałem 5 lat temu.Wiesz ile razy zmienili prawo? Pamiętasz jak płacili 80% ceny rynkowej?Całe szczęście,że mam możliwości przerzucania instalacji,bo spodziewam się,że za jakieś pół roku znowu namieszają,oczywiście nie na naszą korzyść.Opusty uważam za słuszne posunięcie ale 0zł za nadwyżki to złodziejstwo
. |
alladyn-solar-batt - im więcej literek w twoich długaśmych tekstach tym więcej frustracji, nic nie wiesz o ofertach a już komentujesz i oceniasz
. |
alladyn-solar-batt - im więcej literek w twoich długaśmych tekstach tym więcej frustracji, nic nie wiesz o ofertach a już komentujesz i oceniasz
. |
Seas - magazynowanie energii w domach będzie miało przyszłość w przypadku pełnego offgridu. Zgadzam się z tobą, że oferta bez sensu. Opust sieciowy jest oczywiście ok. To się rozszerzy, gdy wejdą klastry, bo tam też będzie opust, około 1-0,9 i one będzie negocjowany z koordynatorem klastra. Należy stymulować/ zachęcać aby to samochód elektryczny był domowym magazynem energii a nie nabijać kasę producentom magazynów energii wiszącym na ścianie. Podobno bilansowanie zostanie doprecyzowane :) ponadto prosument pójdzie z 40 do 50 kW i wejdzie tzw autoproducent do 500 kW. W ogóle do 500 kW wejdą 4 inne rozwiązania oparte na taryfach gwarantowanych, w tzw systemie mieszanym. W maju aukcja dla PV , ostatnie takie eldorado :) następna aukcja będzie zimnym prysznicem dla PV . Od 1 lipca sporo ciekawych zmian. Ale prawdziwa rewolucja nastąpi w przyszłym roku, kiedy zniknie ustawa o oze i pojawi się ... ale o tym niebawem . I zgodnie z przewidywaniami już mamy problemy z montażystami, mimo że kwity ma w Polsce ponad 2.000 , to już zaczynają się kolejki. A jeszcze sieciówki nie rozpoczęły sprzedaży. Od maja Ikea, potem 2 następne. Do końca 2018 w wietrze zainstalowany zostanie niecałe 2GW, w PV prosumenci+firmy+ukierunkowane grupy ( szkoły, parafie, klastry ) też do 2 GW. W PV ten kto nie zaproponuje w sprzedaży 1 kWp poniżej 4.000 zł z VAT 8% ( na koniec tego roku ) będzie mógł być tylko fizolem do wynajęcia, do montażu. I albo firmy się przystosują z ceną albo padną . No a w tle jest jeszcze oferta za 0 zł, czyli Ty nam dach albo pole, My ci instalację i płacisz za energię, tyle ze taniej. Żadnych kaucji, wpłat początkowych, zaliczek, abonamentów, opustów. Ale też żadnych kosztów zakupu instalacji. Także o ...
aa |
Do kropka. A co z małymi firmami?.Był plan o włączeniu pod opusty
. |
do aa@ - nigdy nie było takiego planu, tego się nie da zrobić podatkowo.
. |
A jeżeli się da - to ten kto tak twierdzi, niech zamieści konkretne zapisy jako poprawka ustawy i zobaczymy , oczywiście wtedy firma jako prosument będzie musiała zapłacić za wszelkie inne zwolnienia które teraz ma prosument, bo firma jest od zarabiania kasy, a prosument na produkcji energii zarabiać nie ma, wtedy przestaje być prosumentem. Przy okazji - prosument będzie mógł „ sprzedawać ” energię w klastrze, gdyż tam będą inne zasady. Lecz wtedy będzie musiał wyjść z opustów i oczywiście nie dotyczy to tych instalacji które skorzystały z pomocy publicznej - jakiejkolwiek. Szczególnie dotacji. Tendencja jest aby wszystko upraszczać i wyzerować skomplikowane procedury. Niestety cały system OZE w Polsce to przepisowa patologia - dlatego nie następował rozwój. To wstyd że mamy w Polsce zaledwie 300 instalacji biogazowych, a powinniśmy mieć conajmniej 2.000 do 500 kW, nie jest wykorzystywany metan kopalniany, gaz składowiskowy. Tylko te dwa gazy to strata ponad 1,5 mld m3 które walą w powietrze i są 20 krotnie gorsze niż CO2. Smog przy tym to mały Pikuś.
Seas |
Czy zmiany zapowiadane przez dot są już konsultowane?. Czy można dowiedzieć się w jakim kierunku idą. Czy zostaniemy przez ustawodawcę zaskoczeni? Czy zmiany dla małych prosumentów będą korzystne, czy wątpliwie korzystne?
alladyn-solar-batt |
do .: z pewnością nie Tobie wypowiadać się co wiedzą, czego nie wiedzą drudzy. Lody smakują prawda? Nadmiar cukru zawsze zmieniał percepcję. Percepcja obywatela jest taka, że gdy widzi ,,następna aukcja będzie zimnym prysznicem dla PV . Od 1 lipca sporo ciekawych zmian''' - gdzie dokonujący zmian sami oceniają je (nie rynek) jako ,,ciekawe'' to widzi poziom autokrytycyzmu.Przedsiebiorca widząc też ,, Ale prawdziwa rewolucja nastąpi w przyszłym roku, kiedy zniknie ustawa o oze i pojawi się ... ale o tym niebawem'' rozumie, że robi się go w bambuko wobec ciagłego ((konstans) wywracania prawa do góry nogami (brak stabilnośći). Nie istnieje cokolwiek, co mógłby zaplanować trafnie. Cykliczne i częste zmiany zasad prawnych (nawet jeśli w zmianach będą elementy korzystne) to patologiczne funkcjonowanie ustawodawcy, którego członkowie wiedzą o kilka miesięcy wyprzedzają w czasie Kowalskiego. Ten jest na szarym końcu i w praktyce nie uczestniczy w konkurencji, gdzie wybrańcy królika już zrobili, bo wcześniej wiedzieli. To jest to samo co za PO było przez 8 lat. Kasta kilkunastu bawi się z Narodem w kotka i myszkę. Kto jest kim - ten wie co żyje długo.
alladyn-solar-batt |
do ,: Zmiana sprowadzające się do ,,ponadto prosument pójdzie z 40 do 50 kW i wejdzie tzw autoproducent do 500 kW'' wynika z zaleceńKE i dostosowania do prawa unijnego w tym zakresie. Od początku było wiadomo, że 40 kW to rodzimy ,,Polski wynalazek'' i wartość na tamten czas wzięta z sufitu. ,,W PV ten kto nie zaproponuje w sprzedaży 1 kWp poniżej 4.000 zł z VAT 8% ( na koniec tego roku ) będzie mógł być tylko fizolem do wynajęcia, do montażu. I albo firmy się przystosują z ceną albo padną '' - ho, ho, to widzę, że będzie ,,wesoło''!!Jest widzę taki ktoś, kto zaplanował jak poukładaćna biurku papierki, by jedne firmy nie padly , by inne firmy padły. To - nawet na GPW mże mieć swą wartość....Rozumiem, że za uczciwe nalezy uznać, że są tacy nieliczni i wybrani co mają wiedzę (kto padnie , a kto nie) oraz jest reszta, co ma konkurować z wybrańcami pomino, że inaczej niż Oni półtora roku wcześniej takiej wiedzy nie posiadała....Teatrzyk dla Kowalskiego. To nazywasz uproszczeniem?
alladyn-solar-batt |
do SEAS: ,,Dla prosumenta w Polsce prostszym i tańszym rozwiazaniem jest obecny opust. Magazynowanie energii w sieci za 25% energii wprowadzonej do sieci bez potrzeby budowy tradycyjnego magazynu jest tańszym rozwiązaniem'' - byłoby, gdyby.....no właśnie. Gdyby. Jakby była gwarancja, że sieć posiada tę właściwiść, że uprzednio wysłana do niej energia będzie mogła wrócić w czasie, kiedy jest potrzebna - to owszem. Tak nie jest. Dlaczego? Bo w Monopolu Dystrybucyjnym siedzą ,,leśne dziadki'' które nic nie robią by zlikwidować przyczyny wyłączeń prądu. To są dywersanci. To są ludzie- fachowcy, co wiedzą, że przykładowo- gdyby w pewnym miejscu usprawnić działanie sieci dystrybucyjnej poprzez prawidłowe (obecnie do jednej z faz poprzyłączano zbyt wielu odbiorców w wyniku czego co 2/3 dni wywala BM na podstacji) podłączenia odbiorców zasilanych z tej linii- to ilość awarii (brak zasilania) spadłaby o 70%. W takim jednak przypadku (obniżenie statystyk awaryjności ) - ktoś na górze zdecydowałby o dalszej redukcji zatrudnienia. Dlatego- jest jak od 30 lat- co 2-3 dni w porze dojenia krów wysiada jedna faza, gospodarze uruchamiają diesla , bo mają 3-fazowe dojarki. Kwintesencja ekologii i baza, na której ci ,,na górze'' wyobrażają sobie uruchomienie wykonalnych przepisów o Prosumenckości. Seas - pytam: czy aby na pewno na czymś takim Prosument dostanie (gdy potrzebuje) energię uprzednio zapompowaną do Dystrybutora? Co zrobi trójwazowy inwerter przy braku dostępu do jednej fazy? - ta kwestia jest równie istotna, bowiem ,,standardem'' jest także ta sytuacja gdy przez 1,5 doby w jedej z faz jest 165-do 185V (pływające wtakt zmian obciążenia), zaś Dystrybucja uznaje, że Odbiorcy mieli 3 fazy...? Co chcesz załatwić bez potrzeby budowy tradycyjnego magazynu, gdy góra sobie (robi przepisy) a Dystrybucja - sobie.Sobie- po dawnemu.
alladyn-solar-batt |
A propos tego w co Polskę pakuje obecna ekipa rządząca,z wszelkimi łatwymi do przewidzenia skutkami jest wypowiedź dyr. zarządzającego Engie Polska:,,W Polsce budowanych jest obecnie kilka dużych bloków energetycznych na węgiel, są zapowiedzi budowy kolejnych. Stawiając na decentralizację energetyki odnajdziecie się w takim otoczeniu? - Trzeba zrozumieć, że państwo musi zapewnić swoim obywatelom bezpieczeństwo energetyczne i wybiera model, w jakim chce to robić. Polska decyduje się na budowę dużych bloków energetycznych na węgiel, co jest odległe od naszego modelu biznesowego. Naszym zdaniem przyszłość energetyki leży w dekarbonizacji, decentralizacji i cyfryzacji, a także w poprawie efektywności energetycznej. Lokalne wytwarzanie energii jest coraz tańsze, a kiedy także spadną koszty magazynowania energii, zdecentralizowane wytwarzanie energii bez konieczności używania sieci jako magazynu stanie się powszechne. Jesteśmy w trakcie rewolucji energetycznej. Mija epoka, w której usługi związane z energią można było otrzymać tylko w ramach scentralizowanych systemów. Na czym pana zdaniem polega ryzyko zlekceważenia megatrendów występujących w energetyce, tej rewolucji energetycznej, o której pan wspomniał? - To ryzyko moim zdaniem związane jest z utrzymywaniem wielkich, centralnych systemów zaopatrywania w energię elektryczną, opartych na energetyce konwencjonalnej, bo oceniam, że perspektywicznie energetyka zdecentralizowana będzie tańsza. '' W kontekście prawidłowej oceny rentowności (raczej braku tej rentowności) wytwarzania en. elektrycznej w blokach węglowych bez sprzedaży ciepła,ze względów lokalizacyjnych przy braku odbioru ciepła z bloków o mocach rzędu 1000MW-wlasciwa strategia na przyszłość jest decentralizacja i generacja rozproszona w skojarzeniu z ciepłem. To nie dotarło do decydentów na tyle by zrozumieli.
alladyn-solar-batt |
Najważniejsze zdanie powyższego cytatu - polecam Producentom:,,Lokalne wytwarzanie energii jest coraz tańsze, a kiedy także spadną koszty magazynowania energii, zdecentralizowane wytwarzanie energii bez konieczności używania sieci jako magazynu stanie się powszechne. ''.Slowo kluczowe-bez używania sieci.Kto na oczy przejrzał widzi,że obecnie trwa bitwa by przymusu Polaków do używania sieci po wsze czasy.Miedzy innymi dlatego polityczna decyzja dokłada co chwila nowe składniki opłat wcześniej nie znanych do opłat dystrybucyjnych.Glosiciele zasady, że obywatel w nieskończoność będzie skazany na używanie sieci,liczący stopy rządzącym będą (czynią to już obecnie na tut. forum) konsekwentnie wykazywali bezsensownie posiadania domowych magazynów energii.Co oczywiste-nasycenie gospodarstw domowych takimi magazynami oznacza w praktyce niemal pełne uniezależnienie się od sieci-co wiecej- w niektórych przypadkach od energetyki jako takiej (czytaj-uniezaleznienie się od rządzących i znacznej części ich przyszłych decyzji).Członkowie Rządu z ich pomocnikami robią wiele,by taka sytuacja powstała jak najpóźniej.Niech żyje off-grid.
cert_ene |
@aladyn-solar-batt :-- Odnośnie wypowiedzi "Od początku było wiadomo, że 40 kW ..(dla prosumenta) to rodzimy ,,Polski wynalazek'' i wartość na tamten czas wzięta z sufitu. Dla Twojej informacji - o co dla każdego elektryka zawodowego jest oczywistością -- wartość 40KW nie jest wzięta z sufitu. W regulacjach URE jest podział odbiorców na grupy przyłączeniowe. Cytuję według URE "...IV grupa - to podmioty ubiegające się o przyłączenie do sieci, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane bezpośrednio do sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż1 kV oraz mocy przyłączeniowej większej niż 40 kW lub prądzie znamionowym zabezpieczenia przedlicznikowego w torze prądowym większym niż 63A; V grupa - to podmioty ubiegające się o przyłączenie do sieci, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane bezpośrednio do sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV oraz mocy przyłączeniowej nie większej niż 40 kW i prądzie znamionowym zabezpieczenia przedlicznikowego nie większym niż 63A..." Dla każdej z grup jest inna procedura uzgadniania przyłączania do sieci oraz późniejszej współpracy z dystrybutorem przy prowadzeniu ruchu. Reasumując, intencją ustawodawcy było, aby prosumentami byli odbiorcy z V grupy przyłączeniowej, która ma najprostsze procedury przyłączeniowe, a pożniej odbiorcy z grupy V nie mają obowiązku uzgadniania poboru mocy z RE.
inwestor |
Witam, a ja mam takie pytanie do znawców trochę z innej beczki. Mieszkam na wiosce o rozproszonej zabudowie, mam do dyspozycji ponad 0,5ha wolnego terenu, chcialbym tam usytuowac instalacje o max mocy 100kWp. W zwiazku z tym am kilka pytan, instalacja by byla oddalona od trafo 0,4/15kV o 200 metrow, czy moglbym w zwiazku z tym liczyc na podlaczenie po stronie niskiego napiecia, oczywiscie dodatkowym przewodem, nastepne pytanie czy taka instalacje tez musi uczestniczyc w aukcji aby moc sprzedawac energie? Bede wdzieczny za odpowiedzi.
. |
inwestor@ zadaj te pytania bez literówek i bardziej konkretnie, wtedy mogę odpowiedzieć.
. |
Seas@ 1-nie, 2-nie, 3-nie, 4 -zdecydowanie tak.
. |
Pozostałych wytrysków umysłowych nie komentuję, szkoda czasu.
. |
Pozostałych wytrysków umysłowych nie komentuję, szkoda czasu.
alladyn-solar-batt |
Rzeczywiscie-zgodzic się należy,że zmiany pogłębiające uzależnienie Polaków (Producentów) od laski lub nielaski przepisow zmienianych na zasadzie ,,co rok to prorok'' po tym, gdy opierając się na przepisach sprzed roku zainwestowali kilkadziesiąt tysiecy-sa korzystne.Dla Rządu i BE.Dla Prosumenta korzystna jest malejąca zależność od sieci.Tylko w ten sposób coraz słabiej uczestniczy w utrzymywaniu Leśnych Dziadków z BE i ich tutejszych Trolli.Lizanie stopek gremiom rządowym wypiera nade szybko trzeźwość.
alladyn-solar-batt |
To ci dopiero wytrysk-inwestowac na podstawie ciągle manipulowanie go stanu prawnego by po 2 latach już wiedzieć,że to był błąd.Bo jaśnie Państwo znowu poprzednie Ustawy wrzucili do kosza.Przeciez zawsze nocą można zrobić nowe-nawet sala Kolumnowa już w tym celu wyrychtowana.
alladyn-solar-batt |
Zatem inwestujcie- kropka z kolegami chętnie ,,wkreca'' należna od wydatków inwestycyjnych kwotę VAT w napęd dla swych koncepcji. Oczywiście będzie Wam dane wybieranie korzystnych ,,opcji'' pod warunkiem jednak by każdorazowo Wasze inwestycje zależały od współdziałania z Sieciami. Bo za każdy element tej współpracy winniscie placic-zamiast uzyskać rzeczywista niezależność.Tylko ślepy nie widzi do czego namawia nas spec od wytryskow....
inwestor |
ok, powtórzę pytania 1.Czy występując o warunki przyłączenia instalacji PV o mocy 100kWp, zakład energetyczny zgodzi się podłączyć ją po stronie niskiego napięcia (nawet budując osobne przyłącze)? 2. Czy chcąc sprzedawać energię z tej instalacji też muszę uczestniczyć w aukcji? 3. Czy obecnie w prawie funkcjonuje jeszcze pojęcie "małej instalacji" (dla PV jest to chyba moc w przedziale 40-200kWp)? Będę wdzięczny za odpowiedzi.
Seas |
Oj Janusz Janusz, oby prosumenci ocenili że będzie lepiej, a nie rządzący.
Wertykulator |
@Inwestor:1. tak,ale w taryfie G są to rzadkie przypadki.W taryfie C owszem.2.By sprzedawać - tak.3.W praktyce nie-w celu sprzedaży wyłącznie uczestnictwo w aukcji
alladyn-solar-batt |
,,Potentat energetyczny z Niemiec sygnalizuje ponadto umożliwienie prosumentom bezpośredniej odsprzedaży energii dla sąsiadów lub zastosowanie rozwiązania, które – jak określa to w komunikacie E.ON – umożliwi im „dzielenie się energią ze znajomymi”. – Obalamy bariery w systemie energetycznym i umożliwiamy naszym klientom tworzenie darmowego, własnego i efektywnego zaopatrzenia w energię – komentuje Karsten Wildberger, członek zarządu E.ON.''.Seas: Niemcy dopatruja się siły swego państwa w dobrobycie każdego obywatela. Tutejszy ustawiacz opinii publicznej nie dopuścić do omawiania poglądu tozsamego z niemieckim spojrzeniem na przyszłość.Ustawiacz opinii lata na pasku ME i sto razy zapunktuje,że korzystne to co czynia- bo Ustawiacz nie ma innych opcji by go od koryta nie odpieli.Oni wiedzą,że Dystrybucja to ruina.Kombinowali by naciągnąć międzynarodowa finansjere na sfinansowanie EA.Fiasko.Wiedza jak wygląda ekonomika bloków pracujących w podstawie na weglu-blokow molochow nie mających jak i gdzie sprzedać ciepła.Wiedza, że jak KE uchwalił pakiet zimowy,to po 2021 dzięki dławieniu Prosumenta i wkręcania go w finansowanie sieci zawisna na na latarniach bo wiele węglowej zabili tyle za świadectwa,że sami poproszą o przełączenie pod ,,rynek mocy'' aby tylko zachować miejsca pracy.Owszem-dla Prosumenta lepsze odpusty niż nic.To jednak nie o to chodzi.To nie zmierza do wolności rynku,decyzji etc.To zmierza do reżimu energetycznego pod butem ME ubranego w podkoszulek z napisem ,,Teraz Prosument'' .Strach przed Prosumentami z rzeczywistym pierwszeństwem w dostępie do ,,prawa swobodnego obrotu i sprzedaży komu chce sprzedawać Prosument'' znalazł ujście w wiązaniu Prosumenta w używanie ich Sieci, by rychło nie okazało się,że powstaje właśnie konkurencyjny przesył i Dystrybucja.By nie okazało się,że można,że taniej,że już nie mogą zadecydować za Odbiorców energii,bo Ci zawierają kontrakty z konkurencją w przesyłce i dystrybucji otrzymując stamtąd taniej niż z BE.
. |
inwestor@ 1- nie, 2- tak, 3- tak.
aa |
Do kropka.No tak zapomniałem - dla firm podatkowo się nie da .Dla Kościołów podatkowo się da.Chory kraj.Pisałeś wcześniej o samochodach elektrycznych jako magazynach.Znasz skalę zagadnienia? czy tylko powtarzasz rządowe bzdury.Czekam na urządzenie które oprócz ładowania samochodu będzie działało w odwrotną stronę .Na razie jest jedno na rynku ,ale biedniutkie 1 fazowe-zapowiedzi są na 3 fazy.To będzie prawdziwe magazynowanie,a nie zakupy węglowej energii z BE w nocy.Jeszcze kilka podwyżek opłat stałych + tego typu sprzęt i podziękuję za przyłącze.
aa |
W pełni zgadzam się z alladynem co do kierunków w jakich powinniśmy iść.Niestety to wołanie po puszczy.Sieci dystrybucyjne są w tragicznym stanie i nic się z tym nie robi.PV na kościołach skutecznie zablokuje trafa dla innych prosumentów-mowa o oddawaniu energii.
. |
aa@ nissan
aa |
zgadza się nissan
TT |
@aa, nie tylko nissan ale w zasadzie każdy mający szybkie ładowanie po DC. Są już producenci, których stacje V2H lub V2G skupiają w jednej obudowie ładowarkę EV i inwerter PV na trzech fazach. Właśnie przygotowuję taki system pod siebie choć tylko jedno fazowy i podejmuje próby całkowitego przejścia na taryfę nocną G12. Z czasem generator gazowy lub ogniwo paliwowe i odpinam się na dobre. Nie jestem prosumentem nie mam umowy i nie chcę być, bo wiem jak nasze prawo potrafi okaleczyć ludzi z wizją. Powoli role się odwracają, technologia jest z nami, a tego nie ma szans zatrzymać. Widzą to Niemcy i wiedzą, że lepiej mieć państwo ludzi bogatych niż odwrotnie.
aa |
TT.Coś bliżej o tych urządzeniach na 3 fazy
TT |
@aa, D.I.V.A. e8energy choć widzę, że ich strona zmieniła szyld. Mam ściągniętą ich ofertę produktów z danymi, więc jeśli chcesz podeślę mailowo. Do tego Setec- jednofazowe potem Enel i Nichicon ale nie wiem czy mają wersje europejskie.
Mich |
@Seas Tak EON proponuje taką formę rozliczeń i zaskoczę Cię. To się opłaca! A wiesz dlaczego? Bo tam jest inny system wsparcia oparty o FiT, ale już dawno cena energii z sieci jest znacznie wyższa niż taryfa gwarantowana (około 3 razy). Stąd Niemcy szukają opcji magazynowania energii oraz uruchomiania odbiorników w szczycie produkcyjnym. Niestety, ale magazyny są bardzo drogie stąd właśnie taki pomysł "uwiązania" klienta na dłużej poprzez ofertę łączoną - ty od nas magazyn, my tobie całą sieć jak magazyn nie wystarczy, ale podpisz umowę na 10 lat :) W gruncie rzeczy nie nowy pomysł, Sonnnen już taki model ma od jakiegoś czasu, ale trzeba przyznać, że dopiero oferta EON może namieszać, oni mają łatwy dostęp do rynku.
Mich |
W Polsce na razie nie mam miejsca na baterię, bo system opustów praktycznie przekreśla sensowność ekonomiczną posiadania baterii, ale to się zmieni jak tylko ceny energii pójdą do góry, też prędzej czy później będziemy musieli montować baterię. Ten efekt może być przyspieszony systemem zachęt - na przykład dotacją przyznaną przez zakład energetyczny jak to jest w Holandii. Mas magazyn, udostępnij nam go w szczycie (zarówno produkcyjnym jak i konsumpcyjnym), a my ci zapłacimy rocznie jakąś ustaloną kwotę.
aa |
TT.Dzięki za info -trzeba poczekać na spadek cen (DIVA ma kosmos).Setec robi dwukierunkowe?
TT |
@aa- z tego co widziałem to brak dwukierunkowej. Przez chore ceny kabli chademo sprzęt kosztuje krocie, ale trochę cierpliwości rynek niebawem wypełni i tę niszę.
aa |
TT.No właśnie Setec jeszcze tego nie robi.Co do kabla z wtyką jest zmowa cenowa ok 1500EUR,już amerykanie mają za 900USD
Axel |
Panowie, a możecie dodać jeszcze do tej całej konwersacji fakt, jak na tym spółka niemiecka zarabia? Bo częściowo wydaje się, że będzie kanibalizowała swój rynek czy też może to jest sposób na utrzymanie klienta? Z góry dzięki za info.

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...