Jak prosumentów w taryfie G12 rozliczy Energa?

Jak prosumentów w taryfie G12 rozliczy Energa?
Fot. Energa Living Lab
REKLAMA

Jak wprowadzony w połowie ubiegłego roku system opustów będzie realizowany w przypadku prosumetów będących klientami Energi, którzy korzystają z taryfy dwustrefowej? 

Czy ewentualny opust będzie uwzględniany wyłącznie do pomniejszenia kosztów zmiennych rachunku za energię wygenerowanych w tej samej strefie czasowej – tj. opust wypracowany w postaci energii oddanej do sieci w czasie obowiązywania dziennej części taryfy G12 będzie pomniejszał rachunek za energię pobraną z sieci wyłącznie w porze dziennej – czy będzie tu stosowane inne rozwiązanie?

Jak poinformowała portal Gramwzielone.pl rzeczniczka prasowa Energi Urszula Drukort-Matiaszuk, klienci tej spółki będący prosumentami i korzystający z taryfy dwustrefowej mogą liczyć na rozwiązanie oznaczające przeniesienie na taryfę nocną nadwyżki opustu wypracowanego na energii wprowadzonej do sieci w czasie obowiązywania taryfy dziennej.

Co takie rozwiązanie oznacza w praktyce?

Jeśli prosument za dany okres rozliczeniowy pobrał z sieci energię w ilości np. 6 kWh w strefie dziennej i 5 kWh w strefie nocnej, a za ten sam okres przysługuje mu do wykorzystania opust w postaci np. 8 kWh – za energię wprowadzoną do sieci wyłącznie w strefie dziennej i pomniejszony o określony współczynnik (0,7 albo 0,8) – wówczas na rachunku zostanie wyzerowana energia pobrana z sieci w strefie dziennej, a pozostałe 2 kWh pomniejszy na tym samym rachunku ilość pobranej energii w strefie nocnej.

Alternatywne rozwiązanie ma zastosować w rozliczeniach z prosumentami spółka innogy Polska. W jej przypadku nadwyżka energii wyprodukowanej i wprowadzonej do sieci w taryfie dziennej, pozostająca do wykorzystania po zbilansowaniu z energią pobraną w tej samej strefie w danym okresie rozliczeniowym, ma nie być przenoszona na taryfę nocną w tym samym rozliczeniu – jak w przypadku rozliczeń realizowanych przez Energę. Będzie natomiast uwzględniana na rachunku za kolejny okres rozliczeniowy, pomniejszając na nim ilość kWh pobranych w tej samej strefie, w której została wygenerowana – o ile nie minie przewidziany w ustawie o OZE roczny okres na rozliczenie opustu.

Energa zapewnia, że do wszystkich klientów posiadających mikroinstalacje przyłączone do sieci przed 1 lipca 2016 roku wysłano już aneksy do umów kompleksowych uruchamiających rozliczenia prosumenckie, a klienci, którzy wyrażają wolę zawarcia aneksu do umowy kompleksowej, mają możliwość załatwienia tej sprawy w wybranych salonach sprzedaży.

Urszula Drukort-Matiaszuk dodaje, że Energa realizuje rozliczenia zgodnie z aktualną wersją ustawy o OZE. – Funkcjonalności naszych systemów umożliwiają rozliczenie według zasad zapisanych w znowelizowanej ustawie w systemie opustu. Faktura będzie zawierała wielkości energii pobranej z magazynu – jeśli zajdzie potrzeba, moc źródła, współczynnik korekty, rozliczenie wielkości energii pobranej i wprowadzonej do sieci oraz aktualny stan magazynu zapisany pod datą odczytu licznika. Faktury planujemy wystawiać sukcesywnie – informuje.

Faktury wysyłane do pierwszej grupy prosumentów będących klientami Energi miały do nich trafić do końca lutego.

Aktualnie mamy łącznie 1930 klientów z zawartymi aneksami. Liczba podpisywanych aneksów rośnie systematycznie – zapewnia rzeczniczka Energi.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
solty |
Poszukuję instalatora z uprawnieniami PV do zalegalizowania istniejącej instalacj PV. Krzysiek garga@poczta.onet.pl
1234 |
I bardzo dobrze, brawo Energa, o ile oczywiście ciągle będą dostępne okresy rozliczeniowe półroczne lub dłuższe.
rex |
Super wiadomość dla mających fotowoltaikę!
Tadek |
Kto mówił, że taryfy gwarantowane są lepsze niech teraz uderzy się w pierś. Mam ogrzewanie elektryczne, w taryfie dziennej zapłaciłbym 70gr/kWh a tak fotowoltaika to zeruje. Grzeje pompą ciepła bufor przez noc w taniej taryfie.
azaz |
@Tadek - energetyka cieszy się jeszcze bardziej niż Ty. Oni z Twojej pracy mają pewnie 30% przy niewielkim koszcie własnym. Ale tak to jest w handlu - najważniejsze by klient był przekonany, że trafił okazję i był przy tym zadowolony
gino |
czesc solty a z jakiego regionu jestes , jaka masz dystrybucje i czy zrobiles z programem dotacjii kredytu ?
gino |
azas to zloz se akumulatory to ponad 30% wiecej wyjdzie cie inwestycja a na 20 lat to nawt 70% wiecej przez wymiane aku a y czekaj na taryfy sobie i plac coraz drozsza energie i dytsrybucje zamiasta korzystac na opustach pozdro
TT |
Ale czekajcie czy system opustów nie tyczy się tylko samych kosztów energii.
Krzysiek |
System opustów dotyczy kosztów energii oraz kosztów przesyłu. A Energa fajnie to rozlicza.
Maciek |
A jak PGE to rozlicza, ktoś wie?
eko |
Wreszcie ktoś uczciwie rozlicza net-metering w taryfach. Tauron rozlicza taryfy fatalnie, trzeba będzie z niego zrezygnować, łaski nie robią.
gino |
dowolna taryfa g12 i jak najwiecej w dzien wykorzystac energi ze Słońca i także po opuscie w dziennej taryfie skorzystać a jak starczy to na nocną taryfe tez opust niech sie złapie bo nocna taryfa jest tania jak opustu dla niej nie starczy
prosument |
A Tauron wymyślił " algorytm " i odejmuje proporcjonalnie wg zużycia, walczę z nimi już drugi miesiąc. Wiadomo że jak mam G 12 to staram się zużywać w nocy bo tanio i u mnie to 88% zużycia. Po to kupiłem za swoje instalację foto, żeby nie kupować drogiej energii w dzień. wg moich szacunków w skali półrocza zawyżyli rachunek ok 400zł!( prąd to jedyne źródło energi iw domu wszytko elektryka zużycie 16tyś kWh rocznie oddaję ok 3500kWh zainstalowane 5,4kW
1234 |
Za wcześnie się ucieszyłem. Maksymalna długość okresów rozliczeniowych w Energa dla prosumentów to tylko 2 miesiące. Oznacza to że jeśli instalacja nie jest absurdalnie mocno przewymiarowana i mamy duże zużycie w II strefie G12 to nie ma możliwości zaoszczędzenia letniej energii z PV w postaci opustu I strefy na zimę - wcześniej, już po 2 miesiącach od wytworzenia, droga energia z I strefy zaczyna bilansować tanią II strefę. Pani na infolinii powiedziała że taki sposób ustalili prawnicy Energi a jeśli mi się coś nie podoba to mogę sprawę oddać do sądu. *********** w praktyce oznacza to że, wprawdzie nie jest to oczywisty rabunek jak w przypadku Tauron, to jednak w rejonach obsługiwanych przez Energa może się nie opłacać budować instalacji o mocy większej niż moc pokrywająca zużycie letnie wyłącznie w I strefie G12. W moim przypadku zamiast 10kWp optymalna byłaby instalacja o mocy 3kWp (zakładając liniowy wzrost kosztu instalacji na każdy kWp) Wszystko powyżej 3kWp bilansuje u mnie tanią II strefę.

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...