Tesla: wyniki za ubiegły rok i plany na 2017 r.

Tesla: wyniki za ubiegły rok i plany na 2017 r.
Elon Musk. Foto. Dan Taylor, Heisenberg Media, wikimedia cc
REKLAMA

Tesla zakończyła IV kwartał jak i cały 2016 r. stratami. Publikacja ostatnich wyników finansowych Tesli przełożyła się jednak na wzrost cen jej akcji. Inwestorów mogło ucieszyć podtrzymanie przez Elona Muska harmonogramu rozpoczęcia produkcji Modelu 3, a także dachowych systemów fotowoltaicznych o nazwie SolarRoof.

W IV kwartale 2016 r. – w którym w sprawozdaniu finansowym Tesli ujęto po raz pierwszy wyniki przejętej firmy SolarCity, specjalizującej się w montażu dachowych instalacji fotowoltaicznych – Tesla odnotowała przychody na poziomie 2,284 mld USD, co były wynikiem nieznacznie gorszym niż we wcześniejszym kwartale (2,298 mld USD), ale znacznie lepszym niż w ostatnim kwartale 2015 r. (1,214 mld USD).

W wyniku za IV kwartał 2016 r. za przychody rzędu 1,994 mld USD odpowiadała „motoryzacyjna” cześć Tesli. Natomiast dział produkcji i magazynowania energii odnotował przychody na poziomie 131,38 mln dolarów, co było wynikiem znacznie lepszym niż w III kwartale 2016 r. (23,334 mln USD). 

W poprzednim kwartale Tesla wyprodukowała 24 882 samochodów,  wobec 25 185 w III kwartale oraz wobec 14 037 rok wcześniej. Zrealizowane dostawy miały wynieść odpowiednio 22 252, 24 821 oraz 17 478 egzemplarzy.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku Tesla zanotowała stratę netto w ujęciu GAAP w wysokości 121,3 mln USD, wobec zysku na poziomie 21,8 mln USD odnotowanego w III kwartale. Rok wcześniej strata amerykańskiego koncernu była jeszcze większa i wyniosła 320,4 mln USD.

W całym 2016 r. przychody firmy Elona Muska miały wynieść 7 mld dolarów, czyli o 73 proc. więcej niż w roku 2015 (4,046 mld USD). Ubiegły rok Tesla zakończyła stratą netto (GAAP) w wysokości 674,9 mln USD wobec straty 888,6 mln USD odnotowanej za rok 2015.

Tesla zapewniła jednocześnie, że zgodnie z planem idą pracę związane z wdrożeniem do produkcji nowego Modelu 3, który dzięki znacznie niższej cenie niż dotychczas sprzedawane auta Model S i X, ma znacznie zwiększyć sprzedaż Tesli.

W pierwszej połowie tego roku Tesla ma dostarczyć 47-50 tys. Modeli S i X, czyli odpowiednio o 61 proc. i 71 proc. więcej niż przed rokiem. W IV kwartale Tesla miała otrzymać o 50 proc. więcej zamówień na Modele S i X niż przed rokiem.

Produkcja Modelu 3 ma się rozpocząć w lipcu. Tesla ma początkowo produkować 5 tys. Modeli 3 tygodniowo, a w przyszłym roku produkcja ma się podwoić. Obecnie Tesla ma być na etapie testowania prototypów Modelu 3.

W dziale produkcji i magazynowania energii Tesla zapowiada „priorytet zyskowności nad sprzedanymi MW” i chce ograniczyć koszty, co ma wynikać z synergii wynikającej z przejęcia SolarCity. Tesla ma odejść od modelu sprzedaży instalacji solarnych bazującego na leasingu.

W styczniu br. ruszyły pierwsze linie produkcyjne w Gigafactory, na których powstają baterie do elektrycznych aut Tesli oraz magazynów energii Powerwall i Powerpack.

Tesla zapowiada teraz, że do końca roku wybierze lokalizacje Gigafactory 3 i 4 , a także „być może” Gigafactory 5. Za Gigafactory 2 Tesla uznaje fabrykę modułów fotowoltaicznych, którą przejęła wraz z SolarCity i która powstaje w Buffalo w stanie Nowy Jork. Wcześniej Elon Musk sygnalizował możliwość uruchomienia jednej ze swoich fabryk również w Europie.

Stratę osiągniętą w ostatnim kwartale 2016 r. Tesla tłumaczy wydatkami poniesionymi w związku z włączeniem do swoich struktur firmy SolarCity, która w IV kwartale miała wygenerować sprzedaż instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 201 MW. Tymczasem potencjał instalacji wykonanych przez SolarCity w III kwartale 2016 r. wyniósł 187 MW, a we wcześniejszych czterech kwartałach SolarCity instalował odpowiednio 256 MW, 272 MW, 214 MW oraz 201 MW.

Przychody samego SolarCity w III kwartale 2016 r. wyniosły 201 mln dolarów i wzrosły w ujęciu rok do roku o ponad 76 proc. Zysk netto wyniósł 53,2 mln dolarów, podczas gdy rok temu zanotowano stratę wynoszącą 19,1 mln dolarów.

W IV kwartale 2016 r. Tesla zrealizowała ponadto instalacje magazynów energii o pojemności 98 MWh. Firma z Kalifornii zaznacza, że wdrożenie do produkcji w ubiegłym roku nowych wersji magazynów energii Powerwall i Powerpack przełożyło się na „znaczącą” redukcję kosztu tych urządzeń, a także na ponad dwukrotne zwiększenie gęstości energii w porównaniu do magazynów energii pierwszej generacji. Ostatnio Tesla informowała, że dzięki uruchomieniu produkcji w Gigafactory udało jej się ograniczyć koszty baterii aż o 35 proc.

Niemal w tym samym czasie Tesla zaprezentowała swój nowy produkt SolarRoof, czyli solarne dachówki, które mają charakteryzować się lepszą wytrzymałością i żywotnością niż tradycyjne panele fotowoltaiczne i które dzięki zastąpieniu tradycyjnych dachów mają oznaczać dużo niższe koszty inwestycji. Produkcja SolarRoof ma ruszyć w tym roku w Buffalo i będzie realizowana we współpracy z firmą Panasonic, która jest również partnerem Tesli przy produkcji baterii.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
elektrykpv49 |
Odnoszę wrażenie, że w temacie rynków finansowych autor mija się z prawdą, ponieważ kurs akcji Tesli ląduje w dół niezmiennie od 15 lutego i osiągnął dzisiaj pułap 249 zł.
Kazimierz |
Zawsze wyczekuję nowych wynalazków Tesli :D Fajnie, że mają swój wkład w rozwój fotowoltaiki. Może kiedyś pozwolę sobie na takie udogodnienia, póki co cieszę się z paneli na dachu swojej firmy.

Giełda OZE

Projekty PV - 1MW pod aukcje i dotacje

Sprzedam projekty PV o mocy do 1MW w warmińsko-mazurskim pod dotacje - nabór do końca listopada 2017 czytaj dalej...

Szukamy partnerów do projektów PV

Posiadamy pakiet 50 projektów na różnych etapach zaawansowania, od decyzji administracyjnych do proj czytaj dalej...

Sprzedam Farmę Wiatrową

Witam, Sprzedam farmę wiatrową składającą się z 2 wiatraków typu Enercon E-53 (moc 800kW każdy), pos czytaj dalej...

SZUKAM DZIAŁKI POD DZIERŻAWĘ FARMY FOTOWOLTAICZNEJ

Podlaskie, Warminsko-Mazurskie, Mazovieckie, Lodzkie czytaj dalej...