Tauron: liczniki montowane u prosumentów bilansują energię między fazami

Tauron: liczniki montowane u prosumentów bilansują energię między fazami
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Spółka Tauron Dystrybucja zapewnia, że liczniki zamontowane u jej klientów będących prosumentami umożliwiają stosowanie rozliczeń z uwzględnieniem bilansowania międzyfazowego. Wcześniej prosumenci kontaktujący się w tej sprawie z Tauronem otrzymywali sprzeczne informacje.

Zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii operatorzy systemów dystrybucyjnych powinni uwzględniać w rozliczeniach ze swoimi klientami, którzy użytkują mikroinstalacje OZE, tzw. bilansowanie międzyfazowe.

W ustawie czytamy, że „sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a [red. – ustawy o OZE], dokonuje rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci przez prosumenta, na podstawie wskazań urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego dla danej mikroinstalacji, po uzyskaniu danych pomiarowych od operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, przekazanych przez tego operatora w taki sposób, aby ilość wprowadzonej i pobranej przez prosumenta energii była rozliczona po wcześniejszym sumarycznym bilansowaniu ilości energii z wszystkich faz dla trójfazowych mikroinstalacji”.

Dzięki temu prosumenci, którzy wcześniej tracili w przypadku określonego skonfigurowania mikroinstalacji z domową siecią, powinni zwiększyć korzyści finansowe generowane na konsumpcji energii, którą sami produkują.

Jeden z czytelników portalu Gramwzielone.pl, właściciel domowej mikroinstalacji, zgłosił się do Taurona z wnioskiem o zamontowanie licznika, który umożliwi prawidłowe rozliczanie produkowanej przez niego energii w ramach bilansowania międzyfazowego.

Wcześniej pracownik spółki Tauron Dystrybucja miał przekazać mu, że zamontowany u niego licznik, przy okazji uruchomienia mikroinstalacji fotowoltaicznej, nie posiadał funkcjonalności umożliwiających bilansowanie międzyfazowe

Natomiast w pisemnej odpowiedzi otrzymanej od spółki Tauron Dystrybucja jej przedstawiciel zapewnił, że „nowelizacja ustawy OZE dopuszcza możliwość bilansowania energii w systemach informatycznych”.

Nowelizacja ustawy nie wskazuje bowiem, gdzie ma następować bilansowanie (czy w urządzeniu pomiarowo-rozliczeniowym czy też w systemie odczytowym), a jedynie sam fakt wykonania takiego bilansowania i przekazania jego wyniku do sprzedawcy. Przyjęcie rozwiązania polegającego na dokonaniu bilansowania poza licznikiem eliminuje konieczność wymiany liczników – poinformował naszego czytelnika Tauron.

O tym, że stosowane przez Tauron Dystrybucję urządzenia umożliwiają rozliczanie prosumentów zgodnie z wpisanym do ustawy o OZE bilansowaniem międzyfazowym, zapewniło portal Gramwzielone.pl biuro prasowe spółki.

Tauron Dystrybucja informuje, że stosuje dla prosumentów liczniki energii elektrycznej, które zapewniają odrębną rejestrację danych pomiarowych dla energii wprowadzonej i pobranej do i z sieci dystrybucyjnej. Zdaniem Tauron Dystrybucja obecnie nie zachodzi konieczność wymiany liczników energii elektrycznej. Tauron Dystrybucja przekazuje sprzedawcy dane pomiarowe dla energii wprowadzonej do sieci oraz dla energii pobranej z sieci, po uprzednim zbilansowaniu tych energii z wszystkich faz. Przekazane dane pomiarowe pozwalają prawidłowo rozliczyć ilość energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej przez prosumenta, po uwzględnieniu systemu opustów wskazanych w ustawie – informuje Marcin Marzyński, rzecznik spółki.

W ubiegłym kwartale w sieci zarządzanej przez spółkę Tauron Dystrybucja pojawiło się ponad 800 nowych prosumentów.

Na koniec 2016 roku w sieci tego operatora sieci dystrybucyjnej funkcjonowało około 4,94 tys. mikroinstalacji o łącznej zainstalowanej mocy około 30 MW, czyli niemal 1/3 całkowitego potencjału mikroinstalacji przyłączonych do sieci największych OSD. Jak zapewnia Tauron, 3,64 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy ok. 24,2 MW przyłączono do jego sieci wyłącznie w 2016 r.

Dominującym typem mikroźródeł w sieci Tauron Dystrybucja są instalacje fotowoltaiczne, których udział w mocy zainstalowanej wszystkich przyłączonych mikroinstalacji wynosi około 98 proc. Za pozostałe moce odpowiadają mikrobiogazownie o łącznej mocy ok. 70 kW, mikroelektrownie wiatrowe o mocy ok. 40 kW, a także mikroźródła wodne o mocy ok. 500 kW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (16)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
olek |
To bardzo dobra wiadomość i chwała za to Tauronowi. W Tauronie jest natomiast inny problem związany z rozliczeniem prosumentów korzystających z taryf G12. Tauron nie rozlicza net-meteringu wg. wskazań urządzeń pomiarowych mimo tego, że ma pełne dane o produkcji i poborze w taryfach. Tzn. nie bilansuje energii wygenerowanej w taryfie szczytowej z energią pobraną w taryfie szczytowej, tylko wylicza jakąś wyssaną z palca średnią - współczynnik ilości pobranej energii w taryfie drogiej do taniej i na podstawie tego współczynnika salduje produkcję. W ten sposób, mimo tego, że prosument ma nadprodukcję w szczycie, to i tak musi zapłacić pełną stawkę za część energii pobranej w szczycie.
Wójt |
Dopóki zakłady Energetyczne w polsce nie ogarną rzetelnie tematu i zaczną rozliczać wg net meteringu to nigdy w Polsce się fotowoltaika nie roziwnie!!! (Każdy zakłada powinien mieć bilansowanie między fazami)
Moje3kW |
Mam rozumieć, że ustawa wymaga bilansowania międzyfazowego tylko dla instalacji PV trzyfazowych a TAURON bilansuje wszystkie instalacje PV (jedno i trzyfazowe) jak leci bo (1) jest taki dobry (hehe) / (2) to tak mała strata, że nie opłaca mu się rozróżniać instalacji jednofazowej od trzyfazowej i w jednym domku bilansować a w drugim nie bilansować / (3) jego systemy informatyczne nie potrafią różnicować sposobu rozliczenia prosumenta ze względu na rodzaj jego instalacji (niewłaściwe skreślić)?
Gucio |
Tauron łże jak zwykły żul :D System operatora nie jest wstanie dokładnie bilansować międzyfazowo, no chyba, że robią bilansowanie 1:1 a niewykorzystaną energię zostawiają do opustu. Prosty przykład dla prostaków z TAURON: prosument przez miesiąc ( 31 dni ) produkuje po 5 godzin dziennie ( non stop bez przerw dla ułatwienia odpowiedzi) energię elektr. po 1 kW na fazę. Prosument w okresie tych 5 godzin średnio dziennie na włączone odbiorniki na L1 o mocy 1,5kW przez 3 godziny, na L2 o mocy 0,2 kW przez 5 godzin i na L3 o mocy 0,75kW przez 2 godziny. W pozostałych godzinach, kiedy nie ma produkcji z PV zużywa przez miesiąc 850 kWh. Jaki wynik poda ten cudowny system teleinformatyczny TAURON'u.
Genek PV |
"Tauron Dystrybucja przekazuje sprzedawcy dane pomiarowe dla energii wprowadzonej do sieci oraz dla energii pobranej z sieci, po uprzednim zbilansowaniu tych energii z wszystkich faz"........Rozumiem przez to, że co innego jest ( będzie ) brane do rozliczenia, a co innego wskaże licznik. Jeśli tak, to klient traci kontrolę nad rzetelnością tego "bilansowania". Potwierdzam także proceder o którym pisał wyżej >olek< a mianowicie stosowanie do rozliczenia proporcji zamiast rzeczywistych danych pomiarowych z ich licznika. Oczywiście rezultat jest niekorzystny dla prosumenta.
Genek PV |
Dla niewtajemniczonych: bilansowanie międzyfazowe ma na celu takie działanie, aby nie dochodziło do jednoczesnego exportu i importu energii na 2 różnych fazach. Produkując i odbierając jednocześnie np. 10 kWh powinno się to bilansować , czyli wyjść na zero. Przez brak bilansowania, po saldowaniu i opuście, prosument jest okradziony na 2 kWh.
art |
Tauron ich liczniki nie bilansują aich system nie jest tego wstanie zrobić gdyż musiał by zliczać na bieżące. W takim przypadku wskazania licznika różniły by się od tego na liczniku a tak nie jest. Ich bilansowanie polega na zsumowaniu poboru i tego co wysłaliśmy co jakiś okres i tyle.
a |
Czyli dla nich zbilansowanie polega na zsumowaniu energii ze wszystkich faz a nie na żadnym bilansowaniu międzyfazowym
pv |
Żaden licznik Tauron nie bilansuje w czasie rzeczywistym i system też nie inaczej bym nie przełączał na jedną fazę a sprawdziłem dokładnie, bilansują ale nie w ten sposób
pros |
@pv, żaden to przesada, niektóre bilansują, niektóre nie. Jak masz Iskrę, to pech, jak Landisa to masz szansę. Tak czy inaczej każdy musi sobie sam sprawdzić.
Robert |
Trochę z innej baczki... dziś dostałem PIT 8C z Energa za drugie półrocze 2016r za kwotę która uzyskałem za wprowadzona nadwyżkę energii.... zastanawiam się czy mogę do tego dołożyć koszty uzyskania przychodu....??? co o tym myślicie? Niestety z 16 groszy za kWh robi się sporo mniej w zależności o progu podatkowego... paranoja!!!!
kajko |
Pisać do Ministerstwa Energi i do URE . Sama Enea potwierdza że liczniki od 1 stycznia 2017 powinny być wymienione Enea operator nabrała wody w usta od 2 tygodni nie odpowiada na me maile
EkspertOZE |
PAnowie, oczywiście macie rację wsprawie bilansowania międzyfazowego, prowadzę z Tauronem mailową wojną (ebok) od 4 miesięcy i upieraja się przy swoim (czyli że są w stanie zbilansować poprawnie algebraicznie przez soft- oczywista bzdura bo soft sczytuje liczniki co 60 minut!). Jest szansa - uderzajmy - i ja tak robię - z żądaniem do kazdego licznika certyfikatu MIT Liczniki L&G to mają ISkry nie i to jest jakaś szansa, bo przy okazaji można nie dostac Iskry tylko L&G e550, 650 bilansującego międzyfazowo.
Robert |
Aktualne rozporządzenie MG w sprawie zasadniczych wymagań dla przyrządów pomiarowych w paragrafie 21.1 mówi: " Wodomierze ciepłomierze gazomierze i liczniki energii elektrycznej, powinny być wyposażone w urządzenia wskazujące dostępne dla konsumenta bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi, których wskazanie jest podstawą do ustalenia wysokości opłaty, niezależnie od tego czy wynik pomiaru wykonany za ich pomocą może być odczytany zdalnie czy też nie" zatem z tego paragrafu wynika że nie w excelu po zakończeniu okresu rozliczeniowego coś sobie złożą tylko licznik musi to złożyć sam i pokazać!!! Co o tym myślicie?
Genek PV |
@Robert: Przytoczone rozporządzenie zostało już uchylone, ale jest nowe, o praktycznie tym samym brzmieniu zawarte w ustawie z 09.06.2016 Dz.U. 815 par.28 pkt 1.
Robert |
Genek@ tak, to rozporządzenie z 2006 zostało zmienione rozporządzeniem zmieniającym w 2010 ale ten punkt nie uległ zmianie, no ale jeśli się mylę to dzięki za korektę

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...