Bruksela upomina pięć państw ws. jakości powietrza

Bruksela upomina pięć państw ws. jakości powietrza
Foto. Stuart Chalmers, flickr cc
REKLAMA

Komisja Europejska wskazała wczoraj, że pięć państw Unii Europejskiej nie podjęło dotąd działań, które skutkowałyby skuteczną redukcją zanieczyszczenia powietrza, w którym dopuszczalne normy przekracza stężenie NO2.

Bruksela wezwała pięć państw do podjęcia działań zmierzających do redukcji emisji NO2. Wśród nich są Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania.

W przypadku Niemiec KE wskazuje, że dopuszczalne normy przekraczane są stale m.in. w Berlinie, Monachium i Hamburgu. We Francji na czarnej liście jest Paryż, Marsylia i Lion, w Wielkiej Brytanii KE wskazuje m.in. na Londyn, Birmingham, Leeds i Glasgow, we Włoszech m.in. na Rzym, Turyn i Mediolan, a w Hiszpanii problem występuje w Madrycie i Barcelonie.

Jak zaznaczają unijni urzędnicy, nadmierne stężenie NO2 zagraża zdrowiu mieszkańców tych państw, a jego główną przyczyną jest przede wszystkim transport drogowy.

Komisja podkreśla, że co roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie ponad 400 tys. mieszkańców Unii Europejskiej, a miliony obywateli UE cierpi z powodu chorób. Tylko z powodu nadmiernego stężenia NO2 przedwcześnie umierać w Unii Europejskiej ma co roku około 70 tys. osób.

Dopuszczalne normy zanieczyszczeń powietrza w Unii Europejskiej określa dyrektywa 2008/50/EC. W przypadku ich przekraczania unijne prawo zobowiązuje kraje członkowskie do podjęcia odpowiednich działań „tak szybko, jak to możliwe”.

W przypadku braku odpowiednich kroków Komisja grozi wymienionym krajom skierowaniem spraw do Trybunału Sprawiedliwości UE.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Master |
Ciekawe kiedy opierd@lą nas za smog
m |
A co z Polską?
m |
A co z Polską?
Adam |
Polskie OZE = Współspalanie (99% węgla i 1% biomasy) Do tego się nikt nie doczepił, że prawdziwe OZE w polsce to ledwo co 2%!!!
Q. |
Nasze Narodowe powietrze może i ma zanieczyszczenia ale nie truje bo jest Nasze Polskie. I stąd brak Polski w zestawieniu.
SPS |
Powietrze w PL nie mieści się w żadnych brukselskich kategoriach dlatego nie wiedzą gdzie i jak je zakwalifikować.
TK |
Może Polska jest już poza UE? To by tłumaczyło dlaczego o nas nie wspomnieli.
Zb1g |
Polski brakło w zestawieniu bo nie ma czujników z powodu: (wybierz dowolne) 1.nigdy nie było, 2.ktoś podpylił, 3.zepsuły się, 4.powietrze jest tak gęste że nie dociera do czujnika przez siatkę zabezpieczającą
. |
piszcie głąby donosy, zapomnieli o Polsce

Giełda OZE

Zachodnio-Pomorskie - dotacje OZE tylko do 14.03.2017

Tylko do 14.03.2017 został wydłużony nabór do RPO 2.10. Zatem Katana Konsulting zaprasza tylko " czytaj dalej...

Pozyskamy teren pod PV

Poszukujemy terenów na południu Polski pod parki fotowoltaiczne. Działka musi spełniać następujące w czytaj dalej...

Działki pod farmy fotovoltaiczne.

Działki pod farmy fotovoltaiczne w m. Murzynowo , woj. lubuskie , powiat miedzyrzecki , jednostka e czytaj dalej...

wygrana aukcja oze - szukam wspólnika PV i wiatr

szukam wspólnika z gotówką do wybudowania famy PV - projekty mają wygrana aukcję OZE (30.12.2016) z czytaj dalej...