WFOŚiGW w Olsztynie kończy Prosumenta i zaczyna program EWA

WFOŚiGW w Olsztynie kończy Prosumenta i zaczyna program EWA
Fot. Solartech Energy
REKLAMA

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie poinformował o zakończeniu ostatniego naboru wniosków o dofinansowanie na domowe mikroinstalacje OZE w ramach programu Prosument. Potencjalnym prosumentom z woj. warmińsko-mazurskiego olsztyński Fundusz chce teraz zaoferować program o nazwie EWA.

WFOŚiGW w Olsztynie poinformował, że w ciągu dwóch lat realizacji programu Prosument dofinansowanie na domowe mikroinstalacje OZE otrzymało w sumie 361 beneficjentów.

W dwóch naborach w programie Prosument w woj. warmińsko-mazurskim do rozdysponowania było 15 mln zł. Dzięki tym środkom powstało 338 instalacji fotowoltaicznych, 36 pomp ciepła, a także wymienionych zostało 12 pieców opalanych węglem na piece na biomasę.

Jednocześnie WFOŚiGW w Olsztynie zaprezentował założenia nowego programu pożyczkowego EWA, z którego mogą korzystać osoby fizyczne i który ma na celu dofinansowanie projektów m.in. z zakresu OZE czy elektromobilności.

Olsztyński WFOŚiGW informuje, że nowy program będzie miał odmienną formę finansowania niż Prosument – nie będą już oferowane bezzwrotne dotacje tylko pożyczki o stałym oprocentowaniu 2 proc. w skali roku, które będzie można wziąć maksymalnie na 5 lat. Przy czym pożyczka będzie częściowo umarzalna – jeśli terminowo zostanie spłacone 90 proc. należności i zostanie wykonane zadanie, na które pozyskano środki, reszta na wniosek beneficjenta zostanie umorzona. Warunkiem jest posiadanie 10-proc. wkładu własnego niezależnie od kwoty pożyczki.

Program EWA został podzielny na trzy główne linie – Energia, Woda i Atmosfera – stąd nazwa programu będąca akronimem.

W jednej z linii o nazwie „Energia” będzie można ubiegać się o preferencyjne finansowanie na budowę źródeł energii na potrzeby własne, zakup pojazdów o napędzie elektrycznym oraz na budowę stacji ładowania takich pojazdów.

W innej, o nazwie „Atmosfera”, będzie można dofinansować takie działania jak budowa lub modernizacja indywidualnych źródeł ciepła z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, a także kompleksowa termomodernizacja budynków mieszkalnych.

Zadania w poszczególnych liniach programu EWA będzie można ze sobą łączyć.

Osoby zainteresowane wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w woj. warmińsko-mazurskim mogą skorzystać z oferowanego przez WFOŚiGW w Olsztynie doradztwa energetycznego.

Prowadzimy zarówno konsultacje indywidualne, jak też i organizujemy spotkania związane z  promocją odnawialnych źródeł energii, które są jednocześnie doskonałą platformą wymiany doświadczeń ciągle rozwijającego się rynku OZE. Nasze porady są oczywiście bezpłatne – komentuje Tomasz Koprowiak, koordynator zespołu doradców przy WFOŚiGW w Olsztynie.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Mietek |
czy ktoś z Olsztyna lub okolic zakwalifikował się na taką dopłatę? Czy są one tylko dla wybranych?
irek |
Program jest już uruchomiony ? można składać wnioski
AntyMichałek |
Cudowny program, jak spłacisz 90 % to Ci 10 umorzą. Już lecę... :/
Własnaelektrownia |
Nie ma dotacji, jest umorzenie. Co prawda niewielkie ale pokryje koszty odsetek. I jeszcze powinno coś zostać. Dodatkowo Fundusz stara się weryfikować pomysły wykonawców. Poleca lokalne firmy. Mają złe doświadczenia z firmami z poza województwa typu sprzedaj i zapomnij. Dodatkowo sprawdzają czy mistrzowie sprzedaży nie namawiają do przewymiarowanych instalacji i odrzucają takie wnioski. Kolejny wymóg to urządzenia z certyfikatem, gwarancja uzysku, rękojmia 3 lata. Sporo formalności ale gdybym miał się zastanowić ta pożyczka czy robić za gotówkę, to wolałbym tą pożyczkę. Po co inwestować gotówkę jak ta pożyczka to takie raty 0%.
Własnaelektrownia |
z weryfikacją pomysłów wykonawcy.
TT |
Tylko że jak firma ma czekać na środki i pomagać w opracowaniu mnóstwa załączników to podniesie cenę. Czyli efekt bedzie taki że za gotówkę wyjdzie taniej. Może się okazać że nawet rozsądny kredyt komercyjny będzie tańszy i o wiele szybciej i bez "łaski" . Dlaczego nikt nie wprowadzi normalnej ulgi w PIT tak jak to jest np w USA ? Bez biurokratycznych bzdur i urzędników których trzeba opłacać. Tylko wtedy było by dla wszystkich a nie dal wybranych.
xyz |
Mietek Prosument był uruchomiony przez dwa lata, zakwalifikowała się masa osób, chyba ponad 300 umów podpisali, więc program nie był tylko dla wybranych. Zobaczymy jak będzie z tą EWĄ.

Giełda OZE

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV o mocy do 1MW

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...

Poszukujemy nieruchomości pod dzierżawę dla elektrowni PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

SPRZEDAM PROJEKTY PV 1MW WOJ. PODLASKIE

Sprzedam projekty pv o mocach do 1MW na terenie województwa podlaskiego czytaj dalej...