Rząd przyjął SOR. Projekt jądrowy bez decyzji

Rząd przyjął SOR. Projekt jądrowy bez decyzji
Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, flickr cc
REKLAMA

Wicepremier Mateusz Morawiecki informując dzisiaj o przyjęciu przez rząd Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), nie wyjaśnił, czy rząd chce kontynuować program jądrowy mający doprowadzić do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Nadal nierozstrzygnięta pozostaje kwestia tego, czy rząd będzie realizować projekt budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Od kilku tygodni ze strony przedstawicieli rządu słyszymy sprzeczne komunikaty na ten temat, a Ministerstwo Energii rozpoczęło ostatnio ofensywę informacyjną, która ma pokazać zalety tego projektu. W jej ramach ME zleciło wykonanie badania opinii publicznej, którego efekty miały pokazać poparcie Polaków dla energetyki jądrowej, a także zorganizowało konferencję mającą zademonstrować korzyści z realizacji tego projektu dla polskiej energetyki i gospodarki.

Z drugiej strony mogliśmy dowidzieć się ostatnio, że rząd nie chce sfinansować budowy elektrowni jądrowej poprzez mechanizm kontraktów różnicowych, dający inwestorowi stałą cenę za energię w przyjętym okresie czasu. Taki mechanizm mają zastosować Brytyjczycy w przypadku planowanej na Wyspach elektrowni jądrowej Hinkley Point C, proponując inwestorowi – francuskiemu EDF i inwestorom z Chin – sprzedaż energii po stałej cenie wynoszącej 92,5 GBP/MWh w okresie 30 lat.

Jak się jednak ostatnio okazało, polski rząd nie chce skorzystać z tego mechanizmu, a jak na razie nie przedstawiono dla niego żadnej alternatywy.

To nie jest moment, by dzisiaj podjąć decyzję o budowie w konkretnym miejscu, albo decyzję o tym, by odłożyć budowę. Zawarliśmy taki zapis, by takie decyzje – w jedną albo drugą stronę – mogły zapaść – mówił dzisiaj wicepremier Morawiecki (cyt. za PAP).

Zaznaczył przy tym, że minister energii Krzysztof Tchórzewski „chce utrzymać (...) wszelkie elementy poznawcze z tych prac”, które były prowadzone w ostatnich latach wokół projekt jądrowego.

Przy okazji wicepremier Morawiecki określił unijną politykę klimatyczną jako „dyskryminującą” Polskę ze względu na duży udział węgla w polskim miksie energetycznym.

Po kilku latach od uruchomienia rządowego projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej nadal nie wiadomo, czy ta inwestycja powstanie. Realizacja tego projektu pochłonęła już do tej pory około 200 mln zł.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kleo |
Jedynym sensownym powodem do budowy elektrowni atomowej w Polsce może być plan skonstruowania polskiej bomby atomowej. Poza tym - to jest kompletnie bez sensu.
Eksporter |
Nie będzie żadnej elektrowni jądrowej . Tak jak centralnego Portu Lotniczego , przekopu mierzei wiślanej , miliona elektrycznych aut itp. temat zastępczy.

Giełda OZE

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV o mocy do 1MW

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...

Poszukujemy nieruchomości pod dzierżawę dla elektrowni PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

SPRZEDAM PROJEKTY PV 1MW WOJ. PODLASKIE

Sprzedam projekty pv o mocach do 1MW na terenie województwa podlaskiego czytaj dalej...