Główny kandydat na prezydenta Francji za rezygnacją z węgla i wsparciem OZE

Główny kandydat na prezydenta Francji za rezygnacją z węgla i wsparciem OZE
Emmanuel Macron. Fot. Pablo Tupin-Noriega, flickr cc
REKLAMA

Emmanuel Macron stał się niespodziewanie jednym z głównych kandydatów do objęcia funkcji prezydenta Francji. Jeśli zostanie na to stanowisko wybrany, może utrzymać, a nawet wzmocnić przyjęty przez obecnego prezydenta Francoisa Hollande kurs w kierunku transformacji francuskiej energetyki.

Macron jest obecnie jednym z liderów sondaży poprzedzających zbliżające się wybory prezydenckie we Francji. Według sondażu wykonanego na początku tego miesiąca dla Les Echo i Radio Classique przeszedłby do drugiej tury i wygrałby w niej z Marine Le Pen, zdobywając 66 proc. głosów.

Jak się okazuje, Emmanuel Macron jest zwolennikiem inwestycji w odnawialne źródła energii i postuluje wycofanie się z produkcji energii we francuskich elektrowniach węglowych, które chce zamknąć już do roku 2022 – czyli wcześniej niż inne kraje, które zapowiedziały już wykonanie podobnego ruchu i do których zaliczają się m.in. Wielka Brytania, Holandia, Dania, Finlandia, Szwecja czy Norwegia. Udział węgla we francuskim miksie energii wynosi już jednak tylko około 1 proc.

Kandydat na prezydenta Francji, który wcześniej pełnił m.in. funkcję ministra gospodarki, przemysłu i cyfryzacji w rządzie Manuela Vallsa, zapowiada ponadto utrzymanie – w przypadku wygranej – przyjętego w czasie prezydentury Hollande’a celu zredukowania udziału atomu we francuskim miksie energii do 50 proc. do roku 2025 – z obecnego poziomu ok. 67 proc.

Macron zapowiedział też uruchomienie już na początku swojej ewentualnej prezydentury kolejnych aukcji dla odnawialnych źródeł energii, które mają skutkować budową potencjału OZE na poziomie 26 GW.

W ubiegłym roku francuska rządowa rada Conseil Superieur de l'Energie uzgodniła, że już do roku 2023 francuski potencjał energetyki słonecznej zostanie powiększony do 30 GW, a potencjał energetyki wiatrowej na lądzie wzrośnie do 25 GW.

Obecnie potencjał fotowoltaiki we Francji sięga ok. 7 GW, a potencjał energetyki wiatrowej na lądzie wynosi ok. 12 GW. Ważną rolę we francuskim miksie OZE odgrywają ponadto elektrownie wodne, których łączna moc to ok. 25 GW.

Paryż już wcześniej uzgodnił, że do 2030 r. udział OZE we francuskim miksie energii elektrycznej wzrośnie do 40 proc. W 2015 roku – według danych operatora RTE – energia odnawialna stanowiła ok. 18,7 proc. francuskiego miksu energii elektrycznej.

Cel udziału OZE we francuskim miksie energii – zgodnie z zobowiązaniami przyjętymi na forum UE – to 23 proc. do roku 2020.

Pałac Elizejski przedstawił w ubiegłym roku m.in. dokładny plan aukcji dla fotowoltaiki, które mają skutkować budową nowych elektrowni PV o mocy kilku GW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wójt |
Tego trendu już nikt nie odwróci (nasi ministrowie Tchórzewski i Szyszko robią co mogą żeby uwalić OZE i idą w WUNGIEL i smog). Ale czas pokaże że przegrają (cofając polski rozwój) bo i budek telefonicznych już nie ma. Technologia PV tanieje z miesiąca na miesiąc, to jest tylko kwestia czasu wy PISdzielce :)
Master |
Szyszko nawet nie wie że PL nie ma prawa weta, głosowanie jest większościowe więc sobie możemy, poza tym szkoda że media nie nagłaśniają ich stanowiska, chcą Nas truć a to co gada minister zdrowia to jakaś kpina
Daniel |
PiSlam przeminie - czas działa na ich niekorzyść. Musimy tylko jeszcze uzbroić się w ponad roczną cierpliwość. Miłego weekendu dla wszystkich niePiSdzielców!
Monika |
Szkoda tylko że ludzie w Polsce nie mają jaj żeby obalić tą chorą władze, która cofa nas do komunizmu i podległego mu kościołowi. Polacy godza się na każde podwyżki w zamian za 500+ PISdzielce rozwalą w 4 lata to na co po komunie ciężko pracowaliśmy.
MojaElektrowniaPV |
A co to jest "główny kandydat" i czym się różni od "jednego z głównych kandydatów" ? bo chyba stosowana jest zwykła manipulacja. Największe poparcie ma Marie Le Pen i to ona prawdopodobnie wygra I rundę (w II będzie trudniej ale... przed Brexitem i Trumpem też tak mówili ;). Jeśli cos jest opłacalne to nie trzeba tego politycznie "forsować" a tu zdaje się mamy takie zapędy...
Prawda |
Za te bezsensownie wyrzucone pieniądze z naszych podatków w ratowanie nierentownych kopalń węglowych (które i tak upadną śmiercią naturalną) i opracowań na temat elektrowni atomowej (która w polsce i tak nie powstanie) co 10 dom w Polsce miałby swoją własną elektrownie fotowoltaiczną na dachu. Tyle w temacie marnotractwa NASZYCH PODATKÓW na idiotyczne rzeczy polskiego rządu!
MojaElektrowniaPV |
Gratulacje dla redakcji za tolerowanie takich określeń jak PISdzielce
anty |
@Moja elektrownia "Jeśli cos jest opłacalne to nie trzeba tego politycznie "forsować" - święte słowa! A co powiesz o polskim górnictwie, atomówce i elektrowniach na węgiel?
sol |
@Prawda. Jeżeli nie powstanie kilka atomówek to węgiel w Polsce jeszcze długie lata będzie podstawowym paliwem. I to coraz droższym. Można jeszcze oczywiście kupować energię od sąsiadów. Dekarbonizacja jest jednak faktem i rząd powinien opracować plan odejścia od węgla. Trzymanie się kurczowo tego paliwa cofa Polskę w stosunku do innych krajów, a dla społeczeństwa jest jak już widać wręcz niebezpieczne.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...