OZE odpowiada za 86 proc. nowych mocy w energetyce UE

OZE odpowiada za 86 proc. nowych mocy w energetyce UE
Fot. EDP Renovaveis
REKLAMA

Odnawialne źródła energii zdecydowanie zdominowały inwestycje w europejskiej elektroenergetyce, które zrealizowano w 2016 r.

Europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope podało, że w ubiegłym roku w energetyce Unii Europejskiej przybyły nowe moce rzędu 24,5 GW, co jest wynikiem o 6,3 GW gorszym niż w roku 2015. Na wynik nowych instalacji w ubiegłym roku aż w 86-procentach złożyły się inwestycje w sektorze energetyki odnawialnej.

Zdecydowanie dominowały inwestycje w energetyce wiatrowej, w której zainstalowano nowe moce na poziomie 12,5 GW, co stanowiło ponad połowę nowych mocy zainstalowanych w unijnej energetyce w 2016 r.

Na drugim miejscu znalazła się energetyka słoneczna z nowymi instalacjami na poziomie 6,7 GW, co stanowiło 27,4 proc. nowych mocy w energetyce UE, które uruchomiono w ubiegłym roku.

W energetyce gazowej zainstalowano w 2016 r. nowe moce na poziomie 3,115 GW (12,7 proc.), w energetyce biomasowej – 1,064 GW (4,3 proc.), w dużych elektrowniach wodnych – 657 MW (2,7 proc.), w energetyce węglowej – 243 MW (1 proc.), w energetyce bazującej na spalaniu odpadów – 154 MW (0,6 proc.), a w energetyce jądrowej przybyło tylko 28 MW (0,1 proc.).

Jednocześnie w ubiegłym roku w krajach Unii Europejskiej wyłączono elektrownie węglowe o mocy 7,5 GW, a w energetyce gazowej i opartej na ropie – wyłączono odpowiednio 2,3 GW i 2,2 GW. Wyłączono również stare elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 486 MW.

Na koniec 2016 r. łączny potencjał energetyki wiatrowej w Europie wyniósł 154 GW, gazowej – 186 GW, węglowej – 152 GW, dużej energetyki wodnej – 136 GW, jądrowej 120 GW, a energetyka słoneczna przekroczyła poziom 101 GW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ProfZbieraczZnaczkow |
A u nas tylko wungiel i wungiel - to jest dopiero DOBRA ZMIANA.
MIT |
Motto: Klaster 423g PL - od wiatru nad Bałtykiem do Marsa. * Przesłanki: * 1 - Los 6 GW z polskich farm wiatrowych na morzu. http://gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/25345/m-stryjecki-fnez-los-polskich-farm-wiatrowych-na-morzu-zalezny-od-decyzji-politycznej-wywiad * 2 - Internet, cytat - "Czy można oprzeć rozwój energetyki wykorzystując na dużą skalę odnawialne źródła energii. Można. Nawet pokazywałem jak: tylko trzeba zbudować i utrzymywać w działaniu równoległy system oparty na niezawodnych elektrowniach czyli węglowych lub gazowych, bo z atomem to już gorzej." I dalej, klik - "Jak więc można osiągnąć 100 proc. energii elektrycznej z wiatru, dla ułatwienia załóżmy w 2050 roku? Wystarczy wprowadzić obowiązek, aby na każdy 1MW mocy w farmach wiatrowych było minimum 1MW szybkich mocy rezerw np. w turbinach gazowych." http://www.cire.pl/item,141269,13,0,0,1,0,1,zima-w-niemczech-kto-dostarczy-energii-kiedy-stana-wiatraki-.html#komunikat http://biznesalert.pl/mielczarski-sto-procent-energii-z-wiatru-tak-ale/ * 3 - Jak działa rynek mocy? http://biznesalert.pl/swirski-dziala-rynek-mocy/ * 4 - Lecimy dalej, na Marsa, towarzystwo marsjańskie zna się na reakcji Sabatier`a [ https://pl.wikipedia.org/wiki/Reakcja_Sabatiera ]: http://old.marssociety.pl/insitu.html * Między ideą i miarą. Rysunek: * gaz energetyczny - OZE (biometan, synteza metanu, elektroliza wody, e-wiatraki, e-panele) - elektrownia gazowa - PRĄD ELEKTRYCZNY - (e-ogrzewanie/chłodzenie, e-mobilność) - PRĄD ELEKTRYCZNY - elektrownia węglowa - węgiel * Krajowy bilans rynku mocy i emisji CO2: 850 g - elektrownia (węgiel kamienny), 420 g - elektrownia gazowo-parowa, 0 g - OZE. Średnia = ~ 423 g. W tej idei i jej miary wszyscy wyborcy i klienci osiągają mniej niż 550 g. * Zatem elektrownia gazowa w pierwszej kolejności kontraktuje OZE (biometan i elektryczność z e-wiatraków i e-paneli). Jak jest z tego za mało, to korzysta z gazu energetycznego z innych źródeł. * Czy musiałby być RÓWNOLEGŁY system np. gazowy szybkich mocy rezerw? Czy może lepszy byłby ZINTEGROWANY z OZE (biometan, e-wiatraki, e-panele)? Chodzi oto, że elektrownia gazowa stosuje paliwo gazowe a z wody i elektryczności otrzymuje się gazy. Z jednej metody jest CO2 z drugiej H2. Z tych składników otrzymuje się paliwo, które stosuje elektrownia gazowa. Zatem sens idei i miary metody jest w energetycznej "gazowości". To sens fizyczno-chemiczny. * I tak co na Ziemi, tej Ziemi, złączone zostanie niechaj i takie będzie w niebie. * Chyba, że idea i miara ma na Ziemi walor energetyczno-ekonomiczny tylko dla misji na Marsa. To by wiedziała zapewne Polska Agencja Kosmiczna. * Za przesłankę powiadam wam do zasady humanistycznej należy to, aby dążyć do tego, by w ogóle jak najmniej ludzi pracowało pod ziemią i w nocy. Największym rynkiem pracy pro futuro na Ziemi będzie ewolucja kosmiczna. Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?

Giełda OZE

Turbiny Wiatrowe, Projekty, Budowa i Finansowanie

Vestas, Enercon - Turbiny, Projekty zgodne z Ustawą Odległościową, "Realizacje pod klucz" czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Prefkwalifikacje do aukcji, promesy, koncesje, technical due diligence

Oferujemy przygotowanie wniosków: - o wydanie zaświadczenia o dopuszczeniu do udziału w aukcji; - o czytaj dalej...

Vestasy V80, 100m wieza

Vestasy V-80, 2000kW, 80m lopaty, 100 m WIEZA, top stan techniczny, w lecie 2018 do demontazu, be czytaj dalej...