OZE odpowiada za 86 proc. nowych mocy w energetyce UE

OZE odpowiada za 86 proc. nowych mocy w energetyce UE
Fot. EDP Renovaveis
REKLAMA

Odnawialne źródła energii zdecydowanie zdominowały inwestycje w europejskiej elektroenergetyce, które zrealizowano w 2016 r.

Europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope podało, że w ubiegłym roku w energetyce Unii Europejskiej przybyły nowe moce rzędu 24,5 GW, co jest wynikiem o 6,3 GW gorszym niż w roku 2015. Na wynik nowych instalacji w ubiegłym roku aż w 86-procentach złożyły się inwestycje w sektorze energetyki odnawialnej.

Zdecydowanie dominowały inwestycje w energetyce wiatrowej, w której zainstalowano nowe moce na poziomie 12,5 GW, co stanowiło ponad połowę nowych mocy zainstalowanych w unijnej energetyce w 2016 r.

Na drugim miejscu znalazła się energetyka słoneczna z nowymi instalacjami na poziomie 6,7 GW, co stanowiło 27,4 proc. nowych mocy w energetyce UE, które uruchomiono w ubiegłym roku.

W energetyce gazowej zainstalowano w 2016 r. nowe moce na poziomie 3,115 GW (12,7 proc.), w energetyce biomasowej – 1,064 GW (4,3 proc.), w dużych elektrowniach wodnych – 657 MW (2,7 proc.), w energetyce węglowej – 243 MW (1 proc.), w energetyce bazującej na spalaniu odpadów – 154 MW (0,6 proc.), a w energetyce jądrowej przybyło tylko 28 MW (0,1 proc.).

Jednocześnie w ubiegłym roku w krajach Unii Europejskiej wyłączono elektrownie węglowe o mocy 7,5 GW, a w energetyce gazowej i opartej na ropie – wyłączono odpowiednio 2,3 GW i 2,2 GW. Wyłączono również stare elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 486 MW.

Na koniec 2016 r. łączny potencjał energetyki wiatrowej w Europie wyniósł 154 GW, gazowej – 186 GW, węglowej – 152 GW, dużej energetyki wodnej – 136 GW, jądrowej 120 GW, a energetyka słoneczna przekroczyła poziom 101 GW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ProfZbieraczZnaczkow |
A u nas tylko wungiel i wungiel - to jest dopiero DOBRA ZMIANA.
MIT |
Motto: Klaster 423g PL - od wiatru nad Bałtykiem do Marsa. * Przesłanki: * 1 - Los 6 GW z polskich farm wiatrowych na morzu. http://gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/25345/m-stryjecki-fnez-los-polskich-farm-wiatrowych-na-morzu-zalezny-od-decyzji-politycznej-wywiad * 2 - Internet, cytat - "Czy można oprzeć rozwój energetyki wykorzystując na dużą skalę odnawialne źródła energii. Można. Nawet pokazywałem jak: tylko trzeba zbudować i utrzymywać w działaniu równoległy system oparty na niezawodnych elektrowniach czyli węglowych lub gazowych, bo z atomem to już gorzej." I dalej, klik - "Jak więc można osiągnąć 100 proc. energii elektrycznej z wiatru, dla ułatwienia załóżmy w 2050 roku? Wystarczy wprowadzić obowiązek, aby na każdy 1MW mocy w farmach wiatrowych było minimum 1MW szybkich mocy rezerw np. w turbinach gazowych." http://www.cire.pl/item,141269,13,0,0,1,0,1,zima-w-niemczech-kto-dostarczy-energii-kiedy-stana-wiatraki-.html#komunikat http://biznesalert.pl/mielczarski-sto-procent-energii-z-wiatru-tak-ale/ * 3 - Jak działa rynek mocy? http://biznesalert.pl/swirski-dziala-rynek-mocy/ * 4 - Lecimy dalej, na Marsa, towarzystwo marsjańskie zna się na reakcji Sabatier`a [ https://pl.wikipedia.org/wiki/Reakcja_Sabatiera ]: http://old.marssociety.pl/insitu.html * Między ideą i miarą. Rysunek: * gaz energetyczny - OZE (biometan, synteza metanu, elektroliza wody, e-wiatraki, e-panele) - elektrownia gazowa - PRĄD ELEKTRYCZNY - (e-ogrzewanie/chłodzenie, e-mobilność) - PRĄD ELEKTRYCZNY - elektrownia węglowa - węgiel * Krajowy bilans rynku mocy i emisji CO2: 850 g - elektrownia (węgiel kamienny), 420 g - elektrownia gazowo-parowa, 0 g - OZE. Średnia = ~ 423 g. W tej idei i jej miary wszyscy wyborcy i klienci osiągają mniej niż 550 g. * Zatem elektrownia gazowa w pierwszej kolejności kontraktuje OZE (biometan i elektryczność z e-wiatraków i e-paneli). Jak jest z tego za mało, to korzysta z gazu energetycznego z innych źródeł. * Czy musiałby być RÓWNOLEGŁY system np. gazowy szybkich mocy rezerw? Czy może lepszy byłby ZINTEGROWANY z OZE (biometan, e-wiatraki, e-panele)? Chodzi oto, że elektrownia gazowa stosuje paliwo gazowe a z wody i elektryczności otrzymuje się gazy. Z jednej metody jest CO2 z drugiej H2. Z tych składników otrzymuje się paliwo, które stosuje elektrownia gazowa. Zatem sens idei i miary metody jest w energetycznej "gazowości". To sens fizyczno-chemiczny. * I tak co na Ziemi, tej Ziemi, złączone zostanie niechaj i takie będzie w niebie. * Chyba, że idea i miara ma na Ziemi walor energetyczno-ekonomiczny tylko dla misji na Marsa. To by wiedziała zapewne Polska Agencja Kosmiczna. * Za przesłankę powiadam wam do zasady humanistycznej należy to, aby dążyć do tego, by w ogóle jak najmniej ludzi pracowało pod ziemią i w nocy. Największym rynkiem pracy pro futuro na Ziemi będzie ewolucja kosmiczna. Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...