Zielone certyfikaty nadal tanieją

Zielone certyfikaty nadal tanieją
danishwindindustryassociation / flickr cc
REKLAMA

Styczeń był kolejnym miesiącem spadków cen zielonych certyfikatów w notowaniach sesyjnych prowadzonych przez Towarową Giełdę Energii. Ich niskiej cenie towarzyszył najniższy od miesięcy wolumen obrotów.

W ciągu 2016 roku przeciętna cena zielonych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii spadła około 3-krotnie. Jeszcze w styczniu 2016 r. wynosiła w notowaniach sesyjnych 114,77 zł/MWh, podczas gdy w styczniu 2017 r. spadła do poziomu zaledwie 37,98 zł/MWh. Zwracają uwagę odnotowane w ubiegłym miesiącu najniższe od roku obroty, które odpowiadały wolumenowi niewiele ponad 410 GWh energii.

W grudniu średnia cena zielonych certyfikatów na TGE wyniosła 38,77 zł/MWh, a miesiąc wcześniej – 42,71 zł/MWh.

Tymczasem średnia cena w transakcjach pozasesyjnych wyniosła w ubiegłym miesiącu 113,05 zł/MWh i była niższa o 12 zł/MWh od ceny odnotowanej w grudniu. Odnotowany w styczniu wolumen obrotów w tym wypadku odpowiadał 1 352,7 GWh i uzyskano go w ramach 545 zawartych transakcji.

W pierwszych, lutowych notowaniach certyfikatów na TGE, ich cena w indeksie OZEX_A wyniosła przeciętnie 37,72 zł/MWh (za dzień 2 lutego) oraz 38,01 zł/MWh w dniu wczorajszym.

Wyższą cenę – na poziomie odpowiednio 112,7 zł/MWh oraz 147,55 zł/MWh – odnotowano w zawieranych w pierwszych dniach lutego na TGE transakcjach pozasesyjnych.

W styczniu zawarto też transakcje na sprzedaż zielonych certyfikatów na rynku terminowym. W tym wypadku przedmiotem handlu były certyfikaty odpowiadające produkcji 31 GWh energii elektrycznej, a średnie uzyskane ceny oscylowały wokół poziomu 37-39 zł/MWh.

Zielone certyfikaty stanowią główne, obok sprzedaży energii, źródło przychodów operatorów elektrowni wiatrowych, wodnych i fotowoltaicznych, które uruchomiono przed 1 lipca 2016 r. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (28)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Master |
wykończą Nas
Paweł |
POLAKU - Umiesz liczyć = licz na siebię, i swoją instalację PV (Później zainstalujesz sobię Litowo Ionowy magazyn energii). Polskie rządy dają tylko obietnice, której nigdy nie dotrzymują. Zatem żaden inwestor o zdrowym umyslę nie będzie inwestował w duże projekty nawet kiedy wygra aukcję za np cene ref 400zl/Mwh, ponieważ jaką ma gwarancję że za 3 lata nie zmieni się władza i wycofa aukcję... Robić w polsce duże projekty OZE to jak strzelić sobię w łeb (chociaż to drugie mniej boli :-) Natomiast stawianie na prosumencką energetykę (dla każdego domku) jak najbardziej robi sens.
niewyspany |
wykończyć do ostatniego śmigła
kiks |
podnieść cenę za prąd moherom
alladyn-solar-batt |
do kiks: to już niebawem z małą modyfikacją: nie za prąd, ale za przesył, rynek mocy, za ,,OZE''. Prąd oczywiście nadal bedzie TANi ...bo z węgla''.Także z druga modyfikacją: nie mocherom ale wszystkim- no wiesz- demokracja. A tymczasem: ,,Co ciekawe, więcej kłopotów sprawiło energetykom nieco wyższe, niż przewidywali, zapotrzebowanie odbiorców w okolicach południa. Sprzedawcy energii na godziny od 8:00 do 13:00 zakontraktowali dla swoich klientów średnio o ok. 1 GW za mało mocy, przez co znacznie skurczyła się tzw. rezerwa wirująca (poniżej do 0,9 GW), a w ruch poszły wszystkie najmniej sprawne bloki węglowe z tzw. interwencyjnej rezerwy zimnej. W efekcie spółki energetyczne musiały rozliczyć brakującą im w południe energię nawet po 1410 zł/MWh, a więc blisko administracyjnego maksimum cenowego (1500 zł).'' Teraz sobaczcie jakim lukratywnym intereswem jest doprowadzenie do sytuacji, gdy coraz częściej ,,w ruch bedaszły wszystkie najmniej sprawne bloki węglowe z tzw. interwencyjnej rezerwy zimnej''? Złoty interes....:-)
EkspertOZE |
@Alladyn - a te dane pochodzą z kiedy z dziś 08.02? Skąd taka pewność że cena była 1410 zł /MWh ? MOżna to gdzieś zweryfikować ?
Kiks |
@a-s-b, to akurat wiemy, URE ostatnio zabawnie podsumowało projekt wprowadzenia rynku mocy, czytaj - swoistego abonamentu dla kopciuchów węglowych, dostarczających "stabilną" energię za koszt naszego zdrowia. A frajerom się wciśnie kit, że wiatraki szkodzą, elektrownie węglowe mają "ekstra filtry" a o PV zabijają się ptaki bo myślą że to woda.
alladyn-solar-batt |
do ekspertOZE - nie, sa to dane dot. 9-go stycznia br. Wyobraźmy sobie taki scenariusz: ktoś , dobrze poinformowany cyklicznie'' organizuje ,,niedobór zamowień'' płacącza takie rekomendacje. Płaci, bo na tym zarobi...Jak? Skoro stare, stojące w ,,zimnej rezerwie'' elektrownie w zamian za dyspozycję do ruchu dostaną horendalnie wysokie stawki za GWh, to chyba wiadomo kto ten proceder opłaca....Przeciez gdyby byli ,,nowoczesnymi'' producentami, nie byliby w zimnej rezerwie i nie mieliby tytułu do zarabiania horych stawek za wytworzenie energii. Chorych- bo za postojowe ((bez generacji) też jest im płacone.
MojaElektrowniaPV |
"sami sobie zgotowaliscie ten los" - stawianie wiatraków na "huuurrra", przyrosty mocy wiatrowych po 30% rocznie a potem płakanie, że ceny zielonych certyfikatów niskie.
do mojaelektrowniapv |
To co napisałeś można porównać do tego,że sam sobie jesteś winien że się urodziłeś.
Seb |
ten MojaPV to rzeczywiście jakiś odporny na logikę.
investor |
MojaElektrowniaPV a możesz wyjaśnić w jaki sposób sprawdzić ile w danym czasie powstaje projektów czegokolwiek. Czy to EW czy PV czy np.marketów? Poza tym mamy nie wypełnione zobowiązania wobec UE więc skończ pie...
kolo |
Po tym co pisze MojaElektrowniaPV można być pewnym,że to nie jest przedsiębiorca poniewaz pisze takie same bzdury jak rządzący typu pierwszy w Polsce niedawno mówił,że pkb spadł ponieważ kasta związana z po nie chce inwestować na złość pis,albo Morawiecki wyśnił że pkb spadł bo wcześniej vat wyciekał jak szalony po czym okazało się że vat wycieka jak wyciekał. Morawiecki to przecież też były etatowiec wiec wszystko jasne. Ps. nie mam nic przeciw etatowcom,ale o biznesie wiedzą nic lub niewiele.
anty |
Moja elektrownia PV to z pewnością jakiś pisowski beton, który nawet nicka sobie nie umiał wymyślić, bo zgapił go z grupy na FB. Ludzie, którzy stawiali wiatraki realizowali cele polityki państwa w zakresie wzrostu udziału OZE do 2020 i napędzali inwestycje w polskiej gospodarce, dzisiaj dostają po dupie, nie mogą liczyć na żadną pomoc od rządu, a od baranów z ministerstwa energii słyszą jeszcze, że są sami sobie winni. Ciekawe kto w takiej sytuacji jeszcze wierzy w bajeczki o klastrach energii
alladyn-solar-batt |
do Anty: osoba o której mówisz to Marcin Mizgalski. Prowadzi grupę o tej samej nazwie na FB, banując tam jako prowadzący tych, którzy wyrażają nie pasujące mu opinie. Tutaj ,,gościnnie'' prowadzi tę samą działalność z tą róznicą, ze tutaj głownie ,,wkłada kij w szprychy''. Jakis czas lobbowal b. intensywnie w Sejmie za tym, by stanowiono Prawo jemu odpowiadające, jako posiadaczowi PV na trackerach + magazynu energii sponsorowanego przez GreenPeace- dzięki któremu do sieci Operatora prowadziłby sprzedaż energii (zamiast jak dziś wymianę z możliwością odebrania 80%) i koniecznie by Operator płacił mu nie mniej niż 1 zł/kWh. Robił tak, bo zapłacił zbyt wiele za PV i trackery. Tak sie nie stało. Od tamtej pory Pan Marcim ma żale do tych i owych, zwłaszca, którzy byli przeciw takiemu rozwiazaniu. Nadto od tamtej pory jego komentarze znacznie odrywają się od meritum i już nie jest jak w tamtym czasie autorem komentarzy ietnujących BigEnergy.
MojaElektrowniaPV |
O co wam ludzie chodzi ? Czy trzeba być jakims super przenikliwym jasnowidzem by przewidzieć, że jeśli podaż jakiegoś produktu (zielone certyfikaty) będzie dynamicznie rosnąć to jego cena spadnie ? A może problemem jest zrozumieć fakt, że jeśli mocy wiatrowych powstaje bardzo dużo w szybkim tempie to produkcja energii z wiatru też wzrośnie a co za tym idzie ilość dostępnych na rynku certyfikatów zielonych ? Skąd te ataki - czy ja kogokolwiek atakuję, wyzywam ? z czego to sie u was bierze ? Macie pretensje do wszystki wokół tylko nie do siebie.
Seb |
nie czaisz gościu że nadmiar ZC jest sztucznie wykreowany przez przekręt PO-PSL zwany współspalaniem? A obecnym przekrętem PIS jest dyspozycja dla operatorów aby rzucili wszystkie te lipne certyfikaty na rynek dla zbicia ceny? Do czyjej ty bramki grasz?
MojaElektrowniaPV |
@Seb - człowieku sprawdx sobie jak kształtowała się produkcja ze współspalania, sprawdź jak kształtowała się produkcja z wiatru, nałóz na to wykres cen zielonych certów i sam wyciągnij wnioski...
Laik |
Do Seb:jak to widzisz?sa jeszcze widoki na odbicie zc,czy już taka spie...dolina będzie trwała do końca przyznanego wsparcia ?
kris |
@MojaElektrowniaPV a jak wyjaśnisz to,że jesteśmy poniżej celu 15%,a jest taki nawis ZC. I CIĄGLE rośnie. Czy jest za dużo zielonej energii??Czy za mało?? Proszę o odpowiedź.
Seb |
MojaPV i co jeszcze mądrego masz do powiedzenia? i to pewnie przez te wykresy nagle w ciągu miesiąca cena ZC spadła o 70% gdzie przez cały poprzedni rok była na lekkim wzroście?
Seb |
Dziwie się że nikt z ichmościów producentów nie jest zainteresowany pozwaniem do sądu tej bandy poliycznych złodziei? jak są jacyś chętni proszę o kontakt, pojedyńczo nic nie zdziałamy.
do seb |
Seb ja jestem zainteresowany pozwaniem do sądu za ustawę wiatrakową która zatrzymała mi inwestycję po 6 latach i kosztowała 650 tys wyrzuconych w błoto pieniędzy
Kiks |
@Seb, sprawy już są w sądzie, powolutku i do przodu.
Seb |
Niestety w sprawie wiatraków nic nie pomogę, bo nie moja branża i się nie znam. Kiks, a przybliżysz jakieś szczegóły? chętnie sam im wytocze proces. Jak ktoś jeszcze zainteresowany proszę pisać wierzbicki.seb@gmail.com
Desperado |
Wszystkim jojczącym na spisek zaniżający ceny ZC mówię: gdyby władza chciała wykończyć wiatrakarzy i solarników to nałożyłaby na was obowiązek grafikowania produkcji i uczestnictwa w rynku bilansującym. Kilka nietrafionych prognoz i byłoby po całej energetyce wiatrowo-słonecznej
prawnik |
Oj desperado jak nic jesteś z pis. Przecież nie zależy Wam na całkowitym zniszczeniu branży tylko na jej przejęciu poprzez niszczenie..
Duster |
@Desperado, doucz się, każda instalacja powyżej 500 kW uczestniczy w rynku bilansującym.

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...