PGE: bilansowanie międzyfazowe uwzględnione na rachunkach prosumentów

PGE: bilansowanie międzyfazowe uwzględnione na rachunkach prosumentów
Fot. Nowak Chłodnictwo Klimatyzacja
REKLAMA

Jak zapewnia PGE Obrót, w tym tygodniu pierwsi prosumenci będący klientami tej spółki mają otrzymać faktury, na których zostaną uwzględnione rozliczenia w ramach systemu opustów wprowadzonego w ramach nowelizacji ustawy o OZE obowiązującej od połowy ubiegłego roku. PGE zapewnia, że w tych rozliczeniaach zostanie uwzględnione również tzw. bilansowanie międzyfazowe.

Zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii, która weszła w życie 1 lipca 2016 r., operatorzy systemów dystrybucyjnych powinni uwzględniać w rozliczeniach ze swoimi klientami, którzy użytkują mikroinstalacje OZE, tzw. bilansowanie międzyfazowe.

Dzięki temu prosumenci, którzy wcześniej tracili w przypadku określonego skonfigurowania mikroinstalacji z domową siecią, powinni zwiększyć korzyści finansowe generowane na konsumpcji energii, którą sami produkują.

Czy na uwzględnienie bilansowania międzyfazowego w rozliczeniach z zakładem energetycznym mogą liczyć już prosumenci, którzy posiadają umowy zawarte z PGE?

Spółka PGE Obrót, która wystawi faktury prosumentom posiadającym zawarte z nią umowy, informuje, że „prowadzi rozliczenia w oparciu o dane pomiarowe dostarczone przez PGE Dystrybucja”.

W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl spółka PGE Dystrybucja zapewnia, że instalowane przez nią liczniki spełniają wymagania ustawy o OZE i że wprowadzenie rozliczeń zgodnych z zapisami tej ustawy nie wymaga wymiany liczników u prosumentów, ani zmiany stosowanej w nich metody pomiarów.

Biuro prasowe PGE Dystrybucja zapewnia, że liczniki „zapewniają odrębną rejestrację danych pomiarowych w obu kierunkach przepływu energii – pobór energii z sieci oraz jej wprowadzanie do sieci dystrybucyjnej – przy czym liczniki realizują bilansowanie międzyfazowe, tzn. mierzą i rejestrują energię sumaryczną ze wszystkich faz w danej chwili”.  

Tym samym liczniki spełniają wymagania ustawy o OZE  w zakresie wyznaczenia danych pomiarowych do rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci dystrybucyjnej przez prosumenta – sumaryczne bilansowanie ilości energii z wszystkich faz dla trójfazowych mikroinstalacji – informuje Karlina Szewczyk-Dąbek z biura prasowego PGE Dystrybucja.

PGE Obrót zaznacza, że „ponieważ faktura dla prosumentów jest wystawiana na podstawie wskazań urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego, to na fakturze nie będzie zawartej informacji, jaka cześć energii została wykorzystana w wyniku bilansowania międzyfazowego”.

Dlaczego bilansowanie międzyfazowe jest ważne dla właścicieli mikroinstalacji? Więcej na ten temat w artykule: Bilansowanie międzyfazowe w ustawie o OZE. Czy rozwiąże problem niektórych prosumentów?

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kajko |
To jak zobaczyć ,że jest bilansowanie - jeśli nie będzie niego na rachunku dziwne i śmieszne Co do Enei sprawa trafiła także do URE i ministerstwa energii
jan |
Wykazać na rachunku,aby rozwiać wszelkie wątpliwości !!
gino |
Co inny urząd to inna interpretacja jednego przepisu lub wiećej niż jednego , odziwo nawet NFOS to nie to samo co Wojewódzkie NFOS , to samo ze spółkami Tauron Energa Enea PGE , powinno dot. jednego przespisu jedna interpretacja
woytek |
To może jeszcze niech PGE odpowie dlaczego chce rozliczać prosumentów w okresach 6miesięcznych a nie jak mówi ustawa OZE -rocznych. Pierwsze rozliczenie ma nastąpić w styczniu a jest 6 luty i nic! Nie wspominając, że to pierwsze rozliczenie ma być niezależne od okresu pracy instalacji, tylko odgórnie wszyscy w styczniu, nawet po 4 miesiącach! Nawet wbrew wyrażnej interpretacji ME? Co do bilansowania międzyfazowego, to w liczniku nie ma takiej pozycji, chyba, że przez komputer instalacyjny?
Zła interpretacja Ustawy |
Nie jestem wszechwiedzący, ale jak dla mnie większość z Was oraz portali i osób piszących artykuły jest w BŁĘDZIE. Przeczytajcie, co o bilansowaniu mówi Ustawa o OZE. Jest mowa o tym, że Operator przekaże Sprzedawcy informację o zużyciu i poborze energii po uprzednim zbilansowaniu tych energii z wszystkich trzech faz. To oznacza, że Operator zamiast informacji: Pobór: L1 5 kWh, L2 7 kWh, L3 6 kWh Oddanie: L1 3 kWh, L2 2 kWh, L3 3 kWh przekaże Sprzedawcy informację: Pobór: na wszystkich fazach sumarycznie 18 kWh Oddanie: na wszystkich fazach sumarycznie 8 kWh To dotyczy jednorazowego zsumowania, a wcale NIE oznacza to że w każdej chwili jeżeli ktoś wysyła 1 kW na jednej fazie a pobiera 1 kW na innej to cały licznik stoi w miejscu. To by było piękne, ale skąd taka interpretacja, skoro Ustawa wcale tak tego nie ujmuje?
kajko |
Zła interpretacja Ustawy @ W piątek byli u mnie z Enea operator i sami przyznali racje, że powinny, być inne liczniki ( firma kupiła iskry i takie będą zakładać muszą to gdzieś upchać) z bilansowaniem sumarycznym , a nie algebraicznym. Niestety jesteś w błędzie
Seas |
Sto razy o tym samym przypominać to za mało. Po pierwsze OSD mają w swoich taryfach określone okresy rozliczeniowe. Najczęściej są to okresy 1,2 i 6 miesięczne. W tych okresach następuje czytanie rejestrów. Nie oznacza to jednak, że opust z ustawy OZE nie jest rozliczany rocznie. Na koniec każdego okresu rozliczeniowego prosument dostaje info ile energii ma do rozliczenia w najbliższym roku - takie półroczne rolowanie. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale jest. Podobno są OSD, które rozliczają energię w okresie 12 miesięcy. Wtedy opust pokrywa się z okresem rozliczeniowym. Należy sprawdzić tę możliwość w taryfie OSD i zmienić okres rozliczeniowy na 12 miesięcy. Co do bilansowania międzyfazowego to jedne liczydła bilansują energię w czasie rzeczywistym inne nie. L@G E 550 bilansuje, Iskra nie. Można to sprawdzić eksperymentalnie obciążając poszczególne fazy odpowiednią mocą. Zastanawiające jest to, że niektórzy operatorzy maja zamiar dokonywać bilansu matematycznego na podstawie informacji o wprowadzonej i pobranej energii na poszczególnych fazach. Ciekawe z korzyścią dla kogo.
Jaro |
Mi PGE po miesiącu od uruchomienia mikroelektrowni wymieniało licznik po raz drugi. Pierwszy zamontowany licznik dwukierunkowy nie realizował bilansowania międzyfazowego. Dopiero po złożonej przeze mnie reklamacji wymienili na inny - działający poprawnie. Chwilę trwało udowadnianie zasadności reklamacji. PGE trwierdziło, że licznik jest OK. Pomogło to, że mam własny licznik energii od producenta inwertera i mogłem się powołać na jego wskazania a nie własne eskperymenty.
EkspertOZE |
@Jaro A na jaki licznik ci wymienili i jaki to był operator ? Ja walczę z Tauronem bo nie chce Iskry (zapytałem ich czy mają Certyfikta Zgodności z Licznikową Dyrektywą Europejską - to przestali się do mnie odzywać i nie montują licznika - choć przedtem dzwonili co tydzień;-). czy ktoś dostał już rozliczenie z Tauron ?
EkspertOZE |
AutoPoprawka - oczywiści PGE pisałeś, przepraszam
kajko |
Liczniki Landis+Gyr serii 550 650 850 bilansują międzyfazowo
SOLAR TRACKER T.Z |
Ja już fakturę mam https://www.youtube.com/watch?v=tSMxi8wF-0I
EcoSolar.pl |
Interpretacja Ustawy, jeśli ta jest choćby trochę niejednoznaczna będzie zawsze na korzyść operatora i są to działania celowe dostawców energii.
Olek |
W którym miejscu ustawy jest zawarta informacja, że to urządzenie pomiarowe ma dokonywać bilansowania międzyfazowego?

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...