PGE: bilansowanie międzyfazowe uwzględnione na rachunkach prosumentów

PGE: bilansowanie międzyfazowe uwzględnione na rachunkach prosumentów
Fot. Nowak Chłodnictwo Klimatyzacja
REKLAMA

Jak zapewnia PGE Obrót, w tym tygodniu pierwsi prosumenci będący klientami tej spółki mają otrzymać faktury, na których zostaną uwzględnione rozliczenia w ramach systemu opustów wprowadzonego w ramach nowelizacji ustawy o OZE obowiązującej od połowy ubiegłego roku. PGE zapewnia, że w tych rozliczeniaach zostanie uwzględnione również tzw. bilansowanie międzyfazowe.

Zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii, która weszła w życie 1 lipca 2016 r., operatorzy systemów dystrybucyjnych powinni uwzględniać w rozliczeniach ze swoimi klientami, którzy użytkują mikroinstalacje OZE, tzw. bilansowanie międzyfazowe.

Dzięki temu prosumenci, którzy wcześniej tracili w przypadku określonego skonfigurowania mikroinstalacji z domową siecią, powinni zwiększyć korzyści finansowe generowane na konsumpcji energii, którą sami produkują.

Czy na uwzględnienie bilansowania międzyfazowego w rozliczeniach z zakładem energetycznym mogą liczyć już prosumenci, którzy posiadają umowy zawarte z PGE?

Spółka PGE Obrót, która wystawi faktury prosumentom posiadającym zawarte z nią umowy, informuje, że „prowadzi rozliczenia w oparciu o dane pomiarowe dostarczone przez PGE Dystrybucja”.

W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl spółka PGE Dystrybucja zapewnia, że instalowane przez nią liczniki spełniają wymagania ustawy o OZE i że wprowadzenie rozliczeń zgodnych z zapisami tej ustawy nie wymaga wymiany liczników u prosumentów, ani zmiany stosowanej w nich metody pomiarów.

Biuro prasowe PGE Dystrybucja zapewnia, że liczniki „zapewniają odrębną rejestrację danych pomiarowych w obu kierunkach przepływu energii – pobór energii z sieci oraz jej wprowadzanie do sieci dystrybucyjnej – przy czym liczniki realizują bilansowanie międzyfazowe, tzn. mierzą i rejestrują energię sumaryczną ze wszystkich faz w danej chwili”.  

Tym samym liczniki spełniają wymagania ustawy o OZE  w zakresie wyznaczenia danych pomiarowych do rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci dystrybucyjnej przez prosumenta – sumaryczne bilansowanie ilości energii z wszystkich faz dla trójfazowych mikroinstalacji – informuje Karlina Szewczyk-Dąbek z biura prasowego PGE Dystrybucja.

PGE Obrót zaznacza, że „ponieważ faktura dla prosumentów jest wystawiana na podstawie wskazań urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego, to na fakturze nie będzie zawartej informacji, jaka cześć energii została wykorzystana w wyniku bilansowania międzyfazowego”.

Dlaczego bilansowanie międzyfazowe jest ważne dla właścicieli mikroinstalacji? Więcej na ten temat w artykule: Bilansowanie międzyfazowe w ustawie o OZE. Czy rozwiąże problem niektórych prosumentów?

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kajko |
To jak zobaczyć ,że jest bilansowanie - jeśli nie będzie niego na rachunku dziwne i śmieszne Co do Enei sprawa trafiła także do URE i ministerstwa energii
jan |
Wykazać na rachunku,aby rozwiać wszelkie wątpliwości !!
gino |
Co inny urząd to inna interpretacja jednego przepisu lub wiećej niż jednego , odziwo nawet NFOS to nie to samo co Wojewódzkie NFOS , to samo ze spółkami Tauron Energa Enea PGE , powinno dot. jednego przespisu jedna interpretacja
woytek |
To może jeszcze niech PGE odpowie dlaczego chce rozliczać prosumentów w okresach 6miesięcznych a nie jak mówi ustawa OZE -rocznych. Pierwsze rozliczenie ma nastąpić w styczniu a jest 6 luty i nic! Nie wspominając, że to pierwsze rozliczenie ma być niezależne od okresu pracy instalacji, tylko odgórnie wszyscy w styczniu, nawet po 4 miesiącach! Nawet wbrew wyrażnej interpretacji ME? Co do bilansowania międzyfazowego, to w liczniku nie ma takiej pozycji, chyba, że przez komputer instalacyjny?
Zła interpretacja Ustawy |
Nie jestem wszechwiedzący, ale jak dla mnie większość z Was oraz portali i osób piszących artykuły jest w BŁĘDZIE. Przeczytajcie, co o bilansowaniu mówi Ustawa o OZE. Jest mowa o tym, że Operator przekaże Sprzedawcy informację o zużyciu i poborze energii po uprzednim zbilansowaniu tych energii z wszystkich trzech faz. To oznacza, że Operator zamiast informacji: Pobór: L1 5 kWh, L2 7 kWh, L3 6 kWh Oddanie: L1 3 kWh, L2 2 kWh, L3 3 kWh przekaże Sprzedawcy informację: Pobór: na wszystkich fazach sumarycznie 18 kWh Oddanie: na wszystkich fazach sumarycznie 8 kWh To dotyczy jednorazowego zsumowania, a wcale NIE oznacza to że w każdej chwili jeżeli ktoś wysyła 1 kW na jednej fazie a pobiera 1 kW na innej to cały licznik stoi w miejscu. To by było piękne, ale skąd taka interpretacja, skoro Ustawa wcale tak tego nie ujmuje?
kajko |
Zła interpretacja Ustawy @ W piątek byli u mnie z Enea operator i sami przyznali racje, że powinny, być inne liczniki ( firma kupiła iskry i takie będą zakładać muszą to gdzieś upchać) z bilansowaniem sumarycznym , a nie algebraicznym. Niestety jesteś w błędzie
Seas |
Sto razy o tym samym przypominać to za mało. Po pierwsze OSD mają w swoich taryfach określone okresy rozliczeniowe. Najczęściej są to okresy 1,2 i 6 miesięczne. W tych okresach następuje czytanie rejestrów. Nie oznacza to jednak, że opust z ustawy OZE nie jest rozliczany rocznie. Na koniec każdego okresu rozliczeniowego prosument dostaje info ile energii ma do rozliczenia w najbliższym roku - takie półroczne rolowanie. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale jest. Podobno są OSD, które rozliczają energię w okresie 12 miesięcy. Wtedy opust pokrywa się z okresem rozliczeniowym. Należy sprawdzić tę możliwość w taryfie OSD i zmienić okres rozliczeniowy na 12 miesięcy. Co do bilansowania międzyfazowego to jedne liczydła bilansują energię w czasie rzeczywistym inne nie. L@G E 550 bilansuje, Iskra nie. Można to sprawdzić eksperymentalnie obciążając poszczególne fazy odpowiednią mocą. Zastanawiające jest to, że niektórzy operatorzy maja zamiar dokonywać bilansu matematycznego na podstawie informacji o wprowadzonej i pobranej energii na poszczególnych fazach. Ciekawe z korzyścią dla kogo.
Jaro |
Mi PGE po miesiącu od uruchomienia mikroelektrowni wymieniało licznik po raz drugi. Pierwszy zamontowany licznik dwukierunkowy nie realizował bilansowania międzyfazowego. Dopiero po złożonej przeze mnie reklamacji wymienili na inny - działający poprawnie. Chwilę trwało udowadnianie zasadności reklamacji. PGE trwierdziło, że licznik jest OK. Pomogło to, że mam własny licznik energii od producenta inwertera i mogłem się powołać na jego wskazania a nie własne eskperymenty.
EkspertOZE |
@Jaro A na jaki licznik ci wymienili i jaki to był operator ? Ja walczę z Tauronem bo nie chce Iskry (zapytałem ich czy mają Certyfikta Zgodności z Licznikową Dyrektywą Europejską - to przestali się do mnie odzywać i nie montują licznika - choć przedtem dzwonili co tydzień;-). czy ktoś dostał już rozliczenie z Tauron ?
EkspertOZE |
AutoPoprawka - oczywiści PGE pisałeś, przepraszam
kajko |
Liczniki Landis+Gyr serii 550 650 850 bilansują międzyfazowo
SOLAR TRACKER T.Z |
Ja już fakturę mam https://www.youtube.com/watch?v=tSMxi8wF-0I
EcoSolar.pl |
Interpretacja Ustawy, jeśli ta jest choćby trochę niejednoznaczna będzie zawsze na korzyść operatora i są to działania celowe dostawców energii.
Olek |
W którym miejscu ustawy jest zawarta informacja, że to urządzenie pomiarowe ma dokonywać bilansowania międzyfazowego?

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...