Zmiana taryf dla gospodarstw domowych pozwoli im zaoszczędzić do 160 zł rocznie

Zmiana taryf dla gospodarstw domowych pozwoli im zaoszczędzić do 160 zł rocznie
Dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii
REKLAMA

Grupa ekspertów związana z think-tankiem Forum Energii przygotowała raport, którego wnioski wskazują na rosnącą rolę gospodarstw domowych w systemie energetycznym. Forum Energii szacuje, że wprowadzenie dla nich odpowiednich mechanizmów przełoży się na poprawę bezpieczeństwa energetycznego w skali kraju, a gospodarstwom domowym da szansę na obniżenie rachunków za energię w skali roku nawet o 160 zł.

Takie wnioski płyną z raportu "Jak sprawić, aby konsument poprawiał bezpieczeństwo systemu energetycznego i jednocześnie na tym skorzystał?" przygotowanego przez Forum Energii.

W raporcie czytamy, że gospodarstwa domowe stanowią 85 proc. odbiorców końcowych energii w Polsce. Forum Energii szacuje, że 14 mln gospodarstw wydaje na energię w sumie 15 mld złotych, po 1,4 tys. zł każde. – To razem na tyle dużo, że odpowiednio motywując klientów, można odciążyć Krajowy System Energetyczny w godzinach szczytowego obciążenia. Wskazuje na to analiza zachowań klientów, którzy płacą za energię taryfę dwustrefową (G12) – komentują autorzy raportu.

W Polsce mamy ok. 2 mln aktywnych konsumentów, którzy mają taryfę dwustrefową, czyli płacą różne stawki w różnych porach dnia. Ci konsumenci dostosowują zużycie energii do jej kosztu. Ten efekt można wykorzystać do odciążenia Krajowego Systemu Energetycznego w godzinach szczytowego obciążenia – mówi dr Jan Rączka, senior advisor w Regulatory Assistance Project i współautor najnowszego opracowania Forum Energii.  

Forum Energii wskazuje, że zwykły Kowalski może poprawiać bezpieczeństwo systemu energetycznego i jednocześnie oszczędzać pieniądze. Wystarczą do tego zmiana taryf opłat za energię i bieżąca informacja, ile prądu zużywamy. Dzięki temu w zimie możnaby odciążyć system energetyczny – zdaniem Forum Energii – o 200 MW, a roczne koszty gospodarstw domowych mogłyby spaść nawet o 160 złotych.

Rynek detaliczny do tej pory w Polsce był postrzegany jako jeden z wielu elementów systemu energetycznego, w dodatku mało znaczący. W sytuacji, gdy zaczyna brakować mocy, na co wskazują analizy rządu i operatora systemu, wpływ gospodarstw domowych na poprawę bezpieczeństwa systemu energetycznego będzie jednak miał coraz większe znaczenie – komentuje dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.

Zdaniem Forum Energii, opracowanie i upowszechnienie taryf zachęcających do oszczędności w godzinach szczytowego obciążenia może podnieść bezpieczeństwo systemu energetycznego. W najtrudniejszych momentach klienci po prostu będą obniżać zużycie prądu. Według analizy w zimie może to dać do 200 MW oszczędności, a w lecie 100 MW. To odpowiednik jednego popularnego bloku energetycznego w Polsce.

Aby tak się̨ stało, należy zdaniem Forum Energii w krótkiej perspektywie zlikwidować lub przenieść strefę niskich cen w godz. 13.00-15.00 w taryfach dwustrefowych, stworzyć nową taryfę, która będzie przenosić zużycie poza godziny szczytu zimą, czyli zaproponować niższe stawki w godzinach porannych lub nocnych, udostępnić klientom dostęp do godzinowych informacji o zużyciu energii, a także promować automatyczne sterowanie obciążeniem urządzeń. 

– Analiza pokazuje, że informacja ma wartość dla odbiorców energii. O ile byłyby dostępne dane godzinowe o zużyciu energii, to konsument mógłby zaoszczędzić od 35 do 160 zł rocznie poprzez wybór korzystniejszej taryfy – dodaje Jan Rączka.

Konieczna jest poprawa jakości informacji o tym, ile i kiedy zużywamy, i co za tym idzie, jak możemy ograniczać zużycie. Rachunek powinien być zrozumiały i rzetelnie informować o tym, ile i za co płacą gospodarstwa domowe. Poprawa efektywności rynku detalicznego może ograniczyć budowę co najmniej jednej nowej elektrowni o mocy 200 MW, to oszczędność ponad 1 mld zł – dodaje dr Joanna Maćkowiak-Pandera.

Znaczenie gospodarstw domowych na rynku energii elektrycznej. Opracowanie Forum Energi w oparciu o dane ARE, GUS i Energi. Dane ilościowe z roku 2014, ceny energii i jej dystrybucji (bez VAT) z roku 2012.

Profil obciążenia gospodarstw domowych (taryfa G12). Opracowanie Forum Energii w oparciu o dane z Enei i PSE. Średnia z dni roboczych.

Raport Forum Energii pt. Jak sprawić, aby konsument poprawiał bezpieczeństwo systemu energetycznego i jednocześnie na tym skorzystał? (link)

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Hell |
To czemu nasz rząd blokuje OZE? Tchórzewski & Szyszko powinni pójść siedziec za to że cofają polskę do średniowiecza!
TTTT |
Co znaczy że blokują ? W jaki sposób ? Że nie dopłacają do OZE z naszych pieniędzy ?
TTTT |
Wielkie dzięki za temat nt. zuzycia energii w Polsce. Gospodarstwa domowe to tylko 22,6% zyżycia w kraju.
Hell |
@ TTTT - pokaż mi dziedzinę ministerstwa gdzie nie dopłacają z naszych podatków na tych darmozjadów! Z tego co wiem to PIS (jak i każda inna rządząca partia wcześniej) mistrzowsko rozkrada nasze podatki! Pierw obsadza się nieukami bez szkoły na stołki ministrów itp, za pensje 20 tyś i wyżej, po czym zwalnia się ich dając minionowe odprawy (cały czas z naszych podatków) kolejnie w tym samym sytemie zatrudnia się nowych kredtynów bez szkoły i tak cały czas :)
szczery Magik |
cena przesyłu zostaje w kosmosie więc udział obniżki prądu w cenie całości ma sie do tego tak, ze cena prądu by musiała spaść o 40% że to sie oplacało. Owszem, chłopcy wzieli góre hajcu za opracowanie i to są jak na razie jedyni beneficjenci.
1234 |
tzw. "nowa ustawa OZE" zupełnie przegapiła problem w zakresie małych instalacji prosumenckich. Wystarczyło zaproponować odbiorcom alternatywę: jeśli pobieracie z "opustu" w godzinach szczytu to odbieracie 70/80% energii włożonej do sieci a jeśli w godzinach doliny nocnej to dwa razy tyle, 140%. Wszystkim by to pasowało no ale nikt z ustawodawców nie pomyślał...
TTTT |
@Hell Jak inni kradną to ja też mam ? Wszelkie dopłaty/subsydia zlikwidować a nie dopłacać do wszystkiego !
Antoni |
Ja za swoje mam OZE wiec nikkt mi nie doplaca
Nocnymarek |
Co to za wyliczenia? Ja mam tzw. weekendówkę i średnie oszczędzam 150 zł ale na każdym rachunku, tzn. co dwa miesiące. W tańszej taryfie zużywam ok. 75-80% energii.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...