Konfederacja Lewiatan: potrzebne zmiany w ustawie o OZE

Konfederacja Lewiatan: potrzebne zmiany w ustawie o OZE
Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan
REKLAMA

Rada OZE przy Konfederacji Lewiatan domaga się wprowadzenia zmian w ustawie o OZE „wynikających ze złych doświadczeń z przeprowadzonej niedawno aukcji na dostarczenie energii z OZE oraz niezgodności polskich regulacji z unijnymi rozwiązaniami w zakresie pomocy publicznej”.

Rada OZE przy Konfederacji Lewiatan w wydanym komunikacie krytycznie ocenia przygotowania i przebieg aukcji na dostarczenie energii z odnawialnych źródeł, która odbyła się 30 grudnia 2016 roku. W czasie jej trwania wystąpiły poważne problemy techniczne związane z funkcjonowaniem internetowej platformy aukcyjnej (IPA), które spowodowały, że "wielu zarejestrowanych w niej wytwórców nie mogło złożyć ofert, pomimo spełnienia wszelkich wymaganych warunków oraz podjęcia niezbędnych do tego czynności i dochowania należytej staranności".

Rada OZE proponuje przeprowadzenie jak najszybciej dodatkowej aukcji, która umożliwiłaby złożenie ofert wszystkim, którzy nie zdołali tego zrobić z przyczyn technicznych 30 grudnia 2016 roku, a także wprowadzenie zmian w ustawie o OZE. Dotyczyłyby one m.in. promowania nowych wytwórców przy kolejności wyboru ofert aukcyjnych czy uregulowania trybu zaskarżenia rozstrzygnięć aukcyjnych – komentuje Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę, że „do braku poprawności w przygotowaniu aukcji przyczyniły się także kilkumiesięczne opóźnienia w wydawaniu przez ministra energii oraz rząd wszystkich rozporządzeń związanych z realizacją aukcji w 2016 roku".

Prezes URE, który był zobowiązany do ogłoszenia terminu aukcji z co najmniej 30-dniowym wyprzedzeniem, ale dopiero po wejściu w życie rozporządzenia w sprawie wolumenu energii i kolejności przeprowadzenia aukcji, mógł zorganizować aukcję dopiero w ostatnim dniu roboczym 2016 roku. Efektem był brak możliwości unieważnienia i powtórzenia aukcji w innym terminie w tym samym roku, co powinno było nastąpić wobec problemów technicznych – komentuje Konfederacja Lewiatan.

O ile Ministerstwo Energii i URE zasygnalizowały w ubiegłym miesiącu przeprowadzenie aukcji „dogrywkowej”, która da szansę inwestorom, którym nie udało się złożyć ofert w dniu 30 grudnia, nadal nie wiadomo, kiedy ta aukcja się odbędzie, a także brakuje komunikatów ze strony Ministerstwa Energii na temat ewentualnych zmian regulacji, które rozwiążą problem konkurencji pomiędzy oferentami posiadającymi na swoje projekty uzyskaną wcześniej pomoc publiczną – np. unijną dotację – z oferentami, którzy takiej pomocy nie otrzymali i wobec czego muszą zgłosić do aukcji potencjalnie wyższą cenę za energię, co pogarsza ich pozycję w aukcji. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
HAHA |
Podnieście w polsce jeszcze bardziej PODATKI i ZUS - wtedy się wszystko w tym syfie rozwinie :)
Grześ |
do HAHA : Jeśli dla Ciebie Polska pisze się z małej litery to czemu tu jeszcze egzystujesz. Wyjedź i po kłopocie. Będziesz miał małe podatki i cały ten raj. PS: Pisz na temat.
roman |
Grupa Energa została zawierzona Bożej Opatrzności. Poczet pracowników składał pod ołtarzem kosze z darami, a księża dziękowali za ofiarę i wsparcie finansowe. Treść aktu odczytał p.o. prezesa Energi i były poseł PiS Jacek Kościelniak: "Bogurodzico Dziewico, Bogiem Sławiona Matko, dzisiaj przed tobą staje wspólnota pracowników Grupy Energa". Z kolei wiceprezes firmy (działacz PiS) wyraził nadzieję, że na drodze spółki nie zabraknie "tego boskiego bożego prądu, tego bożego światła" oraz, że firma będzie "chroniona bożą pomocą, pomocą wszystkich świętych".
Duster |
@Grześ, aleś znalazł receptę, normalnie szok. Wygonienie z Polski niepokornych niczego nie załatwi, ci co zostaną i tak się wzajemjie pozabijają w sporze o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą albo odwrotnie. Należy szukać kompromisu a nie wypędzać. Tego chce suweren, a nie prymitywnej propagandy siły.

Giełda OZE

Przyłącze dla Pv 350 mw

Posiadamy do sprzedania wolne moce przyłączeniowe na Ukrainie wraz z działką pod PV . Wielkość przy czytaj dalej...

Szukamy działek do wydzierżawienia pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Firma monterska

Doświadczona ekipy monterskie nawiążą współpracę przy montażach systemów fotowoltaicznych. Zapraszam czytaj dalej...

ZLECĘ PRZYGOTOWANIE PROJEKTÓW PV

Zlecę development projektów farm fotowoltaicznych do 1 MW od wyszukania lokalizacji do pozwolenia na czytaj dalej...