Deutsche Bank już nie będzie finansować węgla

Deutsche Bank już nie będzie finansować węgla
Fot. ell brown, flickr cc
REKLAMA

Największy niemiecki bank dołącza do grona największych na świecie instytucji finansowych, które wycofały się z finansowania inwestycji związanych z wydobyciem węgla czy budową elektrowni węglowych.

W wydanym z tej okazji oświadczeniu czytamy, że „Deutsche Bank i jego spółki nie będą przyznawać finansowania dla inwestycji w kopalnie węgla i nowe elektrownie węglowe”, a aktualne zaangażowanie w takie projekty ma być stopniowo redukowane.

DB dodaje, że taka decyzja to konsekwencja zobowiązania, które niemiecki bank przyjął w ubiegłym roku wraz z około 400 firmami, mając na celu walkę z globalnym ociepleniem.

Wcześniej wycofanie się z finansowania inwestycji w sektorze węglowym i w energetyce bazującej na węglu zapowiedziały takie instytucje finansowe jak Societe Generale (właściciel m.in. Eurobanku), Credit Agricole, BNP Paribas, Allianz, Aegon, ING czy Bank of America, a także m.in. potężne norweskie państwowe fundusze emerytalne, które miały ulokowane środki m.in. w polskich koncernach energetycznych bazujących na produkcji energii z węgla.

Jak wynika z raportu wykonanego przez ONZ, na koniec 2016 r. wartość funduszy inwestycyjnych, które zobowiązały się do pozbycia się aktywów w sektorze paliw kopalnych, wzrosła do 5,2 bln dolarów, podwajając się w ciągu zaledwie jednego roku.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pros |
Puitu pitu, jeszcze nie widziałem żeby bank coś robił dla szczytnych idei, a nie dla pieniędzy. Bank po prostu nie widzi sensu długoterminowych inwestycji w projekty węglowe ze względu rosnąca konkurencję OZE, trendy na całym świecie i ogromne ryzyko dla takich inwestycji. Już dziś powoli zbliżamy się do parytetu cen energii z OZE i węgla, a długoterminowa tendencja jest oczywista na korzyść OZE. W związku z tym rozpoczynane dziś projekty węglowe za 20 lat, zanim się spłacą, będą całkowicie nierentowne i dłużnik nie będzie w stanie spłacać swoich zobowiązań zostawiając bank na lodzie. Ale trudno, żeby to powiedzieli otwartym tekstem...
Q. |
My na szczęście mamy dwa Narodowe duże banki, które pomogą postawić nie jedną elektrownię i udzielić nie jednego kredytu kopaniom.
MIT |
Motto: Plon wyborczy. * Niech w tej idei i jej miary minister energii rozpatruje wnioski o dofinansowanie. * Dwa projekty: * 1. Farma. Na powierzchni N hektarów posadzona zostanie biomasa energetyczna w postaci do wyboru [np. wierzba energetyczna]. Plony będą zebrane i zmagazynowane. Uzyskana energia wyniesie E1. * 2. Farma. Na powierzchni N hektarów zainstalowane będą panele słoneczne (fotowoltaika). Plony energii będą zebrane i zmagazynowane. Uzyskana energia wyniesie E2. * Dla jakiej metody posadzenia wybranej biomasy i jej zmagazynowania wobec metody fotowoltaiki i magazynu energii będzie spełniony następujący efekt energetyczny E1 o n% mniejsza od E2? Czyli sprawność plonów energetycznych fotowoltaiki będzie lepsza od sprawności plonów energetycznych biomasy. W takim przypadku, którą metodę powinien dofinansować minister od energii?
Prawda |
I Bardzo dobrze!!! Póki co nasz Rząd blokuje rozwój odnawialnych zródeł energi na rzecz nierentownych kopalni węglowych... Kiedy cały świat odchodzi od paliw kopalnych na rzecz OZE. Tymczasem górnicy niestety wyznają PRL'owską zasadę "czy się robi czy się leży to wypłata się należy" - nie ważne, że holding przynosi straty, "my z przywilejów nie zrezygnujemy bo wiemy, że i tak państwo dopłaci". A wystarczyli by dobrzy managerowie, jak Ci w sprywatyzowanych kopalniach - gdy kopalnia nie przynosi zysków, jesteśmy pod kreską to niestety - trzeba ciąć koszty. A więc koniec z 13, 14 barbórkami i innymi bonusami" - w każdym normalnym przedsiębiorstwie tak by to wyglądało. Z ekonomią się nie wygra, dosypując co chwilę pieniędzy do studni bez dna. (Już o przekrętach biurowych i pasożytujących związkach nie wspominając). Miały być reformy - nie zdały rezultatu z braku kometencji lub strachu przed związkowcami to pozostaje albo prywatyzacja albo wygaszenie. Co z tego, że są u nas duże pokłady węgla, skoro są tak głęboko, że koszty wydobycia przerastają koszt importu nawet z drugiego końca świata gdzie są kopalnie odkrywkowe? Poza tym, od węgla się powoli odchodzi (CO2, szkodliwość, zanieczyszczenie powietrza itp.) i państwo zamiast bez końca ratować nierentowne kopalnie powinno zainwestować w energię odnawialną. Poza tym jest wiele grup zawodowych które są zmuszone się przekwalifikować.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...