MAE: niepewność uderza w inwestorów na polskim rynku OZE

MAE: niepewność uderza w inwestorów na polskim rynku OZE
Dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej dr Fatih Birol. Fot. MAE
REKLAMA

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) opublikowała raport na temat sektora energetycznego w Polsce, w którym wzywa polski rząd do transformacji naszego sektora energetycznego w kierunku czystych technologii.

Nowa strategia energetyczna Polski powinna skierować kraj na ścieżkę „czystszego” systemu energetycznego, jednocześnie umacniając bezpieczeństwo energetyczne (…). Nadchodząca strategia energetyczna powinna preferować długoterminowe bezpieczeństwo, kładąc silny nacisk na redukcję emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie efektywności energetycznej i dekarbonizację systemu transportowego – komentuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna w raporcie pt. Energy Policies of IEA Countries: Poland 2016 Review.

Szef MAE, dr Fatih Birol, ocenił, że transformacja polskiej energetyki w kierunku niskoemisyjności będzie wymagać znaczących inwestycji w czyste technologie, do których zaliczył źródła odnawialne, ale także energetykę jądrową.

MAE wskazuje także na potrzebę budowy interkonektorów z krajami sąsiednimi, bez których Polska – zdaniem Agencji – może mieć problem z zaspokojeniem swojego zapotrzebowania na energię.

Odnosząc się do sytuacji na polskim rynku odnawialnych źródeł energii dr Fatih Birol podkreślił niepewność, która uderza w inwestorów, a która wynika z ostatnich zmian w regulacjach dla polskiego sektora OZE. – Przyszłość odnawialnych źródeł energii w Polsce wygląda niepewnie – ocenił szef MAE.

Raport MAE pt. Energy Policies of IEA Countries: Poland 2016 Review jest dostępny pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
lolek |
no widać bo wzrostach dzisiejszych na GPW HOSSA 3% w górę. a wy bzdury gadanie
Prawda |
PIS wie lepiej - TYLKO WUNGIEL! A prawda jest taka ze póki co nasz Rząd blokuje rozwój odnawialnych zródeł energi na rzecz nierentownych kopalni węglowych... Kiedy cały świat odchodzi od paliw kopalnych na rzecz OZE. Tymczasem górnicy niestety wyznają PRL'owską zasadę "czy się robi czy się leży to wypłata się należy" - nie ważne, że holding przynosi straty, "my z przywilejów nie zrezygnujemy bo wiemy, że i tak państwo dopłaci". A wystarczyli by dobrzy managerowie, jak Ci w sprywatyzowanych kopalniach - gdy kopalnia nie przynosi zysków, jesteśmy pod kreską to niestety - trzeba ciąć koszty. A więc koniec z 13, 14 barbórkami i innymi bonusami" - w każdym normalnym przedsiębiorstwie tak by to wyglądało. Z ekonomią się nie wygra, dosypując co chwilę pieniędzy do studni bez dna. (Już o przekrętach biurowych i pasożytujących związkach nie wspominając). Miały być reformy - nie zdały rezultatu z braku kometencji lub strachu przed związkowcami to pozostaje albo prywatyzacja albo wygaszenie. Co z tego, że są u nas duże pokłady węgla, skoro są tak głęboko, że koszty wydobycia przerastają koszt importu nawet z drugiego końca świata gdzie są kopalnie odkrywkowe? Poza tym, od węgla się powoli odchodzi (CO2, szkodliwość, zanieczyszczenie powietrza itp.) i państwo zamiast bez końca ratować nierentowne kopalnie powinno zainwestować w energię odnawialną. Poza tym jest wiele grup zawodowych które są zmuszone się przekwalifikować.
Kujawiak |
@lolek no co ty?! Ta hossa jest dzięki temu, że śnieg padał i że Kaczyński zamówił paciorek za Ojczyznę!

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...