Tych danych nie może lekceważyć Trump. Zatrudnienie w energetyce USA

Tych danych nie może lekceważyć Trump. Zatrudnienie w energetyce USA
Fot. SolarCity
REKLAMA

Amerykański Departament Energii opublikował najnowsze dane na temat zatrudnienia w sektorze energetycznym w Stanach Zjednoczonych. Wrażenie robi wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze fotowoltaicznym i wiatrowym. Branża OZE w USA zatrudnia już kilkukrotnie więcej pracowników niż firmy związane z produkcją energii z węgla i wydobyciem tego surowca.

Department of Energy (DoE) informuje w raporcie "2017 U.S. Energy and Employment", że zatrudnienie w amerykańskiej energetyce i w sektorze związanym z efektywnością energetyczną wynosi 6,4 mln, a tylko w ubiegłym roku zwiększyło się o 300 tys., co stanowi 14 proc. wszystkich nowym miejsc pracy, które powstały w amerykańskiej gospodarce w tym czasie.

Tylko w sektorze związanym z efektywnością energetyczną zatrudnienie w USA wzrosło w ubiegłym roku o 133 tys. do poziomu 2,2 mln. Zatrudnienie w sektorze paliw kopalnych (ropy, gazu i węgla) wynosiło 1,1 mln, a 0,8 mln zatrudnionych pracowało w sektorze „czystej” elektroenergetyki.

DoE podaje, że zatrudnienie w amerykańskim sektorze solarnym w 2016 r. wzrosło o 25 proc., a w sektorze wiatrowym aż o 32 proc.

Zatrudnienie w sektorze solarnym w USA Department of Energy szacuje na 260 tys., a wraz z pracownikami zajmującymi się częściowo energetyką słoneczną, w czasie krótszym niż połowa etatu, to razem 374 tys. W tej liczbie 47 proc. stanowią kobiety.

Większość miejsc pracy w amerykańskim sektorze solarnym znajduje się w Kalifornii i Teksasie. Pierwszy z tych stanów tworzy 41 proc. miejsc pracy w sektorze solarnym w USA, a drugi 24 proc.

36,7 proc. zatrudnionych w amerykańskim sektorze solarnym zajmuje się pracami budowlanymi i instalacyjnymi, 26,5 proc. – procesem sprzedaży, a 18,5 proc. pracuje przy produkcji komponentów instalacji.

Za 54,7 proc. zatrudnienia odpowiada sektor domowych instalacji solarnych, za 24,7 proc. sektor instalacji komercyjnych, a za 20,6 proc. – dużych przemysłowych instalacji.

Natomiast zatrudnienie w amerykańskim sektorze wiatrowym DoE szacuje na 101,7 tys. W tym 37,2 proc. to zatrudnienie związane z budową elektrowni wiatrowych, 29 proc. – produkcją urządzeń, 14 proc. – procesem sprzedaży.

Mniej osób pracuje w USA w pozostałych branżach OZE – w sektorze geotermii zatrudnienie wynosi ok. 5,7 tys., w branży bioenergii/CHP szacowane jest na 130,6 tys. (w tym 104,6 tys. w zakresie dostaw paliw), natomiast w sektorze energetyki wodnej to sumie ok. 65,5 tys. etatów.

Zatrudnienie w amerykańskich firmach związanych z energetyką jądrową wynosi natomiast ok. 76,7 tys. (w tym 8,5 tys. to dostawa paliw). W przypadku energetyki węglowej zatrudnienie w USA wynosi natomiast w sumie 160,1 tys., z czego 74 tys. to miejsca pracy związane z dostawą węgla, a w sektorze generacji z gazu naturalnego zatrudnienie w USA szacuje się na 362,1 tys., z czego 309,9 tys. to miejsca pracy związane z dostawą paliwa. 

Raport DoE "2017 U.S. Energy and Employment" jest dostępny pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Master |
Proszę wysłać ten artykuł do ME, z pewnością przedstawione fakty zostaną za naciągane i przeszacowane
oze |
Master... ale nasz rzad/pis i tak w to nie uwierzy- to jest BETON !!!!!!!!!!!
Master |
Wiem że to beton, oby tylko 2,5 roku, albo PO+N+PSL 'Albo PIS+KUKIZ W obu przypadkach powinno się poprawić
TTTT |
Czytajcie i szukajcie informacji ze zrozumieniem. To co jest w Stanach łatwo osiągnąć: 1. Podnosimy cenę 1 kWh do 1,2 zł za kWh 2. Dopłacamy do kazdej wyprodukowanej kWh 50 gr 3. Cena instalacji 1kWp rosnie z 5000 zł do 7000 zł Ale powstaje kupę firm i zatrudnienie rosnie ... bo i tak sie opłaca. Bo prąd dla indywidualnego jest drogi. Tego chcecie ?
Obserwator |
@TTTT - za to wtedy rezygnujemy za 500+ bo nagle Ci ludzie mają dobrze płatną pracę, dochody aby utrzymać rodzinę i nie potrzebują zapomogi. Rachunek ten sam a budujemy OZE zamiast przejadać długi.
kr |
a u nas ME likwiduje farmy wiatrowe - dwie półkule dwa pomysły na energie
oze |
A przypomnijmy ... Stany maja wszystko, rope, gaz, wegiel wszystko potrzebne do produkcji energii... a i tak ida w OZE bo wiedza co to ekonomia. ludzie kompetentni na stanowiskach a u nas.... PIS-wskie Urzędasy które dorwaly się do władzy !! ZENDA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...