Tych danych nie może lekceważyć Trump. Zatrudnienie w energetyce USA

Tych danych nie może lekceważyć Trump. Zatrudnienie w energetyce USA
Fot. SolarCity
REKLAMA

Amerykański Departament Energii opublikował najnowsze dane na temat zatrudnienia w sektorze energetycznym w Stanach Zjednoczonych. Wrażenie robi wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze fotowoltaicznym i wiatrowym. Branża OZE w USA zatrudnia już kilkukrotnie więcej pracowników niż firmy związane z produkcją energii z węgla i wydobyciem tego surowca.

Department of Energy (DoE) informuje w raporcie "2017 U.S. Energy and Employment", że zatrudnienie w amerykańskiej energetyce i w sektorze związanym z efektywnością energetyczną wynosi 6,4 mln, a tylko w ubiegłym roku zwiększyło się o 300 tys., co stanowi 14 proc. wszystkich nowym miejsc pracy, które powstały w amerykańskiej gospodarce w tym czasie.

Tylko w sektorze związanym z efektywnością energetyczną zatrudnienie w USA wzrosło w ubiegłym roku o 133 tys. do poziomu 2,2 mln. Zatrudnienie w sektorze paliw kopalnych (ropy, gazu i węgla) wynosiło 1,1 mln, a 0,8 mln zatrudnionych pracowało w sektorze „czystej” elektroenergetyki.

DoE podaje, że zatrudnienie w amerykańskim sektorze solarnym w 2016 r. wzrosło o 25 proc., a w sektorze wiatrowym aż o 32 proc.

Zatrudnienie w sektorze solarnym w USA Department of Energy szacuje na 260 tys., a wraz z pracownikami zajmującymi się częściowo energetyką słoneczną, w czasie krótszym niż połowa etatu, to razem 374 tys. W tej liczbie 47 proc. stanowią kobiety.

Większość miejsc pracy w amerykańskim sektorze solarnym znajduje się w Kalifornii i Teksasie. Pierwszy z tych stanów tworzy 41 proc. miejsc pracy w sektorze solarnym w USA, a drugi 24 proc.

36,7 proc. zatrudnionych w amerykańskim sektorze solarnym zajmuje się pracami budowlanymi i instalacyjnymi, 26,5 proc. – procesem sprzedaży, a 18,5 proc. pracuje przy produkcji komponentów instalacji.

Za 54,7 proc. zatrudnienia odpowiada sektor domowych instalacji solarnych, za 24,7 proc. sektor instalacji komercyjnych, a za 20,6 proc. – dużych przemysłowych instalacji.

Natomiast zatrudnienie w amerykańskim sektorze wiatrowym DoE szacuje na 101,7 tys. W tym 37,2 proc. to zatrudnienie związane z budową elektrowni wiatrowych, 29 proc. – produkcją urządzeń, 14 proc. – procesem sprzedaży.

Mniej osób pracuje w USA w pozostałych branżach OZE – w sektorze geotermii zatrudnienie wynosi ok. 5,7 tys., w branży bioenergii/CHP szacowane jest na 130,6 tys. (w tym 104,6 tys. w zakresie dostaw paliw), natomiast w sektorze energetyki wodnej to sumie ok. 65,5 tys. etatów.

Zatrudnienie w amerykańskich firmach związanych z energetyką jądrową wynosi natomiast ok. 76,7 tys. (w tym 8,5 tys. to dostawa paliw). W przypadku energetyki węglowej zatrudnienie w USA wynosi natomiast w sumie 160,1 tys., z czego 74 tys. to miejsca pracy związane z dostawą węgla, a w sektorze generacji z gazu naturalnego zatrudnienie w USA szacuje się na 362,1 tys., z czego 309,9 tys. to miejsca pracy związane z dostawą paliwa. 

Raport DoE "2017 U.S. Energy and Employment" jest dostępny pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Master |
Proszę wysłać ten artykuł do ME, z pewnością przedstawione fakty zostaną za naciągane i przeszacowane
oze |
Master... ale nasz rzad/pis i tak w to nie uwierzy- to jest BETON !!!!!!!!!!!
Master |
Wiem że to beton, oby tylko 2,5 roku, albo PO+N+PSL 'Albo PIS+KUKIZ W obu przypadkach powinno się poprawić
TTTT |
Czytajcie i szukajcie informacji ze zrozumieniem. To co jest w Stanach łatwo osiągnąć: 1. Podnosimy cenę 1 kWh do 1,2 zł za kWh 2. Dopłacamy do kazdej wyprodukowanej kWh 50 gr 3. Cena instalacji 1kWp rosnie z 5000 zł do 7000 zł Ale powstaje kupę firm i zatrudnienie rosnie ... bo i tak sie opłaca. Bo prąd dla indywidualnego jest drogi. Tego chcecie ?
Obserwator |
@TTTT - za to wtedy rezygnujemy za 500+ bo nagle Ci ludzie mają dobrze płatną pracę, dochody aby utrzymać rodzinę i nie potrzebują zapomogi. Rachunek ten sam a budujemy OZE zamiast przejadać długi.
kr |
a u nas ME likwiduje farmy wiatrowe - dwie półkule dwa pomysły na energie
oze |
A przypomnijmy ... Stany maja wszystko, rope, gaz, wegiel wszystko potrzebne do produkcji energii... a i tak ida w OZE bo wiedza co to ekonomia. ludzie kompetentni na stanowiskach a u nas.... PIS-wskie Urzędasy które dorwaly się do władzy !! ZENDA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...