K. Tchórzewski: KE zaakceptowała dominację węgla w polskiej energetyce

K. Tchórzewski: KE zaakceptowała dominację węgla w polskiej energetyce
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. TVP Info
REKLAMA

Wczoraj na antenie TVP Info minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewnił, że „Unia Europejska zaakceptowała, że w najbliższych latach w Polsce będzie jednak energetyka węglowa”. Tymczasem propozycje Brukseli mogą wykluczyć z możliwości subsydiowania ze środków publicznych wszystkie działające w Polsce elektrownie węglowe, a także nowe bloki węglowe, których budowę planuje rzad.

Komisja Europejska, godząc się na pomoc publiczną, bo ma prawo sprzeciwu, zaakceptowała, że polska energetyka będzie jeszcze długo oparta na węglu, bo zaakceptowała pomoc publiczną związaną z restrukturyzacją górnictwa wielkości prawie 8 mld złotych – mówił wczoraj szef resortu energii.

Zostajemy przy węgluzapewnił minister Tchórzewski, podkreślając ostatnie działania rządu w zakresie uruchomienia budowy nowych bloków węglowych w Ostrołęce i Kozienicach.

Zapewnił przy tym, że rząd zamierza likwidować nierentowne kopalnie, jednak chce utrzymać określony poziom wydobycia węgla i w tym celu będzie forsować uruchamianie nowych kopalń.

Tymczasem propozycje, które Komisja Europejska przedstawiła pod koniec listopada, mają wykluczyć z możliwości subsydiowania w ramach tzw. rynków mocy elektrownie emitujące powyżej 550 gram CO2. Ta zasada ma dotyczyć dotychczas zbudowanych elektrowni, ale dopiero od roku 2026. Nowe elektrownie ten wymóg ma objąć od roku 2021.

Wskazanego przez KE limitu nie spełnią działające w Polsce elektrownie węglowe, ani nawet nowe jednostki tego typu, których budowę planują lub już realizują polskie koncerny energetyczne.

Komentując propozycje KE zawarte w tzw. pakiecie zimowym, minister Tchórzewski ocenił, że „to propozycja, która wcale nie oznacza, że w takiej postaci zostanie przyjęta”.

Szef ME zapewnił, że w najbliższych latach rząd chce uruchomić budowę co najmniej 5-6 bloków węglowych. Te inwestycje mają kosztować około 45-50 mld zł.

Odpowiadając na pytanie o źródła finansowania tych projektów, minister Tchórzewski argumentował m.in., że tylko w ubiegłym roku państwowe spółki energetyczne i paliwowe miały wypłacić 4 mld zł dywidend, a wypłaciły tylko 1 mld zł.

Na pytanie o elektrownię jądrową minister Tchórzewski odpowiedział krótko, że nie wyklucza jej budowy i że "kończa się analizy", od których ME może uzależniać swoje decyzje.

– Elektrownie z punktu widzenia ekonomicznego lepiej wypadają jeśli chodzi o odnawialne źródła energii, bo nie mamy postawionego limitu odnawialnych źródeł energii, tylko mamy postawiony limit zmniejszenia zanieczyszczenia – ocenił minister Tchórzewski. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (26)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Master |
Unia dała zielone światło na wydanie 8 mld zeby zamknąć kopalnie a w debila to zielone światło zeby energetyka była oparta na węglu, ona bedzie ale coraz mniej
Master |
Unia dała zielone światło na wydanie 8 mld zeby zamknąć kopalnie a w debila to zielone światło zeby energetyka była oparta na węglu, ona bedzie ale coraz mniej
aa |
Tu smog zebiera tyle ludzkich zyc w skali roku, a ten sku.... ciagle to samo !!! idz pan w hu... z tymi pseldo Mistrami ktorym zalezy na dobru i zdowiu Polakow !!!!!!
alladyn-solar-batt |
To pijarowa wypowiedź urabiająca opinię publiczną w kraju w przekonaniu o ,,sukcesach'' obecnego Rządu. KE pozostaje w świadomości w jak czarnej D...... znajduje się Polska i jej generacja ,,w podstawie''. Analogicznie - KE ma swiadomość, że Rząd Polski nie wyda kasy (bo jej nie posiada) na dwie trzy EJ, bo jedynie potencjał 9000 MW w EJ mógłby zmianić charakter wytwarzania w Polsce i skutki braku EJ w miksie Polskiej generacji. Co więcej- KE obawia się całkowitego zerwania dialogu miedzy Warszawą i Brukselą w przedmiocie energetycznej przyszłości tak ważnego w Europie pastwa jakim jest Polska wiedząc jak bardzo Rząd Polski jest nieprzewidywalny z powodu uzaleznienia od rozchwinych emocji tetryka z Żoliborza. Zamierzają przeczekać- nie ryzykując braku dialogu. W tym ostatnim przypadku- konsekwencją musiałyby być sankcje, rozpad wewnątrzunijnej spójności, którą przynajmniej fasadowo usiłuje się zachowywać pomimo rozbierzności w polityce w spr. najazdu islamsskiej pacyfikacji europejskich struktur narodowościowych, jakim islam zdecydował zdobyć (bez wystrzału) nowe terytoria i nowych (może pod przymusem szariatu) wyznawców.
Prawda |
Póki co nasz Rząd blokuje rozwój odnawialnych zródeł energi na rzecz nierentownych kopalni węglowych... Kiedy cały świat odchodzi od paliw kopalnych na rzecz OZE. Tymczasem górnicy niestety wyznają PRL'owską zasadę "czy się robi czy się leży to wypłata się należy" - nie ważne, że holding przynosi straty, "my z przywilejów nie zrezygnujemy bo wiemy, że i tak państwo dopłaci". A wystarczyli by dobrzy managerowie, jak Ci w sprywatyzowanych kopalniach - gdy kopalnia nie przynosi zysków, jesteśmy pod kreską to niestety - trzeba ciąć koszty. A więc koniec z 13, 14 barbórkami i innymi bonusami" - w każdym normalnym przedsiębiorstwie tak by to wyglądało. Z ekonomią się nie wygra, dosypując co chwilę pieniędzy do studni bez dna. (Już o przekrętach biurowych i pasożytujących związkach nie wspominając). Miały być reformy - nie zdały rezultatu z braku kometencji lub strachu przed związkowcami to pozostaje albo prywatyzacja albo wygaszenie. Co z tego, że są u nas duże pokłady węgla, skoro są tak głęboko, że koszty wydobycia przerastają koszt importu nawet z drugiego końca świata gdzie są kopalnie odkrywkowe? Poza tym, od węgla się powoli odchodzi (CO2, szkodliwość, zanieczyszczenie powietrza itp.) i państwo zamiast bez końca ratować nierentowne kopalnie powinno zainwestować w energię odnawialną. Poza tym jest wiele grup zawodowych które są zmuszone się przekwalifikować
Paweł |
Tchórzewski to skończony DEBIL!
ok |
wszystko co on mówi to taki siedlecki folklor:)
pawelo |
Ręce opadają jak się to czyta. Ten człowiek jest pomylony i oby jak najszybciej usunęli go z tego stanowiska, bo szkodzi naszemu krajowi.
zyrandol |
Panie Tchórzewski co Pan bredzi. Przecież w Polsce nikt nie mówi żeby zamknąć natychmiast wszystkie kopalnie. Tylko Pan z uporem maniaka opowiada dyrdymały , że będziecie budować nowe elektrownie węglowe i budować nowe kopalnie. Niech Pan spojrzy na swoją głowę w lusterku. Oj siwiutka ona siwiutka. Daj Panu zdrowie bo o rozum u Pana trudno. Po co te gadki. Wszyscy wiemy , że przez 20-30 lat będziemy truć się węglem ale chodzi o to , żeby truć się coraz mniej. Wy natomiast robicie odwrotnie niszczycie OZE to które już istnieje. Będziemy jako Polacy za Waszą utopię płacić bardzo drogo kiedyś za prąd.
Merk |
Czy ktoś mi powie co to znaczy wg.Tchórzewskiego-czysty węgiel ?
MojaElektrowniaPV |
Jeśli ktoś nie potrafi przyjąć do wiadomości oczywistych faktów zaczyna wypisywać inwektywy, czego przykłady widać w komentarzach do tekstu.
Kiks |
@MojaElektrowniaPV, a co niby jest oczywistym faktem? Możemy wpisywać co chcemy, postraszysz nas partyzantką partyjną?
EkspertOZE |
@MOja ElektrowniaPV. Fakty są takie, i ja nie chcę ich zaakceptować, że wszyscy wiedza, ze w naszym kreju 48.000 ludzi rocznie umiera niepotrzebnie głównie z powodu dominacji węgla w energetyce - tak zawodowej jak i przydomowej. Nie musze obrzucać nikogo inwektywami - jestem fachowcem i widzę dyletwntów w tej ekipie. W tej sytuacji wypowiedzi min Tchórzewskiegi i Radziwiłła są BREDNIAMI i działaniem przeciw POLSCE. Tylko OZE ma szanse uratować w Polsce czyste powietrze (czytaj zdrowie Polakow) a wszelkie BREDNIE na temat czystych technologii węglowych to "opowieści morskiej treści". Nie ma takich technologii, szczególnie jak się ma tyle kasy ile my mamy i taki węgiel jaki się u nas (teraz) wydobywa....
Daniel |
Na 100% naćpał się smogu. Zawartość jego mózgu to węgiel o kaloryczności 1GJ, a właściwie to odpad górniczy.
Prawda |
Dobre jest to że co raz więcej ludzi zarówno na wsi, nie tylko w mieście, zaczyna być świadoma smogu. Powoli odchodzi się od paliw kopalnych na rzecz OZE. które tanieje średnio 10% co roku. Już dziś można kupic instalcję PV 3kWp za ok 10-12 tyś zł netto. Teraz tylko czekać aż magazyny energii spadną do 5 tyś netto :)
Kujawiak |
@mojaelektrowniapv my już znamy ciebie panie Januszu. Skoro ma pan takie plecy w PiSie to niech pan naskarży temu El comendante z Żoliborza, że mu ministrów, lojalnych debili obrażają pisząc prawdę, bez ogródek. Jak ludzie mają się wyrażać na forum będąc ofiarami PiSu? Wpierw chłodny Leszek naobiecywał eldorado dla OZE, a teraz jego brat, ciepły Jarek niszczy branżę warta kilkadziesiąt miliardów złotych i oszczędności tysięcy ludzi. Zwróci mi pan pieniądze wyłożone na inwestycje kilka lat temu i spłaci komornika za rok jak ZE odmówi odbioru energi ode mnie ? A ja po prostu byłem głupim rolnikiem z marzeniami, że możemy żyć na poziomie i w czystości powietrza jak w Europie Zachodniej!
śląski chrześcijanin |
50 tysięcy górników "zabija" pośrednio 48 tys obywateli - rocznie (spaliny powęglowe) i walczą aby dalej to robić.
MojaElektrowniaPV |
@Ekspert OZe, Kiks, kujawiak Nawkładano Wam do głowy kłamliwej propagandy niestety... ile osób zabija 48 tys? a czemu nie 50 tys albo z miejsca 100 tys. ? owszem, spalanie wegla w domowych instalacjach bez filtrów jest problemem ALE W PRZEMYSŁOWYCH JUŻ NIE - DOWÓD? Niemcy spalają 3 razy więcej wegle niż Polacy i to tego gorszej jakości brunatnego! i pytanie za 100 pkt. czy u nich zabija się rocznie 150 tys osób ? Zacznijcie ludzie samodzielnie myśleć...
as |
@MojaElektrowniaPV jaka jest różnica z jakiego komina wylatuje ten syf, czy z małego pieca czy z elektrowni. Skoro jest nowa technologia, zdrowsza to należy ją stosować, elektrownie wiatrowe + PV + elektrownie węglowe (nowoczesne).
Kiks |
@as, gdyby EWG w latach 90 nie sfinansowało filtrów na kominach elektrowni w Polsce, to byłoby jeszcze gorzej. Energetyka węglowa ma w d.... obywateli, liczy się wygodne życie. Puści się ściemę o zagazowaniu węgla, może jeszcze parę lat dobrego źycia dla grupy cwaniaczków. A po czym to poznać? Właśnie inwestujących w OZE nazywają cwaniaczkami, ot taka węglowa przewrotność.
MojaElektrowniaPV |
Panikarzom piszącym o smogu radze się zainteresować jaki udział w tym zjawisku ma energetyka... możecie się nieźle zdziwić gdy odkryjecie, że wasze auta mają w tym większy udział niż energetyka węglowa. Ale co tam... ważne żeby sobie ulżyć i ponarzekać... Zrezygnuj jeden z drugim najpierw z auta, ogrzewania domu węglem, odetnij się od sieci energetycznej a potem pouczaj innych.
MojaElektrowniaPV |
@as a kto Ci zabrania stosować takiej technologii jaka chcesz stosować ? jest mnóstwo nowych technologii, które póki co są nieefektywne kosztowo - czemu ich nie zastosować ? różnica między tym co wylatuje z komina bez filtrów i instalacji a tym co wylatuje z kominów elektrowni jest ogromna.
Kiks |
Uwierzyłbym robaczku, gdyby filtry montowali ze szczytnych pobudek. Jeżeli do tego trzeba było węglarzy zmusić, to nie można im wierzyć w niczym.
MojaElektrowniaPV |
@kiks Ja o faktach, Ty o pobudkach...
Kiks |
pobudki to 50 procent działania, a pobudki naszych rządzących są bardzo niskie i szkodliwe. Po co obniżać prawdopodobieństwo sukcesu o 50 procent?
MojaElektrowniaPV |
@ Kiks a ile % obiektywizmu jest w Pana ocenach ? bo to tez może miec znaczenie ;)

Giełda OZE

Spółka celowa z projektem 2.6 MW PV

Sprzedam spółkę celową posiadającą własność działki o pow. 5.66 ha z mpzp pod elektrownię słoneczną czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Projekt decentralnej elektrociepłowni

Gotowy projekt. Koncepcja wraz z pełnym łańcuchem wartości. Wsparcie wdrożenia. Przychody ok. 550 zł czytaj dalej...