Energa z dotacją na modernizację hydroelektrowni

Energa z dotacją na modernizację hydroelektrowni
Elektrownia wodna w Borowie. Fot. Energa Wytwarzanie

Energa Wytwarzanie otrzymała 2,76 mln zł unijnego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. zachodniopomorskiego na modernizację elektrowni wodnej zlokalizowanej w Borowie w gminie Kalisz Pomorski. Całkowity koszt planowanej modernizacji oszacowano na 6,98 mln zł.

Elektrownia wodna zostanie wyposażona w dodatkową, wysokosprawną turbinę wodną o mocy 0,7 MWe i nowe urządzenia elektrotechniczne. Działania obejmą również poprawę stanu technicznego istniejącej infrastruktury, w tym wymianę rozdzielni 15kV wraz ze stacją napowietrzną na stację wnętrzową z transformatorami suchymi.

Energa Wytwarzanie zapewnia, że modernizacja zapewni zwiększenie bezpieczeństwa eksploatacji i ułatwi bieżącą obsługę obiektu.

REKLAMA

Dzięki realizacji inwestycji elektrownia wodna w Borowie ma produkować rocznie o prawie 760 MWh energii elektrycznej więcej, co odpowiada ograniczeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 615 ton w skali roku.

Elektrownia wodna Borowo została wybudowana w latach 1916-1918. Jak informuje Energa Wytwarzanie, elektrownia ta miała służyć jako podszczytowa, o czym ma świadczyć trzecia wolna komora turbinowa. W elektrowni zainstalowano dwie turbiny bliźniacze typu Franciss’a o wałach poziomych, o mocy 455 kW każda, wyprodukowane w 1917 roku w firmie J.M. Voith HEIDENHEIM z generatorami firmy SIEMENS – SCHUCKERT.

REKLAMA

Energa Wytwarzanie posiada w sumie 45 małych elektrowni wodnych, których zdecydowana większość zlokalizowana jest w północnej części kraju. Ich łączna moc wytwórcza wynosi 42,36 MW.

Potencjał w energetyce wodnej spółki to także elektrownia we Włocławku (160,2 MW) oraz elektrownia szczytowo-pompowa w Żydowie.

W swoim portfelu instalacji OZE Energa Wytwarzanie ma też farmy wiatrowe Bystra (24 MW), Karcino (51 MW), Karścino (90 MW) i Myślino (20 MW).

Energa Wytwarzanie zarządza też dwoma famami fotowoltaicznymi. Pierwszą uruchomiono w 2014 r. w Gdańsku, a jej moc wynosi 1,63 MW. Druga, uruchomiona w Czernikowie k. Torunia, posiada moc 3,77 MW i jest największą tego typu instalacją w Polsce. 

red. gramwzielone.pl